Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2019 (29.04.2019)

Project Wing - dostawy przesyłek dronami.

Firma Wing, należąca do Google Alphabet, rozpoczęła pilotażowy program błyskawicznej dostawy niewielkich paczek (świeżej żywności, kawy czy leków dostępnych bez recepty) za pomocą latających dronów. Na chwilę obecną oferowana usługa została ograniczona do obszaru północnych przedmieść Canberry w Australii, obejmując swym zasięgiem ponad 100 domów. W najbliższych miesiącach obszar latania dronów zostanie rozszerzony.
Firma Google prowadzi testy z dostawami niewielkich paczek przez bezzałogowe statki od 2014 roku. Drony podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Na podstawie pomyślnych wyników testów uzyskały oficjalne pozwolenie od australijskiej agencji żeglugi powietrznej na wykorzystanie dronów w celach komercyjnych. Google przyznaje, że mieszkańcy Australii wymusili zmiany w funkcjonowaniu dronów związane m.in. z emitowanym przez nie hałasem. Teraz poinformowano, że w Australii rozpoczął się pilotażowy start usługi, a w połowie 2019 roku program wystartuje również w Finlandii.
Drony Wing dostarczają małe paczki, które są opuszczane do ogrodu klienta
Analitycy z firmy Project Wing prognozują, że do 2030 roku drony przejmą od 4 do 6 procent dostaw małych paczek do obszarów znajdujących się na przedmieściach i terenach podmiejskich. Wymogi bezpieczeństwa postawione przez australijską agencję CASA zakazują dronom lotów przecinających główne drogi oraz zabraniają przelatywania bezpośrednio nad pieszymi. W gęsto zabudowanej aglomeracji miejskiej spełnienie tych warunków jest niemożliwe.

Spawarka światłowodów Signal Fire Ai-8 - czyszczenie elektrod.

Elektrody w spawarkach światłowodowych to element eksploatacyjny, podlegający okresowej wymianie. Jednym z parametrów zawartych w karcie katalogowej każdej spawarki jest liczba możliwych do wykonania spawów na jednym zestawie elektrod. Wartość ta wynosi zazwyczaj od 2000 do 5000 spawów. W rzeczywistości zależy ona od warunków środowiskowych, w jakich wykonywane są spawy, a także od ilości kalibracji łuku elektrycznego. Może się więc okazać, że w przypadku jednej spawarki należy je wymienić po 2500, a w innej po 4000 cykli spawania.
O tym, że instalator powinien zainteresować się kondycją elektrod świadczyć mogą problemy ze zrobieniem prawidłowego spawu - zwykle łuk będzie za słaby i nieregularny, co owocować będzie ewidentnie niedogrzanym spawem i słabym połączeniem włókien. Jeśli dodatkowo niemożliwe będzie przeprowadzenie manualnej kalibracji łuku elektrycznego, wówczas elektrody należy wyczyścić lub wymienić.
Licznik w spawarce Signal Fire AI-8 L5870 pokazuje całkowitą liczbę wykonanych spawów, jak również odlicza ile spawów pozostało do wykonania na danym zestawie elektrod. W tym przypadku spawarka wykonała 1899 spawów, a przewidywana wymiana elektrod nastąpi za 1101 cykli.
Ten konkretny egzemplarz spawarki trafił do serwisu firmy DIPOL, a w zgłoszeniu serwisowym zawarto informację o problemach z generowaniem łuku elektrycznego podczas procesu spawania. Już wstępna analiza stanu elektrod pozwoliła ocenić, że podłożem problemu jest ich zabrudzenie. Elektrody w spawarkach światłowodowych gromadzą brud oraz nagar, który w nadmiernej ilości powodować może problemy ze spawaniem. W takim przypadku należy wyciągnąć elektrody ze spawarki (proces opisany w instrukcji obsługi), następnie zeskrobać brud za pomocą nożyka tapicerskiego, a na koniec przetrzeć całą elektrodę chusteczką zwilżoną alkoholem. W przypadku spawarki Signal Fire Ai-8 czynności te mogą być bez problemu wykonywane przez instalatora.
Elektroda w spawarce, która trafiła do serwisu firmy DIPOL, wykonała 1899 spawów (strona lewa).
Ta sama, wyczyszczona elektroda (strona prawa), wizualnie prawie nie różni się od nowej.

Nagrywanie nadmiarowe w rejestratorach Hikvision.

Archiwizując obraz z kamer na dysku twardym rejestratora należy liczyć się z możliwością jego utraty z powodu uszkodzenia dysku. Awaryjność HDD jest niska i mocno zależy od warunków pracy, marki i modelu. Szacuje się, że przy obciążeniu 24/24h w pierwszych dwóch latach użytkowania w serwerowni (stabilna temperatura, wilgotność, zapylenie) awaryjność dysków nie przekracza 5% (dane z testów firmy Backblaze). Jednak im dysk starszy, tym prawdopodobieństwo awarii znacznie wzrasta.
Aby zabezpieczyć się przed problemami z dyskiem twardym, można włączyć nagrywanie nadmiarowe. Zapewnia ono jednoczesne nagrywanie obrazu na dwóch dyskach twardych. Jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu, nagrania odczytywane są z drugiego. Dysk nadmiarowy nie musi mieć takiej pojemności, jak główny. Można zastosować dysk o mniejszej pojemności i nagrywać obraz z wybranych, kluczowych kamer.
Sposób konfiguracji dysku rejestratora przy nagrywaniu nadmiarowym:
dla każdej kamery należy wybrać tryb grupa dysków i nagrywanie nadmiarowe
oraz tryb zapisu nagrywania nadmiarowego

Optyczno-miedziana instalacja multiswitchowa.

Jedną z głównych zalet okablowania światłowodowego w instalacjach telewizyjnych jest stuprocentowa odporność na przepięcia. Fakt ten, często pomijany w wielu prezentacjach, może okazać się najważniejszym kryterium wyboru. Instalacje RTV/SAT, mające swój początek na dachach budynków, są szczególnie narażone na przepięcia powstałe z wyładowań atmosferycznych. Pomimo prawidłowego uziemienia wszystkich elementów instalacji, część urządzeń ulega nieodwracalnym uszkodzeniom. Co warte podkreślenia, na przepięcia narażone są nie tylko urządzenia wchodzące w skład samej instalacji, ale również w skrajnych przypadkach urządzenia konsumenckie, tj. odbiorniki satelitarne czy telewizory. Kabel światłowodowy stanowi doskonałą izolację dla przepięć. Oznacza to, że wszelkie wyindukowane w okolicy anten przepięcia zatrzymają się na zainstalowanym zaraz za nimi nadajniku optycznym - wszystkie pozostałe elementy instalacji są w 100% chronione.
W przypadku magistrali światłowodowej bez znaczenia pozostaje wielkość obiektu, w jakim realizowana jest instalacja. Sygnał przesyłać można na setki metrów lub nawet dziesiątki kilometrów bez konieczności jego regenerowania. W przypadku rozległych budynków znacznie uprości to szkielet instalacji. Tradycyjna instalacja, bazująca na przewodach miedzianych, pozwala na przesył sygnału w torze magistralnym na kilkadziesiąt metrów. Dystans ten zwiększać można poprzez zastosowanie wzmacniaczy - choć i to niesie za sobą pewne ograniczenia (oraz koszty wdrożeniowe i eksploatacyjne).
Multiswitch MV-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFZasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVZasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVMultiswitch MV-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFRozgałęźnik TV/SAT SD-504 Terra klasa ASatelitarny odbiornik optyczny TVQ 06 QUATRO z DVB-TMRP-508 Multiswitch Signal 5/8 z pasywnym torem TV naziemnejMRP-508 Multiswitch Signal 5/8 z pasywnym torem TV naziemnejWzmacniacz budynkowy HA-126 TerraSatelitarny odbiornik optyczny TVQ 06 QUATRO z DVB-TWzmacniacz budynkowy HA-126 TerraSatelitarny odbiornik optyczny TVQ 06 QUATRO z DVB-TSatelitarny odbiornik optyczny TVC 06 QUAD z DVB-TSplitter optyczny TOS 02D wyjściowy, gniazda FC/PCSplitter optyczny TOS 02D wyjściowy, gniazda FC/PCOptyczny zestaw SAT/DVB-T TOU 232 KITZwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraOptyczny zestaw SAT/DVB-T TOU 232 KITAntena satelitarna z logiem TRIAX 100 TD stalowa [jasno-szara]Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12
Idea instalacji zakłada przesył sygnału magistralą światłowodową od nadajnika optycznego do odbiornika lub grupy odbiorników (podział sygnału za pomocą splitterów optycznych), a następnie, po jego konwersji, dystrybucję sygnału za pomocą multiswitchy oraz przewodów koncentrycznych do gniazd końcowych RTV/SAT.

Prosty monitoring z wykorzystaniem kamery Wi-Fi.

W życiu codziennym często występuje sytuacja, w której chcemy skontrolować co dzieje się w mieszkaniu podczas naszej nieobecności lub obserwować dziecko przebywające w innym pomieszczeniu lub np. przydomowym ogrodzie. Budowa profesjonalnego systemu monitoringu w takim przypadku bywa kosztowna i nie jest konieczna. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie kamery marki Hikvision DS-2CD2420F-IW K1717. Kamera posiada wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki którym możliwa jest dwukierunkowa komunikacja z kamerą, czujkę ruchu oraz oświetlacz podczerwieni umożliwiający prawidłową obserwację w przypadku braku oświetlenia. Wbudowany slot na kartę pamięci pozwala umieścić w niej kartę mocroSD o pojemności do 128 GB w celu rejestracji obrazu. Funkcje alarmowe, takie jak detekcja ruchu, przekroczenie wirtualnej linii czy obszaru wtargnięcia, podobnie jak w profesjonalnej kamerze pozwalają na wysyłanie powiadomień lub uruchomienie nagrywania w przypadku wystąpienia jakiegoś zdarzenia. Kamera może być zasilana za pomocą zasilacza 12 V DC lub PoE zgodnego ze standardem 802.3af.
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2420F-IW (2 MPix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 10m, Wi-Fi, PoE, PIR, analityka)
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2420F-IW K1717 posiada wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki którym możliwa jest dwukierunkowa komunikacja z kamerą, czujkę ruchu oraz oświetlacz podczerwieni umożliwiający prawidłową obserwację w przypadku braku oświetlenia
Z kamerą można się połączyć przewodowo lub bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi, z wykorzystaniem aplikacji na smartfona iVMS-4500, aplikacji na komputer iVMS-4200 lub przez przeglądarkę internetową. Komunikacja możliwa jest w sieci lokalnej, przez internet po przekierowaniu portów lub za pomocą chmury Hik-Connect bez konieczności ich przekierowywania. Poniżej znajduje się przykład wykorzystania kamery do obserwacji dziecka przebywającego w innym pomieszczeniu. Osoba nadzorująca posiada zainstalowane na smartfonie oprogramowanie iVMS-4500. Komunikacja z kamerą odbywa się z w sieci lokalnej z wykorzystaniem routera TP-Link TL-WR1043ND N3253. Kamera zainstalowana w pokoju obserwuje śpiące dziecko. Detekcja ruchu została skonfigurowana jako akcja alarmowa. W przypadku wybudzenia i poruszenia się dziecka, informacja o detekcji ruchu pojawia się w telefonie. Osoba nadzorująca może podglądnąć obraz z kamery, podsłuchać co dzieje się w pomieszczeniu, wydać komunikat głosowy i zareagować.
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2420F-IW (2 MPix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 10m, Wi-Fi, PoE, PIR, analityka)Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/s
Przykładowy schemat wykorzystania kamery Hikvision typu Cube DS-2CD2420F-IW K1717 do monitorowania śpiącego dziecka. W przypadku wybudzenia, detekcja ruchu wyśle powiadomienie, będzie też słyszalny płacz po uaktywnieniu audio w aplikacji. Rodzic może zdalnie uspokoić dziecko, wykorzystując audio dwukierunkowe.

Wyładowania atmosferyczne - cz.3: Zabezpieczanie torów sygnałowych.

Nie potrzeba bezpośredniego uderzenia pioruna, aby zniszczyć urządzenie elektroniczne. Ładunek o wysokim potencjale, gromadzący się w długich kablach, może spowodować zniszczenie torów sygnałowych. W celu zabezpieczenia urządzeń IP należy zastosować dedykowany ochronnik, np. NetProtect J2830. Urządzenie takie nie wymaga zasilania i nie powoduje zakłóceń transmisji danych.
Zabezpieczenie instalacji komputerowej NetProtect
Do ochrony urządzeń RTV w instalacjach telewizyjnych służą zabezpieczenia przeciwprzepięciowe 75 Ω R48602.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat Signal R48602
Ochronniki również występują w gotowych zestawach do zainstalowania na początku toru sygnałowego, zaraz za zestawem antenowym, np. R48614.
ZMZ-12 Zespół masztowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych
R48614 ZMZ-12 Zespół masztowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal
do instalacji multiswitchowych

Nowości produktowe:

Router Cloud Switch CRS326-24G-2S+RM (800MHz, RAM 512MB, 24x10/100/1000Mb/s, 2xSFP+)
Router Cloud Switch CRS326-24G-2S+RM N24326 posiada zainstalowany system MikroTik RouterOS lub SwitchOS, 24 porty Gigabit Ethernet‎, procesor 800 MHz oraz 512 MB pamięci RAM. Dzięki temu urządzenie sprawdza się idealnie jako router lub jako switch. Zainstalowany system operacyjny MikroTik oparty na systemie Linux przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań sieciowych. Umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych opartych o routing statyczny oraz dynamiczny. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania możliwe jest zarządzenie zajętością pasma.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T46G1-2I (4 MPix, 2.8 mm, 0,012 lx, IR do 50m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T46G1-2I K04521 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2.7" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 104°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/s
Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 N3255 działający zgodnie ze standardem 802.11n lub 802.11ac z prędkością do 300 Mb/s (2,4 GHz) lub 867 Mb/s (5 GHz) pozwala na tworzenie szybkich przewodowych i bezprzewodowych połączeń sieciowych. Przeznaczony jest dla małych przedsiębiorstw oraz na użytek domowy. Wykorzystuje technologię MU-MIMO zapewniającą niespotykaną wydajność transmisji, dzięki której możliwy jest płynny przekaz HD wideo, komunikacja VoIP oraz działanie gier online. Na stylowej obudowie urządzenia znajduje się przycisk aktywujący funkcję Wi-Fi Protected Setup (WPS) - umożliwia ona aktywację połączenia wykorzystującego mechanizm szyfrowania WPA2 do ochrony sieci przed zagrożeniami z zewnątrz.

Warto przeczytać:

Technika AcuSense w EasyIP 4.0 Hikvision. W ofercie firmy DIPOL dostępne są kamery K00413 DS-2CD2126G1-I, K04521 DS-2CD2T46G1-2I i rejestrator K22153 DS-7616NXI-I2/4S wyposażone w technikę AcuSense, bazującą na algorytmach głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki precyzyjnemu rozpoznawaniu system może odfiltrować nawet 90% zdarzeń wywołujących fałszywe alarmy (np. zwierzęta, deszcz, pajęczyny, ruszające się liście itp.), co znacząco zwiększa trafność i skuteczność alarmowania oraz przyczynia się do obniżenia kosztów nadzoru...>>>więcej
Filtracja obiektów w oparciu o technikę AcuSense
Szafy RACK wiszące - kompletna oferta