Nr 33/2019 (28.10.2019)
Sztuczna inteligencja sama stworzyła nowy materiał.
Naukowcy z TU Delft opracowali nowy, super ściśliwy, ale mocny materiał, nie przeprowadzając żadnych eksperymentalnych testów, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję (AI). Badacze zastanawiali się, czy byłoby możliwe stworzenie wysoce ściśliwego, ale mocnego materiału, który można by skompresować do niewielkiej części jego objętości. Gdyby to było możliwe, przedmioty codziennego użytku, takie jak rowery, stoły obiadowe i parasole, można by złożyć do kieszeni. Materiały nowej generacji muszą być adaptacyjne, uniwersalne i dostrajalne. Można to osiągnąć za pomocą materiałów zdominowanych przez strukturę (metamateriały), które wykorzystują nowe geometrie, tak aby osiągnąć niespotykane właściwości i funkcjonalność.Metamateriał stworzony przy pomocy sztucznej inteligencji jest nieco podobny do gąbki - jest sztywny dopóki nie zostanie osiągnięta siła krytyczna, po której stanie się łatwo ściśliwy
Naukowcy zastosowali podejście obliczeniowe oparte na danych do badania nowej koncepcji metamateriałów i dostosowania ich do różnych właściwości docelowych, wyboru materiałów podstawowych, skal długości i procesów produkcyjnych. Nowa "konstrukcja" w skali makro jest zoptymalizowana pod kątem maksymalnej ściśliwości, a mikroskala została zaprojektowana pod kątem wysokiej wytrzymałości i sztywności. Miguel Bessa, pierwszy autor publikacji twierdzi, że najważniejszym aspektem pracy nie jest konkretny materiał, który został stworzony, ale możliwość dotarcia do niewykorzystanych obszarów przestrzeni projektowej za pomocą uczenia maszynowego.
Ważną rzeczą jest to, że uczenie maszynowe stwarza okazję do odwrócenia procesu projektowania poprzez przejście z badań eksperymentalnych kierowanych, na badania oparte na danych obliczeniowych, nawet jeśli w modelach komputerowych brakuje niektórych informacji. Niezbędne jest to, aby dostępne były wystarczające dane dotyczące interesującego nas problemu oraz, aby dane były wystarczająco dokładne. Bessa jest silnym zwolennikiem badań opartych na danych w mechanice i materiałoznawstwie. Wg niego nauka oparta na danych zrewolucjonizuje sposób, w jaki docierać będziemy do nowych odkryć.
Nowe modulatory DVB-T.
Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży dwa nowe modele cyfrowych modulatorów HDMI: MHD002P R86104 oraz SP-7625 R86602. Urządzenia te umożliwiają zamianę sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF. Modulator MHD002P R86104 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-30p) podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-T COFDM. Model MHD002P R86104, oprócz wejścia HDMI, dodatkowo został wyposażony w wyjście HDMI umożliwiające podgląd obrazu z podłączonego źródła sygnału.Model SP-7625 R86602 to urządzenie dwukanałowe, umożliwiające podłączenia dwóch źródeł sygnału HDMI oraz zmodulowania ich do postaci jednego cyfrowego multipleksu DVB-T. Jedną z wielu zalet urządzenia, oprócz wysokiej jakości wykonania, jest możliwość konfiguracji za pomocą przycisków zlokalizowanych na przednim panelu lub przez przeglądarkę internetową. Dodatkowo, istnieje możliwość regulacji bitrate ręcznie (funkcja MANUAL - dla każdego z dwóch źródeł HDMI) lub ustawienia w pozycji AUTO (automatyczny bitrate).
Przykład zastosowania cyfrowego modulatora MHD002P Terra R86104.
Sygnał źródłowy (Blu-Ray) jest modulowany i może być oglądany na każdym telewizorze w sieci
oraz jest udostępniany na wyjściu HDMI dla telewizora w tej lokalizacji.
Sygnał źródłowy (Blu-Ray) jest modulowany i może być oglądany na każdym telewizorze w sieci
oraz jest udostępniany na wyjściu HDMI dla telewizora w tej lokalizacji.
Storage and Network Calculator - obliczanie czasu archiwizacji i wymaganej przepustowości łącza.
Storage and Network Calculator to oprogramowanie marki Hikvision, które pozwala na dobór do rejestratora odpowiedniej pojemności dysków twardych w zależności od wymaganego czasu archiwizacji. Program oblicza również wymagane pasmo dla wybranej liczby kamer (kanałów). Obsługiwane są rozdzielczości: od CIF (352x288 pix) do 12 MPix (4000x3000 pix) i następujące metody kompresji: H.265+, H.265, H.264+, H.264.Przykład użycia Storage and Network Calculator. Dla wybranej ilości kamer i parametrów kodowania, aby przechowywać nagrania przez 14 dni, niezbędny jest dysk twardy o pojemności 6 TB
Na początku należy wybrać system kodowania barw "PAL" lub "NTSC". W polu „Channel Number” należy określić ilość kanałów, wraz z parametrami: kodowanie, rozdzielczość, ilość kl./s, stopień złożenia sceny. Po zdefiniowaniu wartości parametrów kalkulator automatycznie ustawi sugerowany bitrate. Kanały można dodawać pojedynczo ustawiając dla każdego indywidualne parametry lub grupowo z takimi samymi parametrami. Po dodaniu kanałów można skorzystać z trzech zakładek: "Space Given", "Time Given" oraz "Bandwidth". W zakładce Space Given po wpisaniu pojemności dysków twardych i wybraniu czasu archiwizacji w ciągu doby, pojawi się informacja przez ile dni przechowywane będą nagrania. W zakładce Time Given można wpisać ilość dni przez jaką nagrania mają być przechowywane aby otrzymać informację o wymaganej pojemności dyskowej. W zakładce Bandwidth dostępna będzie informacja odnoście wymaganego pasma dla określonej liczby kanałów.
Optyczne przewody HDMI.
Aktywne kable światłowodowe (AOC) służą do podłączania źródła sygnału HDMI do monitora/odbiornika TV oddalonego na dystans znacznie przekraczający możliwości typowego, miedzianego kabla HDMI. Przewody obsługują standard HDMI 2.0 (przepustowość 18 Gb/s). Charakteryzują się małą średnicą (4,5 mm) i nie wymagają zewnętrznego zasilacza (zasilanie z portu HDMI).W ofercie firmy DIPOL dostępne są 2 modele kabli o długości 50 oraz 70 m.
Decydując się na włókna wielomodowe należy pamiętać że zasięgi dla prędkości 10 Gbit/s są ograniczone. Najbardziej popularny standard włókna MM OM2 umożliwia transmisję z prędkością 10 Gbit/s na maksymalną odległość 82 m, tj. mniej niż certyfikowana na tą prędkość miedziana skrętka kategorii 6A (100 m zgodnie ze standardem 10GBASE-T). To ogromna pułapka, w którą wpaść mogą projektanci lub wykonawcy sieci, którzy nie zwracają uwagi na standard włókna w stosowanym kablu.
Stosując w sieci wkładki wielomodowe SFP+ 10 Gbit/s (tutaj L1425) należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego standardu włókna do dystansu transmisji
Wyższe standardy włókien wielomodowych, tj. OM3 oraz OM4 umożliwiają transmisję 10 Gbit/s odpowiednio na dystansie: 300 m oraz 500 m. Ich wybór jest więc w tej materii dużo bezpieczniejszy. Przystępny cenowo OM3 jest dobrym wyborem również pod kątem rozwoju sieci lokalnej, ponieważ oferuje realizację połączeń o prędkości 40 Gbit/s oraz 100 Gbit/s na odległość 100 m.
Jakość obrazu przy podglądzie przez przeglądarkę.
Rejestratory i kamery IP firmy Hikvision generują kilka strumieni danych różniących się wybranymi parametrami. Ich regulacja pozwala na dostosowanie strumienia sieciowego do możliwości przepustowych łącza, z jakiego korzysta system oraz do możliwości rejestratora. Urządzenia zwykle generują dwa podstawowe strumienie: jeden o wyższej (główny) oraz drugi o niższej jakości (pomocniczy). Strumień pomocniczy zwykle używany jest do podglądu w trybie układu siatki na rejestratorze oraz przy połączeniu przez urządzenia mobilne. Często, ze względu na ograniczenie dostępnej przepustowości sieci, wymagane jest, aby podgląd obrazu poprzez przeglądarkę był realizowany poprzez strumień pomocniczy.Lista kamer wyświetlających obraz z różnych strumieni (widoki z przeglądarki).
Obraz z kamer 1...4 jest wyświetlany ze strumienia głównego, pozostałe z pomocniczego.
Obraz z kamer 1...4 jest wyświetlany ze strumienia głównego, pozostałe z pomocniczego.
Aby przełączać pojedynczą kamerę na inny strumień, należy odnaleźć ją na liście kamer. Po najechaniu na jej nazwę pojawi się możliwość wyboru typu strumienia (główny lub pomocniczy). Przełączenie wszystkich kamer odbywa się po kliknięciu na ikonkę "typ strumienia" pod siatką obrazu. Ustawienia te nie zostaną zapisane na stałe. Aby na stałe ustawić wyświetlanie obrazu z kamer w wymaganym strumieniu, należy ustawić rodzaj strumienia w menu konfiguracja / ustawienia lokalne.
Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat N299781 umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 6 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 4 z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Funkcja Extended umożliwia zasilanie urządzeń podłączonych skrętką o długości do 250 m. Funkcja PoE Auto Check wykonuje automatycznie restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia. | ||
Uszczelka gumowa złącza "F" E8023 zabezpieczająca wtyki przed wpływem warunków atmosferycznych. | ||
S301BNR Karta zbliżeniowa Mifare 13,56 MHz G74985 charakteryzująca się eleganckim wyglądem i niewielkimi wymiarami. Doskonale sprawdza się w każdym systemie wykorzystującym transpondery RFID 13,56 MHz. | ||
Aktualności:
Jesienna sesja szkoleniowa w Dipolu. Do połowy października inżynierowie Działu Technicznego przeprowadzili kurs dla instalatorów ze spawania światłowodów spawarką Signal Fire (16 uczestników) i trzy kursy HCSA Hikvision (łącznie 33 uczestników). Były to zajęcia praktyczno-teoretyczne na których każdy z uczestników miał okazję nauki praktycznej konfiguracji urządzeń. Przed nami kursy: budowy sieci IP, jednokablowych multiswitchowych TV/SAT oraz nowe szkolenie z budowy telewizyjnych sieci optycznych. Zapraszamy.
Warto przeczytać:
Hybrydowa instalacja multiswitchowa. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli różnych odbiorników satelitarnych. Prawie każdy z nich wspiera system SCR/Unicable zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607 wykorzystując technologię jednokablową. Największą zaletą tego typu instalacji jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny, tak jak w przypadku telewizji naziemnej. Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha)...>>>więcej
Na powyższym schemacie zaprezentowano hybrydową instalację multiswitchową. Tradycyjna instalacja RTV/SAT została uzupełniona o nowy rodzaj multiswitchy typu dSCR/Unicable.