Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2019 (14.10.2019)

Sztuczna inteligencja zaskoczyła naukowców swoją inteligencją.

Badacze laboratorium OpenAI w San Francisco przeprowadzili eksperyment testujący dwie idee: rozproszonego systemu nauczania polegającego na konkurowaniu lub współpracy algorytmów w celu testów pojawiających się zachowań oraz "reinforcement learning" (uczenia ze wzmacnianiem), czyli uczenia, jak osiągnąć cel poprzez próby (sukces jest nagradzany, błąd podlega karze). Doświadczenie polegało na tym, że formy sztucznej inteligencji, tzw. agenci autonomiczni, czyli instancje algorytmów SI prowadziły ze sobą rozgrywkę w chowanego. Naukowcy chcieli przyjrzeć się, w jaki sposób ewoluują mechanizmy podejmowania decyzji. Drużyny ukrywających się i szukających miały do dyspozycji wirtualne środowisko składające się z zamkniętej przestrzeni z różnymi przedmiotami, takimi jak ściany, rampy oraz barykady. Każdy przedmiot mógł być zablokowany przez ukrywających się, którzy, podobnie jak w klasycznej grze w chowanego, mieli kilka sekund przewagi nad rywalami. Badacze nie zaprogramowali agentów w żaden inny sposób - ich zadaniem było opracowanie odpowiednich strategii. Zgodnie z techniką uczenia ze wzmacnianiem, kroki prowadzące do osiągniecie celu, czyli np. odnalezienie chowających się, były nagradzane, kroki prowadzące do przegranej podlegały karze.
Film pokazujący etapy uczenia się autonomicznych agentów w grze w chowanego. Zgodnie z techniką uczenia ze wzmacnianiem, kroki prowadzące do osiągniecie celu, czyli np. odnalezienie chowających się, były nagradzane, kroki prowadzące do przegranej podlegały karze. Dopiero po 25 milionach rozgrywek ukrywający się wykształcili umiejętność omijania przeszkód i szybkiej budowy fortów do których się chowali.
Nauczenie się odpowiednich zasad postępowania zajęło agentom miliony rund. W tej fazie metody ścigania i ukrywania się były prymitywne, nie opanowano zasad manipulowania dostępnymi obiektami. Dopiero po 25 milionach rozgrywek ukrywający się wykształcili umiejętność omijania przeszkód i szybkiej budowy fortów, do których się chowali. Kolejne 50 milionów rund zajęło poszukiwaczom wypracowanie rozwiązanie tego problemu: wykorzystali rampy, które umożliwiły przedostanie się do fortu od góry. Po 85 milionach meczów ukrywający się opanowali kolejną sztuczkę - zaczęli zabierać ze sobą rampy do barykadowanego pomieszczenia albo blokowali je, uniemożliwiając ich przemieszczanie.
Początkowo naukowcy z OpenAI sądzili, że jest to ostatni etap rozgrywki, ale jednak po 380 milionach gier pojawiły się dwie kolejne strategie. Szukający wykorzystali błąd w oprogramowaniu ruchu barykad, pozwalający wejść na niezablokowane barykady z rampy i poruszać się będąc na niej. Umożliwiło to dostanie się do fortu ponad jego ścianami. W końcowej fazie ukrywający się blokowali już wszystkie barykady przed wybudowaniem fortu.
Eksperyment dowiódł, że połączenie zasad konkurencji i uczenia ze wzmocnieniem sprawdza się w świecie cyfrowym. Opracowane rozwiązanie zaskoczyło twórców i jest pozytywnym sygnałem do kolejnych prób w bardziej złożonych środowiskach. Wielu badaczy sztucznej inteligencji uważa, że ​​uczenie ze wzmacnianiem może być wykorzystane do rozwiązywania skomplikowanych zadań w świecie rzeczywistym.

18. edycja wakacyjnego konkursu fotograficznego DIPOLa rozstrzygnięta!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane zdjęcia. Otrzymaliśmy mnóstwo zachwycających fotografii, przez co przyznanie nagród w tej edycji było szczególnie trudne. Gratulujemy laureatom i osobom wyróżnionym - udowodnili Państwo, że z udziałem tak niepozornych i wydawałoby się pospolitych przedmiotów jak anteny można tworzyć sztukę.
I nagroda
Dochodzi piąta - Adam Sowa
II miejsce
Antenna romantika
Major Edina
III miejsce
Wszyscy słuchają
Adrian Kulik
Wyróżnienia:
Anteny z wakacji
Ewa Kosacka
Z pamiętnika instalatora
Mateusz Bołtruczyk
Chęciny
Wojciech Domagała
Everywhere
Mészáros Ferenc
Antennak
Mészáros Ferenc

Czarno na białym
Julia Racinowska
Na dachu świata
Dorota Popiela
Waves in the sky
Márta Róbert
Hullámhossz
Wieder Sándor
Antenowy przystanek
dla bocianów
Leszek Grygorczuk
Uwaga nadchodzi
Maciej Ziomek
Symbioza epok
Małgorzata Stawarz
Zielono mi
Marcin Stasiak
Up there - Ott fenn
István Tóth-Piusz dr
Jedyna wśród wielu
Elżbieta Bąkowska
Świat jest pełen anten
Michał Pańkowski
Mértan 2 kúp
Kenese Szilárd

Sterowanie bramą wjazdową w systemie wideodomofonowym IP Villa.

Stacje bramowe typu Villa wyposażone są w jeden przekaźnik umożliwiający podłączenie elektrozaczepu (otwarcie furtki). Aby mieć możliwość sterowania dodatkową bramą wjazdową, niezbędne jest skorzystanie z dodatkowego modułu kontroli dostępu DS-K2M060 G74818. Moduł należy podłączyć do stacji bramowej za pomocą interfejsu RS-485. Wyjście przekaźnikowe z modułu podłącza się do wejścia automatu bramowego umożliwiającego otwarcie. Dodatkowy moduł wymaga zasilenia napięciem DC 12V. Konfiguracja systemu odbywa się za pomocą aplikacji klienckiej iVMS-4200.

Sterownik drzwi DS-K2M060 HikvisionDS-KV8102-IM Stacja bramowa IP Villa (1 przycisk, IC RFID) HikvisionDS-KAB01 Obudowa natynkowa do stacji bramowych DS-KV8X02-IM Villa HikvisionES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraOKU-031 Płaskownik krótki do serii EL1, ES1, ELP BiraDS-KH6310 Monitor 7Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sZasilacz impulsowy 12V/5A/5.5 DC (+) do kamerDS-KAD606-P Switch PoE do wideodomofonów IP marki Hikvision
Przykładowy schemat instalacji wideodomofonowej IP Villa z wykorzystaniem dodatkowego modułu umożliwiającego sterowanie bramą wjazdową

Hybrydowa instalacja multiswitchowa.

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli różnych odbiorników satelitarnych. Prawie każdy z nich wspiera system SCR/Unicable zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607 wykorzystując technologię jednokablową. Największą zaletą tego typu instalacji jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny, tak jak w przypadku telewizji naziemnej. Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha).
Antena satelitarna 120 TT Standard TELMOR [grafit]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProAntena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T DABZwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraWzmacniacz SA-51 klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowychOdgałęźnik TV/SAT SD-515 TerraMultiswitch przelotowy SRM-543 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/UnicableMultiswitch MV-512 Terra klasa A, 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MV-512 Terra klasa A, 5-wejściowy 12-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFOdgałęźnik TV/SAT SD-515 TerraMultiswitch SRQ-540 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/UnicableZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCROdgałęźnik TV/SAT SD-515 TerraMultiswitch przelotowy SRM-580 Terra klasa A z AGC - aktywny tor TV Digital SCR/UnicableMultiswitch MV-516 Terra klasa A, 5-wejściowy 16-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFZasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSV
Na powyższym schemacie zaprezentowano hybrydową instalację multiswitchową. Tradycyjna instalacja RTV/SAT została uzupełniona o nowy rodzaj multiswitchy typu dSCR/Unicable: SRQ-540 Terra z AGC R80540, SRM-543 Terra z AGC R80543 oraz SRM-580 Terra z AGC R80580, umożliwiając podział sygnału RTV/SAT przy pomocy rozgałęźnika. Typowe multiswitche mają 4, 8, 12, 16, 24 oraz 32 wyjścia. W ich przypadku nie możemy podzielić sygnału na wyjściu z multiswitcha przy pomocy zwykłego rozgałęźnika satelitarnego (pasmo pracy:5-2400 MHz) ze względu na dwustronną komunikację pomiędzy urządzeniami (tuner-multiswitch). Również usługa multiroom wymaga doprowadzenia osobnych kabli do każdego dekodera. Zastosowanie multiswitchy typu dSCR/Unicable eliminuje ten problem.

Spawarki Signal Fire - DIPOL wydłuża gwarancję do 4 lat.

Wzrost popularności światłowodów w obszarze instalacji budynkowych oraz sieci dostępowych wymusza na firmach z branży instalatorskiej rozszerzenie profilu działalności o realizację połączeń optycznych. Podstawowym narzędziem służącym do realizacji takich instalacji jest spawarka światłowodowa. Firma DIPOL oferuje dwa modele spawarek światłowodowych: Signal Fire AI-8C L5870 oraz Signal Fire AI-9 L5875. Urządzenia te doskonale sprawdzą się zarówno w rękach początkującego, jak i doświadczonego instalatora. Ze względu na prostą obsługę oraz niską cenę w stosunku do oferowanych możliwości spawarki Signal Fire wykorzystywane są w wielu średnich i wyższych szkołach technicznych do nauki prawidłowego procesu spawania włókien światłowodowych.
Firma DIPOL jest wyłącznym i oficjalnym dystrybutorem spawarek Signal Fire w Polsce oraz prowadzi certyfikowany przez producenta serwis tych urządzeń. Wysoką jakość i niską awaryjność sprzętu potwierdza 4-letnia gwarancja dla firm i osób fizycznych oraz fakt, iż zgodnie z deklaracją producenta, w przypadku wykonania 50 000 spawów możliwa jest wymiana sprzętu na nowy. Niemniej jednak w przypadku wystąpienia problemów z użytkowaniem, po odesłaniu na serwis, wykwalifikowany personel dokonuje przeglądu oraz naprawy sprzętu zwykle w ciągu 2 dni roboczych. Jest to możliwe dzięki bogatemu magazynowi części zamiennych.
Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?
Każdy, dokonujący zakupu instalator ma możliwość odbycia w Krakowie krótkiego szkolenia z zasad obsługi, użytkowania i konserwacji spawarek Signal Fire. Osoby zainteresowane uzyskaniem większej wiedzy z podstaw instalacji światłowodowych oraz spawania włókien firma DIPOL zaprasza na bezpłatne, organizowane cyklicznie, pełnowymiarowe kursy. Szczegóły znaleźć można na dedykowanej stronie kursowej.

Pierwsza antena 5G w ofercie!

Antena TRANS-DATA 5G 7/7/7 A741025 jest panelową anteną kierunkową MIMO, przeznaczoną do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Dedykowana jest ona do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/5G. Antena posiada zysk o wartości od 6,5 do 7 dBi (w zależności od pasma). Przeznaczona jest do współpracy z modemami 5G (wyposażonymi w dwa złącza antenowe).
TRANS-DATA jest to marka wysokiej jakości anten przeznaczonych do bezprzewodowej transmisji danych. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz bardzo dobremu wykonaniu, anteny te charakteryzują się bardzo dobrymi, stałymi parametrami. Antena marki TRANS-DATA znacznie poprawia moc sygnału i zwiększa teren pokrycia sygnałem.
Cechy wyróżniające anteny TRANS-DATA 5G 7/7/7 A741025:
 • Zewnętrzna, panelowa, kierunkowa,
 • MIMO 2x2 ,
 • Szerokopasmowa: 698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz,
 • Praca w sieciach: GSM, DCS, UMTS, WLAN, LTE, 5G,
 • Zysk:
  • 7 dBi (698-960 MHz),
  • 7 dBi (1710-2700 MHz),
  • 6,5 dBi (3300 - 3800 MHz).
 • Antena zwarta dla prądu stałego (DC),
 • Niski współczynnik VSWR <1.5,
 • Dwa przewody o długości 30 cm każdy, zakończone gniazdem N,
 • Obudowa wykonana z tworzywa ABS odpornego na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne.
Antena TRANS-DATA 5G 7/7/7
Antena TRANS-DATA 5G 7/7/7 A741025

Technika zapewniająca integralność nagrań - ImagePerfect w dyskach twardych Seagate SkyHawk.

Stosując w systemie monitoringu „zwykłe” dyski twarde można narazić się na utratę danych. Problem wynika z tego, że dyski twarde używane na potrzeby monitoringu pracują w warunkach odmiennych niż dyski mające zastosowanie w komputerach PC. Zapis danych realizowany jest tu w sposób ciągły i stanowi ponad 90% obciążenia dysku. Duże wyzwanie stanowi również konieczność równoczesnej obsługi wielu strumieni danych generowanych przez poszczególne kamery.
Algorytm gromadzenia danych w pamięci cache i zapisu, gdy ta jest pełna
Dyski Seagate serii SkyHawk pracują pod kontrolą specjalnego oprogramowania układowego do dysków CCTV. Jest ono oparte na technice wielopoziomowego buforowania (MTC), które zapewnia dużą integralność obrazu i równoczesny zapis do 64 strumieni z kamer. Wykorzystywany jest protokół ATA-8, który jest zoptymalizowany do zapisu nagrań mających postać sekwencji dużych bloków danych. Dane z rejestratora przechowywane są w buforze pamięci podręcznej dysku. Zapis do pamięci nieulotnej następuje dopiero po zapełnieniu tej pamięci. Skutkuje to mniejszą ilością wymaganych operacji odczytu/zapisu danych, co z kolei przekłada się na większą niezawodność.
Odpowiednia ilości pamięci cache pozwala ograniczyć ilość operacji zapisu danych
Efektywność transferu plików o wielkich rozmiarach wiąże się nie tylko z wymaganiami dużej przepustowości, ale także dostępności solidnych funkcji korekcji błędów, zapewniających zachowanie spójności danych podczas transmisji. Dyski wykorzystują specjalny algorytm korekcji danych działający w locie, ograniczający możliwość utraty klatek obrazu przy zapisie. Oprogramowanie dysku współpracuje z rejestratorem, zapewniając odpowiedni czas obsługi zapytań, co minimalizuje możliwość przepełnienia bufora rejestratora i pozwala uniknąć utraty klatek obrazu przy odtwarzaniu nagrań.

Nowości produktowe:

Modulator SP-7625 2xHDMI - 1xCOFDM (DVB-T) - dwukanałowy - obsługa HDCP
Modulator SP-7625 2xHDMI - 1xCOFDM (DVB-T) R86602 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał podany na maksymalnie 2 złącza HDMI moduluje do jednego cyfrowego multipleksu DVB-T. Posiada wejścia: 2xHDMI oraz port RJ-45, który służy do konfiguracji urządzenia.
Wzmacniacz szerokopasmowy SA004 TERRA do instalacji Wideband
Wzmacniacz szerokopasmowy SA004 TERRA do instalacji Wideband R80550 przeznaczony do kompensacji strat wprowadzonych przez przewody w szerokopasmowych sieciach SAT IF typu Wideband. Wbudowana prekorekcja charakterystyki kabla kompensuje różnicę w tłumieniu przewodu dla wyższych częstotliwości. Odlewana obudowa zapewnia wysoką skuteczność ekranowania, uniemożliwiając przenikanie sygnałów zakłócających do wewnątrz urządzenia. Posiada przejście stałoprądowe (max. 20 V, 1,5 A). Wyposażony jest z złącza typu F.
Aktywny światłowodowy kabel HDMI (AOC) 50 m
Aktywny światłowodowy kabel HDMI (AOC) 50 m H1505 służy do podłączania źródła sygnału HDMI do monitora/odbiornika TV oddalonego o maksymalnie 50 m. Przewód obsługuje standard HDMI 2.0 (przepustowość 18 Gb/s). Charakteryzuje się małą średnicą (4,5 mm) i nie wymaga zewnętrznego zasilacza (zasilany jest z portu HDMI).


Warto przeczytać:

Integracja inteligentnych funkcji kamer IP z kamerą obrotową poprzez rejestrator IP W kamerach IP marki Hikvision, nawet w linii ekonomicznej (oprócz serii EasyIP Lite), dostępna jest inteligentna analiza w postaci linii wirtualnej i obszaru wtargnięcia. Funkcje te można włączyć i skonfigurować po zalogowaniu się do kamery za pomocą oprogramowania klienckiego iVMS-4200 lub z poziomu rejestratora Hikvision. Linię wirtualną i obszar wtargnięcia można wykorzystać do wykrywania osób, pojazdów i innych obiektów. Po przekroczeniu linii w zdefiniowanym kierunku lub po wtargnięciu do oznaczonego obszaru można otrzymać informację o zdarzeniu, wyzwolić nagrywanie, wyjście alarmowe, wysłać e-mail itp. Zdarzenia te można również powiązać z kamerą obrotową PTZ i wyzwolić preset, patrol lub trasę...>>>więcej
Schemat monitoringu IP z wykorzystaniem kamery obrotowej i inteligentnych funkcji w kamerach kompaktowych. Po wtargnięciu w zadany obszar kamery stacjonarnej, kamera obrotowa ustawia się na zdefiniowany preset pokazując szczegóły zdarzenia.
RACK board - system montażu pionowego w szafach RACK
System pionowego montażu w szafach RACK 19"