Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2019 (23.09.2019)

Optyczne sieci neuronowe to przyszłość w inteligentnych kamerach CCTV.

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) dokonali ogromnego postępu przy projektowaniu optycznej sieci neuronowej. Takie systemy inspirowane są działaniem ludzkiego mózgu, który w ułamku sekundy przetwarza informacje i klasyfikuje obiekty na podstawie wcześniej zdobytych doświadczeń. Optyczne sieci neuronowe mogą znaleźć zastosowanie w inteligentnych systemach kamer, które z łatwością zidentyfikują obiekty oraz samojezdnych samochodach lub robotach, które niemal natychmiastowo podejmą dalsze decyzje.
Przetwarzanie obrazu przez optyczną sieć neuronową
Inżynierowie z UCLA pracują nad tą techniką od 2018 roku. System wykorzystuje serię wafli lub warstw o nierównych powierzchniach, wydrukowanych w technologii 3D, które przepuszczają lub odbijają przychodzące światło (przypominają wyglądem i efektem matowe szkło). Warstwy te mają dziesiątki tysięcy pikseli będących w zasadzie sztucznymi neuronami, tworzącymi inteligentny materiał. Każdy wykrywany przez system obiekt będzie miał unikalną ścieżkę światła przebiegającą przez warstwy 3D. Za nimi znajdować się będzie kilka detektorów światła, pozwalających wydedukować czym jest obiekt wejściowy w zależności od ilości światła, jaka przejdzie przez warstwy. W ostatnim badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Open Photonics Advanced Photonics, naukowcy UCLA znacznie zwiększyli dokładność systemu dzięki zastosowaniu zestawu dwóch detektorów.
Naukowcy przetestowali dokładność systemu za pomocą obrazów zawierających: ręcznie napisane cyfry, elementy odzieży oraz szerszy zestaw różnych pojazdów i zwierząt, znany jako zestaw danych obrazu CIFAR-10. Okazało się, że współczynniki dokładności rozpoznawania obrazów wynoszą odpowiednio 98,6%, 91,1% i 51,4%. Wyniki te są bardzo korzystne w porównaniu do wcześniejszych generacji w pełni elektronicznych głębokich sieci neuronowych. Podczas gdy nowsze systemy elektroniczne mają lepszą wydajność, naukowcy sugerują, że systemy optyczne mają zalety w zakresie prędkości wnioskowania, niskiej mocy i mogą być skalowane w górę, aby pomieścić i zidentyfikować wiele innych obiektów równolegle.

Instalacje RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych - projektowanie.

Dla budynków wielorodzinnych, projektowanych zgodnie z wymogami dla instalacji RTV/SAT zapewniających odbiór sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych firma DIPOL proponuje multiswitche serii MR-9xx oraz MV-9xx marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim i australijskim. W Polsce od roku 2004 profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem w branży budowania dużych, zbiorczych instalacji SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów, bardzo niska awaryjność sprawiają, że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi.
Poniżej prezentujemy schemat przykładowej instalacji SMATV dla budynków wielorodzinnych. Został on zapisany w różnych formatach: dwg, pdf oraz stn (plik programu SatNet do projektowania instalacji), który w łatwy sposób można zaadaptować do własnych wymagań w dowolnej formie.
Projekt wykonany w programie SatNet
Projekt z programu SatNet zapisany w pliku pdf.
KLIKNIJ, aby pobrać cały schemat (5.8 MB).
Powyższa instalacja RTV/SAT umożliwia dystrybucję sygnałów: satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych, sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz sygnału radiowego FM przy pomocy jednego zestawu antenowego dla bloku trzyklatkowego (138 mieszkań). Schemat okablowania zakłada poprowadzenie 11 przewodów koncentrycznych typu Triset-113 PE E1017 z dachu do zlokalizowanego w piwnicy pomieszczenia teletechnicznego, w którym umieszczone zostały wszystkie urządzenia aktywne. Okablowanie abonenckie sprowadzone jest do skrzynki multiswitchowej, osobno dla każdej z klatek. Klatki połączone 9-kablową magistralą multiswitchową.
W bibliotece Projektowanie instalacji teletechnicznych RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych w myśl rozporządzenia MTBiGM znajdą Państwo przykłady instalacji teletechnicznych RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych zgodne z rozporządzeniem MTBiGM.

Najpopularniejsza antena do LTE.

Technika LTE jest elastyczna zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 800 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi), 1800 MHz, a nawet 2600 MHz (obszary wielkomiejskie). Standard LTE-Advanced pozwala na połączenie kilku pasm w różnych zakresach częstotliwości, np. 1800 MHz i 2600 MHz (LTE FDD). Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest osiągnięcie realnych transferów na poziomie 300 Mb/s. Ważną rzeczą jest, aby przy wyborze anten LTE zwracać uwagę na pasmo pracy i wybierać te, które są dostosowane do nowych technik transmisji danych.
W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego występują problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową, a modemem. Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji.
Przed wyborem anteny zewnętrznej należy jednak sprawdzić jakie parametry posiada odbierany przez modem sygnał sieci LTE. W tym celu należy uruchomić panel diagnostyczny sieci znajdujący się w oprogramowaniu routera lub modemu, a następnie porównać parametry z przedstawionymi poniżej wartościami
  • RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power) - miara mocy sygnału.
    • większe niż -79 dBm - moc sygnału bardzo dobra,
    • od -80 dBm do -90 dBm - moc sygnału dobra,
    • od -91 dBm a -100 dBm - moc sygnału słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu
    • mniej niż -100 dBm - moc sygnału bardzo słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną
  • RSRQ (dB) - (Reference Signal Received Quality) - miara jakości sygnału.
    • więcej niż -9 dB - bardzo dobrze,
    • od -10 dB do -15 dB - dobrze ,
    • od -16 dB do -20 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu
    • mniej niż -20 dB - bardzo źle Należy zastosować antenę zewnętrzną
  • SINR (dB) - (Signal to Interference plus Noise Ratio) - miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu.
    • więcej niż 21 dB - bardzo dobrze,
    • od 13dB do 20 dB - dobrze,
    • od 0dB do 12 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną
    • mniej niż 0 dB - bardzo źle.Należy zastosować antenę zewnętrzną
  • RSSI - (Received Signal Strength Indicator) - wskaźnik siły odbieranego sygnału włącznie z zakłóceniami; większa aktywność transferu danych - większe RSSI
    • większe niż -73 dBm - bardzo dobrze
    • od -75 dBm do -85 dBm - dobrze
    • od -87 dBm do -93 dBm - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu
    • mniej niż -95 dBm - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000 MHz
Antena ATK-LOG ALP LTE 800-3000 MHz MIMO 2x2,
wtyk SMA z przewodem 10 m A7054_10, z przewodem 5 m A7054_5

Światłowody: czy można stosować urządzenia wielomodowe przy okablowaniu jednomodowym i na odwrót?

Często pojawiającym się pytaniem wśród osób posiadających niewielkie doświadczenie z instalacjami światłowodowymi jest to dotyczące mieszania urządzeń oraz kabli i patchcordów dedykowanych do instalacji jednomodowych lub wielomodowych. Powszechnym i jak najbardziej słusznym stwierdzeniem jest to, iż nie powinno się łączyć w obrębie jednej instalacji elementów różnego rodzaju, tj. przy kablach z włóknami jednomodowymi powinno stosować się dedykowane do nich urządzenia oraz patchcordy jednomodowe, podobnie jak w przypadku kabli wielomodowych.
Czysto praktycznie, dopuszczalne (choć absolutnie niezalecane) jest jednak stosowanie urządzeń oraz patchcordów jednomodowych przy okablowaniu wielomodowym. Możliwe jest to dzięki samej konstrukcji włókien wielomodowych - posiadają one 5-cio krotnie grubszy rdzeń, który jest w stanie przyjąć całe światło lasera wychodzące z urządzenia aktywnego. Światło takie wprowadzane jest do kabla bez większych strat; dalej jednak propaguje inaczej niż miałoby to miejsce we włóknie jednomodowym (większy rdzeń, inna struktura rdzenia, inne domieszkowanie). W związku z czym maksymalny dystans transmisji przy takiej aplikacji jest znacznie ograniczony. Można przyjąć ogólne założenie, iż dystans ten wynosi zwykle kilkaset metrów - w zależności od mocy nadajnika: od 200 do 500 m.
Budowa włókna światłowodowego.
Znajdujący się w środku rdzeń jest kluczem przy próbach łączenia włókien różnego rodzaju.
Nie jest dopuszczalne stosowanie urządzeń lub patchcordów wielomodowych przy okablowaniu jednomodowym. Wpięcie w taką instalację choćby 0,5 m patchcordu spowoduje całkowity zanik sygnału po stronie odbiorczej. Jest to oczywiście konsekwencja opisanej wcześniej różnicy w średnicy rdzeni obu włókien - światło lasera lub diody LED dedykowane do wprowadzenia do rdzenia 50 mikrometrów (włókno wielomodowe) zostanie w większości wytłumione/wytracone na połączeniu z rdzeniem 9 mikrometrów (włókno jednomodowe).

Jak działa przetwornik Sony Starvis?

Sony Starvis IMX 307 jest drugą generacją przetworników BSI (ang. Backside Illumination). Najważniejszą zaletą jest znaczna poprawa czułości dzięki odwróceniu wafla krzemowego, na którym umieszczone są elementy światłoczułe oraz ścieżki elektroniczne. Światło padające na matrycę BSI nie jest blokowane przez ścieżki i ich wyprowadzenia, ale dociera prawie bezpośrednio do warstwy światłoczułej.
Nowa generacja przetworników BSI, czyli Sarvis została wyposażona w dodatkową warstwę mikrosoczewek umieszczonych na filtrze Bayera, która jest odpowiedzialna za minimalizowanie niekorzystnych zjawisk mogących pojawić się po odwróceniu wafla krzemowego. Dzięki nim kolory wychodzą odpowiednio odwzorowane, a sygnał wideo ma parametry znacznie przewyższające ten generowany z tradycyjnych przetworników FSI (wysoki SNR, mały prąd ciemny). Kamery z tym przetwornikiem idealnie sprawdzają się w monitoringu.
DIPOL posiada w swojej ofercie kamery wyposażone w ten rodzaj przetwornika:
Kamera HD-TVI sufitowa V-CAM 370 (1080p, 3.6 mm, 0.001 lx, IR do 20m)
Kamera HD-TVI sufitowa  V-CAM 570 (1080p, 2.8 - 12 mm, 0.001 lx, IR do 30m)
V-CAM 370 M7405
V-CAM 570 M7427

Instalacja wideodomofonowa dla domu jednorodzinnego - IP Hikvision 2. generacji.

Poniżej zaprezentowano schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision dla budynku jednorodzinnego. Instalacja powstała w oparciu o moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652 posiadający wbudowaną kamerę 2 Mpix, jeden przycisk wywołania oraz 2 przekaźniki do sterowania furtką i bramą wjazdową. W lokalu mieszkalnym zainstalowano 2 monitory 7” DS-KH8350-WTE1/EU G74003 z matrycą IPS. Do zasilenia stacji bramowej i monitorów wykorzystany został switch Ultipower N29980 wyposażony w 4 porty PoE w standardzie 802.3af. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link Archer C7 AC1750 N3262. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm, który jest przystosowany do pracy na napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820.
ES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraDS-KD8003-IME1/EU Moduł główny wideodomofonu IP HikvisionDS-KD-ACW1 Obudowa natynkowa 1-modułowa HikvisionDS-KH8350-WTE1/EU Monitor 7Zasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerSwitch PoE ULTIPOWER 0054af 802.3af 5xFE (4xPoE)DS-KH8350-WTE1/EU Monitor 7Router Gigabit TP-Link Archer C7 AC1750 2,4 GHz 5 GHz
Instalacja wideodomofonowa IP dla domu jednorodzinnego
Po naciśnięciu przycisku obydwa panele w domu zaczynają dzwonić równolegle. Po odebraniu rozmowy możliwa jest dwukierunkowa komunikacja audio/video oraz zwolnienie rygla. W przypadku nieobecności lokatora może nastąpić przekierowanie rozmowy na smartfon i zdalne otwarcie furtki. Wbudowana pamięć monitorów 256 MB umożliwia zapis zdjęć, wiadomości i pozostawienie komunikatu w przypadku nieobecności lokatora. Do obsługi za pomocą smartfonu dedykowana jest aplikacja Hik-Connect. Konfiguracja i obsługa za pomocą komputera odbywa się z wykorzystaniem aplikacji klienckiej iVMS-4200.

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD7A46G0-IZS (4 MPix, 2.8 -12 mm MZ, 0,002 lx, IR 50m, WDR, H.265, DeepinView)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD7A46G0-IZS K05912 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/1,8" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 104 - 29°. Ostrość obiektywu ustawiana jest automatycznie po zmianie ogniskowej. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3at).
Zestaw gigabitowych transmiterów sieciowych TP-Link TL-PA8010P KIT z gniazdkiem elektrycznym
Zestaw gigabitowych transmiterów sieciowych TP-Link TL-PA8010P KIT N3367 służy do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Urządzenia są idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku możliwości ułożenia skrętki komputerowej oraz gdy niemożliwe lub nieoptymalne jest wykonanie sieci bezprzewodowej.
Tuner DVB-S/S2 Opticum HD Sloth Classic
Tuner DVB-S/S2 Opticum HD Sloth Classic A99398 łączy w sobie cechy odbiornika telewizji satelitarnej DVB-S/S-2 oraz odtwarzacza multimediów. Zapewnia najwyższą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD. Opticum HD Sloth Classic wyposażony jest w interfejs sieci Ethernet oraz port USB umożliwiający podpięcie zarówno zewnętrznego nośnika pamięci, jak i bezprzewodowej karty WiFi. Nagrywanie / timeshift oraz odtwarzanie muzyki (mp3, ogg, flac), filmów (mkv, avi, xvid) i przeglądanie zdjęć (jpeg, bmp) to tylko kilka przykładów użycia tego wszechstronnego sprzętu. Czytnik kart w systemie CONAX dla płatnych telewizji umieszczony jest na przednim panelu odbiornika.

Aktualności:

DIPOL Srebrnym Partnerem SPIN17. SPIN to coroczne spotkania projektantów instalacji niskoprądowych z producentami i dystrybutorami sprzętu telekomunikacyjnego i branży zabezpieczeń. Dwudniowe, darmowe konferencje gromadzą 150 do 300 inżynierów. Najbliższe odbędzie się 25-26 września w Zakopanym. 17 edycja SPIN jest kolejną, w której firma DIPOL została Srebrnym Partnerem. W drugim dniu konferencji inż. Piotr Waśniowski wygłosi prelekcję nt. instalacji niskoprądowych ze szczególnym uwzględnieniem instalacji RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych. Opowie także o systemach automatyki zastosowanych w Śpiewającym Robocie. Zapraszamy.

Warto przeczytać:

Queue management - zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie. Odpowiednie zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia klientów, jak i sklepu. Pozwala na skrócenie czasu oczekiwania i szybszą obsługę większej ilości osób przy maksymalnym wykorzystaniu punktów kasowych. Do realizacji tego typu projektu można wykorzystać kamery DS-2CD7126G0/L-IZS marki Hikvision z serii DeepinView, posiadające funkcję zarządzania kolejkami. Po zalogowaniu do kamery można wydzielić strefę, w której wykonywana będzie analiza. Podczas konfiguracji kamery należy określić maksymalną ilość osób, która może przebywać w zdefiniowanej strefie. Po jej przekroczeniu może zostać wywołane jedno z dostępnych zdarzeń alarmowych, np. wysłanie e-maila czy przesłanie informacji do centrum monitoringu iVMS-4200. Dodatkowo kamera posiada opcję tworzenia statystyk, które mogą posłużyć do dalszej analizy...>>>więcej
Zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie z wykorzystaniem kamer DS-2CD7126G0/L-IZS.
Po przekroczeniu zadanej liczy osób w wydzielonej strefie kamera powiadamia obsługę.
4 lata gwarancji na produkty TERRA