Nr 32/2019 (21.10.2019)
Internet kwantowy coraz bliżej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku, wspierani finansowo przez armię amerykańską, jako pierwsi osiągnęli rekord transferu kwantowego splątania między materią a światłem, uzyskując odległość 50 kilometrów przy użyciu kabli światłowodowych. To skomplikowanie brzmiące i w istocie skomplikowane osiągnięcie pozwala na rozpoczęcie budowy międzynarodowych sieci kwantowych, wielokrotnie szybszych niż jakakolwiek konwencjonalna sieć transmisji danych.
Splątanie to korelacja, którą można utworzyć między kubitami, czyli najmniejszymi niepodzielnymi jednostkami informacji kwantowej. Kiedy dwa kubity są splątane i dokonuje się pomiaru na jednym z nich, wpływa to na wynik pomiaru wykonanego na drugim kubicie, nawet jeśli ten drugi jest fizycznie daleko. Międzymiastowe sieci kwantowe składałyby się z odległych węzłów sieci kubitów fizycznych, które pomimo dużego fizycznego rozdzielenia są jednak uwikłane. Naukowcy stwierdzili, że taki rozkład splątania jest niezbędny do stworzenia Internetu kwantowego.
Zespół badawczy rozpoczął eksperyment z atomem wapnia uwięzionym w pułapce jonowej. Korzystając z wiązek laserowych, naukowcy zapisali stan kwantowy na jonie i jednocześnie pobudzili go do emisji fotonu, w którym przechowywana jest informacja kwantowa. W wyniku tego stany kwantowe atomu i cząstki światła zostały splątane. Wyzwaniem była transmisja fotonu za pomocą kabli światłowodowych. Foton emitowany przez jon wapnia ma długość fali 854 nanometrów i jest szybko absorbowany przez światłowód. W nieliniowym krysztale oświetlonym silnym laserem długość fali fotonu została przekonwertowana na optymalną dla podróży 1550 nanometrów. Następnie naukowcy wysłali ten foton przez włókno światłowodowe o długości 50 km. Ich pomiary pokazują, że cząsteczki atomu i światła były nadal splątane nawet po konwersji długości fali i przebytej drodze.
Wybór atomu wapnia oznacza, że wyniki te zapewniają również bezpośrednią ścieżkę do realizacji splątanej sieci zegarów atomowych na dużą odległość fizyczną, ponieważ wapń może być uwięziony z wysokiej jakości kubitem „zegarowym”. Wielkoskalowe sieci splątanych zegarów na dużą skalę są bardzo interesujące dla armii w zakresie precyzyjnego pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu.
Czujniki tlenku węgla i dymu Kidde.
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad kumuluje się w organizmie, co oznacza, iż długotrwałe wdychanie niskich stężeń może wywołać objawy niebezpieczne dla zdrowia i życia. Urządzenia Kidde, zgodnie z normą PN EN 50291-1: 2010, monitorują zarówno stężenie chwilowe, jak i długotrwałe. Generują alarm w zależności od stężenia i czasu występowania:- 30 PPM - alarm po 120 minutach,
- 50 PPM - alarm w ciągu 60-90 minut,
- 100 PPM - alarm w ciągu 10-40 minut,
- 300 PPM - alarm do 3 minut.
Czujniki Kidde posiadają certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań normy PN EN 50291-1: 2010 dla domowych detektorów tlenku węgla, a niektóre także certyfikat PN-EN50291-2:2010 dopuszczający do użytku w pojazdach kempingowych i łodziach. Zgodność z normami została potwierdzona przez niezależną jednostkę badawczą British Standard Institute (BSI).
Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, jest niezwykle ważne, ponieważ może uratować życie mieszkańców. W ofercie firmy DIPOL dostępne są czujniki czadu, dymu oraz czadu i dymu. Występują wersje z wyświetlaczem LCD ułatwiającym diagnostykę. Czujniki 5CO G9583 (bez wyświetlacza) i 5DCO G9985 (z wyświetlaczem) zasilane są z trzech baterii AA 1,5 V i zapewniają prawidłową pracę przez 7 lat od aktywacji. Czujnik 7DCO G9587 również jest zasilany z trzech baterii AA 1,5 V i zapewnia prawidłową pracę przez 10 lat od aktywacji. Czujnik tlenku węgla 10LLDCO G9589 z wyświetlaczem LCD posiada wbudowany akumulator gwarantujący nieprzerwaną pracę przez cały okres użytkowania (10 lat). W ofercie dostępne są również czujniki: dymu i9040EU G9591 oraz czadu i dymu 10SCO G9995 zasilane z baterii 9 V, których okres eksploatacji wynosi odpowiednio: 3 oraz 10 lat. Urządzenie samo zasygnalizuje potrzebę wymiany baterii. Po upływie okresu gwarancji czujki należy wymienić na nowe.
Nowe switche PoE Ultipower - funkcja Auto Check.
Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat N299781 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 6 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 4 z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać 65 W.Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 802.3af/at 65W 6x RJ45 (4xPoE), PoE Auto Check N299781
Nowa funkcja PoE Auto Check automatycznie wykonuje restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia. (UWAGA! Podczas wykonywania aktualizacji oprogramowania podłączonych urządzeń, należy tę funkcję wyłączyć). Funkcja PoE Auto Check bardzo dobrze sprawdza się w prostych instalacjach monitoringu IP. W przypadku braku właściwej komunikacji z kamerą, switch zrestartuje zasilanie na porcie, do którego podłączona jest kamera.

Przykładowy schemat zastosowania
Prawidłowy pomiar instalacji światłowodowej metodą transmisyjną.
Problem z właściwą diagnostyką sieci światłowodowej przy pomocy miernika mocy optycznej to częsty przypadek. Poprawna metoda pomiaru to taka, która pozwala na sprawdzenie rzeczywistego tłumienia wyłącznie odcinka sieci, który ma być używany do realizacji transmisji (bez uwzględniania tłumienia np. kabli przyłączeniowych, patchcordów pomiarowych itp.) oraz taka, która do weryfikacji tłumienia wykorzystuje stały i znany poziom sygnału nadajnika.Instalatorzy często zapominają o tych podstawowych zasadach popełniając dwa zasadnicze błędy:
- W pomiarach, jako źródło sygnału, wykorzystują przypadkowe wkładki SFP lub media konwertery. Tymczasem urządzenia te mogą generować sygnał wyjściowy o różnym poziomie mocy. Nawet wkładki SFP o tych samych parametrach podstawowych (zasięg transmisji, prędkość) mogą generować sygnał różny co do poziomu w zakresie nawet 5 dB (typowa moc wkładki SFP na 20 km wahać się może w zakresie -8...-3dBm). Ponadto to generowany przez takie wkładki poziom nie będzie idealnie stabilny - wahania sięgać mogą 0,5 dB. Instalator decydując się na pomiary z takim źródłem musi każdorazowo mierzyć sygnał na wyjściu urządzenia za pomocą krótkiego patchcordu po to, aby porównać go następnie z sygnałem po przejściu przez mierzony światłowód.
- Wykonywany pomiar uwzględnia tłumienie patchcordów pomiarowych podłączanych do przełącznic (zakończeń kabli), przez co ostateczny wynik pomiaru może znacznie odbiegać od realnego tłumienia toru optycznego, który ma być wykorzystywany do transmisji.

Kalibracja układu pomiarowego dla metody transmisyjnej
W drugim przypadku instalator powinien skorzystać z funkcji pomiaru referencyjnego (większość mierników pozwala na taki pomiar). Najpierw zmierzyć tłumienie samych patchcordów pomiarowych i wynik ten zapisać jako pomiar odniesienia - zwykle miernik ustawi wówczas wynik pomiaru na 0 dB. Następnie urządzenia (źródło światła oraz miernik) podłączyć do zakończeń mierzonego kabla za pomocą ww. patchcordów. Uzyskany na mierniku wynik będzie rzeczywistym tłumieniem światłowodu wykorzystywanego do transmisji.
Należy nadmienić, że standardowe tłumienie krótkich patchcordów to około 0,2 dB, co nie stanowi wielkiego zagrożenia dla przekłamań pomiarowych. Może jednak zdarzyć się, że patchcord ulegnie zabrudzeniu, czy uszkodzeniu. Nierzadko spotkać można się z sytuacją, w której pomiar światłowodu sugeruje tłumienie 10 dB (przy oczekiwanym 1 dB). Następnie okazuje się, że problem tkwił właśnie w zastosowanych patchcordach.
Funkcja Virtual Host w rejestratorach Hikvision.
Najbardziej wygodnym sposobem podłączenia kamer IP w systemie monitoringu jest wykorzystanie standardu PoE. Upraszcza on proces wykonania instalacji (jeden przewód do przesyłu zasilania i danych). Zasilanie kamery dostarczane jest ze switcha PoE, który może być niezależny lub wbudowany w rejestrator. Switch PoE lub rejestrator PoE najbardziej sprawdza się w przypadku systemów o prostej architekturze. Kamery podłącza się na zasadzie Plug and Play (rejestrator sam aktywuje kamery), a większość parametrów ustawia się poprzez rejestrator. Kamery znajdują się w wewnętrznej, odizolowanej sieci i nie ma do nich bezpośredniego dostępu.
Schemat monitoringu z wykorzystaniem funkcji PoE rejestratora
Lista kamer rejestratora. Link w ostatniej kolumnie pozwala na połączenie z kamerami IP
i jest widoczny po włączeniu funkcji virtual host
i jest widoczny po włączeniu funkcji virtual host
Jeśli konieczny jest dostęp do kamer (np. żeby skonfigurować nieobsługiwane z poziomu rejestratora, zaawansowane funkcje), należy włączyć specjalną funkcję o nazwie Virtual Host. Można ją włączyć zdalnie (przez przeglądarkę lub iVMS-4200 - w zakładce „Inne” w zaawansowanych ustawieniach sieciowych). Rejestrator realizuje wtedy routing pomiędzy kamerą a innymi urządzeniami. Połączenie urządzenia sieciowego z kamerą realizowane jest na specjalnym porcie 6500x, gdzie x to numer kanału.
Montaż multiswitchy radialnych serii MR-9xx TERRA w szafie RACK.
Zespół montażu czołowego RACK board ZMD-1 R77311 to zestaw dwóch nośników przeznaczonych do montażu w szafie RACK. Posiada on otwory dedykowane do montażu multiswitchy TERRA serii MR-xxx (rozstaw otworów: wysokość 120 mm, szerokość 100 / 140 / 180 mm). W komplecie znajdują się potrzebne do montażu wkręty M5x10 z nakrętkami. Rozstaw pionowy nośników jest tak dobrany, że przewody podłączone na złącza wejściowe multiswitcha mają wystarczająco dużo miejsca, aby zachować minimalne promienie gięcia. Możliwym jest nawet zainstalowanie w tym miejscu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal R48602. W komplecie znajduje się osiem śrub z koszyczkami służących do montażu zespołu w szafie.Zespół montażu czołowego R77311 do MR-xxx TERRA
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2085FWD-I(B) K17598 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, wykonany w technologii Exir 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2.8 mm o kącie widzenia 102°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). | ||
Symetryzator antenowy k. 21-60 złącze “F” C0006 jest urządzeniem pasywnym wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną. | ||
Switch PoE ULTIPOWER PRO0208afat 802.3af/at 120W N299851 to urządzenie typu desktop zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 10 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 8 z nich obsługuje funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać 120 W. | ||
Warto przeczytać:
Szybkie udostępnianie urządzeń Hikvision. Używając aplikacji Hik-Connect można w łatwy sposób za pomocą kodu QR zapewnić innej osobie dostęp do urządzeń monitoringu Hikvision. W ten sposób kamery i rejestrator dodane do naszej aplikacji Hik-Connect (do konta lub do konta gościa) mogą zostać szybko udostępnione. Przydatność takiego rozwiązania zostanie doceniona w sytuacji, gdy np. chcemy zapewnić dostęp dla członków rodziny. Mocnym punktem jest również możliwość cofnięcia dostępu w dowolnym momencie...>>>więcej
Wygenerowany kod QR i ekran konfiguracji udostępnienia