Nr 21/2019 (27.05.2019)
Google Lens jeszcze mocniejsze.
Na konferencji Google I/O 2019 amerykański gigant zaprezentował nowe funkcje aplikacji Google Lens. Google Lens to technika rozpoznawania obrazów opracowana przez Google, zaprojektowana w celu uzyskania istotnych informacji związanych z obiektami identyfikowanymi za pomocą analizy wizualnej opartej na sieci neuronowej. Po raz pierwszy została stworzona jako samodzielna aplikacja, później zintegrowana ze standardową aplikacją aparatu na Androida. Kierując aparat telefonu na obiekt, Google Lens spróbuje zidentyfikować obiekt lub odczytać kody kreskowe, kody QR, etykiety i tekst oraz pokazać odpowiednie wyniki wyszukiwania i informacje. Na przykład, kierując kamerę urządzenia na etykietę Wi-Fi zawierającą nazwę sieci i hasło, automatycznie połączy się ze zeskanowanym źródłem Wi-Fi.Można zaryzykować stwierdzenie, że dotychczas Google Lens był po prostu ciekawostką. Google nieprzerwanie pracuje jednak nad rozbudową bazy danych, czyniąc aplikację bardziej użyteczną w codziennym użytkowaniu. Zaprezentowane na I/O 2019 nowe funkcje mają ten fakt znacznie przyspieszyć. Jedną z nich jest funkcja skanowania restauracyjnego menu z opcją zaznaczenia najbardziej popularnych potraw oraz zaprezentowania użytkownikowi ich rzeczywistych zdjęć. Inną - zeskanowanie przepisu w magazynie kulinarnym pozwoli użytkownikowi podejrzeć jak wykonać daną potrawę. Google Lens pomoże także w tłumaczeniach ze zdjęć i podglądu wideo.
Nowa wersja SatNet 4.1!
Ukazała się nowa wersja darmowego oprogramowania SatNet do projektowania instalacji multiswitchowych bazujących na urządzeniach marki TERRA. Aplikacja SatNet pozwala na zaprojektowanie i weryfikację poprawności funkcjonowania zbiorczej instalacji telewizyjnej wraz z obliczeniem przewidywanych poziomów sygnałów TV naziemnej oraz satelitarnej dla każdego gniazda w sieci. Dzięki temu projektant/instalator siedząc przed monitorem jest w stanie przewidzieć jakie urządzenia będą konieczne do dystrybucji sygnału oraz jakie nastawy parametrów, takich jak wzmocnienie, czy prekorekcja charakterystyki kabla będą odpowiednie. Nastawy te sprawdzą się w 100% przy realnym uruchamianiu sieci.Program SatNet wykorzystywany jest przez instalatorów oraz projektantów na całym świecie. Wraz z nową wersją użytkownik otrzymuje:
Tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się bliżej z programem SateNet, a chcieliby samodzielnie zaprojektować instalację RTV/SAT, polecamy zapoznać się z filmem oraz przykładami zawartymi w bibliotece Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA.
Obsługa funkcji ANR w rejestratorach Hikvision.
Obraz z kamery IP przesyłany jest do rejestratora jako strumień danych. W przypadku awarii sieci komputerowej (zmniejszenia jej przepustowości) informacje są bezpowrotnie tracone, bo sieć ich nie buforuje, a kamera nie może ich powtórnie wysłać. W systemie opracowanym i wdrożonym przez Hikvision pod nazwą ANR (ang. Automatic Network Replenishment) kamera może zapisywać nagrania na karcie pamięci w przypadku problemów z łącznością z rejestratorem. Po ustaniu awarii nagrania są automatycznie przekazywane do rejestratora. W przypadku przerw w transmisji operator nie musi podejmować żadnych działań, aby na rejestratorze znalazło się kompletne nagranie. Funkcja ta dostępna jest w rejestratorach IP z serii K , I oraz Acusense (NXI). Aby z niej skorzystać należy posiadać również kamerę IP Hikvision wyposażoną w slot na kartę pamięci oraz kartę microSD.
Funkcja ANR w przypadku awarii sieci LAN pozwala buforować nagranie na karcie SD,
a po eliminacji usterki przesłać automatycznie nagranie do rejestratora
a po eliminacji usterki przesłać automatycznie nagranie do rejestratora
Repeater GSM w domu.
Często zdarza się, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna oraz stropy. Najczęściej problemy takie występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach lub hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne).Repeater A6775 służy do wzmocnienia sygnału GSM oraz rozprowadzenia go wewnątrz pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną (np. A741030), ukierunkowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną (np. A741001), która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.
TRANS-DATA to osprzęt i profesjonalne anteny do telefonii komórkowej GSM/DCS/UMTS/LTE.
Służą do wzmocnienia sygnału prowadzonych rozmów i przesyłanych danych.
Służą do wzmocnienia sygnału prowadzonych rozmów i przesyłanych danych.
W rozmieszczeniu anten wewnętrznych należy zwrócić uwagę na ilość pomieszczeń, które mają być pokryte wzmocnionym sygnałem oraz ich powierzchnię. Podczas instalacji należy pamiętać o dużej separacji między anteną zewnętrzną a wewnętrzną. Instalacje anten (w przypadku zainstalowania anteny na dachu) należy rozpocząć od najniższego poziomu, ponieważ możliwe jest pokrycie jedną anteną dwóch kondygnacji. Firma DIPOL posiada trzy anteny wewnętrzne dedykowane do wzmacniaczy sygnału. Są to anteny marki TRANS-DATA A741001 (mocowanie do podwieszanego sufitu lub płyt gipsowo-kartonowych), A741002 (mocowanie do sufitu przy pomocy kołka rozporowego) oraz A741020 (mocowanie do ściany).

Przykładowy schemat instalacji wzmacniającej sygnał GSM
Dostęp do urządzeń monitoringu Hikvision za pośrednictwem Hik-Connect.
Hik-Connect to usługa sieciowa przeznaczona dla urządzeń Hikvison. Integruje w sobie chmurę P2P do zdalnego podglądu za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Zapewnia szerokie możliwości nadzoru i podstawowej konfiguracji: podgląd na żywo (także równocześnie wielu kanałów), sterowanie PTZ, zoom cyfrowy, podsłuch, odtwarzanie nagrań z archiwum i obsługę powiadomień alarmowych (naruszenie strefy, przekroczenie linii itp.).Najważniejsze cechy usługi Hik-Connect:

Schemat pokazujący zdalny dostęp do urządzeń monitoringu przy wykorzystaniu połączenia za pośrednictwem chmury Hik-Connect
Reflektometr, a pomiar odległości.
Pomiary toru optycznego za pomocą reflektometru niosą ze sobą szereg informacji. W rzeczywistości mierzony jest czas (reflektometr mierzy czas powrotu wygenerowanego impulsu) oraz moc sygnału odbitego. Pozostałe informacje, takie jak: dystans oraz tłumienie, wbrew powszechnej opinii są wyliczane, a nie mierzone.Instalatorom zależy często na precyzyjnym określeniu miejsca zdarzenia (spaw, makrozgięcie włókna, złącze) lub dokładnym określeniu długości kabla. Jedną z kluczowych kwestii jest tutaj prawidłowe ustawienie wartości grupowego współczynnika załamania dla mierzonych włókien (parametr IOR). Parametr ten ustawiany jest ręcznie, a jego wartość powinna być dostarczana przez producenta danego kabla (a konkretnie przez producenta włókien światłowodowych). Stanowi on informację na temat prędkości rozchodzenia się impulsu w danym włóknie. Każde, inaczej domieszkowane włókno będzie się nieco różnić w tym zakresie. W związku z tym, że informacja o odległości zdarzenia pochodzi wprost ze zmierzonego przed reflektometr czasu powrotu impulsu, a ten z kolei zależy od prędkości - złe ustawienie tego parametru spowoduje błędne odczyty odległości.
Reflektometr GRANDWAY FHO3000-D26 L5828 przy prawidłowym ustawieniu parametrów pomiarowych umożliwia wyznaczenie miejsca zdarzenia z dokładnością bliską 1 m
Typowo, dla połączeń jednomodowych zakłada się wartość współczynnika 1,471 (konkretna wartość winna być odczytana z karty katalogowej). Im dłuższy dystans, tym większy, negatywny wpływ źle ustawionego współczynnika załamania. W poniższej tabeli przedstawiono, jak kształtuje się błąd wyznaczania odległości na dłuższych połączeniach, w przypadku zmian wartości tego parametru. Założono prawidłową wartość 1,471.
IOR | Długość kabla | Błąd wyznaczania odległości |
1.472 | 10 km | 6,8 m |
1.481 | 10 km | 68 m |
1.481 | 30 km | 204 m |
Wartość 1,481 często spotykana jest przy pomiarach włókien wielomodowych. Widać więc, że zaniedbanie zmiany tego parametru powodować może znaczne błędy w wyznaczaniu odległości, a tym samym precyzyjnej lokalizacji miejsca zdarzenia.
Warto pamiętać również o tym, że w praktyce dystans widziany na ekranie reflektometru nigdy nie będzie odpowiadał rzeczywistej długości kabla. Wynika to z tego, iż znajdujące się w kablu włókna są zawsze dłuższe, niż jego powłoka zewnętrzna (w celu unikania naprężeń). Ponadto, jeśli włókna umieszczone są w kilku, zawiniętych wokół centralnego pręta tubach, wówczas różnica między długością włókien, a długością kabla zwiększą się jeszcze bardziej (wewnątrz skręconej, dłuższej niż kabel tuby, znajdują się luźne włókna). W skrajnych przypadkach różnica w długości włókien względem długości kabla sięgać może nawet kilku procent.
Ponieważ wartości IOR podawane są dla włókien, a nie dla kabla, superprecyzyjny pomiar możliwy jest wówczas, gdy wyznaczona zostanie tzw. skuteczna wartość parametru IOR dla danego kabla. W celu jej wyliczenia, należy kilkudziesięciometrowy odcinek właściwego kabla zmierzyć używając standardowego współczynnika załamania, notując przy tym: zmierzoną długość oraz długość rzeczywistą wynikającą ze znaczników umieszczonych na kablu. Porównujemy obie wartości, a następnie korygujemy w tym samym stosunku wartość IOR, uzyskując wartość skuteczną.
Kamera IP Vimtag VT-362 do zastosowań domowych K1567 to kamera IP / Wi-Fi, która doskonale sprawdzi się w warunkach domowych jako niania elektroniczna, monitoring domu lub prosty rejestrator obrazu. Kamera posiada rozdzielczość Full HD, sterowanie PTZ 350°(w poziomie), 100° (w pionie), może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki zintegrowanemu oświetlaczowi podczerwieni. | ||
Końcówka oczkowa do pilota z włókna szklanego o średnicy 4 mm L96401 umożliwiająca montaż przewodów do przeciągnięcia. Do instalacji końcówki na włóknie niezbędny jest klej epoksydowy. | ||
Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE, ekranowany, linka nośna [500m] E1519_500 to najwyższej jakości, skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach zewnętrznych. Ekran wykonany z folii aluminiowej w większym stopniu pozwala zniwelować przesłuchy i zakłócenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Opona zewnętrzna wykonana jest z polietylenu (PE) odpornego na działanie promieniowania słonecznego UV i wilgoci. Przewód stosowany jest do wykonywania instalacji zewnętrznych. | ||
Warto przeczytać:
Jednokablowa instalacja multiswitchowa. Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band (np. A98222) zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H / polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz...>>>więcej
Multiswitch przelotowy SRM-581 R80581 posiada pełne wsparcie dla odbiorników pracujących w dwóch trybach dynamicznych: SCR (Unicable I - 8 User Bands) oraz dSCR (Unicable II - 32 User Bands)