Nr 18/2019 (6.05.2019)
Żyjące serce wydrukowane w 3D.
Zespól naukowców z Izraela zdołał wydrukować serce z siecią naczyń krwionośnych zdolne do skurczu! Jak na razie rozmiar serca z biodrukarki odbiega od standardowych wymiarów organu dorosłego człowieka. Wydruk ma rozmiar serca królika, ale budowę anatomiczną i funkcje biochemiczne ludzkiego serca.Prof. Tal Dvir, szef zespołu naukowców potwierdził, iż jest to pierwszy taki przypadek, gdy udało się z powodzeniem zaprojektować oraz wydrukować unaczynione serce z żywych komórek. Do stworzenia biotuszu zawierającego pluripotencjalne komórki macierzyste wykorzystano komórki pacjenta pobrane podczas zabiegu biopsji. Zaletą komórek macierzystych jest możliwość różnicowania się na dowolny typ komórek - pożądanym typem były m.in. komórki mięśnia sercowego.
Proces tworzenia drukowanego serca uwzględnia pobranie komórek z otrzewnej, "przeprogramowanie ich" na żądany typ, a następnie stworzenie biotuszu, który służy do tworzenia sieci naczyń krwionośnych - w tym konkretnym przypadku serca.
Tworzenie organów z komórek macierzystych konkretnego pacjenta redukuje zagrożenie odrzucenia narządu przez organizm, ze względu na identyczne właściwości biochemiczne. Naukowcy uważają, iż w ciągu najbliższych lat biodrukarki 3D będą stanowić wyposażenie wielu szpitali na całym świecie. Kolejne etapy badań będą dotyczyły rozwiązania problemu związanego z nadaniem odpowiedniego tempa skurczu komórek oraz druku 3D najmniejszych naczyń krwionośnych. W najbliższych latach wydrukowane serca będą testowane na zwierzętach.
Modulator DVB-T w instalacjach RTV.
Coraz częściej urządzenia instalacji RTV projektowane są do systemu RACK, tak aby ich montaż był estetyczny oraz aby urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. W ofercie firmy DIPOL znajduje się modulator czterokanałowy ST-6510 R86804 przeznaczony do szaf RACK 19''. Umożliwia zmodulowanie czterech sygnałów HDMI do jednego cyfrowego multipleksu DVB-T. Wysoką jakość obrazu zapewnia kompresja kodekiem H.264 oraz automatyczny bitrate - funkcja AUTO dla każdego z czterech strumieni (możliwa ręczna regulacja bitrate w zakresie 2...6 Mbit/s - funkcja MANUAL). Opcje konfiguracyjne pozwalają na dołożenie strumienia wyjściowego do istniejącej już instalacji DVB-T w sposób wybrany przez administratora lub inwestora.Cyfrowy czterokanałowy modulator HDMI→DVB-T COFDM R86804 przeznaczony jest do montażu w szafie RACK 19". Do modulatora można podłączyć cztery źródeła sygnału HDMI, a następnie zmodulować do jednego cyfrowego multipleksu DVB-T.
Źródłem sygnału mogą być między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC lub dekodery STB. Modulator ST-6510 R86804 zapewnia pełne wsparcie dla protokołu HDCP, oznacza to więc, że możliwe jest wprowadzenie do instalacji TV sygnału pochodzącego z dowolnego źródła typu HDMI. W modulatorach bez tej technologii, pomimo zgodności złączy, może zostać całkowicie zablokowana możliwość przesyłania materiału źródłowego lub możliwa będzie tylko transmisja w niższej rozdzielczości i gorszej jakości. Wysoki poziom wyjściowy RF o wartości 100 dBμV oraz współczynnik błędu modulacji MER równy 35 dB umożliwiają stosowanie modulatora w dużych zbiorczych instalacjach RTV bez konieczności montowania dodatkowego wzmacniacza.
Przykład realizacji prostej przełącznicy światłowodowej.
Na poniższych zdjęciach przedstawiono przykład realizacji budżetowej przełącznicy światłowodowej L51340 przeznaczonej do montażu w szafie RACK. W przełącznicy zakończono 8 z 12 włókien uniwersalnego kabla L76012. Do zakończenia włókna wykorzystano pigtail SC L3551, który następnie wpięto w adapter L4211. Adaptery przykręcono do płyty czołowej za pomocą dołączonych do przełącznicy śrub.Ze względu na możliwą dalszą rozbudowę przełącznicy (4 włókna pozostały niezakończone) zdecydowano, aby jeden z pozostałych dwóch paneli czołowych zabezpieczyć zaślepkami L5502, natomiast drugi, ze względu na małe prawdopodobieństwo wykorzystania, zdecydowano się zastąpić płytką L51342 gwarantującą zabezpieczenie przed brudem, kurzem itp.
Sterowanie bramą wjazdową w systemie wideodomofonowym IP Villa Hikvision.
Stacje bramowe IP Villa posiadają wbudowany jeden przekaźnik przeznaczony do sterowania elektrozaczepem w furtce. Często jednak występuje sytuacja, w której z wideodomofonu oprócz otwierania furtki wymagane jest sterowanie bramą wjazdową. Aby taka funkcjonalność była możliwa, wymagane jest podłączenie do stacji bramowej dodatkowego modułu DS-K2M060 G74818 wyposażonego w przekaźnik. Urządzenie należy podłączyć do stacji bramowej z wykorzystaniem magistrali RS-485. Po jego zamontowaniu możliwe jest sterowaniem elektrozaczepem i bramą wjazdową z monitorów w domu, aplikacji klienckiej iVMS-4200 bądź aplikacji na telefon Hik-Connect.Schemat instalacji wideodomofonowej IP z wykorzystaniem dodatkowego modułu
umożliwiającego sterowanie bramą wjazdową
umożliwiającego sterowanie bramą wjazdową
Transmisja HDMI i USB poprzez sieć IP.
Konwerter HDMI na IP H3613 marki Signal umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości HD do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Urządzenie również umożliwia wyniesienie w odległą lokalizację portu USB, np. w celu sterowania rejestratorem poprzez myszkę lub klawiaturę. Dzięki temu rejestrator można umieścić w bezpiecznym pomieszczeniu, a obsługę prowadzić w komfortowych warunkach, mając na biurku jedynie monitor i myszkę. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe, ale stanowisko musiało być wyposażone w PC, a rejestrator podłączony do lokalnej sieci LAN.Maksymalna długość skrętki między konwerterami nie może przekraczać 100 m. Jednakże istnieją sposoby, aby w prosty sposób zwiększyć zasięg. Pierwszym jest zastosowanie urządzenia pracującego w drugiej warstwie sieciowej, czyli np. switcha. Dzięki takiemu rozwiązaniu maksymalną odległość można zwiększyć do 200 m.
Schemat ilustrujący zastosowanie switcha
w celu zwiększenia odległości przesyłania sygnału HDMI i USB
w celu zwiększenia odległości przesyłania sygnału HDMI i USB
Drugim sposobem może być zamienienie standardowego okablowania miedzianego na światłowód. Przykładowo, zastosowanie kompletu media konwerterów TP-Link MC110CS L11223 umożliwia transmisję sygnału na odległość nawet 20 km.
Schemat ilustrujący zastosowanie media konwertera
w celu zwiększenia odległości przesyłania sygnału HDMI i USB
w celu zwiększenia odległości przesyłania sygnału HDMI i USB
Jak najłatwiej dodać urządzenie do poglądu w aplikacji mobilnej?
Dodawanie urządzenia Hikvision do aplikacji mobilnej Hik-Connect czy iVMS-4500 możliwe jest poprzez ręczne wpisanie adresu IP urządzenia lub zeskanowanie kodu QR. Kod QR można zeskanować bezpośrednio z obudowy urządzenia lub może on zostać wygenerowany przez kamerę lub rejestrator. Jest wówczas widoczny w panelu konfiguracyjnym urządzenia. Dodawanie urządzenia w ten sposób upraszcza instalację poprzez wyeliminowanie konieczności ręcznego wpisywania adresu IP.Jeśli urządzenia są już dodane do aplikacji mobilnej, to w prosty sposób można je udostępnić innej osobie. Wystarczy w ustawieniach aplikacji przejść do zakładki Generuj kod QR i wybrać urządzenia, które chcemy udostępnić. Wygeneruje się nowy kod QR, który możemy zeskanować na innym smarfonie.
Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekranowany, linka nośna E1519_500 to najwyższej jakości skrętka komputerowa, przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach zewnętrznych. Ekran wykonany z folii aluminiowej w większym stopniu pozwala zniwelować przesłuchy i zakłócenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Opona zewnętrzna wykonana jest z polietylenu (PE) odpornego na działanie promieniowania słonecznego UV i wilgoci. Przewód stosowany jest do wykonywania instalacji zewnętrznych. Na szpuli nawinięte jest 500 metrów skrętki. | ||
Routerboard hAP RB941-2nD-TC N24941 posiada zainstalowany system MikroTik. Urządzenie posiada 4 pory FastEthernet, bezprzewodowy punkt dostępowy pracujący w standardzie 802.11n, 32 MB pamięci RAM. Zainstalowany system operacyjny MikroTik oparty na systemie Linux przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań sieciowych. Umożliwia on tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych bazujących na routingu statycznym lub dynamicznym. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania można w prosty sposób zarządzać pasmem internetowym. | ||
Zasilacz RACK ZR12-150/LZ-16 M18516 jest przystosowany do montażu w szafie RACK 19" i przeznaczony do pracy z urządzeniami zasilanymi napięciem stałym DC 12 V. Jest wyposażony w 16 wyjść, z których każde ma wydajność prądową 0,75 A. Zasilane urządzenia podłączane są za pomocą zacisków kablowych. Każde wyjście jest zabezpieczone bezpiecznikiem polimerowym oraz posiada zieloną diodę LED, która świeci w trakcie normalnej pracy (brak świecenia oznacza przepalenie bezpiecznika). | ||
Warto przeczytać:
Jak zabezpieczyć urządzenia przed skutkami przepięć w rozległej instalacji CCTV? W instalacjach z długimi zewnętrznymi odcinkami kabli miedzianych największym zagrożeniem są przepięcia powstające od wyładowań atmosferycznych. Powstają one najczęściej na linii sygnałowej (skrętka, kabel koncentryczny). Aby zabezpieczyć instalację stosuje się tzw. zabezpieczenia przeciwprzepięciowe...>>>więcej