Nr 22/2019 (3.06.2019)
Elektryczna autostrada dla ciężarówek.
W Niemczech rozpoczęły się pierwsze testy systemu o nazwie eHighway. Dzięki specjalnej sieci elektrycznej na autostradach będzie możliwe zasilanie ciężarówek z napędem hybrydowym. Co ciekawe, będzie się to odbywało podczas jazdy. Projekt realizowany jest przez niemieckie Ministerstwo Środowiska oraz koncern Siemens. Testowy odcinek trasy znajduje się pomiędzy miastami Frankfurt a Darmstadt i ma długość około 10 km.eHighway to projekt przewidujący budowę elektrycznej infrastruktury ponad jezdnią autostrady. Nad jezdnią zamontowane są specjalne przewody, a korzystać z nich mogą samochody wyposażone w specjalne urządzenie umieszczone na dachu kabiny samochodu. Połączenie samochodu z trakcją umożliwia przepływ prądu, który napędza silnik ciężarówki. Działa to w podobny sposób, jak w przypadku trolejbusów, czy pociągów zasilanych elektrycznie. Autorzy projektu podkreślają, iż prąd płynący w sieci jest w całości wytwarzany ze źródeł odnawialnych.
Samochody korzystające z sytemu mogą poruszać się z prędkością do 90 km/h bez potrzeby spalania oleju napędowego. Firma Siemens twierdzi, iż ich system jest idealny dla obszarów, w których nie jest rozwinięta sieć kolejowa, ale istnieje dobra infrastruktura drogowa. Siemens podkreśla również, że operatorzy ciężarówek na 100 000 km mogą zaoszczędzić około 20 000 EUR (koszty paliwa). Niemiecki rząd ma nadzieję, że zelektryfikowane autostrady pozwolą ograniczyć ilość zanieczyszczeń w powietrzu.
Wakacyjny Konkurs Fotograficzny!
Już po raz osiemnasty rozpoczynamy nasze wakacyjne "zawody" artystyczne dla miłośników anten i fotografii. "Ciekawie o antenach" to konkurs o bogatej tradycji, który przez ostatnie 17 lat zgromadził 4500 unikatowych fotografii. Czekamy na nieszablonowe, majestatyczne, minimalistyczne i zabawne zdjęcia, których głównymi bohaterkami są znane wszystkim urządzenia do odbioru i nadawania sygnału. Jeżeli podobnie jak my wierzą Państwo, że anteny to intrygujący i wdzięczny temat do fotografowania, czekamy na Państwa prace do 27 września tego roku. Nadesłane zdjęcia oceni znany krakowski fotografik, Pan Paweł Zechenter. W tym roku laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody firmy Manfrotto. Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie. Zapraszamy do zabawy!Jak zintegrować system monitoringu z danymi transakcyjnymi?
Instalując system CCTV w obiektach wyposażonych w kasy, drukarki fiskalne, skanery kodów kreskowych oraz inne urządzenia (np. wagi) mamy możliwość połączenia obu systemów, co umożliwia prowadzenie dodatkowego monitoringu i archiwizacji danych. Urządzenie podłącza się do rejestratora (musi on mieć funkcję POS) przez port RS-232 lub IP. Na obrazie z kamery z aktywną funkcją POS wyświetlają się dane w formie tekstowej, umożliwiając wizualną kontrolę np. sprzedawanego towaru, czy prawidłowego najazdu na wagę pojazdu ciężarowego celem zważenia kruszywa na skrzyni ładunkowej.Integracja systemu monitoringu z kasami fiskalnymi przez RS-232
Integracja systemu monitoringu z drukarkami fiskalnymi przez sieć IP
Funkcję POS obsługują m.in. rejestratory Hikvision TurboHD wyposażone w złacze RS-232 oraz NVR serii I. Obsługiwane są protokoły: Uniwersalny, EPSON oraz AVE (podłączane urządzenia muszą je obsługiwać). Dane integrowane są z nagraniami, istnieje więc możliwość przeszukiwania nagrań wg słów kluczowych (np. nazwy towaru czy numeru kodu kreskowego).
Kompaktowa stacja czołowa S2C16 R81620 TERRA.
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie cyfrową, 16-kanałową stację czołową S2C16 R81620. Służy ona do transmodulacji sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-C (QAM) dla kanałów niekodowanych. Stacja czołowa S2C16 R81620 wyposażona jest w 16 transmodulatorów, z których każdy odbiera sygnał z całego transpondera satelitarnego (kilkanaście programów), a następnie tworzy odpowiednio 16 multipleksów DVB-C, umożliwiając odbiór 16 multipleksów cyfrowych na odbiornikach telewizyjnych wyposażonych w głowicę DVB-C. Kanały odbierane z danego transpondera mogą być filtrowane wg uznania. Warunkiem jest nieprzekroczenie maksymalnej przepustowości na wyjściu modulatora.W praktyce oznacza to, że za pomocą jednego, niewielkiego urządzenia do telewizorów dostarczyć możemy nawet około 100 programów. Dodatkowo, poprzez wejście "RF in" istnieje możliwość wpuszczenia do instalacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (modulacja COFDM). Pamiętać należy o tym, aby telewizory, które odbierać mają cały pakiet sygnałów, wyposażone były zarówno w głowicę DVB-C, jak i DVB-T. W przypadku, gdy telewizory nie mają możliwości stworzenia wspólnej listy kanałowej dla źródeł DVB-C oraz DVB-T, należy wykorzystać transmodulator TTQ-440 R81622, który odbiera sygnał z czterech multipleksów DVB-T/T2, a następnie tworzy odpowiednio 4 sąsiadujące multipleksy DVB-C, umożliwiając odbiór telewizji naziemnej w postaci sygnału w standardzie DVB-C.
Transmodulator 4xDVB-T/T2 - 4xDVB-C QAM R81622 TERRA. | Stacja S2C16 16xDVB-S/S2 - 16xDVB-C QAM R81620 TERRA. |
Stacja czołowa S2C16 R81620 umożliwia odbiór sygnałów cyfrowych DVB-S/S2 z dwóch pozycji satelitarnych (pełne pasmo dla jednego satelity oraz pasmo niskie dla drugiej pozycji satelitarnej) oraz naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T na telewizorach wyposażonych w głowicę DVB-T oraz DVB-C. W przypadku, gdy telewizory nie mają możliwości stworzenia wspólnej listy kanałowej dla źródeł DVB-C oraz DVB-T, należy wykorzystać transmodulator TTQ-440 R81622.
Monitoring CCTV IP wnętrza sklepu.
Systemy monitoringu to obecnie podstawowa forma zabezpieczenia w handlu detalicznym. Duży postęp technologiczny, bogata oferta urządzeń z serii ekonomicznej i projektowej oraz coraz niższe ceny kamer wysokiej rozdzielczości sprawiają, że prawie każdy sklep może sobie pozwolić na tego typu zabezpieczenie. Poniżej znajduje się schemat monitoringu sklepu w oparciu o system IP marki Hikvision. Do zabezpieczenia wnętrza sklepu, obserwacji regałów i magazynu wykorzystane zostały kamery K17325 DS-2CD2143G0-I o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 103°. Tak szeroki kąt i wysoka rozdzielczość (4 Mpix) pozwalają na pokrycie całego obszaru i obserwację niektórych (dublujących się) obszarów z różnej perspektywy z zachowaniem wysokiej jakości obrazu. Nad kasą zamontowana została kamera K17397 DS-2CD2743G0-IZS z motozoomem, pozwalająca na zmianę kąta widzenia.Schemat wnętrza sklepu
Do zapisu nagrań wykorzystano rejestrator 8-kanałowy K22075 DS-7608NI-K2/8P z wbudowanym 8-portowym switchem PoE, pozwalającym na bezpośrednie podłączenie i zasilenie kamer z rejestratora. Nagrania przechowywane są na dysku twardym M89305 WD PURPLE 4 TB, przystosowanym do pracy ciągłej w systemach monitoringu. Przy takiej konfiguracji i nagrywaniu 25 kl./s przez całą dobę z użyciem kompresji H.265 oraz maksymalnej dostępnej rozdzielczości, nagrania przechowywane będą przez 13 dni. Zastosowanie systemu monitoringu w sklepie pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym, działa odstraszająco, a nagrania mogą okazać się ważnym dowodem w przypadku kradzieży.
Sieć WiFi z autoryzacją loginem i hasłem.
Seria TP-Link EAP to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie do realizacji sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnienie przy pomocy strony powitalnej sprawiają, że urządzenia serii EAP są idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe lub biura.Oprogramowanie EAP Controller Software (bądź wersja sprzętowa kontrolera N2560) pozwala na jednoczesną konfigurację sieci i zarządzanie wieloma urządzeniami EAP. Umożliwia ono monitoring sieci w czasie rzeczywistym, graficzną analizę ruchu w sieci oraz jednoczesną aktualizację oprogramowania na wielu urządzeniach. Uwierzytelnianie klientów sieci bezprzewodowej poprzez stronę powitalną jest niezwykle wygodne. Metoda ta wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań, takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się do systemu w celu uzyskania dostępu do sieci. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.
Złącza PC i APC - czy można łączyć?
Każdy popularny typ złącza światłowodowego występuje w dwóch rodzajach: PC (UPC) oraz APC. UPC jest skrótem z ang. Ultra Physical Contact, podczas gdy APC oznacza Angled Physical Contact. Różnica polega na spolerowaniu czoła ferruli złącza. W UPC jest ono płaskie, w APC czoło złącza polerowane jest pod kątem 8 stopni. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu zachodzące przy przejściu światła przez granicę ośrodków zjawisko reflektancji (odbite od granicy ośrodka światło wraca do nadajnika tłumiąc użyteczny sygnał) ma mniejszy wpływ na całkowite tłumienie złącza.Przykład poprawnego i niepoprawnego połączenia pigtaila SC/APC
z adapterami SC-SC w wersji UPC oraz APC
z adapterami SC-SC w wersji UPC oraz APC
Istnieje kilka powodów, dla których nie należy mieszać złączy prostych oraz ściętych:
- znacznie większe tłumienie połączenia - gdy ferrula prosta styka się z ferrulą ściętą, nie przylegają one do siebie na całej powierzchni; pomiędzy nimi powstaje wolna przestrzeń (powietrze), która krytycznie wpływa na poziom przesyłanego sygnału,
- ryzyko zabrudzenia - wyżej wspomniana wolna przestrzeń, to potencjalne miejsce gromadzenia się kurzu i pyłu,
- ryzyko uszkodzenia złącza - gdy ścięte złącze dotyka czoła prostej ferruli, wzrasta ryzyko porysowania złącza prostego; problem ten jest szczególnie istotny przy często rozłączanych i zestawianych na nowo połączeniach; każdorazowe wyjęcie i wsadzenie wtyku w gniazdo, to ryzyko uszkodzenia złącza.
Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56H0T-IT3ZF M75351 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 5 Mpix (jest możliwość przełączenia w menu na 2 lub 4 Mpix). Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m, wykonanemu w technice EXIR 2.0, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu. | ||
UPS CyberPower PR1500ERT2U N9716 zapewnia realizację oraz zaawansowaną ochronę zasilania dla urządzeń, takich jak: serwery o znaczeniu strategicznym, wyposażenie telekomunikacyjne, sprzęt VoIP itp. UPS stosuje topologię line-interactive z automatycznym regulatorem napięcia AVR (układ automatycznej regulacji napięcia) oraz generuje czystą falę sinusoidalną, co gwarantuje brak zakłóceń w wyjściowym sygnale AC oraz kompatybilność z każdym typem obciążenia. Wielofunkcyjny matrycowy wyświetlacz LCD obsługuje intuicyjną obsługę i szybką konfigurację. Panel LCD można obracać, aby dostosować go do sposobu instalacji (pion/poziom). | ||
Kamera IP Vimtag CP3 do zastosowań domowych K1579 to kamera IP / Wi-Fi która doskonale sprawdzi się w warunkach domowych jako niania elektroniczna, monitoring domu czy prosty rejestrator obrazu. Rozdzielczość 4 Mpix sprawi, że zarejestrujesz wszystkie szczegóły, nic nie umknie twojej uwadze! Dzięki zdalnemu sterowaniu PTZ nie musisz się martwić, czy w dobrym miejscu ustawiłeś kamerę. Z wykorzystaniem aplikacji możesz zmieniać jej pole widzenia, obserwując całe pomieszczenie jedną kamerą. Opisywany model może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki zintegrowanemu oświetlaczowi podczerwieni. Wbudowany głośnik i mikrofon pozwalają na korzystanie z funkcji dwukierunkowego audio. | ||
Aktualności:
SEGUREX jest największą wystawą branży safety & security w Portugalii. Według informacji przekazanych przez organizatorów, na 20 000 m2 powierzchni swoje stoiska zaprezentowało 160 wystawców.
Na targach pojawiło się około 40 000 odwiedzających. Przygotowane stoisko było jednym z największych na całym wydarzeniu i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Największą uwagę przyciągały media konwertery, switche przemysłowe, szafy RACK i akcesoria, rozwiązania dla transmisji sygnału HDMI (konwertery i modulatory), złącza MASTER i spawarka Signal Fire AI-8.
Warto przeczytać:
Przykład realizacji prostej przełącznicy światłowodowej. Na poniższych zdjęciach przedstawiono przykład realizacji budżetowej przełącznicy światłowodowej L51340 przeznaczonej do montażu w szafie RACK. W przełącznicy zakończono 8 z 12 włókien uniwersalnego kabla L76012. Do zakończenia włókna wykorzystano pigtail SC L3551, który następnie wpięto w adapter L4211. Adaptery przykręcono do płyty czołowej za pomocą dołączonych do przełącznicy śrub...>>>więcej