Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2019 (9.12.2019)

Koniec adresów IP!

Stowarzyszenie RIPE NCC (RIPE Network Coordination Centre) 25 listopada ogłosiło statystyki dotyczące wykorzystania puli adresów IPv4. Okazuje się, że przydzielanie kolejnych adresów dostawcom usług w Europie nie jest już możliwe. RIPE informuje jednocześnie, że fakt wyczerpania się adresów IPv4 nie oznacza, iż nie będą w przyszłości przyznawane. RIPE NCC będzie bowiem zajmowała się odzyskiwaniem zwolnionych adresów IP.
Czwarta wersja protokołu komunikacyjnego IP to najbardziej popularna wersja standardu sieciowego wdrożona w 1983 przez ARPANET. W oparciu o ten standard działa większość połączeń sieciowych, mimo coraz większej popularności wersji protokołu IPv6. Adresy IPv4 to 32-bitowe adresy wykorzystywane do identyfikowania urządzeń podłączonych do Internetu. Na całym świecie jest ich 232 (4,2 miliarda).
25 listopada stowarzyszenie RIPE NCC (RIPE Network Coordination Centre) ogłosiło statystyki dotyczące wykorzystania puli adresów IPv4
Obecnie prawie każde urządzenie jest podłączone do Internetu, często za pomocą własnego publicznego adresu sieciowego. Wprowadzenie na rynek inteligentnych urządzeń, takich jak sprzęt domowy, samochody czy smartfony spowodowało, iż trzeba było szukać rozwiązań polegających na wdrożeniu nowej wersji protokołu o wiele większym zakresie adresowym. Następcą IPv4 jest IPv6. Wykorzystuje on 128-bitowe numery - liczba adresów wynosi tutaj 2128 (340 undecylionów). Problem jednak w tym, iż IPv6 został wdrożony w niewielkim stopniu. Jedynie 24% ruchu internetowego korzysta z nowego systemu.

Wzmacniacz sygnału w instalacjach dSCR/Unicable.

W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy model wzmacniacza MSA100 R80515 do instalacji RTV/SAT projektowanych w systemie Digital SCR/Unicable. MSA100 R80515 przeznaczony jest do wzmacniania sygnałów w paśmie 47-862 MHz oraz 950-2400 MHz. Zastosowanie wzmacniacza polecane jest w instalacjach, w których zbyt duże odległości oraz pasywne rozgałęźniki satelitarne powodują spadek sygnału poniżej progu czułości tunera. Wbudowana prekorekcja charakterystyki kabla kompensuje różnicę w tłumieniu przewodu dla wyższych częstotliwości, a dedykowane przełączniki pozwalają na korektę wartości wzmocnienia oraz jego charakterystyki.
Konwerter Wide Band H/V GT-WB1 GT-SATKonwerter Wide Band H/V GT-WB1 GT-SATAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRRezystor obciążeniowy (F) blokada DC, 75 omMultiswitch przelotowy SRM-544 Terra z aktywnym torem FM/DAB/DVB-T i wbudowanym AGC - klasa A system Digital SCR/UnicableWzmacniacz budynkowy MA-049L FM-BIII-UHF max 34 dB TerraWzmacniacz MSA100 TERRA - system Digital SCR/UnicableAntena satelitarna TRX-EL 110 FAMAVAL [ciemna]Antena satelitarna TRX-EL 110 FAMAVAL [ciemna]Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL  7/5-12 DVB-T DABGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Przykładowa instalacja multiswitchowa z wykorzystaniem wzmacniacza MSA-100 R80515. Zastosowanie urządzenia pozwoliło wzmocnić sygnał w instalacji RTV/SAT na wyjściu multiswitcha dSCR/Unicable.

Jaki miernik do pomiarów w instalacjach światłowodowych?

W ofercie firmy DIPOL pojawiły się dwa nowe modele mierników przeznaczonych do wykonywania pomiarów w instalacjach bazujących na kablach światłowodowych: TM103N L5815 oraz TM503N L5816. Cechą wspólną obu urządzeń jest czułość detektora wejściowego (pomiar sygnałów o mocy -50...+26 dBm) oraz możliwość pomiaru bezwzględnej oraz referencyjnej wartości mocy sygnału dla 6 długości fal.
Miernik mocy optycznej TM103N
Miernik mocy optycznej TM503N
Miernik TM103N L5815
Miernik TM503N L5816
W poniższej tabeli zestawione zostały najważniejsze cechy obu urządzeń.
Model TM103N L5815 TM503N L5816
Zakres pomiaru [dBm] -50...+26 -50...+26
Długości fal [nm] 850, 13100, 1310, 1490, 1550, 1625 850, 13100, 1310, 1490, 1550, 1625
Złącza SC/PC FC/PC, SC/PC, ST/PC
Dokładność pomiaru +/- 3% +/- 5%
Podświetlenie TAK TAK
Czas pracy [h] > 120 > 30
Data/czas NIE TAK
Pamięć pomiarów NIE TAK
Eksport pomiarów na PC NIE TAK
Wbudowany VFL NIE TAK
Kalibracja NIE TAK
Zasilanie 3x AAA Akumulator litowy

Zdalne sterowanie rejestratorem mobilnym.

Rejestratory mobilne często instalowane są w miejscach niewidocznych i niedostępnych. Przy wyborze miejsca instalacji należy kierować się względami bezpieczeństwa (niedostępność), jak i praktycznymi (łatwa obsługa). Często spotyka się rejestratory instalowane w bagażniku. Problemem jest sterowanie i kontrola pracy rejestratora. Panel kontrolny PROTECT LED KL-1 M80103 pozwala na monitorowanie stanu pracy rejestratora oraz pełni funkcję przedłużacza IR. Posiada 6 diod sygnalizacyjnych:
  • PWR - zasilanie
  • REC - aktywne nagrywanie
  • HDD - zainstalowana i sformatowana karta SD
  • ALM - aktywne wyjście alarmowe
  • V-LOSS - brak wideo na wejściu
  • ERR - błąd rejestratora
Panel należy podłączyć do rejestratora za pomocą 4-metrowego przewodu. Do podłączenia konieczne jest odcięcie fabrycznego złącza i ręczne wykonanie połączenia z odpowiednimi złączami rejestratora wg poniższego schematu:
Przewód panelu LED KL-1 Złącze rejestratora
Biały RS485B
Czerwony 12V OUTPUT
Zielony RS485A
Czarny GND
Widok panelu kontrolnego PROTECT LED KL-1 z poprawnie wykonanym złączem do podłączenia do rejestratora

Przykładowy obraz z kamery bispektralnej Hikvision.

DS-2TD2617-3/V1 to kamera bispektralna IP marki Hikvision, która łączy w sobie zalety monitoringu tradycyjnego i termowizyjnego. Wyposażona jest w dwa przetworniki, pierwszy - światła widzialnego CMOS o rozdzielczości 1920 x 1080 px, drugi - termowizyjny o rozdzielczości 160 x 120 px. Kamera umożliwia stworzenie fuzji obrazów, czyli połączenie obrazu widzialnego i termowizyjnego uzyskując wynikowy obraz termowizyjny dobrej jakości. Poniżej zostały pokazane zrzuty obrazu wykonane przy włączonej funkcji „Obraz w obrazie”, gdzie dla szczegółów nakładania obrazu zostały ustawione parametry „Image Fusion Ratio” na 80 i „Border Fusion Ratio” na 73. Dodatkowo w zakładce „Ustawienia wyświetlania” zostały wybrane odpowiednio palety kolorów „Białe gorące” i „Fuzja 1”.
Widok przy wybranej palecie "Białe gorące"
Widok przy wybranej palecie "Fuzja 1"
Kamera bispektralna jest doskonałym uzupełnieniem monitoringu wizyjnego pracującego w zakresie światła widzialnego i podczerwieni odbitej. Kamery analogowe lub IP wykorzystywane w monitoringu umożliwiają prawidłową identyfikację i rozpoznanie osób w ciągu dnia i w nocy po zastosowaniu oświetlacza podczerwieni. Kamera termowizyjna do prawidłowej pracy nie potrzebuje żadnego oświetlenia. Jej zasada działania jest zupełnie inna niż w przypadku tradycyjnych kamer. Każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (0 K = −273,15 °C) emituje promieniowanie podczerwone. Dzięki istniejącej zależności pomiędzy temperaturą a intensywnością promieniowania, kamera termowizyjna odbierając fale podczerwieni dokonuje obliczeń wartości temperatury na podstawie ich długości. Połączenie modułu wizyjnego i termowizyjnego w jednej kamerze pozwala na stworzenie fuzji obrazów i uzyskanie wynikowego obrazu termowizyjnego lepszej jakości.

Konfigurator szaf RACK.

Estetyczne i funkcjonalne szafy RACK są przeznaczone do montażu urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Jednostka "U" - 1,75 cala (44,45 mm) standaryzuje wysokość urządzeń w szafach typu RACK. Pojemność szaf jest związana z ich wysokością i jest określana za pomocą jednostek "U". Ważnym również parametrem dla szafy RACK jest jej głębokość (zewnętrzny wymiar), którą podaje się milimetrach, np. 450, 600, 800 mm. Parametr ten jest istotny dla np. komputerów, rejestratorów ze względu na różną ich głębokość. Należy sprawdzić czy do danej szafy zmieści się konkretne urządzenie i czy jest wystarczająco dużo miejsca na doprowadzenie przewodów. Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (np. wentylatory).
W e-Sklepie firmy DIPOL dostępny jest prosty mechanizm, który umożliwia dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Aby uruchomić konfigurator, należy wejść na kartę katalogową wybranej szafy RACK, a następnie na dole karty kliknąć przycisk:

W nowo otwartym oknie pokazują się elementy pasujące do wybranej szafy.
Widok otwartej strony z doborem akcesoriów

Nowości produktowe:

TK-4W Klawiatura dotykowa strefowa w obudowie natynkowej białej ROPAM
TK-4W Klawiatura dotykowa strefowa w obudowie natynkowej białej ROPAM G70251 dedykowana do pracy z centralą alarmową z serii NeoGSM-IP, NeoGSM-IP-64, OptimaGSM. Przeznaczona jest do uzbrajania i rozbrajania pojedynczej strefy w systemie, w którym jest już zainstalowana klawiatura główna o większych możliwościach lub moduł (AP-IP).
Multiswitch przelotowy SRM-564 Terra z aktywnym torem FM/DAB/DVB-T i wbudowanym AGC  - klasa A system Digital SCR/Unicable
Multiswitch przelotowy SRM-564 Terra RAL7035 R80564 wyposażony został w 3 pary wyjść dSCR/Legacy + Terr. TV Out. Jednokablowy tryb dSCR/Unicable umożliwia niezależny podział sygnału RTV/SAT przy pomocy zwykłych rozgałęźników satelitarnych pracujących w paśmie 5-2400 MHz, zgodnie ze standardem Unicable II do maksymalnie 32 odbiorników satelitarnych dla każdej pary.

Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 8TB SATA III 6Gb/s 256MB WD82PURZ
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 8TB M89325 został zaprojektowany do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24x7. Oferuje dostosowaną wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd jest przystosowany do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej opartych na platformie PC.

Warto przeczytać:

Optyczno-miedziana instalacja RTV/SAT. Zaletą okablowania światłowodowego w zbiorczych instalacjach RTV/SAT jest możliwość przesyłania sygnałów TV na znaczne odległości bez konieczności regenerowania sygnału - w zależności od topologii sieci oraz zastosowanych w niej urządzeń. W przypadku magistrali światłowodowej bez znaczenia pozostaje wielkość obiektu, w jakim realizowana jest instalacja. Sygnał przesyłać można na setki metrów lub nawet dziesiątki kilometrów bez konieczności jego regenerowania...>>>więcej
Schemat instalacji realizującej przesył sygnału magistralą światłowodową od nadajnika optycznego do odbiornika lub grupy odbiorników (podział sygnału za pomocą splitterów optycznych), a następnie, po jego konwersji, dystrybucję sygnału za pomocą multiswitchy oraz przewodów koncentrycznych do gniazd końcowych RTV/SAT
Szafy RACK - kompletna oferta