Nr 1/2020 (6.01.2020)
Czy nauka języków odejdzie do lamusa?
Komunikacja w dowolnym języku bez jego znajomości powoli staje się faktem. Google ogłosiło, że aplikacja „Asystent Google” została wzbogacona o nowy tryb tłumaczenia na żywo, co pozwala przełamywać bariery językowe. Nowa funkcja występuje w języku angielskim pod nazwą „interpreter mode”. Aktualnie dostępne są 44 języki, w tym również polski. Funkcja ta jest rozszerzeniem tego, co do tej pory oferował „Tłumacz Google”.Aby skorzystać z Asystenta Google wystarczy posiadać smartfon lub tablet z systemem operacyjnym Android (v5.0 lub wyższa) lub iOS (v10.0 lub wyższa). Po jego zainstalowaniu i uruchomieniu trzeba wydać komendę, np. „Tłumacz rozmowę z [język] na [język]” lub „Hej Google, pomóż mi mówić po angielsku”, po czym asystent automatycznie przejdzie w tryb tłumacza. Oczywiście język, z którego chcemy korzystać, musi być obsługiwany przez aplikację. Do wyboru są trzy tryby: automatyczny, ręczny i klawiatura. W pierwszym trybie, automatycznie wykrywany jest język, w trybie ręcznym wybiera się go manualnie, natomiast tryb klawiatury pozwala na wpisywanie tekstu. Oprócz tłumaczenia głosowego, na ekranie pojawi się również tekst rozmowy.
Poza oczywistym przełamaniem barier językowych w życiu codziennym przeciętnego użytkownika, narzędzie tego typu sprawdzi się na pewno jako stały element ułatwiający komunikację w hotelowych recepcjach, kasach biletowych na dworcach, kinach itp. W miejscach takich zainstalowany tablet i Asystent Google pozwolą na płynną komunikację w praktycznie dowolnym języku.
Maszt składany - tania wysyłka, nierozłączny po złożeniu.
Możliwość łączenia masztów jest szczególnie przydatna w przypadku budowania na dachu konstrukcji o długości większej niż standardowa. Inną istotną zaletą to prosta i tania wysyłka (wysyłka długiego masztu jest bardzo droga lub niemożliwa). W ofercie firmy DIPOL znajduje się maszt antenowy E9038151 o długości 1,5 metra, wykonany z rury o średnicy 38 mm i grubości ścianki 1,5 mm. Maszt został zaprojektowany w ten sposób, że można go łączyć w większą całość. Dzięki specjalnym przetłoczeniom na końcach masztu możliwe jest łączenie elementów systemem wpustowym na długości 12 cm przez wbicie kolejnego segmentu w taki sposób, aby przetłoczenia naszły na siebie. Po scaleniu nie jest możliwe rozłączenie segmentów.
Dopuszczalna maksymalna długość masztu po połączeniu elementów zależy od:
- przyjętego współczynnika bezpieczeństwa,
- ciężaru i powierzchni (oporu na wiatr) zawieszonych na maszcie elementów,
- kolejności powieszonych anten (większe anteny należy umieszczać na dole),
- rodzaju i sztywności uchwytu do ściany / komina,
- rodzaju i ilości zastosowanych dodatkowo odciągów.
Pomiar mocy sygnału optycznego na końcówkach sieci.
Przykładem pasywnej instalacji optycznej (PON), w której poziom sygnału na odbiorniku stanowi sprawę kluczową, może być telewizyjna instalacja optyczna, bazująca na nadajniku optycznym, elementach pasywnych, takich jak kable, splittery, tłumiki oraz odbiornikach optycznych.Najważniejszą kwestią w takiej sieci jest zapewnienie, aby poziom mocy optycznej na wejściu odbiornika mieścił się w założonym przez producenta przedziale. Co ciekawe, dużo częściej problem stanowi tutaj zbyt wysoka, a nie zbyt niska moc sygnału. To znakomity przykład sytuacji, w której raportowanie wyłącznie tłumienia toru optycznego pozbawione jest większego sensu, gdyż przy idealnie wykonanej części pasywnej, podpartej odpowiednim pomiarem, otrzymać możemy niedziałającą instalację. Wyjątek stanowi sytuacja, w której okablowanie wykonywane jest w pierwszym etapie, a urządzenia montowane są później. Wówczas obie kwestie (tłumienie toru optycznego oraz poziom sygnału na odbiornikach) weryfikować należy osobno.

Pomiar mocy sygnału optycznego na wejściu odbiorników optycznych w zbiorczej instalacji RTV/SAT można wykonać miernikiem TM503N L5816
W tej sytuacji raport pomiarowy zawierać powinien informację o mocy sygnału na wejściu każdego z sześciu odbiorników. Po wykonaniu pomiarów, wyniki porównać należy z dopuszczalnym zakresem poziomu mocy, zawartym w karcie katalogowej odbiornika.
Dodatkowo, rejestratory posiadają specjalny tryb „Enhanced IP”, który zwiększa ilość obsługiwanych kanałów IP. Ich maksymalna liczba jest dostępna po wyłączeniu wszystkich kanałów analogowych i zależy od modelu oraz ilości kanałów analogowych n, a może być wyliczona w oparciu o formuły z poniższych tabel (w nawiasie - maksymalna rozdzielczość kamer IP).
Dla rejestratorów do 16 kanałów:
Dla rejestratorów do 24 i 32 kanałowych:

Rejestrator analogowy DS-7208HUHI-K2 M75509 w trybie Enhanced IP obsłuży 16 kamer
(8 kamer analogowych do 5 Mpix i 8 kamer IP do 8 Mpix).
Po wyłączeniu kanałów analogowych jest możliwość podłączenia 16 kamer IP do 8 Mpix.
Tryb Enhanced IP wyłącza obsługę zdarzeń inteligentnych na kanałach analogowych oraz ogranicza rozdzielczość na wyjściach wideo HDMI/VGA do 1080p. Jego uruchomienie jest możliwe tylko przy bezpośrednim dostępie do menu rejestratora.
Bezprzewodowy system alarmowy AXHub Hikvision.
Zabezpieczenie domu w oparciu o system alarmowy AXHub Hikvision to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną chronić swój dobytek przed dostępem osób niepowołanych, a nie chcą demolować mieszkania w celu poprowadzenia instalacji i montażu systemu przewodowego.Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu DS-PWA32-NST G01219 i rozbudowa go pod kątem lokalnych wymagań. Montaż systemu jest szybki, prosty i intuicyjny. Polskie komunikaty głosowe ułatwiają instalację, przeprowadzenie testów i obsługę. Bezprzewodowe czujniki ruchu podłączane do centrali wyposażone są we wskaźnik siły sygnału SSI, pozwalający na natychmiastową weryfikację prawidłowego zasięgu i pracy w miejscu instalacji. Podobnie jak systemy wideodomofonowe czy monitoringu, AXHub obsługiwany jest przez aplikację Hik-Connect, co pozwala na kontrolę systemu i odbieranie komunikatów o zdarzeniach w dowolnym miejscu oraz integrację całego systemu zabezpieczeń Hikvision w jednej aplikacji. Możliwość podłączenia 2 kamer IP w celu wideoweryfikacji i stworzenia 7-sekundowego nagrania (5 sekund przed i 2 sekundy po wystąpieniu alarmu) pozwala na dodatkową weryfikację w przypadku wystąpienia zdarzenia. Trzy niezależne tory transmisji: Ethernet, GPRS i Wi-Fi gwarantują przekaz informacji o alarmie w przypadku awarii któregoś z nich. Konfiguracja i obsługa centrali możliwa jest za pomocą przeglądarki internetowej i aplikacji klienckich.

Przykładowy schemat zabezpieczenia domu jednorodzinnego za pomocą bezprzewodowego zestawu alarmowego AXHub Hikvision
Prosta instalacja wzmacniacza GSM.
Poniżej przedstawiono podstawowy schemat instalacji wzmacniacza GSM w domu jednorodzinnym, umożliwiający korzystanie z telefonu komórkowego w sytuacji, kiedy wewnątrz budynku niski poziom sygnału wyklucza prowadzenie rozmów. Instalacja umożliwia prowadzenie rozmowy oraz korzystanie z mobilnego internetu (GPRS, 3G 900 MHz).
Instalacja wzmacniacza GSM w domu jednorodzinnym
W schemacie wykorzystano urządzenia:
- Antena Trans-Data GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5 A741030 ma za zadanie odbiór, jak i nadawanie sygnału do stacji bazowej.
- Wzmacniacz GSM Signal GSM-305 A6765 wzmacnia sygnał GSM (EGSM) operatorów w obu kierunkach: do i od stacji bazowej.
- Rozgałęźnik dwudrożny A6812 umożliwia podział sygnału na dwie anteny wewnętrzne.
- Antena wewnętrzna Trans-Data GSM/DCS/UMTS DW3-A A741001 oraz Trans-Data GSM/DCS/UMTS DW3-B A741002 służy do wzmocnienia oraz rozprowadzenia wzmocnionego sygnału GSM wewnątrz budynku. Model A741001 instalowany jest do sufitu podwieszanego, A741002 do sufitu betonowego, przewód doprowadzony natynkowo.
Wzmacniacz budynkowy MA050L TERRA R82050 to urządzenie dedykowane do niewielkich instalacji zbiorczych na kilkanaście gniazd, np. w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych. Podstawowym jego zadaniem jest podniesienie sygnału do takiego poziomu, aby był możliwy odbiór na kilku lub kilkunastu odbiornikach. Wzmacniacz posiada wejścia sygnału FM+VHFIII (47-108/174-230 MHz) oraz pasma UHF (470-790 MHz). Wzmocnienie w pasmach FM+VHFIII wynosi 30 dB, natomiast w paśmie UHF wynosi 34 dB. | ||
Zasilacz z adapterem PoE 52 V 65 W ULTIPOWER M1895 służy do zasilania urządzeń z wykorzystaniem techniki PoE. Moc maksymalna wynosi 65 W. Wykorzystuje skrętkę komputerową, którą transmitowane są zarówno dane, jak i napięcie zasilające. Zgodność ze standardem IEEE802.3at/af pozwala na podłączenie zasilacza do każdego urządzenia spełniającego ten standard PoE. | ||
DELTABELL/R-WE Czerwona dwukierunkowa bezprzewodowa syrena zewnętrzna Pyronix G01707 to zewnętrzny bezprzewodowy sygnalizator optyczno-akustyczny dedykowany do pracy z systemem alarmowym AXHub i Pyronix Enforcer. Sygnalizacja w przypadku zadziałania alarmu realizowana jest na dwa sposoby: optycznie za pomocą wbudowanych diod LED (miganie lampy koloru czerwonego) oraz akustycznie, z wykorzystaniem przetwornika piezoelektrycznego. | ||
Warto przeczytać:
Pomiary reflektometryczne - analiza przypadku. Reflektometr to urządzenie mogące dostarczyć wielu informacji na temat mierzonej linii światłowodowej. Ten rodzaj pomiaru jest też najlepszą metodą w szukaniu przyczyn i lokalizacji miejsca awarii traktu optycznego. Poniżej zaprezentowano przykładowy reflektogram. Pomiar wykonano w rzeczywistej sieci przeznaczonej do dystrybucji sygnału RTV/SAT...>>>więcej
Przykład rzeczywistego reflektogramu. Pomiar wykonany reflektometrem Grandway FHO3000 L5828.