Nr 2/2020 (13.01.2020)
Sztuczna inteligencja chroni łososie przed pasożytami.
Pasożyty, jakimi są wszy morskie, poważnie wpływają na populację hodowli łososia na całym świecie. W ostatnich latach wszy morskie zmniejszyły zbiory łososia norweskiego o około 9%, co uszczupliło roczny dochód tego kraju o ponad 500 milionów euro. Pasożyty morskie, które zwykle nie są dłuższe niż 15 milimetrów, przyczepiają się do łososia powodując otwartą ranę, w konsekwencji czego w wielu przypadkach zabijają rybę. Konwencjonalne metody wykorzystujące toksyczne chemikalia lub silne prądy wodne nie sprawdzają się.Aby położyć kres temu problemowi samouk i wynalazca Esben Beck opracował podwodnego robota, zdolnego do eliminacji zagrożenia za pomocą technik analiz obrazu, sztucznej inteligencji oraz... lasera. Ponad 250 opatentowanych przez niego jednostek czuwa nad norweskimi łowiskami, samodzielnie lokalizując pasożyty, zabijając je i chroniąc ryby bez użycia chemikaliów.
Wynalazek Esbena Becka wykorzystuje promienie świetlne do zabijania wesz morskich bez szkody dla ryb i środowiska. Stingray to zanurzalny robot wielkości lodówki, który śledzi otoczenie i emituje silny zielony promień lasera w kierunku celu. Urządzenie skanuje otaczające je ryby za pomocą kamer stereoskopowych i oprogramowania do rozpoznawania wszy morskich. Potężny komputer Stingraya modeluje następnie ścieżkę ruchu łososia w wodzie, kieruje ruchome lustra, aby zogniskować wiązkę lasera na wszy morskiej i emituje krótki, 7 ms impuls intensywnego zielonego światła. Laser o długości fali 532 nanometrów jest śmiertelny dla ciemnych pasożytów, ale odbija się od błyszczących łusek łososia. Stingray może działać przez całą dobę, zabijając codziennie dziesiątki tysięcy wszy morskich.
Podgląd obrazu z konwertera HDMI na IP na komputerze.
Konwertery HDMI H3614 i VGA H3618 na IP marki Signal HD umożliwiają podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI lub VGA poprzez dedykowaną sieć komputerową. Urządzenia również umożliwiają przedłużenie sygnału IR (pilot) bądź USB (mysz, klawiatura), np. w celu sterowania odtwarzaczem NVR czy STB.Najczęściej konwertery stosowane są do przesyłania sygnału punkt-punkt bądź punkt-wielopunkt pomiędzy źródłem sygnału HDMI a telewizorem. Dodatkowo konwertery umożliwiają podgląd strumienia HDbitT na komputerze za pomocą programu do odtwarzania strumienia sieciowego video.
Instalacja, gdzie podgląd obrazu z STB odbywa się na telewizorze oraz na komputerze
Aby podglądnąć obraz na komputerze, należy zainstalować strumieniowy odtwarzacz wideo, np. VLC, a następnie otworzyć strumień o adresie udp://@239.255.42.42:5004. Ze względu na zastosowaną technikę transmisji, jaką jest multicast, ilość podłączonych urządzeń wpływa na obciążenie sprzętu sieciowego zastosowanego w instalacji, a nie procesora konwertera HDMI.
Sygnał z kamer w instalacji RTV.
Zamiana sygnału A/V, którego źródłem mogą być komputery, odtwarzacze czy kamery monitoringu, na sygnał wysokiej częstotliwości RF wykorzystywany w instalacji telewizji naziemnej jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to wyposażone jest w jedno lub zestaw wejść A/V (RCA, HDMI itd. - w zależności od jego typu) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym") i umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale, na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.Modulatory podzielić można na kilka grup. Podstawowym kryterium podziału jest rodzaj sygnału na wyjściu RF. Wyróżnić tu możemy modulatory analogowe, które powoli wychodzą z powszechnego użytku oraz cyfrowe DVB-T i DVB-C. Dalsze kryteria podziału dotyczą m.in. liczby źródeł, jakie podłączyć można do jednego urządzenia, zakresu kanałów wyjściowych, ilości i rodzaju wejść oraz obsługi protokołu HDCP.
Schemat zastosowania modulatora MI520P IP - 2xDVB-T R81609.
Strumień z kamer konwertowany jest do standartu DVB-T, a następnie wprowadzony do instalacji TV.
Obraz z każdej z kamer wyświetlany jest jako osobny program na odbiorniku TV.
Strumień z kamer konwertowany jest do standartu DVB-T, a następnie wprowadzony do instalacji TV.
Obraz z każdej z kamer wyświetlany jest jako osobny program na odbiorniku TV.
Kolorystyka adapterów światłowodowych - czy jest istotna?
W przypadku światłowodowych połączeń jednomodowych, niezależnie od wyboru rodzaju złącza możliwe jest zakończenie światłowodu złączem z ferrulą prostą (PC - ang. Physical Contact) lub ściętą pod kątem 8 stopni (APC - ang. Angled Physical Contact). Wybór rodzaju szlifowania uwarunkowany jest rodzajem zastosowanych urządzeń lub wymogami dotyczącymi reflektancji (złącza APC znacznie lepiej tłumią sygnały odbite). Standardem jest kolorowe oznaczenie obu rodzajów złączy: PC (proste) są niebieskie, natomiast APC (ścięte pod kątem) są zielone.Podobnie w przypadku adapterów światłowodowych - wyróżnić można te w kolorze zielonym oraz niebieskim. Okazuje się jednak, że adaptery te nie różnią się od siebie żadnym parametrem technicznym. Znajdujące się w środku tuleje pozycjonujące ferrule mają ten sam rozmiar oraz wykonane są z tego samego materiału. Identyczne są również wymiary zewnętrzne adaptera. Po co więc rozróżnienie kolorystyczne?
Kolor adaptera ma informować instalatora o tym, jaki wtyk w patchcordzie należy zastosować wpinając się w przełącznicę czy szafkę światłowodową. Często zdarza się, że weryfikacja rodzaju złączy wewnątrz przełącznicy jest utrudniona. Odpowiednie oznaczenie kolorystyczne pomaga wówczas uniknąć błędów przy podłączaniu urządzeń.
Jeżeli adaptery i pigtaile w przełącznicy światłowodowej są zielone, to wiadomo, że są to złącza SC/APC
Korekcja zniekształceń obrazu w CCTV.
Obiektywy kamer mogą generować zniekształcenia obrazu. Mają one wpływ na widoczność obiektów na scenie i określenie wzajemnego położenia poszczególnych punktów obrazu. Kamery z obiektywem o ogniskowej 2,8 mm obserwują szeroki kadr obrazu z kątem widzenia ok 100°. Obraz z kamery o tak dużym kącie widzenia najczęściej będzie odginany łukowato na zewnątrz - jest to dystorsja beczkowa. Takie zniekształcenie w większości przypadków jest akceptowane, ale jest możliwość jego programowej korekcji. Taka funkcja dostępna np. w kamerach Hikvision projektowych 4 linii. Efekt jej działania pokazuje obrazek poniżej.Ilustracja działania funkcji" distortion correction" w kamerze Hikvision.
Poziomy kąt widzenia kamery to 110°.
Wykorzystanie kamery IP Wi-Fi Vimtag do opieki nad dzieckiem.
Kamera CP3 K1579 marki Vimtag o rozdzielczości 4 Mpix to idealne rozwiązanie dla osób szukających dodatkowego bezpieczeństwa w domu czy biurze. Może zostać wykorzystana jako niania domowa, do nadzoru osób starszych lub jako prosty monitoring domowy. Poniżej znajduje się przykład pokazujący wykorzystanie kamery do monitorowania śpiącego dziecka. Dwukierunkowe audio pozwala na odsłuch w miejscu monitorowania i przesyłanie komunikatów głosowych do kamery poprzez wbudowany głośnik. W przypadku wykrycia ruchu, na smartfon może zostać wysłane powiadomienie push z tą informacją. Funkcja PTZ pozwala na zdalne sterowanie i obserwację całego obszaru. Kamera wyposażona jest w port LAN, za pomocą którego można ją bezpośrednio podłączyć do routera oraz moduł Wi-Fi 2,4 GHz umożliwiający połączenie bezprzewodowe. Dzięki temu, że kamera posiada napięcie zasilania DC 5V, można ją podłączyć pod powerbank i umieścić w wygodnym do obserwacji miejscu bez konieczności podłączania zasilacza sieciowego.Przykład wykorzystania kamery Vimtag CP3 K1579 do nadzorowania śpiącego dziecka
Do obsługi kamer ze smartfonu z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz z poziomu komputera dedykowane są aplikacje o wspólnej nazwie Vimtag. Połączenie z kamerami możliwe jest również za pomocą przeglądarki internetowej. Aby uzyskać dostęp do wszystkich posiadanych urządzeń, wystarczy zalogować się na stworzone wcześniej konto. Proces konfiguracji i dodawania kamery do konta jest niezwykle prosty i nie wymaga przekierowywania portów w celu uzyskania połączenia z sieci zewnętrznej.
KX12DQ-WE Bezprzewodowa czujka ruchu PIR Pyronix G01415 to bezprzewodowy pasywny czujnik ruchu PIR, wykorzystujący poczwórny pyroelement. Zastosowanie zaawansowanych funkcji, takich jak cyfrowa kompensacja temperatury, automatyczna regulacja czułości czy technologia Blue Wave, pozwala wykorzystać go do skutecznego zabezpieczenia obiektów komercyjnych i mieszkaniowych. | ||
DS-PKA-WLM-868 Klawiatura bezprzewodowa Hikvision G01307 to klawiatura dedykowana do współpracy z systemem alarmowym AXHub. Pozwala na uzbrajanie i rozbrajanie systemu. Wbudowany czytnik w standardzie Mifare, 10 przycisków numerycznych oraz 6 funkcyjnych umozliwia wygodną obsługę. Dwukierunkowa szyfrowana komunikacja (AES-128) gwarantuje bezpieczne połączenie. | ||
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2665FWD-IZS K17726 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,4" CMOS o rozdzielczości 6 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom, umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 114 - 34°. | ||
Warto przeczytać:
Pomiar mocy sygnału optycznego na końcówkach sieci. Przykładem pasywnej instalacji optycznej (PON), w której poziom sygnału na odbiorniku stanowi sprawę kluczową, może być telewizyjna instalacja optyczna, bazująca na nadajniku optycznym, elementach pasywnych, takich jak kable, splittery, tłumiki oraz odbiornikach optycznych...>>>więcej
Pomiar mocy sygnału optycznego na wejściu odbiorników optycznych w zbiorczej instalacji RTV/SAT można wykonać miernikiem TM503N L5816