Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2019 (16.12.2019)

Najmniejsza antena na świecie?

W przypadku elektroniki, większe zwykle nie znaczy lepsze. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku nowej generacji „elektroniki noszonej”, która łączyć ma ludzi, maszyny i inne przedmioty w bezprzewodowym „Internecie rzeczy”. Projektanci tych urządzeń muszą zadbać o ich odpowiednią miniaturyzację, aby były one zarówno funkcjonalne, jak i wygodne. Naukowcy z amerykańskiego ACS (ang. American Chemical Society) stworzyli w tym celu najmniejszą na świecie antenę przeznaczoną do radiokomunikacji. Antena ta ma średnicę 1/100 ludzkiego włosa.
Anteny odbierające i transmitujące fale radiowe są zwykle wykonane z metalowych przewodników, takich jak aluminium, miedź i srebro. Chociaż materiały te mają wysoką przewodność elektryczną, nie działają dobrze w ultracienkich, lekkich antenach. W rezultacie większość anten metalowych ma grubość większą niż 30 mikrometrów, co ogranicza ich zastosowanie w zminiaturyzowanych urządzeniach elektronicznych. Aby zrobić jeszcze cieńsze anteny, Keun-Young Shin, Ho Seok Park i współpracownicy użyli wyjątkowo cienkiego arkusza materiału 2D, który składał się z warstwy metalicznych atomów niobu umieszczonych pomiędzy dwiema warstwami atomów selenu (NbSe2).
Naukowcy wykonali swoją antenę poprzez natryskiwanie kilku warstw NbSe2 na podłoże z tworzywa sztucznego. Następnie przetestowali antenę o grubości 885 nm. Wynik dla anteny o powierzchni 10 mm2 był pozytywny - wydajność promieniowania osiągnęła 70,6%. Element wysyłał fale radiowe we wszystkich kierunkach. Zmieniając długość anteny, możliwe jest dostrojenie jej do częstotliwości z zakresu 2,01 do 2,80 GHz, czyli tych wykorzystywanych przez technikę Bluetooth oraz WiFi. Dalsze testy wykazały, że antena taka może być zginana i rozciągana bez dużych zmian w jej wydajności. Naukowcy twierdzą, że oprócz noszonej elektroniki nowe anteny mogą znaleźć zastosowanie również w systemach komunikacji w kosmosie, ponieważ użyty do ich budowy materiał stałby się nadprzewodnikiem (na skutek bardzo niskiej temperatury otoczenia).

Konfiguracja cyfrowych modulatorów HDMI-DVB-T COFDM TERRA.

Cyfrowe modulatory firmy TERRA MHD001P R86103 oraz MHD002P R86104 mają możliwość konfiguracji przez przeglądarkę internetową Google Chrome (dla systemu Android oraz Windows) oraz aplikację WebBLE GreenParkSoftware (dla systemu iOS-aplikacja płatna). Parowanie i nawiązywanie łączności pomiędzy urządzeniami (smartfon, tablet, laptop) a modulatorem realizowane jest bezprzewodowo. W celu włączenia komunikacji bezprzewodowej modulatorów należy w momencie wpięcia zasilacza do gniazda sieciowego 230 V AC przytrzymać jednocześnie przyciski "+" oraz "-" aż zacznie migać zielona dioda. Następnie uruchomić przeglądarkę Google Chrome i wpisać adres: mhd.mydtv.live.
Prosta i intuicyjna konfiguracja umożliwia szybkie ustawienie wymaganych parametrów modulatora
Cyfrowy modulator MHD002P R86104 HDMI-1xCOFDM (DVB-T) + bypass HDMI Terra
Modulatory HDMI doskonale sprawdzą się w szpitalach, sklepach i galeriach handlowych, marketach czy sklepach RTV, w których treść z jednego lub dwóch źródeł dostarczana jest do wielu odbiorników TV. Urządzenie znajduje również zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu - może zostać wykorzystane do transmisji sygnału z rejestratora DVR (nawet kilkanaście obrazów z kamer) do wszystkich gniazd końcowych. Cyfrowe modulatory bez obsługi protokołu HDCP znajdują zastosowanie na przykład w instalacjach monitoringu, jako element wprowadzający sygnał z kamery do instalacji RTV.

Pomiary reflektometryczne - analiza przypadku.

Reflektometr to urządzenie mogące dostarczyć wielu informacji na temat mierzonej linii światłowodowej. Ten rodzaj pomiaru jest też najlepszą metodą w szukaniu przyczyn i lokalizacji miejsca awarii traktu optycznego. Poniżej zaprezentowano przykładowy reflektogram. Pomiar wykonano w rzeczywistej sieci przeznaczonej do dystrybucji sygnału RTV/SAT.
Przykład rzeczywistego reflektogramu. Pomiar wykonany reflektometrem Grandway FHO3000 L5828.
Plik pdf pobrać można tutaj.

W tym konkretnym przykładzie do czynienia mamy z linią światłowodową obejmującą:
  • 150 metrów (w istocie 150 m oraz 2 x 1,5 m przyłącza - w sumie więc 153 m) włókna rozbiegowego (wartość 161 metrów dla pierwszego zdarzenia wynika z występowania strefy martwej - dystans prawidłowo naliczany jest od ósmego metra),
  • zdarzenia na 161. metrze, które przez reflektometr oznaczone zostało jako spaw o tłumieniu 0,26 dB. W rzeczywistości jest to połączenie rozbiegówki z mierzonym torem. Połączenie to jest połączeniem SC/APC bardzo wysokiej jakości i o bardzo niskiej reflektancji. Połączenie to wykazuje więc tłumienie typowe dla złącza, natomiast jego reflektancja jest tak niska, że nie jest rejestrowane jako złącze, a właśnie jako spaw. Nierzadko w sytuacjach takich, dla "poprawienia" reflektogramu, osoby wykonujące pomiar specjalnie brudzą złącze, aby wykazało ono charakter reflektancyjny (odbiło światło) i uwidoczniło się na wykresie.,
  • 172 metry światłowodu (odcinek od 161. m do 333. m) do złącza rozłącznego o tłumieniu 0,14 dB i reflektancji 48,36 dB (tutaj zdarzenie obejmuje również 1 spaw),
  • 30 metrów patchcordu (odcinek od 333. m do 363. m) do złącza rozłącznego o tłumieniu 0,32 dB i reflektancji 47,85 dB (tutaj zdarzenie obejmuje również 1 spaw),
  • 41 metrów światłowodu, którego zakończenie stanowi koniec mierzonej linii światłowodowej.
Ilość dostarczanych informacji przez tę metodę jest jej największą zaletą. Aby dokonać prawidłowej ich interpretacji, trzeba dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem z zakresu przygotowania pomiaru (ustawienia odpowiednich opcji w urządzeniu w zależności od rodzaju i długości mierzonej linii), jak i analizy uzyskanych wyników. Niestety automaty pomiarowe nie sprawdzają się tutaj praktycznie nigdy.

Szybkie tworzenie zrzutów obrazu z nagrań.

Bywa, że dokumentacja zdarzenia w postaci samego nagrania musi być uzupełniona o zrzuty obrazu w formie zdjęć. W przypadku nagrań z rejestratorów Hikvision, można posiłkować się oprogramowaniem VSPlayer. Oprócz samego odtwarzania nagrań, ma on kilka przydatnych funkcji. Jedną z nich jest moduł tworzenia zrzutów obrazu.
Panel ustawień zrzutów obrazu z materiału wideo
Zrzuty obrazu mogą być wykonywane z dowolnego nagrania utworzonego na urządzeniach marki Hikvision. Proces ich tworzenia jest zautomatyzowany, można określić następujące parametry plików wynikowych:
  • format JPEG lub BMP,
  • częstotliwość wykonania zrzutu przez odkreślenie odstępu: w sekundach lub klatkach obrazu.

System wideodomofonowy IP Hikvision dla domu jednorodzinnego.

Na poniższym rysunku przedstawiono instalację wideodomofonową IP marki Hikvision dla budynku jednorodzinnego. Instalacja powstała w oparciu o jednoprzyciskową stację bramową DS-KV8102-IM G73631 oraz dwa dotykowe monitory 7” DS-KH6310 G74038. Do zasilenia monitorów i stacji bramowej wykorzystany został 8-portowy switch PoE DS-KAD606-P G74814 o napięciu wyjściowym DC 24 V. Switch wyposażony jest w 6 portów PoE oraz 2 dodatkowe porty LAN dedykowane do dalszej komunikacji (połączenie możliwe jest również za pomocą zwykłego switcha lub routera przy lokalnym zasileniu wszystkich urządzeń). System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link C6 AC1200 N3255. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm. Przystosowany jest on do pracy przy napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820. Zasilenie eketrozaczepu odbywa się poprzez przekaźnik umieszczony w stacji bramowej.
Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sDS-KAD606-P Switch PoE do wideodomofonów IP marki HikvisionZasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerDS-KV8102-IM Stacja bramowa IP Villa (1 przycisk, IC RFID) HikvisionES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraDS-KH6310 Monitor 7DS-KH6310 Monitor 7DS-KAB01 Obudowa natynkowa do stacji bramowych DS-KV8X02-IM Villa Hikvision
Instalacja wideodomofonowa IP dla domu jednorodzinnego (niebieski - skrętka komputerowa, czerwony - przewód 2-żyłowy do zasilenia elektrozaczepu)
Po naciśnięciu przycisku obydwa panele w domu zaczynają dzwonić równolegle. Po odebraniu rozmowy możliwa jest dwukierunkowa komunikacja audio/video oraz zwolnienie rygla. W przypadku nieobecności lokatora może nastąpić przekierowanie rozmowy na smartfon i zdalne otwarcie furtki. Monitory umozliwiają zapis zdjęć, wiadomości i pozostawienie komunikatu w przypadku nieobecności lokatora. Do obsługi za pomocą smartfona dedykowana jest aplikacja Hik-Connect. Konfiguracja i obsługa za pomocą komputera odbywa się z wykorzystaniem aplikacji klienckiej iVMS-4200.

Wydajna światłowodowa sieć szkieletowa.

W przypadku tworzenia sieci szkieletowej warto zwrócić uwagę na prędkość głównej magistrali (pomiędzy węzłami sieci). Obecnie pomiędzy switchami najlepiej zastosować połączenie światłowodowe o prędkości 10 Gb/s. Należy stosować przełączniki umożliwiające konfigurację i pracę w drugiej oraz trzeciej warstwie sieciowej. Dodatkowo, przy podłączaniu mniejszych podsieci, zastosować można media konwertery połączone z głównym switchem za pomocą wkładek SFP 1 Gb/s.
Switch zarządzalny TP-LINK T2600G-28SQ 24xSFP 4xSFP+ 4xRJ45 10/100/1000 Mb/s (COMBO)Port Gigabit SFP TP-LINK TL-SM311LS 10 km 2xLC jednomodowyModuł SFP+ LR Ultimode 10Gbit/s jednomodowy 1310nm 10kmMedia konwerter TP-LINK MC220L SFPPort Gigabit SFP TP-LINK TL-SM311LS 10 km 2xLC jednomodowyModuł SFP+ LR Ultimode 10Gbit/s jednomodowy 1310nm 10km
Schemat przedstawia przykładową sieć szkieletową, opartą o switche N29968 połączone przy pomocy wkładek SFP 10 Gb/s L1428. Hosty (lub podsieci) podłączone są za pomocą media konwerterów SFP L1311 + L1403 - prędkość 1 Gb/s.
Polecanym switchem do tego typu instalacji jest TP-LINK T2600G-28SQ N29968, który wyposażony jest w 24 gigabitowe sloty SFP, 4 porty 10/100/1000 Mb/s RJ45 i 4 sloty 10G SFP+, co umożliwia utworzenie stabilnego środowiska sieciowego i korzystanie z szybkich i wydajnych połączeń. Urządzenie zapewnia wysoką jakość pracy, zaawansowaną obsługę funkcji QoS, funkcje zarządzania siecią w warstwie 2 i 2+ (możliwość konfiguracji wybranych protokołów warstwy 3).

Nowości produktowe:

Miernik mocy optycznej TM103N
Miernik mocy optycznej TM103N L5815 to urządzenie służące do sprawdzania tłumienia toru optycznego sieci światłowodowych jedno- i wielomodowych. Miernik skalibrowany został do pracy z falą o długości 850 nm,1300 nm, 1310 nm, 1490 nm, 1550 nm i 1625 nm. Zakres pomiarowy -50...+26 dBm z dokładnością +/-3% (dla -10 dBm) pozwala na dokładne sprawdzenie instalacji światłowodowej. Urządzenie posiada funkcję pomiaru wartości referencyjnej (dB) oraz pomiaru mocy bezwzględnej (mW, dBm).
Źródło światła SM 1310/1550nm TM102N-SM
Źródło światła SM 1310/1550nm TM102N-SM L5819 to narzędzie niezbędne do dokonywania pomiarów tłumienia toru optycznego w sieciach FTTx. Pozwala na generowanie fali o określonej długości (1310/1550 nm) i mocy (-5 dBm), dzięki czemu pomiar jest dokładny i pewny.


Transformator video HD-TVI Hikvision DS-1H18S/E z wtykiem BNC na kablu (2szt.)
Transformator video HD-TVI Hikvision DS-1H18S/E M16642 przeznaczony jest do przesyłu sygnału wizyjnego z jednego źródła za pomocą skrętki komputerowej. Wtyk BNC umieszczony jest na przewodzie. Urządzenie dopasowuje impedancję kabla koncentrycznego (75 Ω) do impedancji przewodu symetrycznego (100 Ω) zapewniając przesył sygnału wizyjnego przy użyciu skrętki komputerowej 5 kategorii. Urządzenie jest kompatybilne z systemami PoC (Power over Coaxial).

Warto przeczytać:

Wymiana elektrod i czyszczenie obiektywów w spawarkach SignalFire. Elektrody w spawarkach światłowodowych podlegają okresowej wymianie. Zwykle wymianę determinuje liczba wykonanych cykli spawania oraz kalibracji. W przypadku spawarek Signal Fire L5870 oraz L5875 szacowana żywotność elektrod to 3000 spawów. W zestawie wraz ze spawarką instalator otrzymuje dodatkowy zestaw elektrod...>>>więcej
Wymiana elektrod w spawarce jest doskonałą okazją do wyczyszczenia spawarki - w szczególności znajdujących się pod elektrodami obiektywów kamer
Spawarki światłowodów Signal Fire AI-9 / AI-8C