Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2019 (17.06.2019)

Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.

Następny numer ukaże się 2 września 2019 r.

Wszystkim Czytelnikom, Klientom i Partnerom handlowym

życzymy wspaniałych wakacji!

Kosmiczny Internet dzięki projektowi Starlink.

Amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX, założone w roku 2002 r. przez Elona Muska, rozpoczęło fazę wdrażania projektu o nazwie Starlink, który ma na celu dostarczanie Internetu z kosmosu. 23 maja 2019 r. rakieta wielokrotnego użytku Falcon 9 wystartowała z bazy sił powietrznych na przylądku Canaveral na Florydzie, wynosząc 60 satelitów sieci Starlink na orbitę okołoziemską. Docelowo na orbicie ma się znaleźć ponad 12 tys. satelitów, które stworzą dwie sztuczne konstelacje. Pojedynczy satelita Starlink posiada kilka szerokopasmowych anten i panel słoneczny umożliwiający zasilenie aparatury, a także system służący do nawigacji w przestrzeni kosmicznej. Do wykonywania manewrów orbitalnych wykorzystuje silnik Halla napędzany kryptonem. Satelity zostały tak zaprojektowane, aby po pięciu latach, czyli ich szacunkowym okresie pracy i wymiany na nowe, mogły samodzielnie wejść w atmosferę i spalić się nie powodując zagrożenia na Ziemi.
Proces wystrzelenia w kosmos 60 satelitów projektu Starlink
z wykorzystaniem rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9
Głównym celem projektu Starlink jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu na całym świecie, nawet tam, gdzie obecnie jest to niemożliwe. Satelity zostaną rozmieszczone w dwóch grupach. Pierwsza, licząca 4409 jednostek, w odległości 550 - 1325 km nad Ziemią, druga, licząca 7518 jednostek, nieco niżej, w odległości 335 - 346 km nad Ziemią. Dzięki umieszczeniu satelitów na niższej orbicie, opóźnienia będą wynosiły zaledwie 15 ms. Jeśli plan Eltona Muska się powiedzie, może to oznaczać ciekawą alternatywę i konkurencję dla sieci 5G.

Nagroda dla DIPOLa od TERRY.

Litewski producent urządzeń do zbiorczych instalacji TV-SAT firma TERRA uhonorowała polską firmę DIPOL dyplomem za znakomite wyniki sprzedażowe w roku 2018, przyznając że kolejny raz uplasowała się w czołówce europejskich dystrybutorów.

Niesłabnąca popularność produktów marki TERRA wśród polskich klientów jest wypadkową wysokiej jakości tych urządzeń i połączonego z nią kompleksowego wsparcia technicznego oferowanego przez firmę DIPOL. Owocna współpraca tych dwóch firm trwa już ponad dwie dekady.

Firma TERRA jest jednym z największych dostawców specjalistycznych urządzeń do odbioru i dystrybucji sygnałów telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej w Europie.

Trwa wakacyjny konkurs fotograficzny DIPOLa.

Wakacje to wzmożony okres fotografowania. Dlaczego nie wykorzystać tego czasu i skierować obiektyw na dachy, balkony i wzgórza?
Ciekawie o antenach - XVIII konkurs wakacyjny DIPOLa 2019
Zapraszamy do wzięcia udziału w osiemnastej odsłonie naszego konkursu fotograficznego, w którym nagradzamy najpiękniejsze zdjęcia anten. W tym roku do wygrania atrakcyjne nagrody firmy Manfrotto! Czekamy na Państwa prace do 27 września. Więcej informacji o konkursie i regulamin na tej stronie.

Wielka urodzinowa loteria Hikvision 2019.

Z okazji 5. rocznicy wprowadzenia do oficjalnej sprzedaży produktów Hikvision w Polsce organizowana jest loteria dla wszystkich firm, które zakupią w czasie jej trwania produkty Hikvision w autoryzowanej sieci hurtowej sprzedaży. W puli nagród znajduje się aż 5 Fiatów Fiorino. Jedyne co trzeba zrobić, to zgłosić swoją firmę w Programie Partnerskim Hikvision, zarejestrować zakup na stronie loterii i czekać na ogłoszenie wyników losowania.
Każdy klient jest dla nas ważny.
Dlatego każda firma, która kupi produkty Hikvision w okresie promocji ma szansę wygrać samochód.
Najważniejsze założenia Regulaminu loterii:
 • Udział w loterii biorą wyłącznie firmy,
 • Zainteresowana loterią firma musi dołączyć do programu partnerskiego Hikvision,
 • Każdy zakup produktów Hikvison należy oddzielnie zarejestrować na stronie loterii,
 • Faktura musi mieć wartość co najmniej 1000 zł netto i być datowana w okresie od 1.06 do 15.11.2019,
 • Ilość losów, jaką otrzymuje grający jest równa krotności 1000 zł z wartości netto faktury, czyli za 2050 przysługują dwa losy, a za 1950 jeden los,
 • Na zgłoszonej fakturze muszą znajdować się tylko produkty Hikvision,
 • Losowania laureatów nagród odbywać się będą:
  • losowanie nr 1) w dniu 23.07.2019 r. ze zgłoszeń otrzymanych w okresie 01.06 do 15.07.2019 r.
  • losowanie nr 2) w dniu 23.08.2019 r. ze zgłoszeń otrzymanych w okresie 16.07. do 15.08.2019 r.
  • losowanie nr 3) w dniu 23.09.2019 r. ze zgłoszeń otrzymanych w okresie 16.08. do 15.09.2019 r.
  • losowanie nr 4) w dniu 23.10.2019 r. ze zgłoszeń otrzymanych w okresie 16.09. do 15.10.2019 r.
  • losowanie nr 5) w dniu 25.11.2019 r. ze zgłoszeń otrzymanych w okresie 16.10. do 15.11.2019 r.
 • Za każdym razem jest losowany jeden samochód Fiat Fiorino (w sumie 5 samochodów),
 • Zakup musi zostać dokonany u Partnera wyszczególnionego w załączniku Regulaminu (znajdują się tam wszyscy Dystrybutorzy i Partnerzy firmy DIPOL)

Multiswitche jednokablowe TERRA dSCR - technika Unicable.

Seria multiswitchy dSCR firmy TERRA to urządzenia wykorzystujące technologię jednokablową (Unicable). Umożliwiają dystrybucję sygnału DVB-S/S2, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego/DAB przy pomocy pojedynczego kabla koncentrycznego w oparciu o technikę cyfrowego układania kanałów przy zastosowaniu przetworników analogowo-cyfrowych. Do komunikacji pomiędzy multiswitchem a podłączonymi odbiornikami satelitarnymi wykorzystywany jest specjalny protokół (działający w oparciu o DiSEqC), zdefiniowany w normie EN50494 (Unicable I) i/lub EN50607 (Unicable II). Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Największą zaletą tego typu instalacji jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny, tak jak w przypadku telewizji naziemnej. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha).
Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12Rozgałęźnik satelitarny 1>8F SignalRozgałęźnik satelitarny 1>4F SignalMultiswitch SRM-522 (950...2150 MHz/290...2340 MHz) Terra z AGC - klasa A z pasywnym torem TV system Digital SCR/UnicableWzmacniacz antenowy AB007 10/17dB z przejściem DC system Digital SCRZasilacz antenowy TV ZS300 z separatorem SDC2Multiswitch SRM-522 (950...2150 MHz/290...2340 MHz) Terra z AGC - klasa A z pasywnym torem TV system Digital SCR/UnicableZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRAntena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Wzmacniacz masztowy MX-062 - FM+VHF & 2xUHF 30/34dB TERRAKonwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME Pro
Schemat jednoprzewodowej instalacji multiswitchowej TERRA dSCR.
Dystrybucja cyfrowych sygnałów przy pomocy mulwiswitchy jednokablowych SRM-522 R80522.
Domyślnie multiswitch SRM522 R80522 jest skonfigurowany tak, aby jeden z portów działał jako port Unicable w trybie dynamicznym, natomiast drugi jako uniwersalny (Legacy) i przełącza się na Unicable, gdy tylko otrzyma komendę EN50494 lub EN50607. Oznacza to, że na każdym z dwóch wyjść multiswitcha można dokonać podziału sygnału do maksymalnie 16 odbiorników przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w standardzie EN50607.
Przykład konfiguracji tunera satelitarnego dla odbiorników wspierających Unicable/dSCR

Signal Fire AI-8 - spawanie światłowodów w małej serwerowni.

Spawarka Signal Fire AI-8 L5870 staje się narzędziem pracy coraz większego grona instalatorów. Poniżej przedstawiamy przykład wykorzystania spawarki w małej serwerowni. Celem prac było zakończenie ośmiu włókien światłowodu uniwersalnego L73008 pigtailami LC L3525 oraz zabezpieczenie połączeń w puszcze światłowodowej ULTIMODE TB-04H L5304.
Signal Fire AI-8 - spawanie światłowodów w małej serwerowni
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 L5870 wykorzystuje technikę pozycjonowania włókien do rdzenia (możliwość pozycjonowania do płaszcza) zapewniającą najlepsze parametry tłumiennościowe wykonywanych spawów. Włókna ustawiane są przez 6 wysokiej klasy silniki Siemensa, co jest absolutnie niespotykane w sprzęcie z tej półki cenowej. Spawarkę wykorzystywać można zarówno do realizacji 100 km magistrali światłowodowych, instalacji FTTH, jak i krótkich połączeń punkt - punkt, czy instalacji LAN lub monitoringu wizyjnego bazującego na okablowaniu światłowodowym. Model AI-8 bazuje na 4-rdzeniowym procesorze zapewniającym szybki start (spawarka gotowa jest do pracy po 3 sekundach) oraz krótkie czasy spawania i zgrzewania osłon spawów. Spawarka ta jest jednym z najszybszych urządzeń tego typu dostępnych obecnie na rynku i najszybszym w tej klasie cenowej.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 + skrzynka + zestaw narzędzi
Cechy wyróżniające spawarki oraz jej obsługę w podstawowym zakresie zaprezentowano na poniższym filmie. Szczegółowy opis dotyczący pierwszych kroków przy rozpoczęciu pracy ze spawarką Signal Fire A-8 przedstawiono w bibliotece Spawarka Signal Fire AI-8 - jak zacząć spawać?.

Queue management - zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie.

Odpowiednie zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia klientów, jak i sklepu. Pozwala na skrócenie czasu oczekiwania i szybszą obsługę większej ilości osób przy maksymalnym wykorzystaniu punktów kasowych. Do realizacji tego typu projektu można wykorzystać kamery DS-2CD7126G0/L-IZS marki Hikvision z serii DeepinView, posiadające funkcję zarządzania kolejkami. Po zalogowaniu do kamery można wydzielić strefę, w której wykonywana będzie analiza. Podczas konfiguracji kamery należy określić maksymalną ilość osób, która może przebywać w zdefiniowanej strefie. Po jej przekroczeniu może zostać wywołane jedno z dostępnych zdarzeń alarmowych, np. wysłanie e-maila czy przesłanie informacji do centrum monitoringu iVMS-4200. Dodatkowo kamera posiada opcję tworzenia statystyk, które mogą posłużyć do dalszej analizy.
Switch PoE ULTIPOWER 0064afat 802.3af/at 65W 6x RJ45 (4xPoE)
Zarządzanie kolejkami przy kasach w supermarkecie z wykorzystaniem kamer DS-2CD7126G0/L-IZS.
Po przekroczeniu zadanej liczy osób w wydzielonej strefie kamera powiadamia obsługę.
Na powyższym schemacie znajduje się sklep z trzema punktami kasowymi. W przypadku, gdy przy danej kasie zgromadzi się większa niż założona ilość osób, zostanie przesłana informacja do centrum monitoringu, co będzie stanowiło sygnał do otwarcia kolejnego punktu kasowego.
Kamera Hikvision DS-2CD7126G0/L-IZS posiadająca funkcję zarządzania kolejką do kasy w ofercie firmy DIPOL dostępna jest na zamówienie.

Obraz i sterowanie rejestratorem na kilku telewizorach.

Jednym ze sposobów dystrybucji sygnału z rejestratora na kilka odbiorników jest zastosowanie konwertera HDMI. Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3613 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową. Dodatkowo dzięki wbudowanemu przedłużaczowi USB możliwe jest zdalne sterowanie rejestratorem.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB - odbiornik
Schemat podglądu obrazu z rejestratora, z możliwością sterowania przez myszkę komputerową
Dodatkowy odbiornik H3613R do zestawu H3613 umożliwia wyświetlenie obrazu na kolejnym odbiorniku telewizyjnym (maksymalnie 253 telewizory). Odbiornik posiada możliwość przekazywania sygnału USB podanego na nadajnik. Sygnał IP wychodzący z nadajnika należy podać na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s.

Jak system monitoringu wizyjnego 1080p połączyć z systemem telewizyjnym?

Przy okazji budowy lub modernizacji instalacji teletechnicznej, gdzie współistnieją systemy: telewizyjny i CCTV, warto pomyśleć o zapewnieniu podglądu obrazu z kamer na kanałach telewizyjnych. Stworzenie systemu zapewniającego pogląd w wysokiej rozdzielczości umożliwia modulator cyfrowy HDMI->DVB-T, który zamienia sygnał ze źródła HDMI, np. rejestratora, do standardu DVB-T. Taki sygnał może być odbierany na wybranym kanale telewizyjnym. Wyświetlany jest obraz z wyjścia HDMI, więc będzie to podgląd ze wszystkich kamer lub wybrany tryb podziału obrazu (również pojedyncza kamera), który może się zmieniać z określoną częstotliwością.
Dużo większe możliwości daje transmodulator, np. mix-440 TERRA R81611. Wykorzystuje on strumień sieciowy RTSP, który generują wszystkie kamery IP oraz każdy kanał rejestratora analogowego i IP marki Hikvision. Mix-440 może przyjąć sygnał RTSP z 12 kamer, które umieszcza na 4 sąsiednich multipleksach (maksymalna przepływność 200 Mbit/s). Każda z kamer wyświetlana jest na innym kanale. Do zaprogramowania mix-440 nie jest wymagany żaden programator, a konfiguracja modułu odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej poprzez port RJ-45.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-TAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena satelitarna z logiem TRIAX 80 TD stalowa [ciemno-szara]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProKamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IRM (1080p, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 20m) TURBO HD 3.0Zwrotnica antenowa ZA 6B 1-12/21-69Transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 z wbudowanym gniazdem USB TERRARozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalMultiswitch MR-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SAT Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16D0T-IRF (1080p, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 20m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBSCyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HQHI-K2/P (2 Mpix, 15kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0
Schemat instalacji umożliwiającej odbiór sygnału TV/SAT/Radio
oraz niezależny podgląd obrazu z 12 kamer na wszystkich odbiornikach

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T55FWD-I8 (5 MPix, 4 mm, 0,01 lx, IR do 80m, WDR, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T55FWD-I8 K17827 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2.9" CMOS o rozdzielczości 5 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 80 m. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 4 mm i kącie widzenia 63,5°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NXI-I2/4S (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, 4xAcuSense, VGA, HDMI, BNC, H.265)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NXI-I2/4S K22092 jest nowoczesnym 8-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4K) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. 2 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 8 TB każdy. Wbudowane porty USB pozwalają na podpięcie pendrive'a lub zewnętrznego dysku oraz skopiowanie określonych fragmentów na zewnętrzne nośniki danych.
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE7225IW-AE (2 MPix, 4.8-120 mm, Zoom optyczny: x25, IR do 150m, Hi-PoE)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE7225IW-AE K17915 marki Hikvision została wyposażona w dobrej klasy przetwornik, pozwalający uzyskać obraz w rozdzielczości 2 MPix (1920x1080) i prędkość odświeżania do 50 kl/s. Do dyspozycji są trzy niezależne strumienie i kilka metod kompresji: H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień), oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc).

Warto przeczytać:

Sterowanie bramą wjazdową w systemie wideodomofonowym IP Villa Hikvision. Stacje bramowe IP Villa posiadają wbudowany jeden przekaźnik przeznaczony do sterowania elektrozaczepem w furtce. Często jednak występuje sytuacja, w której z wideodomofonu oprócz otwierania furtki wymagane jest sterowanie bramą wjazdową...>>>więcej
Schemat instalacji wideodomofonowej IP z wykorzystaniem dodatkowego modułu
umożliwiającego sterowanie bramą wjazdową
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8