Nr 37/2019 (25.11.2019)
Pierwszy "petabitowy" switch.
Pracownicy japońskiego Instytutu Informacji i Komunikacji (NICT - National Institute of Information and Communications Technology) stworzyli i przetestowali przełącznik zdolny do obsługi transmisji realizowanych z prędkością 1 Petabita na sekundę. Taka prędkość transmisji jest tożsama np. z dostarczaniem sygnału video o rozdzielczości 8K do 10 milionów użytkowników jednocześnie.Niskostratny przełącznik optyczny pracujący w technice MEMS (ang. Micro-Electro-Mechanical Systems) był testowany z trzema rodzajami włókien światłowodowych zdolnych do transmisji sygnałów z wykorzystaniem multipleksacji przestrzennej. Przełączanie sygnałów mogło odbywać się z prędkością od 10 Tb/s do 1 Pb/s. Jest to ponad 100-krotne więcej w stosunku do najszybszych stosowanych dziś urządzeń.
Prace japońskiego NICT są pierwszym krokiem do wdrożenia szkieletowych sieci telekomunikacyjnych klasy "petabit". Sieci takie sprostają rosnącym wymaganiom usług internetowych, takich jak: strumieniowanie filmów w wysokiej rozdzielczości, dostęp do sieci 5G, czy Internet Rzeczy (ang. IoT). Warto wspomnieć, że w 2015 roku ten sam Instytut zrealizował pierwszą transmisję z prędkością 1 Pb/s w jednym włóknie światłowodowym.
Optyczno-miedziana instalacja RTV/SAT.
Zaletą okablowania światłowodowego w zbiorczych instalacjach RTV/SAT jest możliwość przesyłania sygnałów TV na znaczne odległości bez konieczności regenerowania sygnału - w zależności od topologii sieci oraz zastosowanych w niej urządzeń. W przypadku magistrali światłowodowej bez znaczenia pozostaje wielkość obiektu, w jakim realizowana jest instalacja. Sygnał przesyłać można na setki metrów lub nawet dziesiątki kilometrów bez konieczności jego regenerowania. Na rynku europejskim istnieje kilka marek urządzeń do transmisji sygnału RTV/SAT w światłowodzie. Zastosowanie urządzeń marki Signal do transmisji sygnału TV w światłowodzie wyróżnia konkurencyjna cena rynkowa oraz wysoka jakość wykonania. Na uwagę zasługuje wykorzystanie w tym systemie tradycyjnych konwerterów typu quatro/quad. Z punktu widzenia instalatora jest to jedna z największych zalet, ponieważ antenę satelitarną ustawić można wykorzystując tradycyjny miernik satelitarny. Konkurencyjne systemy (np. bardzo popularny od wielu lat system marki Triax SAT/DVB-T TOU 232 KIT A9880) wykorzystują konwertery LNB z wyjściem optycznym lub 50-omowym złączem typu N. W obu przypadkach praktyka instalatorska polega na ustawianiu anteny na zwykłym konwerterze typu single, a następnie zamianie konwertera na dedykowany. Pomijając większy nakład pracy, zmiany tego typu zawsze wiążą się z ryzykiem przesunięcia czaszy lub innego ustawienia dedykowanego konwertera. Zastosowanie tradycyjnego konwertera typu quatro/quad może okazać się zbawienne, również w przypadku wystąpienia awarii w sieci. W tej sytuacji instalator ma możliwość zweryfikowania problemów już przy samej czaszy.Nadajnik optyczny OTH-2500CW (4x SAT IF+Terr) Signal A9810 - umożliwia wprowadzenie do instalacji światłowodowej sygnału satelitarnego (z konwertera quad, quatro) oraz sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radia DAB oraz radia FM (wcześniej zastosować należy zwrotnicę antenową sumującą te sygnały) w technologii CWDM (ang. Coarse Wavelength Division Multiplexing), która umożliwia zwielokrotnianie ilości fal nośnych w jednym włóknie światłowodowym. Wbudowany multiplekser WDM pozwala na realizację transmisji w jednym oknie transmisyjnym, wykorzystując 4 układy transmisyjne (VL - 1510 nm, HL - 1530 nm, VH+Terr - 1550 nm, HH - 1570 nm)
Odbiornik optyczny QUATRO ORH-2500CW (4x SAT IF+Terr) Signal A9812 - umożliwia zamianę sygnału optycznego pochodzącego z nadajnika OTH-2500CW A9810 na sygnał elektryczny. Sygnał odbierany jest z nadajnika OTH-2500CW A9810 poprzez pasywną sieć optyczną i konwertowany z powrotem na oryginalny sygnał IF. Urządzenie wyposażone jest w 5 wyjść - cztery pary polaryzacja/pasmo (VL-HL-VH-HH) oraz sygnał DVB-T, DAB, FM. Wbudowany układ AGC odpowiednio koryguje wzmocnienie sygnału, tak aby na jego wyjściu zapewnić stały, zadany poziom 75 dBμV.
Schemat instalacji realizującej przesył sygnału magistralą światłowodową od nadajnika optycznego do odbiornika lub grupy odbiorników (podział sygnału za pomocą splitterów optycznych), a następnie, po jego konwersji, dystrybucję sygnału za pomocą multiswitchy oraz przewodów koncentrycznych do gniazd końcowych RTV/SAT
Wymiana elektrod i czyszczenie obiektywów w spawarkach SignalFire.
Elektrody w spawarkach światłowodowych podlegają okresowej wymianie. Zwykle wymianę determinuje liczba wykonanych cykli spawania oraz kalibracji. W przypadku spawarek Signal Fire L5870 oraz L5875 szacowana żywotność elektrod to 3000 spawów. W zestawie wraz ze spawarką instalator otrzymuje dodatkowy zestaw elektrod.Może się okazać, że elektrody przestaną spełniać swoje zadanie nieco wcześniej. Objawem zużycia jest brak możliwości wykonania poprawnego spawu, nawet mimo kalibracji łuku - zwykle miejsce spawu jest przewężone lub włókna w ogóle się nie łączą. Końcówki zużytych elektrod są zaoblone, w przeciwieństwie do nowych, ostro zakończonych.
Wymiana elektrod w spawarkach Signal Fire jest niezwykle prosta i nie musi być przeprowadzana w specjalistycznym serwisie. Wystarczy zdjęcie pokrywy elektrod, odkręcenie dwóch śrub i podmiana starych elementów na nowe. Elektrody zatopione są w plastikowych obejmach, których rolą jest zapewnienie właściwej pozycji elektrod w spawarce. Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek pomyłce.
Wymiana elektrod w spawarce jest doskonałą okazją do wyczyszczenia spawarki - w szczególności znajdujących się pod elektrodami obiektywów kamer. Do czyszczenia użyć można alkoholu IPA, patyczków, higienicznych i husteczek bezpyłowych. Na zdjęciu widok zabrudzonego obiektywu po roku użytkowania spawarki (2700 spawów).
Po wymianie elektrod na nowe należy pamiętać o ich aktywacji za pomocą aplikacji SignalFire2. Do aktywacji niezbędny jest kod zapisany na opakowaniu. Brak aktywacji uniemożliwi korzystanie ze spawarki. Proces ten stanowi gwarancję, że instalatorzy korzystać będą wyłącznie z dedykowanych elektrod, a nie zamienników, które sprawić mogą problemy zarówno przy wymianie (niepasujące plastikowe osłony), jak i eksploatacji (inna żywotność).
Dokładniejsze zaciskanie złączy RJ-45.
Do oferty firmy DIPOL wprowadzone zostały złącza EZ RJ-45 kategorii 5e J2012_100 oraz kategorii 6 J2013_100. Ich cechą wyróżniająca jest przelot na poszczególnych żyłach zapewniający szybsze i sprawniejsze zarobienie złącza. Zaciśnięcie złącza i obcięcie nadmiaru żył skrętki należy wykonać dedykowaną zaciskarką E7911.Złącze wyposażone jest w sprężystą zapadkę zapobiegającą samoczynnemu wysuwaniu się z gniazda. Poszczególne kontakty posiadają ostre, lekko rozstawione zęby, wbijające się bezpośrednio w izolację poszczególnych żył, zapewniając pewne i trwałe połączenie.
Zaciskarka złączy modularnych 8p8c (RJ-45), 6p6c (RJ-12), 6p4c (RJ-11) typu EZ E7911
Monitoring bloku mieszkalnego w oparciu o kamery IP Hikvision wysokiej rozdzielczości.
Poniżej przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision należące do serii EasyIP 3.0. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery o rozdzielczości 6 Mpix i stałej ogniskowej 2,8 mm. Wysoka rozdzielczość kamer i szeroki kąt widzenia 99° pozwalają na obserwację dużego obszaru przy dobrej jakości obrazu. Kamery wyposażone są w technologię Dark Fighter (Ultra-low-light) zapewniającą lepsze odwzorowanie kolorów w przypadku słabego oświetlenia w porównaniu z kamerami bez tego rozwiązania. Do monitorowania obiektu na zewnątrz wykorzystano modele w obudowie kompaktowej DS-2CD2065FWD-I K17596, natomiast wewnątrz w obudowie sufitowej DS-2CD2165FWD-I K17306. Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. Przy zastosowaniu dwóch dysków o pojemności 4 TB, np. M89305, kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 20 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 15 dni.Schemat instalacji CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator Hikvision
Obraz z kamer rejestrowany jest na 16-kanałowym rejestratorze DS-7616NI-I2 K22163. Monitor M3022 przeznaczonu jest do lokalnego podglądu na żywo oraz analizy odtwarzanych nagrań. Dodatkowo, po podłączeniu rejestratora do sieci internetowej za pomocą rutera N3259, możliwy jest bezprzewodowy dostęp w obszarze zasięgu Wi-Fi lub z dowolnego miejsca poprzez sieć internetową, po odpowiednim przekierowaniu portów lub przez chmurę. Całość instalacji może zostać wykonana z wykorzystaniem skrętki komputerowej E1408.
Jak zwiększyć zasięg transmisji sygnału HD-TVI.
Przekroczenie maksymalnego zasięgu transmisji skutkuje obniżeniem jakości obrazu: utratą szczegółowości obrazu, rozmyciem, a w przypadku znacznych odległości następuje utrata synchronizacji obrazu, a nawet całkowity zanik obrazu. Rozwiązaniem problemu może okazać się wzmacniacz sygnału VHD-15 M1845.Potrafi on zregenerować sygnał wideo i dzięki zastosowaniu pojedynczego urządzenia zasięg transmisji wzrasta o ok. 150 m skrętki lub 300 - 500 m kabla koncentrycznego (zależnie od rodzaju użytego kabla). Jeśli konieczne jest uzyskanie jeszcze większego zasięgu, należy połączyć dwa, a nawet trzy urządzenia.
Przykład zastosowania wzmacniacza VHD-15 M1845.
Jeśli zwiększamy zasięg z użyciem jednego urządzenia, najlepiej zamontować je pośrodku medium transmisyjnego. Stosując dwa urządzenia zwiększamy zasięg transmisji na jeszcze większą odległość.
Przy większych niż opisane wyżej dystansach transmisji, jako medium stosować należy kabel światłowodowy - w tym przypadku odległość sięgać może nawet 20 km. Posłużyć mogą do tego wideo konwertery Ultimode.
Transformator video HD-TVI Hikvision DS-1H18S/E M16642 przeznaczony jest do przesyłu sygnału wizyjnego z jednego źródła za pomocą skrętki komputerowej. Urządzenie dopasowuje impedancję kabla koncentrycznego (75 Ω) do impedancji przewodu symetrycznego (100 Ω) zapewniając przesył sygnału wizyjnego przy użyciu skrętki komputerowej 5 kategorii. Urządzenie jest kompatybilne z systemami PoC (Power over Coaxial). | ||
Multiswitch przelotowy SRM-564 Terra R80564 to urządzenie, które umożliwia dystrybucję sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej (dwóch pozycji satelitarnych po zastosowaniu konwerterów typu wideband), telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego/DAB w oparciu o technikę cyfrowego układania kanałów. Multiswitch przelotowy SRM-584 R80584 posiada pełne wsparcie dla odbiorników pracujących w dwóch trybach dynamicznych: SCR (Unicable I - 8 User Bands) oraz dSCR (Unicable II - 32 User Bands). | ||
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2065FWD-I K17596 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,4" CMOS o rozdzielczości 6 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, wykonany w technologii Exir 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 99°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). | ||
Aktualności:
DIPOL został nagrodzony za największy wkład w promowanie produktów marki Hikvision. Powstała w 2001 roku firma Hikvision jest obecnie największym światowym producentem w branży zabezpieczeń elektronicznych mienia i kontroli dostępu. W tym roku jej polski oddział świętuje pięciolecie powstania. Na początku listopada odbyła się z tej okazji wielka gala w nowej, warszawskiej siedzibie Hikvision Poland. DIPOL, jako jeden z trzech wiodących dystrybutorów (wszystkich jest 33), został wyróżniony pamiątkową tablicą z okazji pięciolecia Hikvision w Polsce.
DIPOL, jako pierwsza firma w Polsce, została w 2007 roku dystrybutorem produktów Hikvision. W 2008 roku za rejestrator Hikvision sprzedawany pod marką ULTIMAX DIPOL otrzymał Złoty Medal Targów Intertelecom jako najlepszy produkt. Od 2015 roku DIPOL jest wiodącym dystrybutorem sprzętu Hikvision, corocznie nagradzanym za osiągane wyniki sprzedażowe. Jego pozycja wynika z szeroko zakrojonych działań promocyjno-szkoleniowych: samodzielnie prowadzi szkolenia HCSA dla instalatorów i konferencje dla projektantów, promuje rozwiązania Hikvision na wielu targach branży telekomunikacyjnej, prowadzi szeroką działalność edukacyjną poprzez publikacje artykułów technicznych o doborze i konfiguracji sprzętu i zasadach budowy instalacji. Publikowany co tydzień Informator TV-SAT, CCTV, WLAN promujący nowy sprzęt i dobre praktyki w projektowaniu instalacji telekomunikacyjnych dociera do ponad 17 tysięcy instalatorów, projektantów, nauczycieli i studentów szkół technicznych. Jest to najbardziej poczytne w Polsce wydawnictwo branżowe.
Nagrodę specjalną w podziękowaniu za szczególnie owocną współpracę i największy wkład w promowanie produktów marki Hikvision, przyznaną z okazji 5 lat Hikvision Poland, wręczył Aaron Chen - General Manager Hikvision Poland. W imieniu firmy DIPOL pamiątkową tablicę odebrał Business Manager Janusz Pirzański.
Warto przeczytać:
Najtańszy zestaw do połączenia punkt-punkt marki TP-Link. Zewnętrzny punkt dostępowy CPE605 N2351 przeznaczony jest dla "WISP-ów" (ang. Wireless Internet Service Provider). Umożliwia dostarczenie usług bezprzewodowej transmisji danych. Urządzenie pracować może w trybach "Access Point", "WISP", "AP Router", "Client", "Bridge". CPE605 posiada obudowę odporną na warunki atmosferyczne. Dzięki wysokiemu zyskowi anteny wynoszącemu 23 dBi, dużej mocy wyjściowej EIRP, wynoszącej 23 dBm oraz wysokiej czułości modułu radiowego, urządzenie umożliwia tworzenie długich, wydajnych oraz stabilnych połączeń bezprzewodowych...>>>więcej