Nr 25/2019 (02.09.2019)
Energia wolna od zanieczyszczeń.
Naukowcy Ian Gates i Jacky Wang z Uniwersytetu w Calgary opracowali ekonomiczną metodę wydobywania na dużą skalę wodoru H2 z piasków roponośnych i pól naftowych. Wodór H2 można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej, a także do zasilania pojazdów. Pierwiastek ten jest uważany za wydajne, nie powodujące zanieczyszczenia środowiska, paliwo transportowe, podobne do benzyny i oleju napędowego. Pojazdy napędzane wodorem, w tym samochody, autobusy i pociągi, są rozwijane od wielu lat. Wysoka cena dotychczasowego sposobu wydobywania wodoru z rezerw ropy obniżała opłacalność tej techniki zasilania pojazdów. W najbliższej przyszłości może się to radykalnie zmienić.(źródło: www.techxplore.com)
Piaski roponośne (bitumiczne) to największe światowe złoża ropy, które, tuż po Arabii Saudyjskiej, posiada Kanada (w prowincji Alberta) i Wenezuela (nad rzeką Orinoko). Piaski te stanowią ciemną mieszaninę lepkiego bituminu, piasku, wody i gliny o konsystencji smoły. Ze względu na gęstość masy nie jest możliwe zastosowanie technologii wydobycia opracowanej dla ropy naftowej. Badacze odkryli, że wstrzyknięcie tlenu w złoże podnosi temperaturę i uwalnia H2, który można oddzielić od innych gazów za pomocą specjalistycznych filtrów. Najnowsza technologia wydobycia wodoru z piasków bitumicznych nie uwalniania gazów cieplarnianych, pozostawiając dwutlenek węgla i metan w ziemi.
Szacuje się, że wydobycie wodoru H2 w nowej technologii będzie kosztować od 10 do 50 centów za kilogram, co stanowi ułamek kosztu produkcji benzyny o równoważnej wydajności. Dla porównania obecne koszty produkcji H2 wynoszą około 2 USD/kg.
Sygnał z kamer IP w instalacji RTV/SAT.
Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich - cyfrowych modulatorów HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz). Umożliwiają one zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T/C. Instalatorzy najczęściej wykorzystują modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max 4).W ofercie firmy DIPOL pojawił się modulator IP MI520P R81609. Urządzenie MI520P R81609 odbiera strumień IP o maksymalnej przepływności do 80 Mbit/s oraz tworzy 2 dowolne, sąsiednie multipleksy o maksymalnej przepustowości charakterystycznej dla specyfikacji danego standardu. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia IP, po czym tworzy dwie dowolne paczki (MUX-y) w wybranym standardzie: DVB-T, DVB-C, J.83B, ISDB-T.
Film pokazujący podłączenie i możliwości modulatora Terra MI520P R81609
Przykład wykorzystania MI520 R81609 w instalacji RV/SAT. Strumień z kamer IP konwertowany jest do standartu DVB-T, a następnie wprowadzony do multiswitcha. Obraz z każdej z kamery wyświetlany jest jako osobny program na odbiorniku TV.
Zaawansowany tester do kabli sieciowych.
Tester FS8114 N7050 służy do pomiaru ciągłości okablowania, pomiaru długości przewodu oraz pomiaru odległości do uszkodzenia przewodu. Umożliwia wykrycie błędów połączeń w skrętkach UTP/STP, kablach telefonicznych oraz koncentrycznych. Dodatkowo tester FS8114 wyposażony jest zaawansowany lokalizator par przewodów. Działanie oparte jest na unikalnej technice łączącej w sobie generowanie zarówno tonów analogowych, jak i cyfrowych pozwalającej znacząco zwiększyć dokładność lokalizowania wiązek kablowych. Duża czułość pozwala na wyszukiwanie przewodów pod tynkiem do głębokości 15 cm. Tester FS8114 posiada funkcję pomiaru napięć na poszczególnych żyłach przewodu (pasywne POE).Cechy wyróżniające:
- Menu ekranowe w 2 językach : polskim , angielskim,
- Testowane typy przewodów: skrętka kat. 5, 5e, 6, 7 (UTP/STP), telefoniczne, koncentryczne,
- Częstotliwość sygnału nadajnika 130 kHz,
- Sposób pomiaru: metoda pojemnościowa,
- Mierzenie długości przewodu,
- Maksymalna długość testowanego przewodu: 2000 m,
- Minimalna długość testowanego przewodu: 1 m,
- Funkcja – „znajdź port” szybkie wyszukiwanie portu w urządzeniach sieciowych,
- Wyszukiwanie i testowanie kabli w trybie PoE (pasywne PoE),
- Test integralności par,
- Pomiar napięć na żyłach POE,
- Zabezpieczenie napięciowe nadajnika 60 V AC/48 V DC,
- Zapis wyników pomiarów w pamięci urządzenia,
- Wbudowany wizualny lokalizator uszkodzeń VFL (dla kabli światłowodowych),
- Zasilane baterią 9 V (bateria w zestawie),
- Wskaźnik rozładowania baterii,
- Auto wyłączanie przy bezczynności.
Tester okablowania FORSCHER FS8114, szukacz par przewodów N7050
Signal Fire - nowe modele spawarek światłowodowych.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są dwa nowe modele spawarek światłowodowych marki Signal Fire. Po niemal dwóch latach sprzedaży modelu AI-8, producent postanowił lekko odświeżyć ofertę i zastąpić ten popularny, niezawodny model nieco odmienioną wersją AI-8C. Dodatkowo, na rynek wypuszczony został unikatowy model AI-9, który łączy w sobie funkcję spawarki, miernika mocy optycznej oraz wizualnego lokalizatora uszkodzeń VFL.W stosunku do AI-8, oba modele posiadają nieco zmieniony design. Przeprojektowany został układ ładowania i zasilania. Producent wykazał się tutaj nie lada pomysłowością, wyprowadzając jego główną część na zewnątrz spawarki - znajduje się ona w dołączonym do zestawu adapterze USB. Takie podejście gwarantuje szybszy i łatwiejszy serwis w przypadku wystąpienia problemów z ładowaniem spawarki - wystarczy wówczas wymienić adapter bez konieczności demontażu samego urządzenia Chodź poprzednie modele nie cierpiały na częste awarie tego układu, taka przezorność producenta pokazuje, jak przyszłościowo myśli on o rozwoju swojej oferty.
Kolejnym usprawnieniem jest zwiększenie czasu pracy na jednym cyklu ładowania baterii. Same baterie pozostały bez zmian (pojemność 7800 mAh - jedna z większych na rynku), jednak deklarowana liczba możliwych do wykonania spawów wzrosła o 20% - z 200 do 240. Minimalny czas wykonania spawu na modelu AI-8C L5870 to 6 sekund, natomiast na modelu AI-9 L5875 - 5 sekund.
Nowością jest funkcja "inteligentnej blokady". W tym trybie użytkownik ma możliwość zdefiniowania momentu blokady spawarki - np. przy jej wypożyczeniu. Możliwe jest wprowadzenie następujących ograniczeń:
- spawarka domyślnie zablokowana; konieczne jest odblokowanie za pomocą zdefiniowanego wcześniej telefonu,
- spawarka odblokowana na wykonanie określonej liczny spawów - po tym nastąpi jej zablokowanie,
- spawarka odblokowana na określony czas (użytkownik definiuje zakres dat); po upływie określonego czasu nastąpi zablokowanie spawarki.
Złącza miernika mocy optycznej oraz wizualnego lokalizatora uszkodzeń w spawarce
Signal Fire AI-9 L5875
Signal Fire AI-9 L5875
Unikatową cechą modelu AI-9 L5875 jest wyposażenie spawarki w miernik mocy optycznej oraz wizualny lokalizator uszkodzeń VFL. Pozwala to m.in. na szybką diagnostykę toru optycznego zaraz po wykonaniu spawu.
Podwójna weryfikacja praw dostępu do nagrań.
Operator systemu monitoringu najczęściej korzysta z dostępu do rejestratora poprzez konto o ograniczonych uprawnieniach. Zwykle ma on prawo tylko do podglądu bieżącego obrazu z kamer, a przeglądanie archiwum wymaga zalogowania się na konto z wyższymi uprawnieniami.Do czasowego zwiększenia uprawnień Hikvision wprowadził funkcję podwójnej weryfikacji dostępu. Jeśli operator chce uzyskać dostęp do nagrań, wymagane jest podanie dodatkowych poświadczeń (specjalnie do tego celu stworzonych). Pozostaje on zalogowany na swoim koncie, ale uzyskuje tymczasowy dostęp do przeglądania nagrań.
Funkcja podwójnej weryfikacji działa zarówno przy dostępie lokalnym, jak i zdalnym (przez przeglądarkę i iVMS-4200). Dotyczy przeglądania i archiwizacji nagrań. Aktualnie jest dostępna tylko dla rejestratorów IP Hikvision serii I, ale będzie dodawane do pozostałych rejestratorów.
System wideodomofonowy IP Hikvision drugiej generacji.
Do oferty firmy DIPOL wprowadzony został system wideodomofonowy IP Hikvision drugiej generacji, charakteryzujący się dużą funkcjonalnością i elastycznością przy budowie instalacji. Stacja bramowa posiada budowę modułową, której poszczególne elementy mogą być dobierane w zależności od wymagań klienta (max. 8 modułów). Podstawowym elementem, który musi znajdować się w stacji bramowej jest moduł głowny DS-KD8003-IME1/EU G73652, umożliwiający zasilanie i komunikację z innymi modułami. Wyposażony jest w kamerę 2 Mpix, 2 przekaźniki do sterowania furtką i bramą wjazdową oraz jeden fizyczny przycisk wywołania wraz z miejscem na wizytówkę. Stacja bramowa może być rozszerzona o takie moduły, jak czytnik kart EM125 kHz G73660 lub Mifare 13,56 MHz G73662, wskaźnik G73664, wizytownik sześcioprzyciskowy G73666, klawiaturę numeryczną G73668, wyświetlacz lub pusty moduł. Dostępne ramki pod i natynkowe 1-3 modułowe mogą być łączone tworząc funkcjonalny system. Obsługa odbywa się za pomocą siedmiocalowych monitorów wykonanych w technologii TFT G74001 lub IPS G74003. Podgląd obrazu, sterowanie wyjściami przekaźnikowymi i rozmowa z osobą dzwoniącą ze stacji bramowej możliwa jest też za pomocą aplikacji mobilnej Hik-Connect. Monitory i stacja bramowa może być zasilana za pomocą napięcia DC 12V lub PoE (802.3 af).Prezentacja systemu wideodomofonowego IP Hikvision drugiej generacji
Rejestrator Hikvision DS-7608NXI-I2/4S K22094 jest nowoczesnym 8-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Posiada wbudowany 8-portowy switch PoE umożliwiający bezpośrednie podłączenie i zasilenie kamer IP. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4K) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 2 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 8 TB każdy. | ||
Transmodulator TDX-4168 R81625 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-4168 R81625 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych. Jeden panel TDX-4168 R81625 odbiera cały pakiet sygnałów z szesnastu transponderów satelitarnych oraz tworzy dwie niezależne grupy 4 sąsiednich multipleksów DVB-T (dowolna zawartość programowa) o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,66 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z ośmiu multipleksów DVB-T. | ||
Rejestrator Hikvision DS-7732NXI-I4/4S K22356 jest nowoczesnym 32-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4K) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 4 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 8 TB każdy. | ||
Warto przeczytać:
Jak najłatwiej dodać urządzenie do poglądu w aplikacji mobilnej? Dodawanie urządzenia Hikvision do aplikacji mobilnej Hik-Connect czy iVMS-4500 możliwe jest poprzez ręczne wpisanie adresu IP urządzenia lub zeskanowanie kodu QR. Kod QR można zeskanować bezpośrednio z obudowy urządzenia lub może on zostać wygenerowany przez kamerę lub rejestrator. Jest wówczas widoczny w panelu konfiguracyjnym urządzenia. Dodawanie urządzenia w ten sposób upraszcza instalację poprzez wyeliminowanie konieczności ręcznego wpisywania adresu IP. >>>więcej
Jeśli urządzenia są już dodane do aplikacji mobilnej, to w prosty sposób można je udostępnić innej osobie. Wystarczy w ustawieniach aplikacji przejść do zakładki Generuj kod QR i wybrać urządzenia, które chcemy udostępnić. Wygeneruje się nowy kod QR, który możemy zeskanować na innym smarfonie.