Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2019 (10.06.2019)

Jak ożywić Mona Lisę?

Firma Samsung oraz rosyjski Instytut Nauki i Technologii Skolkovo (Sklotech) opracowali nową technikę animacji zdjęć. Pozwala ona wygenerować płynną i realistyczną animację twarzy na podstawie pojedynczego zdjęcia. Odpowiedzialny jest za to algorytm bazujący na sztucznej inteligencji. Po przeanalizowaniu już jednego zdjęcia twarzy potrafi on opracować model ruchu twarzy. Sterowanie ruchem odbywa się poprzez nagranie ruchów rzeczywistej osoby (lub jej symulację), na które nakładana jest „maska” ze zdjęcia. Np. na podstawie zdjęcia Mona Lisy stworzono realistyczne wideo, na którym postać mówi, porusza głową, a nawet mruga oczami.
(żródło: Egor Zakharov)
Wyniki są dobre, gdy dostępne jest tylko jedno zdjęcie, ale naturalne animacje wymagają dokładniejszego modelu, tworzonego na podstawie kilku zdjęć wysokiej jakości, robionych z różnych stron. Można wtedy liczyć na płynny ruch twarzy połączony z ekspresją (mruganie powiekami, poruszanie ustami i inne ruchy mimiczne).
System oparty jest o sieci neuronowe, które zostały wytrenowane w rozpoznawaniu twarzy na podstawie dużej bazy danych ze zdjęciami osób oraz ogromnej ilości filmów. W ostatniej fazie tworzenia animacji zastosowano dodatkowy układ sprzężenia zwrotnego, mający ocenić czy generowane nagranie jest odpowiednio rzeczywiste. Każda klatka, która wygląda mało wiarygodnie jest wycinana i renderowana ponownie, aby uzyskać materiał wysokiej jakości. Człowiek ma ewolucyjnie rozwinięte predyspozycje pozwalające szybko odszukać twarz i wykryć wszelkie nieprawidłowości, dlatego w produkcji animacji zwraca się specjalną uwagę na kwestię idealnego odwzorowania układu ust, włosów i oczu.

Strumieniowanie obrazu wysokiej jakości Full HD.

Firma DIPOL posiada w swojej ofercie enkoder mhi430 R81607, który sygnał wysokiej rozdzielczości (FullHD) podany na złącza HDMI enkoduje do strumienia IP. Enkoder mhi430 generuje trzy niezależnie konfigurowalne strumienie wideo, kodowane w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast. Transmisja odbywa się poprzez wyjście RJ-45 oferujące strumieniowanie sygnału IP w technice UDP/RTP (multicast) lub SAP/SDP. Do oglądania strumieni IP generowanych przez enkoder posłużyć mogą komputery PC, laptopy, smartfony oraz inne urządzenia mobilne z zainstalowaną darmową aplikacją VLC, rozwijaną przez VideoLAN oraz rozpowszechnianą na licencji GPL. Odtwarzacz multimedialny obsługuje wiele rodzajów plików bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków.
Streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA
TERRA mhi430 R81607 - konwersja z 3 źródeł HDMI do trzech strumieni IP,
kodowanie w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast
Zalety rozwiązania TERRA:
 • konwersja wejściowego sygnału w rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) z 3 źródeł HDMI do trzech strumieni IP SPTS (Single Program Transport Stream),
 • kodowane w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast - małe wykorzystanie zasobów sieci LAN,
 • port RJ-45 do konfiguracji,
 • możliwość oglądania telewizji na komputerach PC oraz laptopach z zainstalowanym bezpłatnym oprogramowaniem VLC,
 • unikatowy protokół komunikacji SAP/SDP pozwalający na automatyczną konfigurację odbiorników IPTV HD-442 R81612,
 • wykorzystanie skrętki komputerowej jako medium transmisyjnego,
 • łatwy przesył sygnału tv na duże odległości (światłowód).

Filtrowanie AcuSense w różnych konfiguracjach sprzętowych.

Zarówno kamery, jak i rejestratory IP Hikvision mogą być wyposażone w technikę AcuSense, bazującą na algorytmach głębokiego uczenia Deep Learning, która umożliwia klasyfikację obiektów ze względu na sylwetkę człowieka lub pojazdu. Dzięki precyzyjnemu rozpoznawaniu, system może odfiltrować nawet 90% zdarzeń wywołujących fałszywe alarmy (np. zwierzęta, deszcz, pajęczyny, ruszające się liście itp.), co znacząco zwiększa trafność i skuteczność alarmowania oraz przyczynia się do obniżenia kosztów pracy. Filtrowanie może być realizowane przez kamery i rejestratory AcuSense na określonej liczbie kanałów. W zależności od konfiguracji sprzętu można uzyskać następującą funkcjonalność:
 • kamery i rejestrator NVR AcuSense: filtrowanie fałszywych alarmów na wszystkich kanałach i szybkie wyszukiwanie obiektów,
 • tradycyjne kamery + rejestrator NVR AcuSense: filtrowanie fałszywych alarmów i szybkie wyszukiwanie obiektów na określonych w rejestratorze kanałach,
 • kamery AcuSense + tradycyjny rejestrator NVR: filtrowanie fałszywych alarmów,
 • kamery ColorVu + rejestrator NVR AcuSense: kolorowy obraz przez całą dobę, filtrowanie fałszywych alarmów i szybkie wyszukiwanie obiektów.
Filtracja obiektów w oparciu o technologię AcuSense

Skrętka komputerowa a maksymalna prędkość w sieci Ethernet.

Skrętka komputerowa jest rodzajem kabla sygnałowego wykorzystywanego w instalacjach teleinformatycznych. Zbudowana jest z czterech par skręconych ze sobą przewodów, dzięki czemu zredukowany zostaje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od innych urządzeń lub wzajemnych zakłóceń (tzw. przesłuchy). Najczęściej tego rodzaju kabel stosowany jest w instalacjach telefonicznych lub w sieciach Ethernet.
Standard EIA/TIA definiuje kable miedziane w kilku grupach, w których określa się ich przydatność do transmisji informacji. Większość instalacji kablowych wykonywanych jest w w standardzie CAT 5e. Poszczególnym kategoriom można przypisać maksymalne prędkości transmisyjne:
 • Kategoria 3 (klasa C wg EN 50173)
  • 4 Mb/s - (10BaseT, RS 232)
 • Kategoria 5/5e (klasa D wg EN 50173)
  • 1 Gb/s - (1000BaseT, ATM 155)
 • Kategoria 6 (klasa E wg EN 50173)
  • 1 Gb/s - (1000BaseT)
  • 10 Gb/s - (10GBASE-T do 55 m)
 • Kategoria 6A (klasa EA wg EN 50173)
  • 10 Gb/s - (10GBASE-T)
Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]
Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna E1408

Mapy cieplne w sklepach.

Mapy cieplne (ang. heat maps) to wizualizacja analizy obrazu z kamery, ilustrująca zachowania klientów. Pokazują one kluczowe z punktu widzenia sprzedawcy parametry, tj. którędy poruszają się klienci oraz ile czasu spędzają przy określonych towarach, czy półkach sklepowych. Informacje te można wykorzystać do lepszej organizacji przestrzeni sklepowej i rozmieszczenia towarów na półkach.
Wizualizacja dostępna jest w formie statystyk przestrzennych oddawanych przez kolory naniesione na plan sklepu. Kolor czerwony na obrazie oznacza np. miejsca, które klienci najczęściej odwiedzali, kolor niebieski - odwrotnie.
Wizualizacja przepływu klientów w sklepie
Funkcja ta idealnie sprawdzi się zarówno w supermarketach, dyskontach, jak i mniejszych sklepach. Funkcja map cieplnych dostępna jest w wybranych kamerach Hikvsion fisheye linii 6 oraz serii iDS.

Dlaczego link światłowodowy na media konwerterach może nie działać?

Konwertery "miedź - światłowód" są bardzo popularnym sposobem realizacji połączeń Ethernet typu punkt - punkt. Pozwalają na przesłanie sygnału na odległość znacznie większą niż skrętka komputerowa oraz separację galwaniczną (zabezpieczenie) łączonych podsieci. Pomimo tego, że są to urządzenia niewymagające żadnej konfiguracji, zdarza się, że wykonane przez instalatorów połączenia nie funkcjonują prawidłowo. Do najczęstszych błędów popełnianych przez osoby początkujące w tego typu instalacjach zaliczyć można:
 • nieprawidłowy dobór elementów systemu polegający na niedopasowaniu rodzaju media konwertera do typu światłowodu (jednomodowy / wielomodowy),
 • w przypadku media konwerterów z gniazdem SFP - nieodpowiedni dobór wkładek (zarówno pod względem typu światłowodu, jak również obsługiwanej przepustowości - np. SFP 1 Gbit/s w urządzeniu 100 Mbit/s),
 • w przypadku połączeń WDM - zły dobór wkładek SFP - zastosowanie dwóch takich samych modułów SFP (nadawanie i odbiór w tym samym oknie transmisyjnym),
 • niezwracanie uwagi na budżet mocy, zwłaszcza w przypadku bardzo krótkich połączeń - większość dostępnych na rynku media konwerterów posiada szeroki zakres mocy nadawania oraz czułości odbioru i "dopasowuje się" automatycznie do długości utworzonego linku światłowodowego; w przypadku media konwerterów dużej mocy, wykorzystywanych na bardzo krótkich odcinkach, konieczne jest stosowanie tłumików sygnału,
 • nieprawidłowy dobór media konwerterów do urządzeń LAN, które mają one łączyć - stosowanie media konwerterów 1 Gbit/s do połączenia urządzeń z kartami sieciowymi 100 Mbit/s itp.
Media konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 km
Media konwerter TP-LINK MC100CM - 100 Mb/s, wielomodowy, SC, do 2 km
Media konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 km
ULTIMODE M-023G
gigabitowy, wielomodowy L10025
TP-LINK MC100CM
100 Mb/s, wielomodowy L10222
ULTIMODE M-207G
gigabitowy, jednomodowy L11525
Oferta dostępnych na rynku media konwerterów jest bardzo szeroka. Warto upewnić się, że kupowane urządzenia będą kompatybilne zarówno z ułożonym okablowaniem, jak i pozostałym sprzętem sieciowym.
Nieprawidłowy dobór media konwerterów do urządzeń LAN jest najczęstszą przyczyną niedziałania instalacji. Dobierając media konwertery koniecznie sprawdzić należy w jakie karty lub porty sieciowe wyposażone są urządzenia, które mają zostać połączone. W przypadku, w którym fakt ten nie jest znany lub łączone mają być urządzenia zarówno 100 Mbit/s, jak i 1000 Mbit/s, zalecane jest stosowanie media konwerterów z autonegocjacją na porcie Ethernet. Taki wybór pozwoli uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z przepustowością na poszczególnych odcinkach połączenia.

Nowości produktowe:

Kamera HD-TVI sufitowa V-CAM 570 (1080p, 2.8 - 12 mm, 0.001 lx, IR do 30m)
Kamera HD-TVI sufitowa V-CAM 570 M7427 oparta jest o przetwornik Sony Starvis IMX 307, który jest drugą generacją przetworników BSI (backside illumination). Ich najważniejszą zaletą jest znaczna poprawa czułości, która stała się możliwa dzięki odwróceniu wafla krzemowego, na którym umieszczone są elementy światłoczułe oraz ścieżki elektroniczne. Światło padające na matrycę BSI nie jest blokowane przez ścieżki i ich wyprowadzania, ale dociera prawie bezpośrednio do warstwy światłoczułej.
Uchwyt RACK Hikvision 380 do rejestratorów z serii DS-76XX, DS-72XX
Uchwyt RACK Hikvision 380 do rejestratorów z serii DS-76XX, DS-72XX M5156 dedykowany do montażu rejestratorów z serii DS-76xx oraz DS-72xx o wysokości 1U, głębokości 380 mm w szafach RACK 19". Uchwyty pasują do rejestratorów 8- do 32-kanałowych, obsługujących do 2 dysków twardych. Zestaw zawiera 2 uchwyty oraz śruby montażowe.
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7632NI-K2 (32 kanały, 256 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7632NI-K2 K22326 jest nowoczesnym 32-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 8 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4K) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 2 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 6 TB każdy.

Warto przeczytać:

Jaki jest maksymalny zasięg transmisji sygnału TurboHD? W systemie TurboHD sygnał wideo oraz zasilanie mogą być transmitowane z wykorzystaniem kabli koncentrycznych lub skrętki. Zasięg transmisji zależy od typu przewodu, rozdzielczości i płynności obrazu. Przekroczenie określonego maksimum skutkuje znacznym obniżeniem jakości obrazu: utratą szczegółowości i rozmyciem, a w przypadku znacznych odległości utratą synchronizacji obrazu, a nawet całkowitym zanikiem obrazu...>>>więcej
Dla kamery M75051 TurboHD 4.0 zasięg na kablu klasy RG-59 wynosi 700 metrów
ZPZ-12 Zespół przelotowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych
Zespoły zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal