Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2019 (30.12.2019)

Inteligentne monitorowanie wnętrza samochodu.

Firma Bosch ogłosiła prace nad nowym systemem bezpieczeństwa pojazdów wykorzystującym sztuczną inteligencję. Ma on wejść do sprzedaży w 2022 roku, a jego działanie polega na analizie zachowania kierowcy i pasażerów oraz odpowiedniej reakcji na niewłaściwe, z punktu widzenia bezpieczeństwa, zachowanie. Komputer sterujący analizuje obraz z dwóch kamer wykorzystując do tego algorytm uczenia maszynowego. Można powiedzieć, że algorytm rozumie co właśnie robią osoby znajdujące się w pojeździe. Dzieje się to dzięki odpowiedniemu „wytrenowaniu”, czyli analizie tysięcy nagrań rzeczywistych zachowań w różnych sytuacjach na drodze. Przykładowo analiza pozycji powiek i częstotliwości mrugania pozwala stwierdzić jak mocno zmęczony jest kierowca - samochód może zalecić zrobienie przerwy.
Kamera umieszczona w kierownicy obserwuje zachowania kierowcy. Kiedy jest senny, zdradza objawy przemęczenia lub odwraca głowę, samochód odpowiednio zareaguje (np. zahamuje albo wyda odpowiednie ostrzeżenie). Odpowiednia reakcja samochodu w takim przypadku jest szczególnie ważna w kontekście ostatnich badań, które dowodzą że 10% wypadków spowodowane jest przez senność lub utratę koncentracji.
Druga kamera, montowana w lusterku wstecznym, bada pasażerów - monitoruje np. zapięcie pasów, czy przyjęcie odpowiedniej pozycji w czasie jazdy (zbytnie wysuwanie się z fotela, pochylanie się). Dzięki temu, system w razie wypadku może optymalnie sterować napięciem pasów bezpieczeństwa i pracą poduszek powietrznych, minimalizując skutki przyjęcia złej pozycji. System monitorowania wnętrza zapobiega również uruchomieniu poduszki powietrznej przed fotelem pasażera, jeśli na siedzeniu znajduje się fotelik dziecięcy.
Większość aktualnie sprzedawanych samochodów wyposażona jest w systemy bezpieczeństwa, a nowe przepisy UE zakładają, że od 2022 roku wszystkie nowe samochody będą standardowo wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, m.in.: monitorowania uwagi kierowcy, automatycznego hamowania, wykrywania innych uczestników ruchu, pieszych i rowerzystów przed pojazdem, czy inteligentnego dostosowanie prędkości do ograniczeń.
Analiza obrazu wnętrza jest również ważnym aspektem funkcjonowania samochodów autonomicznych. W niebezpiecznych sytuacjach na drodze system wymaga, aby kierowca przejął sterowanie. W tym przypadku kluczowa jest odpowiednia interpretacja tego, co dzieje się z kierowcą, bo musi on być gotowy do kierowania pojazdem.

Programy spawania w spawarkach Signal Fire.

Instalatorzy często pytają, czy spawarki Signal Fire AI-8C L5870 oraz AI-9 L5875 radzą sobie z łączeniem włókien o określonych standardach (G.652D, G.657A1, G.657A2, G.657B3, OM2, OM3, OM4 itp.).
Spawarki Signal Fire posiadają 3 programy spawania: SM (jednomodowy), MM (wielomodowy) oraz program Auto (automatyczny). W obrębie danego programu, np. SM, możliwe jest spawanie włókien jednomodowych o dowolnym standardzie - praktyka pokazuje, że z bardzo dobrym efektem spawać można te same, jak i różne włókna (np. G.652D z G.657A2). Analogicznie program MM pozwoli na połączenie dowolnych włókien wielomodowych. Tryb Auto pozwala na spawanie zarówno jedno-, jak i wielomodowych włókien bez konieczności zmiany ustawień spawarki. Jest to wygodne, przy czym parametry wykonanego połączenia mogą, ale nie muszą być słabsze.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8C + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarki Signal Fire AI-8C L5870 oraz AI-9 L5875 umożliwiają połączenie
włókien światłowodowych w różnych standardach
Droższe modele spawarek światłowodowych posiadają indywidualne programy, dedykowane dla konkretnych standardów włókien. Praktyka instalatorska pokazuje jednak, że ich zastosowanie nie wpływa lub wpływa minimalnie na polepszenie parametrów spawu. Z tego względu większość użytkowników i tak decyduje się na szybki tryb automatyczny.

Obsługa inteligentnych zdarzeń w rejestratorach HD-TVI - tryb Enhanced VCA.

W standardowych seriach rejestratorów Hikvision dostępne są dwa rodzaje zdarzeń inteligentnych (VCA) - przekroczenie wirtualnej linii (wraz z określeniem kierunku przekroczenia) oraz detekcja wejścia do strefy. Mogą one zostać uruchomione na wybranych kanałach analogowych, a ich dostępność i liczba zależy od konkretnego modelu.
Ilość kanałów VCA w zależności od modelu:
Seria HQHI HUHI
7300 2 4
7200 2 2
7100 0 0
Jeśli ilość kanałów VCA jest zbyt mała, można uruchomić specjalny tryb rozszerzonej obsługi VCA (Enhanced VCA). Ilość kanałów w tym trybie warunkowana jest modelem (n - ilość wejść wideo):
Seria HQHI HUHI
7300 4 n
7200 4 n
7100 0 0
W trybie Enhanced VCA więcej mocy obliczeniowej procesora przeznaczone jest na obsługę zdarzeń inteligentnych kosztem:
  • ograniczenia rozdzielczości sygnału wejściowego do 3 Mpix,
  • ograniczenia rozdzielczości sygnału wyjściowego do 1080p,
  • wyłączenia wyjścia wideo CVBS,
  • niemożności włączenie funkcji Enhanced IP.

Kanał zero w rejestratorach Hikvision.

Czasami potrzebne jest uzyskanie podglądu z wielu kanałów rejestratora w czasie rzeczywistym za pomocą przeglądarki internetowej lub oprogramowania klienckiego CMS. W rejestratorach marki Hikvision dostępna jest opcja kodowania kanału zero, gdzie przy małym strumieniu, bez pogarszania jakości rejestrowanego obrazu można uzyskać na zdalnym kliencie lub w przeglądarce internetowej obraz ze wszystkich kamer w jednym oknie. W ustawieniach kanału zero jest możliwość regulacji takich parametrów, jak maksymalny bitrate (do 2 Mb/s) i maksymalna liczba klatek (do 25 kl./s).
W zależności od wersji firmware w rejestratorze, podane parametry mogą się nieznacznie różnić. Konfiguracji widoku dla kanału zero można dokonać w lokalnym interfejsie użytkownika. Aktywacja kanału zero możliwa jest zdalnie i lokalnie, bezpośrednio z rejestratora.
  • lokalnie: System -> Podgląd na żywo -> Kanał zero -> Kodowanie kanału 0,
  • zdalnie: Konfiguracja -> Wideo i audio -> Kanał zero.
Widok okna aktywacji kanału zero w przeglądarce internetowej w rejestratorze
DS-7608NXI-I2/8P/4S K22094 z wersją firmware 4.1.14

Co to jest HDbitT?

HDbitT (High-Definition Digital Bit Transmission Technology) to protokół wykorzystywany w profesjonalnym dostarczaniu/transmisji wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku poprzez sieć IP. Protokół HDbitT umożliwia transmisję wideo w rozdzielczości do 4Kx2K @ 60Hz za pomocą kabli sieciowych, instalacji elektrycznej, światłowodu, kabli koncentrycznych, czy też bezprzewodowo.
Protokół HDbitT stosowany w transmisji sygnałów audio/video w sieciach IP

HDbitT to standard zapewniający łączność typu „all in one” - protokół umożliwia dystrybucję sygnału wideo 4K Ultra HD oraz audio poszerzoną o transmisję sygnałów sterowania RS232, IR, USB.
Najważniejsze zalety HDbiT:
  • odległość na jaką można transmitować sygnał może znacznie przekraczać 100 m,
  • obsługa protokołów: CEC, EDID, oraz HDCP,
  • obsługa wielu mediów transmisyjnych takich jak: skrętka komputerowa, kabel koncentryczny oraz światłowodowy, sieć elektryczna, sieć bezprzewodowa,
  • możliwość zabezpieczenia transmisji protokołem AES,
  • wykorzystanie istniejącej sieci komputerowej do transmisji sygnału,
  • zastosowanie wydajnej kompresji w celu zaoszczędzenia pasma w sieci,
  • nie wymaga konfiguracji,
  • obsługa połączeń typu punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt.
Urządzenia obsługujące protokół HDbitT:
  • H3606 Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota,
  • H3607 Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota - odbiornik,
  • H3608 Konwerter sygnału HDMI na światłowód + przedłużacz pilota,
  • H3609 Konwerter sygnału HDMI na koncentryk (RF),
  • H3614 Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) v3.0,
  • H3615 Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) - Odbiornik v3.0,
  • H3618 Konwerter sygnału VGA na IP Signal,
  • H3619 Konwerter sygnału VGA na IP Signal - odbiornik,
  • H3624 Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD multicast PoE 802.3af,
  • H3625 Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD multicast PoE 802.3af - odbiornik,
  • H3634 Konwerter/Extender HDMI na IP 1x5e SignalHD 4Kx2K.

Multiswitche serii MRP marki Signal z pasywnym torem RTV.

Seria multiswitchy Signal MRP została wyposażona w bierny tor telewizji naziemnej, dlatego w przypadku instalacji w miejscu o słabym sygnale zalecane jest zastosowanie przedwzmacniacza antenowego lub wzmacniacza, który skompensuje tłumienie multiswitcha (12 dB) i elementów biernych w instalacji (przewodu, gniazd, złączy) w torze telewizji naziemnej. W doborze wzmacniacza należy też uwzględnić poziom sygnału z nadajnika (moc i wysokość zawieszenia nadajnika, odległość do punktu odbioru, zysk anteny, ukształtowanie terenu między nadajnikiem a odbiornikiem).
Każdy multiswitch z serii MRP wyposażony jest we włącznik napięcia DC 12 V w torze antenowym. W celu zasilenia wzmacniacza należy go ustawić w pozycji "On". Jeżeli zostanie zastosowany wzmacniacz z własnym zasilaniem, np. AWS 1/1 F B1216 (z regulacją wzmocnienia), należy pozostawić przełącznik w pozycji "Off".
Włączanie napięcia w torze anteny naziemnej odbywa się poprzez przesunięcie przełącznika do góry
Multiswitch i zasilacz wyposażone są w kontrolki LED stanu zasilania. Przy poprawnej pracy obydwie powinny świecić. Jeżeli po podłączeniu anteny naziemnej i włączeniu zasilania diody na zasilaczu i multiswitchu mrugają, świadczy to o zwarciu w torze anteny naziemnej. Może to być spowodowane włączeniem zasilania w torze naziemnym przy antenie bez wzmacniacza lub złym zarobieniem złączy (zwarciem pomiędzy przewodem centralnym a oplotem ekranu kabla). Należy natychmiast wyłączyć napięcie i usunąć przyczynę.
Miganie diody zasilania jest spowodowane włączeniem zasilania w torze naziemnym przy antenie bez wzmacniacza lub złym zarobieniem złączy (zwarciem pomiędzy przewodem centralnym a oplotem ekranu kabla). Należy natychmiast wyłączyć napięcie i usunąć przyczynę.

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2645FWD-IZS(B) (4 MPix, 2.8-12 mm Motozoom, 0.011 lx, IR do 50m, WDR, IK10, Audio, H.265)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2645FWD-IZS(B) K17724 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,5" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 114 - 32°.
KEYFOB-WE Dwukierunkowy pilot Pyronix
KEYFOB-WE Dwukierunkowy pilot Pyronix G01821 to pilot dedykowany do zdalnej obsługi systemów alarmowych AXHub i Pyronix Enforcer. Posiada 4 przyciski z możliwością realizacji do 8 funkcji (w zależności od obsługiwanej centrali). Dzięki dwukierunkowej komunikacji, użytkownik może być informowany o stanie systemu za pomocą wbudowanej diody LED. Szyfrowana komunikacja z dynamiczną zmianą kodów gwarantuje bezpieczeństwo.
KX10DP-WE Bezprzewodowa czujka ruchu PIR, odporna na ruch zwierząt o masie do 25 kg Pyronix
KX10DP-WE Bezprzewodowa czujka ruchu PIR G01417 to bezprzewodowy pasywny czujnik ruchu PIR z odpornością na zwierzęta do 25 kg, wykorzystujący podwójny pyroelement. Zastosowanie zaawansowanych funkcji, takich jak: cyfrowa kompensacja temperatury, automatyczna regulacja czułości czy technologia Blue Wave pozwala wykorzystać go do skutecznego zabezpieczenia obiektów komercyjnych i mieszkaniowych.

Warto przeczytać:

Wzmacniacz sygnału w instalacjach dSCR/Unicable. W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy model wzmacniacza MSA100 R80515 do instalacji RTV/SAT projektowanych w systemie Digital SCR/Unicable. MSA100 R80515 przeznaczony jest do wzmacniania sygnałów w paśmie 47-862 MHz oraz 950-2400 MHz. Zastosowanie wzmacniacza polecane jest w instalacjach, w których zbyt duże odległości oraz pasywne rozgałęźniki satelitarne powodują spadek sygnału poniżej progu czułości tunera...>>>więcej
Przykładowa instalacja multiswitchowa z wykorzystaniem wzmacniacza MSA-100 R80515
System pionowego montażu w szafach RACK 19"