Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 26/2019 (9.09.2019)

Humanoidalny robot na stacji kosmicznej.

Do międzynarodowej stacji kosmicznej zadokował rosyjski bezzałogowy statek kosmiczny Sojuz MS-14, który na pokładzie przewoził humanoidalnego robota Fedora. Jest to pierwszy rosyjski robot przeznaczony do prac w kosmosie. Statek zadokował do stacji dokładnie 26 sierpnia o godzinie 17:08 - była to druga próba zadokowania, gdyż dwa dni wcześniej zawiódł system autonomicznego zbliżania.
Misja miała również na celu przetestowanie bezzałogowego Sojuza MS-14, który miał sprawdzić nową rakietę Sojuz-2.1a. W ładowni statku znalazło się 670 kg ładunku - sprzęt naukowy i medyczny, elementy systemu podtrzymywania życia oraz żywność, lekarstwa i artykuły higieny osobistej dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Rosyjski robot na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Najważniejszym ładunkiem był oczywiście robot Skybot F-850 o imieniu Fedor (Final Experimental Demonstration Object Research). Robot ma 180 cm wzrostu, waży 160 kg. Fedor może być sterowany ręcznie przez astronautów, którzy znajdują się na stacji kosmicznej. Astronauci muszą w tym celu założyć odpowiedni egzoszkielet wyposażony w specjalne czujniki, dzięki którym maszyna będzie naśladować ruchy operatora.
W przyszłości roboty takie jak Skybot F-850 będą wykonywały najtrudniejsze misje podczas spacerów kosmicznych. Warto wspomnieć, iż nie jest to pierwszy humanoidalny robot w kosmosie. Wcześniej NASA wysłała Robonauta 2 (rok 2011), a Japonia robota Kirobo (rok 2013).

DIPOL na targach ENERGETAB 2019.

Na 32 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB wpłynęły zgłoszenia od 695 wystawców z kilkunastu krajów Europy i Azji. Będzie to największe w Polsce spotkanie producentów i importerów urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie instalacji teletechnicznych, poznać Śpiewającego Robota i wziąć udział w mistrzostwach w zaciskaniu złączy kompresyjnych na czas.
Na targach zaprezentujemy między innymi:
 • Kamery bispektralne Hikvision
 • Modułowy system wideodomofonów IP Hikvision 2 generacji
 • Nową spawarkę światłowodów: Signal Fire AI-9
 • Rozwiązania umożliwiające wprowadzanie obrazu z kamer CCTV do instalacji TV
 • Transmisję sygnału HDMI po skrętce
 • Switche przemysłowe, odporne na skrajne temperatury
Szczegółowe informacje na temat naszego stoiska dostępne są tutaj.
DIPOL na targach ENERGETAB 17-19.09.2019

Modulatory DVB-T: obsługa HDCP.

Protokół HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection - ochrona cyfrowych treści), zainicjowany przez firmę Intel, ma za zadanie chronić prawa autorskie plików multimedialnych zapewniając kodowanie przesyłanego sygnału high-definition, np. HD-DVD, Blu-Ray, a tym samym zabezpieczać treści przed kopiowaniem na każdym etapie transmisji. Producenci biorący udział w programie wnoszą stałą opłatę roczną oraz opłatę zmienną, zależną od ilości wyprodukowanych urządzeń.
Cyfrowy modulator MHD001P HDMI-COFDM (DVB-T) Terra - obsługa HDCP
Modulator Signal-420 HDMI - COFDM (DVB-T) - obsługa HDCP
Modulator MHD001P TERRA
R86103
Modulator SIGNAL-420
R86700
Modulator WS-7992 HDMI - COFDM (DVB-T) - dwukanałowy - obsługa HDCP
Modulator Signal-420 HDMI - COFDM (DVB-T) - obsługa HDCP
Dwukanałowy modulator
WS-7992 HDMI - COFDM (DVB-T)
R86702
Czterokanałowy modulator
WS-7990 HDMI - COFDM (DVB-T)
R86704
Modulatory cyfrowe to urządzenia, które wejściowy sygnał podany na złącze HDMI modulują w standardzie DVB-T COFDM lub enkodują do strumienia IP. Źródłem sygnału mogą być między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC czy dekodery STB. Urządzenia z oferty firmy DIPOL zapewniają pełne wsparcie dla protokołu HDCP, oznacza to więc, że możliwe jest wprowadzenie do instalacji TV sygnału pochodzącego z dowolnego źródła sygnału HDMI.
W modulatorach bez tej technologii, pomimo zgodności złączy, może zostać całkowicie zablokowana możliwość przesyłania materiału źródłowego lub możliwa będzie tylko transmisja w niższej rozdzielczości i gorszej jakości.

Przesłanie sygnału HDMI i sterowania myszką USB nawet na 40 km.

Konwerter HDMI na IP H3613 marki Signal umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości HD do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Urządzenie również umożliwia wyniesienie w odległą lokalizację portu USB, np. w celu sterowania rejestratorem poprzez myszkę lub klawiaturę. Dzięki temu rejestrator można umieścić w bezpiecznym pomieszczeniu, a obsługę prowadzić w komfortowych warunkach, mając na biurku jedynie monitor i myszkę. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe, ale stanowisko musiało być wyposażone w PC, a rejestrator podłączony do lokalnej sieci LAN.
Maksymalna długość skrętki między konwerterami nie może przekraczać 100 m. Jednakże istnieją sposoby, aby w prosty sposób zwiększyć zasięg. Pierwszym jest zastosowanie urządzenia pracującego w drugiej warstwie sieciowej, czyli np. switcha. Dzięki takiemu rozwiązaniu maksymalną odległość można zwiększyć do 200 m. Przy zastosowaniu mediakonwertera odległość ta może wynosić nawet 40 km!
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBMedia konwerter ULTIMODE M-403M - dwa włókna jednomodowe do 40 km
Schemat ilustrujący zastosowanie mediakonwerterów L11041
w celu zwiększenia odległości przesyłania sygnału HDMI i USB

Panele światłowodowe - bezproblemowa eksploatacja.

Patch panele światłowodowe, w odróżnieniu od paneli dedykowanych do zakańczania okablowania parowego lub kabli koncentrycznych, posiadają otwory, w których najczęściej na etapie instalacji montowane są adaptery światłowodowe. Do najczęściej spotykanych wersji paneli przednich należą modele 12- oraz 24-otworowe.
Panel przedni ULTIMODE P-24SC-DUPLEX (dla MT-524)
Panel przedni ULTIMODE P-24SC-DUPLEX L5544

Bardzo często zdarza się, że nie wszystkie otwory w panelu zostają wykorzystane. Część instalatorów, pomimo tego, decyduje się na pełne obsadzenie płyty czołowej adapterami. Rozwiązaniem bardziej ekonomicznym oraz lepszym z punktu widzenia eksploatacji jest zastosowanie dedykowanych zaślepek. Dzięki temu od razu wiadomo które porty przełącznicy stanowią faktyczne zakończenie okablowania.
Zaślepka adapterowa do paneli światłowodowych SC Simplex
Zaślepka adapterowa do paneli światłowodowych SC Duplex
Zaślepka do paneli typu simplex
L5502

Zaślepka do paneli typu duplex
L5503
Część instalatorów w ogóle nie obsadza niewykorzystanych otworów. Prowadzić to jednak może do zakurzenia i zabrudzenia wnętrza przełącznicy. Taki kurz i brud zwiększają prawdopodobieństwo zabrudzenia złączy podczas ich przepinania.

Jak skopiować nagrania z dysku twardego WD Purple.

Ważne nagrania przechowywane na dysku twardym rejestratorów mogą wymagać dodatkowej kopii. W przypadków dysków twardych WD Purple dostępna jest dedykowana, darmowa wersja oprogramowania Acronis True Image WD Edition. Program pozwala w łatwy i szybki sposób wykonać kopię (klonowanie) dysku twardego. Acronis True Image WD Edition pracuje w systemach operacyjnych Windows XP SP3, Windows 7 SP1, Windows 8/8.1 i Windows 10.
Należy pamiętać, że w komputerze musi znajdować się co najmniej jeden dysk twardy WD, aby móc zainstalować i uruchomić program Acronis True Image WD Edition.
Okienko klonowania dysku w programie Acronis

Centrale alarmowe INTEGRA Satel - nowe możliwości.

Centrale alarmowe serii Integra charakteryzują się największą wszechstronnością i największymi możliwościami funkcjonalnymi ze wszystkich central produkowanych przez firmę Satel. Mają one budowę modułową, a szeroki wybór modułów rozszerzających zapewnia skalowalność, łatwość rozbudowy i możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika. Możliwości systemu mogą być dostosowane do bieżących potrzeb - od niewielkich systemów, po rozległe instalacje. Oprócz funkcji alarmowych oferują możliwość realizowania systemów automatyki domowej oraz kontroli dostępu. Przy wykorzystaniu dodatkowych modułów można stworzyć system sterujący oświetleniem, ogrzewaniem, bramą, roletami itp. Najnowsza aktualizacja dla central Integra (v1.19) pozwala na obsługę systemu bezprzewodowego ABAX 2, który w porównaniu z poprzednią generacją charakteryzuje się większym zasięgiem transmisji, dłuższym okresem pracy na baterii i dostępnością wielu urządzeń pozwalających spełnić wymagania najbardziej wymagających instalacji.
Nowy firmware centrali zapewnia:
 • obsługę systemu ABAX 2,
 • podgląd temperatur z systemu ABAX 2 (nie tylko czujek temperatury),
 • obsługę wyjść roletowych przez bezprzewodowy sterownik ASW-210,
 • nową opcję dla typu wyjścia 24. Przełącznik MONO - naruszenie wejścia może załączyć lub wyłączyć wyjście),
 • możliwość załączenia czuwania podczas awarii:
  • błędna para MAC/IMEI/ID,
  • brak połączenia z serwerem SATEL,
  • słaba bateria BT1 w INT-KWRL,
  • słaba bateria BT2 w INT-KWRL.
W nowym firmware usprawniono:
 • odbieranie poleceń sterujących z jednego pilota przez kilka kontrolerów w danym systemie,
 • działanie wyjść typu 120. Termostat (tylko INTEGRA Plus),
 • monitorowanie telefoniczne i przez ETHM oraz GSM/GPRS.

Nowości produktowe:

Włókno rozbiegowe jednomodowe 150 m SC/PC - SC/APC, sztywne etui
Włókno rozbiegowe jednomodowe 150 m SC/PC - SC/APC L58415 przeznaczone jest do wykonywania pomiarów reflektometrycznych w instalacjach światłowodowych. Włókno jednomodowe w standardzie G.657A2 o długości 150 m pozwala na wykonanie pomiarów z krótkimi i średnimi czasami trwania impulsu. Włókno zakończone jest z jednej strony wtykiem SC/APC, z drugiej wtykiem SC/PC, dzięki czemu stosować można je bez dodatkowych przejściówek z reflektometrem Grandway FHO-3000-D26 L5828.

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I CZARNA (4 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I K17594B dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,5" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 109°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Puszka antenowa do anten DIPOL
Puszka antenowa do anten DIPOL E9315 przeznaczona jest do anten marki DIPOL. W puszce umieścić można symetryzator lub przedwzmacniacz antenowy.Warto przeczytać:

Queue management – zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie. Odpowiednie zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia klientów jak i sklepu. Pozwala na skrócenie czasu oczekiwania i szybszą obsługę większej ilości osób przy maksymalnym wykorzystaniu punktów kasowych. Do realizacji tego typu projektu można wykorzystać kamery DS-2CD7126G0/L-IZS marki Hikvision z serii DeepinView, posiadające funkcję zarządzania kolejkami...>>>więcej
Zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie z wykorzystaniem kamer DS-2CD7126G0/L-IZS.
Po przekroczeniu zadanej liczy osób w wydzielonej strefie kamera powiadamia obsługę.
RACK board - system montażu pionowego w szafach RACK
System pionowego montażu w szafach RACK 19"