Nr 38/2019 (2.12.2019)
Następca sieci 5G już za 10 lat?
Podczas gdy wdrażanie technologii 5G jest w wielu krajach w początkowej fazie, Chiny już myślą o technologi następnej generacji. 7 listopada Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii ogłosiło utworzenie zespołu roboczego do badania i rozwoju sieci 6G, zaledwie kilka dni po komercyjnym uruchomieniu usługi 5G w tym kraju. Wiceminister nauki i technologii Wang Xi powiedział, że badania nad technologią 6G „są w początkowej fazie eksploracji”, kiedy określane są kluczowe wskaźniki i scenariusze zastosowań. Sieć 6G ma oferować przesył danych z prędkością do 1 TB/s, czyli 10 razy więcej niż jest to w przypadku sieci 5G. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta. Wykorzystanie bardzo wysokich częstotliwości, liczonych w THz, pozwoli na uzyskanie maksymalnego opóźnienia na poziomie 1 ms.Chiny już pracują nad technologią sieci 6G
Można przypuszczać, że sieć 6G będzie techniką postsmarfonową - nie tyle dla ludzi, co inteligentnych urządzeń. Oczekuje się, że następca 5G umożliwi pełne wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości, będzie zintegrowany z autonomicznymi pojazdami, inteligentnymi miastami czy komunikacją satelitarną. Możliwe, że interfejs urządzeń dzięki wirtualnej rzeczywistości pojawi się przed naszymi oczami. Pierwsza sieć 6G prawdopodobnie powstanie w Korei Południowej, Chinach lub USA. Tweet Donalda Trumpa, w którym napisał że chce wprowadzenia w USA technologii 5G, a nawet 6G najszybciej jak to możliwe, wywołał niemałe poruszenie. Dla zwykłych użytkowników sieć 6G ma być dostępna około roku 2030.
Nowoczesna sieć WiFi w domu!
Punkty dostępowe DECO N3248 dedykowane są do zastosowań domowych. Jest to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Konfiguracja sieci WLAN została uproszczona dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Automatyczne sterowanie pasmem radiowym sprawia, iż jest to idealny system dla wymagającej sieci Wi-Fi w domu. Urządzenia pracują na paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.Urządzenia posiadają funkcję roamingu - punkty dostępowe Deco współpracują ze sobą, aby tworzyć jedną sieć Wi-Fi. Podczas przemieszczania się po domu, używany przez domownika telefon lub tablet zawsze połączy się z routerem Deco, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu. Dwa urządzenia Deco M4 wystarczą, aby pokryć siecią dom o powierzchni do 260 m2. Jeżeli potrzebny będzie większy zasięg, do sieci podłączyć można dodatkowe AP Deco.

Dzięki zastosowaniu systemu DECO, telefon użytkownika cały czas połączony jest z tą samą siecią bezprzewodową

Zastosowanie tradycyjnych punktów dostępowych sprawia, iż użytkownik przemieszczający się po budynku przełączany jest pomiędzy sieciami bezprzewodowymi
Pomiary OTDR w instalacjach światłowodowych.
Reflektometr to zaawansowane urządzenie przeznaczone najczęściej do pomiaru reflektancji (zdolności do tłumienia sygnałów odbitych) złączy oraz wyznaczania tłumienia wszystkich zdarzeń w torze transmisyjnym. Taki pomiar daje pełny obraz mierzonego odcinka instalacji światłowodowej. Umożliwia instalatorowi sprawdzenie poprawności wykonanych spawów, połączeń adapterów czy stwierdzenia braku uszkodzeń światłowodu wynikających z załamania włókna przy układaniu lub przewijaniu.Reflektometr Grandway FHO3000 L5828.
Urządzenia tego typu są niezastąpione przy szukaniu przyczyn awarii toru optycznego,
jak również precyzyjnym wyznaczaniu miejsca awarii.
Urządzenia tego typu są niezastąpione przy szukaniu przyczyn awarii toru optycznego,
jak również precyzyjnym wyznaczaniu miejsca awarii.
Reflektometry bazują na uśrednianiu serii pomiarów i programowej analizie uzyskanych wyników. Wartości tłumień są tutaj wyznaczane przez oprogramowanie, a nie mierzone. Istotniejszą rzeczą jest jednak fakt, iż pomiar reflekometryczny nie uwzględnia tłumienia ostatniego zdarzenia mierzonej linii. Zwykle zdarzeniem tym jest złącze mierzonego toru optycznego, który może mieć istotny wpływ na tłumienie całości. Złącze to można uwzględnić w pomiarze poprzez podłączenie do niego tzw. włókna dobiegowego, jednak wówczas w pomiarze uwzględnione zostanie również złącze podłączanego włókna.
Pomimo tego, że reflektometr jest zaawansowanym urządzeniem oferującym wiele możliwości diagnostycznych, pomiary całkowitego tłumienia toru optycznego powinny być wykonywane metodą transmisyjną - tzn. z użyciem miernika mocy optycznej oraz stabilnego źródła światła. Po pierwsze jest to metoda dokładniejsza (w przeciwieństwie do pomiarów reflektometrycznych dokonuje się pomiaru rzeczywistego tłumienia). Po drugie układ można skalibrować eliminując tłumienia półzłącza na początku oraz na końcu światłowodu. Każdy reflektometr wyposażony jest w moduł miernika mocy. Nie jest więc konieczny zakup obu urządzeń.

Reflektogram jest to wykres pokazujący moc sygnału optycznego w całej mierzonej linii. Na jego podstawie osoba wykonująca pomiar jest w stanie wykazać jakie zdarzenia występują w danym trakcie optycznym oraz jakie są ich parametry transmisyjne (tłumienie oraz reflektancja). Powyższy rysunek prezentuje typowe zdarzenia występujące na reflektogramie:
- A - początek mierzonej linii, pik związany z odbiciem sygnału na złączu pomiarowym
- B - krzywa opadająca, prezentująca tłumienie sygnału przez włókno światłowodowe
- C - spaw lub zgięcie włókna
- D - złącze rozłączne
- E - koniec linii światłowodowej
Złącza F MASTER w instalacjach RTV/SAT.
Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Występują w wersji prostej oraz kątowej. Znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Najwyższej klasy złącza kompresyjne marki MASTER gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania sprawia, że instalatorzy stosujący ww. złącza nie mają kłopotów z montażem. Złącza posiadają bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z nakręcaniem złącza na gniazdo. Sposób zaciśnięcia złączy kompresyjnych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, szczelność i stabilność w czasie. Do zaciskania złączy prostych na kablu należy używać uniwersalnego zaciskacza E80075, natomiast do złączy kątowych E80078.
Złącza typu F marki MASTER
Ekonomiczny monitoring z wykorzystaniem kamer IP Hikvision z serii EasyIP Lite.
Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator marki Hikvision. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery należące do serii EasyIP Lite. Seria ta charakteryzuje się dobrą jakością obrazu i niską ceną. Dostępne są w niej podstawowe zdarzenia alarmowe, takie jak detekcja ruchu czy sabotaż obrazu. W obiekcie wykorzystano kamery 2 Mpix z ogniskową 2,8 mm i oświetlaczem IR do 30 m wykonanym w technologii EXIR 2.0. Na zewnątrz proponowane są kamery kompaktowe DS-2CD1023G0-I K17661, a wewnątrz sufitowe DS-2CD1123G0-I K17262. Zastosowany w rejestratorze dysk twardy Seagate o pojemności 2 TB M89271 zapewnia przechowywanie nagrań przy nagrywaniu ciągłym ze wszystkich kamer przez 11 dni w przypadku użycia kompresji H.265 (2 Mpix, 25 kl./s, 2 Mb/s). Całość instalacji zasilona została ze switcha PoE N299851. Do zapisu obrazu wykorzystany został 8-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-7608NI-K2 K22074. W celu uzyskania dostępu do rejestratora poprzez sieć internetową lub Wi-Fi można podłączyć do systemu router, np.: TP-Link C2 AC900 N3255.
Monitoring IP w oparciu o kamery z serii EasyIP Lite
Czy w systemie monitoringu CCTV można stosować „zwykłe” dyski twarde?
Dysk twardy jest jednym z kluczowych elementów systemu CCTV. Jego parametry mają znaczenie dla niezawodności i jakości zapisu obrazu z kamer. Dyski twarde używane na potrzeby monitoringu pracują w warunkach odmiennych niż dyski mające zastosowanie w komputerach PC. Zapis danych realizowany jest tu w sposób ciągły i stanowi ponad 90% obciążenia dysku. Duże wyzwanie stanowi również konieczność równoczesnej obsługi wielu strumieni danych generowanych przez poszczególne kamery. Dyski do komputerów stacjonarnych są nie tylko bardziej zawodne w środowiskach monitoringu wizyjnego, lecz również nie zapewniają wystarczającej wydajności do obsługi wielu kamer.Dyski do komputerów stacjonarnych:
- są przeznaczone do odczytywania i zapisywania niewielkich bloków danych i obsługi losowych transferów nieprzekraczających 60 TB/rok,
- mają ograniczony czas pracy do 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu,
- nie są przeznaczone do obsługi dużej liczby kamer,
- nie są wyposażone w czujniki drgań ruchu obrotowego i nie mają funkcji obsługi macierzy RAID, które są wymagane w systemach wielodyskowych,
- nie są wyposażone w funkcje zarządzania energią i nie zostały zaprojektowane do pracy przy silnym nagrzewaniu.
W przeciwieństwie do dysków stacjonarnych dyski serii SkyHawk firmy Seagate są zoptymalizowane pod kątem systemów monitorowania:
- są przystosowane do pracy 24/7/365,
- mogą być obciążone zapisem do 550 TB/rok,
- 90% czasu poświęcają na zapis danych, a pozostałe 10% na odtwarzanie i kontrolę danych,
- mogą zapisywać obraz z wielu kamer bez utraty klatek,
- zapewniają niezawodność, odporność na drgania i wysoką wydajność w systemach wielodyskowych,
- są wyposażone w zaawansowane funkcje zarządzania energią,
- mają wbudowane oprogramowanie SkyHawk Health Management, które aktywnie chroni pamięć masową systemu wykorzystując algorytmy prewencji, interwencji i odzyskiwania danych.
Separator zasilania PI012 TERRA B4060 jest stosowany do zasilania multiswitchy dSCR/Unicable po liniach magistrali sygnałowej. Posiada przejście stałoprądowe DC 20 V / 800 mA. Odlewana obudowa zapewnia wysoką skuteczność ekranowania uniemożliwiając przenikanie sygnałów zakłócających do wnętrza urządzenia. | ||
ISC-BDL2-WP12GE Mikroprocesorowa dualna czujka ruchu BOSCH G3019 serii Blue Line Gen2 TriTech, wykorzystuje technologię mokrofalową (MW) i pasywnej podczerwieni (PIR) w połączeniu z zaawansowanym cyfrowym przetwarzaniem sygnału. Czujka posiada możliwość włączenia funkcji odporności na zwierzęta do 45 kg, eliminując tym samym prawdopodobieństwo generowania fałszywych alarmów przez zwierzęta domowe. | ||
Obejma konwertera U-LNB (800/900) Corab A9890 służy do mocowania konwertera do czaszy satelitarnej marki Corab. | ||
Aktualności:
Zakończyła się kolejna sesja szkoleniowa w DIPOLu. Inżynierowie Działu Technicznego przeprowadzili w sesji jesiennej 12 kursów dla instalatorów. Uczestniczyło w nich 170 osób - wykorzystując prawie wszystkie przygotowane miejsca. Choć kursy są darmowe, uczestnicy nie wpłacają wadium, to frekwencja była prawie 100%. Uczestnikom należą się podziękowania, że w taki sposób docenili wysiłek organizacyjny i merytoryczne przygotowanie prowadzących. Wysoki poziom kursów wynika z faktu, że każdy inżynier Działu Technicznego firmy DIPOL, prowadzący zajęcia, uzyskał u producenta sprzętu certyfikację uprawniającą do szkoleń. Agendy są tak dobierane że główny nacisk stawiany jest na część praktyczną, dlatego każdy zespół dysponuje swoim zestawem sprzętowym.
Po raz pierwszy zaproponowano instalatorom szkolenie z telewizyjnych instalacji optycznych. Prócz części teoretycznej uczestnicy wspólnie zaprojektowali kompletną instalację optyczną opartą na urządzeniach marki Terra i Signal, a na koniec wykonali tor optyczny łącznie ze spawaniem włókien. Do dyspozycji uczestników były 4 spawarki Signal Fire. Firma DIPOL jest jedynym polskim oficjalnym dystrybutorem tych spawarek.
W tej sesji po raz pierwszy odbyły się 3 jednodniowe kursy Hikvision HCSA. W ciągu 6 godzin uczestnicy otrzymali odpowiednią dawkę teorii, osobiście konfigurowali zestaw rejestratora z kamerami (także przez aplikację iVMS-4200), a na koniec wypełniali test online dający certyfikat HCSA firmy Hikvision.
Na stronie kursów są informacje na temat już zorganizowanych i przyszłych kursów i szkoleń. Wiosenna sesja szkoleniowa 2020 rusza już w lutym.
Zapraszamy!
Telewizyjne instalacje optyczne - od projektu do realizacji.
Kraków, listopad 2019.
Warto przeczytać:
Rejestrator IP Hikvision dla dużych instalacji. DS-9664NI-I8 K22364 to nowoczesny 64-kanałowy rejestrator IP marki Hikvision dedykowany do budowy dużych i wymagających systemów. 8 portów SATA pozwala na podłączenie do 8 dysków twardych o łącznej pojemności do 80 TB. Wyposażony jest w dwa złącza HDMI oraz dwa złącza VGA, za pomocą których urządzenie można bezpośrednio podłączyć do monitora komputerowego lub telewizora...>>>więcej
Rejestrator K22364 został wykorzystany w 2019 roku do budowy dużego systemu nadzoru nad budynkiem i placem manewrowym ośrodka egzaminowania kierowców