Nr 30/2019 (7.10.2019)
Prezentacja najnowszego standardu DVB-I.
Na tegorocznych targach IBC 2019 w Amsterdamie, najważniejszej imprezie dla profesjonalistów poświęconej mediom elektronicznym, branży filmowej i telewizyjnej, zaprezentowano po raz pierwszy najnowszy standard DVB-I, który wykorzystuje dostęp do Internetu i streaming w celu dostarczania usług telewizyjnych przez sieci szerokopasmowe. Prezentowane demo obejmowało usługi telewizji szerokopasmowej dostarczanej przez telewizję liniową (oglądanie w sposób liniowy tego co jest nadawane na danym kanale) z wykorzystaniem mechanizmów dostępu i przesyłania strumieniowego opartych na HTTP. Nowy zestaw specyfikacji, który znany jest jako DVB-I (gdzie I oznacza Internet), zapewni użytkownikom podobne wrażenia, jak liniowa telewizja z opcją wdrażania dodatkowych treści przez nadawców i operatorów. Kluczowym elementem specyfikacji jest transmisja strumieniowa DVB-DASH z niedawno opracowanym trybem małych opóźnień oraz obsługa adaptacyjnej szybkości transmisji Multicast w celu optymalizacji sieci. Lista usług DVB-I umożliwia nadawcom dostarczanie wielu wersji usług na różne sposoby, które są następnie grupowane jako ta sama usługa na EPG.W ciągu ostatnich 25 lat standardy DVB utorowały drogę do przejścia z transmisji analogowej na cyfrową, najpierw w jakości SD, a następnie w jakości HD i UHD. Projekt DVB jest obecnie prowadzony w taki sposób, aby dostarczanie treści audiowizualnych przez Internet (OTT) było tak przyjazne dla użytkownika, jak „klasyczne” rozwiązania: DVB-S/C/T i IPTV.
DVB jest wiodącym w branży konsorcjum nadawców, producentów, operatorów sieci, organów regulacyjnych na całym świecie, zaangażowanych w projektowanie otwartych interoperacyjnych specyfikacji technicznych dla globalnego świadczenia mediów cyfrowych i usług nadawczych. Specyfikacje DVB obejmują wszystkie aspekty telewizji cyfrowej od transmisji poprzez interfejs, dostęp warunkowy i interaktywność dla cyfrowego wideo, audio i danych. DVB dominuje w cyfrowym środowisku nadawania dzięki tysiącom usług nadawczych na całym świecie, wykorzystujących specyfikacje DVB. Istnieją setki producentów oferujących sprzęt zgodny z DVB. Szacuje się, że na dzień dzisiejszy na całym świecie używanych jest około 1,5 miliarda odbiorników DVB.
Dwie pozycje satelitarne i tylko cztery przewody - technologia Wide Band.
Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band A98222 zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H/polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz.Z konwerterem Wideband współpracuje multiswitch dSCR SRM-581 (290...2340 MHz) TERRA R80581, który posiada 5 wejść: dwie pary wejść SAT IF (290...2340 MHz; V1, H1, V2, H2) umożliwiających doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch konwerterów typu Wide Band A98222 oraz aktywny tor Terr. TV (sygnał DVB-T/Radio). Każde z 8 wyjść może pracować jako wyjście typu dSCR Out (umożliwiające dostarczenie sygnału Unicable nawet do 16 odbiorników po zastosowaniu rozgałęźników sygnału) lub Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego).
Multiswitch przelotowy SRM-581 R80581 to urządzenie, które umożliwia dystrybucję sygnału DVB-S/S2 z dwóch pozycji satelitarnych, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia FM/DAB+ przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w oparciu o technikę cyfrowego układania kanałów
SRM-581 R80581 posiada wbudowany układ AGC, który odpowiednio koryguje wzmocnienie sygnału DVB-S/S2, aby na jego wyjściu zapewnić stały poziom sygnału wynoszący 84 dBμV. Oznacza to, że instalator nie musi martwić się o korekcję sygnału na multiswitchu - zadbać musi jedynie o odpowiedni poziom sygnału na wejściu urządzenia.
Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży wzmacniacz SA004 R80550 TERRA, który przeznaczony jest do kompensacji strat wprowadzonych przez przewody w szerokopasmowych sieciach SAT IF typu wideband, tak aby zapewnić odpowiedni poziom sygnału na wejściu multiswitcha.
Wzmacniacz szerokopasmowy SA004 R80550 TERRA przeznaczony do kompensacji strat wprowadzonych przez przewody w szerokopasmowych sieciach SAT IF typu wideband. Wbudowana prekorekcja charakterystyki kabla kompensuje różnicę w tłumieniu przewodu dla wyższych częstotliwości.

Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów w technologii dSCR/Unicable z aktywnym torem DVB-T/Radio. Na każdym z dwóch wyjść multiswitcha, dla każdej z 4 par można dokonać niezależnego podziału sygnału dla nawet 16 odbiorników typu Unicable. Każdy odbiornik satelitarny w instalacji ma przypisane tzw. pasmo użytkownika (User Band) o szerokości pasma w przybliżeniu, jak dla transpondera satelitarnego. Częstotliwości wyjściowe są stałe i każda jest przypisana do STB (pasmo użytkownika lub UB). Odbiornik decyduje, która częstotliwość wejściowa (pasmo Ku) jest wybierana, a następnie konwertowana do pasma użytkownika (User Band). Wybór ten realizowany jest przy pomocy komendy DiSEqC z set-top-boxa, zdefiniowanej w specyfikacji EN50494 (podział do 8 sygnałów za pośrednictwem jednego kabla) lub EN50607 (podział do 32 sygnałów za pośrednictwem jednego kabla).
Połączenia światłowodowe w domu / mieszkaniu.
Kabel światłowodowy L7102 jest kablem pierwszego wyboru podczas układania światłowodu w domu lub mieszkaniu. Jego odporność mechaniczna oraz niewielkie wymiary pozwalają na łatwe i bezpieczne prowadzenie kabla przy zachowaniu odpowiedniego poziomu estetyki.W przypadku, gdy instalacja wymaga zakończenia tylko jednego włókna światłowodowego, instalator, który nie dysponuje spawarką, może rozważyć zastosowanie szybkozłączy Ultimode FAST L5711 lub L5712. Zaletą takiego rozwiązania jest bezpośrednie zakończenie kabla złączem, które ma być wpięte do urządzenia aktywnego instalacji światłowodowej, a tym samym pominięcie puszki.
Aby wykonać tego typu zakończenie kabla potrzebne będą: stripper do kabli płaskich L5906, stripper do włókien światłodowych L5905, chusteczki bezpyłowe L5913, alkohol IPA L5915 oraz nóż do cięcia włókien, np. L5801. Należy: zdjąć powłokę zewnętrzną kabla na odcinku ok. 4 cm uzyskując dostęp do włókien, zdjąć z włókna powłokę 250 μm na odcinku około 20 mm (drugie włókno odciąć), włókno wyczyścić i dociąć tak, aby długość całego włókna wynosiła 27 mm (część z płaszczem 250 μm - 20 mm, część bez płaszcza - 7 mm). Gotowe włókno wsunąć wraz z kablem do złącza (włókno może być nieco wygięte), a następnie opuścić element zaciskowy.
Weryfikacja prawidłowego wykonania patchcordu
za pomocą światła widzialnego |
Kabel L7102 oraz szybkozłącze L5711 doskonale sprawdzają się w instalacjach domowych, również w przypadku wykonywania patchcordów łączących gniazdo światłowodowe z urządzeniem aktywnym. Instalator w krótkim czasie może zrobić patchcord dowolnej długości, a wizualnym lokalizatorem uszkodzeń L5935 wykonać podstawową diagnostykę połączenia.
Technika kompensacji wibracji AcuTrac w dyskach twardych Seagate SkyHawk.
Dyski twarde używane w systemach monitoringu narażone są na duże wibracje, które mogą powodować problemy z zapisem lub odczytem danych. Szczególnie narażone są dyski instalowane w rejestratorach wielodyskowych i wyposażonych w system chłodzenia wymuszonym obiegiem powietrza za pomocą wiatraków. Wibracje pochodzące z sąsiednich dysków i wiatraków obniżają ogólną wydajność systemu zapisu danych, a przy dużych wibracjach może nastąpić nawet uszkodzenie silnika odpowiadającego za pozycjonowanie głowicy dysku.
Silniki VCM i PZT umieszczone na głowicy dysku HDD
Dyski Seagate serii SkyHawk (od pojemności 4 TB w górę) zostały skonstruowane tak, żeby wydajność systemu była zachowana niezależnie od drgań. Ruch głowicy jest kontrolowany przez dwa układy. Silnik VCM (standardowy w dyskach) odpowiada za szybkie ruchy po talerzu w celu odczytu i zapisu danych, natomiast mikrosilnik PZT (silnik soniczny) dodatkowo kompensuje drgania. Oba silniki są wysterowane przez specjalny kontroler działający w pętli sprzężenia zwrotnego, badający drgania dwóch, umieszczonych na płycie sterującej dysku, czujników ruchu obrotowego (RV). Odpowiednie sterowanie pracą obu silników zapewnia równoważenie drgań głowicy.

Czujniki ruchu obrotowego i praca sterownika w pętli sprzężenia zwrotnego
Kamery IP marki Vimtag z komunikacją Wi-Fi
. Kamery IP Vimtag to idealne rozwiązanie dla osób szukających dodatkowego bezpieczeństwa i spokoju w domu, czy biurze. Podłączenie i zainstalowanie tradycyjnej kamery IP wymaga znajomości konfiguracji sieci IP. Kamery IP Vimtag to urządzenia typu Plug & Play, proste w użyciu i konfiguracji, oferujące jednocześnie wiele różnych funkcji. Dostępne modele stałopozycyjne i PTZ o rozdzielczości od 720p do 4 Mpix pozwalają na obserwację całego pomieszczenia za pomocą jednej kamery z dużą ilością szczegółów.Kamery mogą pracować zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki zintegrowanemu oświetlaczowi podczerwieni. Wbudowany głośnik i mikrofon pozwalają na korzystanie z funkcji dwukierunkowego audio. Dzięki temu można na smartfonie podsłuchać co dzieje się w okolicy kamery, przekazać komunikat głosowy lub po prostu porozmawiać, tak jak przez telefon. W kamerach można zainstalować kartę microSD o pojemności do 128 GB, na której będą przechowywane nagrania. Do obsługi za pomocą komputera lub z poziomu smartfona dedykowana jest bezpłatna aplikacja Vimtag. Dzięki aplikacji mobilnej można podglądać obraz zdalnie z kamery w dowolnym miejscu i czasie. Połączenie Wi-Fi pozwala na umieszczenie w dowolnym miejscu w domu w obrębie zasięgu punktu dostępowego. Zasilanie DC 5V poprzez złącze microUSB umożliwia zasilanie kamery z powerbanka i czasową rejestrację w miejscu, gdzie nie jest dostępne zasilanie sieciowe.

Dzięki komunikacji Wi-Fi, można umieścić kamerę w dowolnym miejscu w mieszkaniu w obrębie zasięgu punktu dostępowego
Czy zewnętrza antena zwiększa prędkość LTE?
Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. Rosnąca popularność wynika z większych przepustowości transmisji dla oferowanych usług oraz większego zasięgu sieci mobilnego dostępu do Internetu. Absolutnym hitem jest tutaj technika LTE, umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do tych, oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych.W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego, występują problemy z odpowiednią siłą sygnału, co często przekłada się na niską prędkość transmisji. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową a modemem (istnieją sytuacje, gdzie stacja bazowa operatora jest obciążona przez zbyt dużą liczbę użytkowników). Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji.
Kamera kompaktowa bispektralna DS-2TD2617-3/V1 K04864 łączy w sobie zalety monitoringu tradycyjnego i termowizyjnego. Wyposażona jest w dwa przetworniki: pierwszy - światła widzialnego CMOS o rozdzielczości 1920 x 1080 px, drugi, termowizyjny o rozdzielczości 160 x 120 px. Kamera umożliwia stworzenie fuzji obrazów, czyli połączenie obrazu widzialnego i termowizyjnego uzyskując wynikowy obraz termowizyjny dobrej jakości. | ||
Uchwyt ścienny DS-1473ZJ-155 M5133 przeznaczony jest do kamer HIKVISION z serii DS-2CD27x5FWD, DS-2CD27x3G0. Jest wykonany ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery kopułowej na ścianie i ukrycie połączeń kablowych. | ||
Konwerter HDMI na skrętkę UTP kat. 6/6A/7 z IR 4Kx2K H3603 umożliwia przesłanie sygnału HDMI na duże odległości przy wykorzystaniu skrętki komputerowej kategorii 6 lub wyższej. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w przedłużacz pilota IR. W zestawie znajduję się nadajnik oraz odbiornik. | ||
Aktualności:
Jesienne szkolenia dla instalatorów teletechnicznych. 8 października startuje jesienna sesja szkoleniowa w firmie Dipol. Wykłady połączone z częścią praktyczną prowadzą inżynierowie Działu Technicznego firmy DIPOL a w jednym przypadku zaproszeni specjaliści Hikvision Polska. Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Warunki udziału, agendy, terminy można znaleźć na stronie kursów.
Warto przeczytać:
Jak działa przetwornik Sony Starvis? Sony Starvis IMX 307 jest drugą generacją przetworników BSI (ang. Backside Illumination). Najważniejszą zaletą jest znaczna poprawa czułości dzięki odwróceniu wafla krzemowego, na którym umieszczone są elementy światłoczułe oraz ścieżki elektroniczne. Światło padające na matrycę BSI nie jest blokowane przez ścieżki i ich wyprowadzenia, ale dociera prawie bezpośrednio do warstwy światłoczułej...>>>więcej
Nowa generacja przetworników BSI, czyli Sarvis została wyposażona w dodatkową warstwę mikrosoczewek umieszczonych na filtrze Bayera, która jest odpowiedzialna za minimalizowanie niekorzystnych zjawisk mogących pojawić się po odwróceniu wafla krzemowego.