Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 27/2019 (16.09.2019)

Czy Huawei połączy Chiny i Chile?

Jeden z dyrektorów Huawei poinformował, że firma Huawei Marine weźmie udział w planowanym przetargu na wykonanie połączenia Chiny - Chile, pierwszego połączenia światłowodowego między Ameryką Południową a Azją. Huawei Marine układa już kabel wzdłuż południowego wybrzeża Chile, w rejonie Patagonii. Inwestycja ta nosi nazwę Fibre Óptica Austral (FOA) i ma zostać oddana do użytku w tym roku. Na zlecenie chilijskiej firmy Comunicación y Telefonía Rural (CTR) zostanie wykonane 2800 km podmorskiej sieci światłowodowej. Ważnym aspektem inwestycji w tym regionie jest chilijskie centrum przetwarzania danych w chmurze, na które wyłożono 100 mln USD. W jej ramach Huawei zaoferuje różnorodne usługi gromadzenia i przetwarzania danych (np. danych bankowych czy rządowych, jak dane podatkowe, zdrowotne) oraz systemy bezpieczeństwa dla policji (m.in. rozpoznawanie twarzy) dla krajów Ameryki Południowej.
Mapa przedstawiająca szerokopasmowe połączenia internetowe należące do Chin.
Kolorem zielonym zaznaczono planowane połączenie Chiny - Chile.
Chile, jeszcze do niedawna odizolowane od podmorskiej infrastruktury światłowodowej, raz za razem uruchamia nowe połączenia. W kwietniu Google ukończyło kabel Curie z Los Angeles do Valparaiso, a Angola Cables rozszerza swój system kabli południowoatlantyckich (SACS) z Fortalezy w Brazylii do Argentyny i Chile. Bezpośrednie połączenie do Chin usprawni łączność całej Ameryki Łacińskiej z Azją, tym samym przyczyni się do rozwoju biznesu pomiędzy firmami z tych regionów.
Huawei cieszy się zaufaniem władz chilijskich, mimo, że został oskarżony przez USA o szpiegostwo. Koncern znalazł się na tzw. czarnej liście podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologie. Nowe urządzenia nie mogą używać bardzo popularnych w smartfonach procesorów Qualcom czy korzystać z aplikacji Google. Według najnowszy zapowiedzi smartfon Huawei Mate 30 zostanie pozbawiony Androida i aplikacji dostarczanych przez Google. Amerykańskie firmy nie mogą też używać sprzętu telekomunikacyjnego, który może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu, a za takie zostały uznane urządzenia chińskiej spółki.

Rozstrzygnięcie wakacyjnego konkursu fotograficznego już wkrótce!

27 września mija termin przyjmowania zgłoszeń w ramach XVIII edycji konkursu "Ciekawie o Antenach". Czekamy na fotografie, których bohaterkami (pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego planu ;)) są anteny wszystkich kształtów i rodzajów. Nadesłane prace będą ocenione przez znanego krakowskiego fotografika, Pawła Zechentera. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody marki Manfrotto. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do przesyłania swoich prac!
Wybrane prace konkursowe

Sygnał z kamer w instalacji RTV/SAT.

Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF, oznaczająca wprowadzenie sygnału z różnego rodzaju źródeł sygnału: komputerów, odtwarzaczy czy kamer monitoringu do instalacji telewizji naziemnej, jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (HDMI) oraz wyjście RF, zwane potocznie wyjściem "antenowym", umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika, wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.
Cyfrowy modulator R86111, który znajduje zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu CCTV, może zostać wykorzystane do transmisji sygnału z rejestratora DVR lub NVR do wielu odbiorników TV przy pomocy kabla koncentrycznego. Cyfrowy modulator R86111 umożliwia konwersję wejściowego sygnału o maksymalnej rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) podanego na złącze HDMI do standardu DVB-T COFDM. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla instalacji bazujących na rozgałęźnikach i przewodach HDMI.
Cyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) do instalacji monitoringu CCTV
Modulator HDMI-DVB-T R86111.
Widoczne wyjście RF i przełączniki ustawiania kanału.
Antena satelitarna z logiem TRIAX 80 TD stalowa [ciemno-szara]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T DABAntena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFWzmacniacz masztowy DVB-T MA080L FM-VHFIII-UHF TerraCyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) do instalacji monitoringu CCTVGniazdo końcowe Signal RTV-SATMRP-508 Multiswitch Signal 5/8 z pasywnym torem TV naziemnejRozgałęźnik indukcyjny RI-2/1 FKamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3E (1080p, 2.8 mm, PoC, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0
W przedstawionym powyżej przykładzie, do cyfrowego modulatora R86111 Signal podpięto sygnał o rozdzielczości Full HD pochodzący ze złącza HDMI rejestratora, a następnie zmodulowano go do sygnału w standardzie DVB-T. W skład zestawu antenowego weszły anteny: A2670, A0710 oraz A0221. Możliwa jest oczywiście dowolna inna konfiguracja zestawu anten pracujących w paśmie FM, UHF, VHF. Wzmacniacz masztowy DVB-T MA080L FM-VHFIII-UHF TERRA R82022 posiada trzy wejścia: sygnału radiowego FM (88-108 MHz), pasma VHF (174-230 MHz) oraz pasma UHF (470-790 MHz), a każdy z torów ma możliwość oddzielnej regulacji wzmocnienia. W torze UHF znajduje się filtr pasma LTE 800. Multiswitch MRP-508 R68508 wyposażony jest we włącznik napięcia 12 V DC w torze antenowym, który umożliwia zasilenie wzmacniacza MA080L R82022. Sygnał z modulatora i anten zsumowany został przy pomocy sumatora/rozgałęźnika indukcyjnego RI-2/1 F E2094, który umożliwia przesyłanie napięcia stałego DC z wyjścia do jednego z wejść.

WiFi w budynku.

Seria TP-Link EAP to bezpieczne, elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu rozwiązanie do realizacji sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki dedykowanemu kontrolerowi. Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnienie przy pomocy strony powitalnej sprawiają, że urządzenia serii EAP są idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe czy biura.
Jedną z metod uwierzytelniania klientów sieci bezprzewodowej jest autoryzacja poprzez stronę powitalną. Wymaga ona od użytkownika wykonania odpowiednich działań, takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowania do systemu. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.
W skład serii EAP wchodzą:
 • Kontroler systemu N2560 EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200
 • Bezprzewodowy punkt dostępowy
  • N2562 EAP110, standard N 300Mb/s, pasywne PoE 2,4 GHz
  • N2564 EAP245, 802.11ac AC1750, 2,4 GHz, 5 GHz, PoE 802.3at
  • N2566 EAP225-Wall, 802.11ac AC1200, PoE 802.3af
  • N2567 EAP225, 802.11ac 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af
  • N2570 EAP320, 802.11ac 2,4GHz 5GHz, PoE 802.3at
  • N2568 EAP115-Wall TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE naścienny
 • Zewnętrzny, bezprzewodowy punkt dostępowy
  • N2569 EAP110-Outdoor TP-Link 802.11n/300Mb/s PoE
  • N2565 EAP225-Outdoor 2,4 i 5 GHz 802.11ac AC1200
Schemat rozległej sieci Wi-Fi na urządzeniach TP-Link serii EAP

Funkcja inteligentnej blokady w spawarce Signal Fire AI-8C.

Użytkownicy spawarek Signal Fire AI-8C L5870 mają możliwość utworzenia programowego zabezpieczenia, chroniącego spawarkę przed nieautoryzowanym użyciem. Wykorzystując dedykowaną aplikację możliwa jest taka konfiguracja spawarki, aby jej użytkowanie możliwe było wyłącznie po połączeniu ze skojarzonym wcześniej smartfonem. Oczywiście lista uprawnionych do połączenia smartfonów może liczyć więcej niż jedną pozycję. Możliwy jest więc do zrealizowania scenariusz, w którym ze spawarki może korzystać kilku uprawnionych do tego pracowników danej firmy. Bez odblokowania możliwe jest uruchomienie urządzenia, ale wyświetlony zostanie wyłącznie ekran startowy.
Okno konfiguracyjne
Spawarka Signal Fire AI-8C L5870
W przypadku, gdy właściciel wypożycza komuś spawarkę, możliwe jest zdefiniowanie blokad w oparciu o datę lub licznik spawów. W pierwszym przypadku spawarka działać będzie w zdefiniowanym czasie (wskazuje się datę początkową i końcową), możliwe jest więc dowolne operowanie blokadami, np. uruchamianie spawarki tylko w godzinach dopołudniowych, wieczornych, przez cały tydzień itd. W przypadku bazowania na liczniku spawów, spawarka zablokuje się po wykonaniu określonej przez użytkownika liczby spoin.

Deep learning w systemach monitorngu Hikvision.

System DeepinView (kamery) oraz DeepinMind (rejestratory) to obecnie najwyższy poziom analizy obrazu dokonywany w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia. Są one wzorowane na strukturze i sposobie działania ludzkiego mózgu. Podobnie jak w mózgu, w procesie uczenia budowane są połączenia pomiędzy sztucznymi neuronami (programami) i tworzona jest wielowarstwowa, sztuczna sieć neuronowa. Algorytm samodzielnie analizuje wzorcowe zdjęcia i nagrania, wyszukując cechy wspólne i tworzy odpowiednie połączenia. W ten sposób budowane się tzw. warstwy odpowiedzialne za wykrycie określonej cechy. Im więcej warstw posiada algorytm, tym dokładniejsza jest analiza. Wielowarstwowe sieci mogą zbierać informacje i wykonywać odpowiednie działania, przede wszystkim automatyczną ekstrakcję i reprezentację cech (wzorców) występujących w danych uczących sieć, m.in. rozpoznawać twarze, marki pojazdów, gatunki zwierząt czy też zdarzenia, np. upadek.
Wśród dostępnej analityki wideo można wyróżnić takie funkcje, jak detekcja i rozpoznawanie twarzy, gatunku zwierzęcia, marki pojazdu, identyfikacja tablic rejestracyjnych (ANPR), przekroczenia linii, wykrycie wtargnięcia, wejścia i wyjścia z regionu (ochrona obwodowa oparta na wykrywaniu i klasyfikacji celów), zliczanie ludzi, wykrycie upadku człowieka, bójki, pożaru itp.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD7A46G0-IZS (4 MPix, 2.8 -12 mm MZ, 0,002 lx, IR 50m, WDR, H.265, DeepinView)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7632NI-I2 (32 kanały, 256 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD7A46G0-IZS K05912
Rejestrator Hikvision iDS-9632NXI-I8/4F K22359

Kamery bispektralne IP Hikvision.

W ofercie firmy DIPOL dostepne są 2 kamery bispektralne IP Hikvision w obudowie sufitowej (DS-2TD1217-3/V1 K01845) i kompaktowej (DS-2TD2617-3/V1 K04864). Kamery wyposażone są w 2 przetworniki: pierwszy światła widzialnego CMOS o rozdzielczości 1920 x 1080 px, drugi termowizyjny o rozdzielczości 160 x 120 px. Umożliwiają tworzenie fuzji obrazów, czyli połączenie obrazu widzialnego i termowizyjnego uzyskując wynikowy obraz termowizyjny dobrej jakości. Analityka VCA działająca w oparciu o wbudowany procesor graficzny GPU i algorytm głębokiego uczenia pozwala na skuteczne wykrywanie intruzów i ograniczenie ilości fałszywych alarmów. Tego typu rozwiązania mogą zostać wykorzystane do: wykrywania intruzów, nawet przy złych warunkach atmosferycznych, ochrony obwodowej z wykorzystaniem analityki VCA, monitorowania wysypisk śmieci, magazynów, dworców kolejowych, pomiaru temperatury, wykrywania pożarów itp. Jest to również doskonałe uzupełnienie tradycyjnego systemu monitoringu.
Kamera sufitowa bispektralna DS-2TD1217-3/V1 (termowizja + światło widzialne) Hikvision
Kamera kompaktowa bispektralna DS-2TD2617-3/V1 (termowizja + światło widzialne) Hikvision
Kamera sufitowa bispektralna DS-2TD1217-3/V1 K01845
Kamera kompaktowa bispektralna DS-2TD2617-3/V1 K04864

Nowości produktowe:

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2746G1-IZS (4 MPix, 2.8-12 mm Motozoom, 0,01 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2746G1-IZS K02151 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 101 - 29°.

DS-KH8350-WTE1/EU Monitor 7
DS-KH8350-WTE1/EU Monitor 7" z Wi-Fi wideodomofonu IP Hikvision G74003 to nowoczesny monitor dotykowy dedykowany do obsługi systemów wideodomofononowych IP marki Hikvision drugiej generacji. Pozwala na bezpośrednią rozmowę audio/wideo z osobami znajdującymi się przy stacji bramowej oraz komunikację interkomową pomiędzy pozostałymi monitorami zainstalowanymi w systemie. Dzięki temu lokatorzy mogą bezpłatnie komunikować się między sobą. Obsługa systemu odbywa się za pomocą przejrzystego i intuicyjnego interfejsu graficznego. Zastosowanie 7" matrycy IPS pozwoliło na uzyskanie szerszych kątów widzenia oraz wierniejsze odwzorowanie kolorów w porównaniu z matrycami TFT.
Nóż do cięcia włókien światłowodowych Signal Fire S-06
Nóż do cięcia włókien światłowodowych Signal Fire S-06 L5882 zapewnia maksymalną łatwość użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej powtarzalności parametrów obcinania, sam proces ogranicza się jedynie do ułożenia włókna i przesunięcia noża.

Warto przeczytać:

Sygnał z kamer IP w instalacji RTV/SAT. Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich - cyfrowych modulatorów HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz). Umożliwiają one zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T/C. Instalatorzy najczęściej wykorzystują modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max 4)...>>>więcej
Przykład wykorzystania MI520 R81609 w instalacji RV/SAT. Strumień z kamer IP konwertowany jest do standartu DVB-T, a następnie wprowadzony do multiswitcha. Obraz z każdej z kamery wyświetlany jest jako osobny program na odbiorniku TV.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9, AI-8C