Nr 19/2019 (13.05.2019)
Implant zmieniający myśli w słowa.
Naukowcy z University of California w San Francisco stworzyli działający interfejs mózg-komputer, który potrafi zamienić sygnały mózgowe na mowę. Urządzenie śledzi aktywność elektryczną mózgu i na jej podstawie potrafi stwierdzić jaki dźwięk powinien zostać wygenerowany. Jest to możliwe dzięki zmapowaniu sygnałów elektrycznych sieci neuronowej mózgu na sygnały używane do sterowania aparatem mowy. Aktywność mózgu związana z ruchem i ułożeniem języka, ust, szczęki i krtani została przełożona na odpowiadający jej dźwięk, który jest generowany komputerowo. Mapowanie nie jest łatwe, bo mózg steruje pracą 100 mięśni naraz! Metoda wymaga, żeby każdy pacjent przeszedł ten proces indywidualnie. Jest to czasochłonne, bo wiąże się ze zmapowaniem wszystkich wypowiadanych dźwięków, ale pozwala odtworzyć charakterystyczny dla danej osoby głos. W trakcie prac dało się zauważyć podobieństwa u różnych pacjentów i aktualnie tworzony jest bardziej uniwersalny implant.Działające dziś systemy generują dźwięk na podstawie ruchu gałek ocznych bądź, jak w przypadku systemu ACAT (Assistive Context Aware Toolkit) skonstruowanego przez Intel dla profesora Hawkinga, na podstawie ruchu twarzy. Ich rozwój ograniczała prędkość działania - umożliwiają generowanie tylko kilku słów na minutę. Zadaniem naukowców z Kalifornii było stworzenie szybkiego systemu komunikacji głosowej, który może być wykorzystywany przez osoby sparaliżowane. Zaprojektowany interfejs spełnia to zadanie - generuje słowa w naturalnym tempie (150 słów na minutę), ale dopracowania wymaga dokładność, która wynosi 69%. Tak niska precyzja uniemożliwia swobodne porozumiewanie się.
Interfejs został stworzony dla osób, które straciły możliwość mówienia. Jednak ma on szansę zastosowania komercyjnego, np. jako interfejs BCI do sterowania urządzaniami elektronicznymi.
Interfejs został stworzony dla osób, które straciły możliwość mówienia. Jednak ma on szansę zastosowania komercyjnego, np. jako interfejs BCI do sterowania urządzaniami elektronicznymi.
Kanały kodowane w instalacji hotelowej.
Najtańszym i najpopularniejszym sposobem udostępniania gościom hotelowym programów telewizyjnych jest dystrybucja w instalacji hotelowej sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Niejednokrotnie zdarza się, iż właściciel obiektu hotelowego chce wprowadzić do instalacji kilka programów satelitarnych w celu uatrakcyjnienia oferty. Można to zrobić dodając urządzenia do odbioru programów satelitarnych niekodowanych FTA i/lub kanałów kodowanych. Firma DIPOL poleca do tego celu transmodulatory DVB-S/S2-DVB-T marki TERRA.- Po lewej - transmodulator TDX-420C R81619 z dwoma modułami CAM umożliwiającymi dekodowanie programów kodowanych
- Po prawej - uniwersalny, wielostrumieniowy moduł CAM CI A9948 w wersji PRO - posiada możliwość współpracy z kartami różnych systemów kodowania (dekoduje do 7 kanałów jednocześnie, 14 PID-ów).
Kamery IP Wi-Fi Vimtag wysokiej rozdzielczości z funkcją PTZ.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są trzy nowe modele kamer Vimtag: VT-362 K1567, P2 K1573 i CP3 K1579, o rozdzielczościach od 2 do 4 Mpix, działające w oparciu o chmurę. Kamery tego rodzaju to idealne rozwiązanie dla osób szukających dużej funkcjonalności w jednym urządzeniu. Mogą zostać wykorzystane jako niania domowa, do nadzoru osób starszych lub jako prosty monitoring domowy. Dwukierunkowe audio pozwala na odsłuch w miejscu monitorowania i komunikację z osobą znajdującą się przy kamerze. Urządzenia posiadają opcję detekcji ruchu i wysyłania powiadomień Push na smartfon w momencie wykrycia zdarzenia. Dodatkowo kamera CP3 posiada inteligentne funkcje, takie jak śledzenie, detekcję twarzy i dźwięku. Wszystkie kamery posiadają funkcję PTZ umożliwiającą zdalne sterowanie i obserwację całego obszaru, moduł Wi-Fi 2,4 GHz oraz port LAN wykorzystywany w przypadku bezpośredniego podłączenia do routera. Nagrania mogą być zapisywane na karcie pamięci microSD o pojemności do 128 GB. Wbudowany oświetlacz podczerwieni pozwala na obserwację w przypadku braku oświetlenia. Kamery różnią się między sobą głównie rodzajem obudowy i rozdzielczością.Do obsługi kamer ze smartfonu z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz z poziomu komputera dedykowane są aplikacje o wspólnej nazwie Vimtag. Połączenie z kamerami możliwe jest również za pomocą przeglądarki internetowej. Aby uzyskać dostęp do wszystkich posiadanych urządzeń, wystarczy zalogować się na stworzone wcześniej konto. Proces konfiguracji i dodawania kamery do konta jest niezwykle prosty i nie wymaga przekierowywania portów w celu uzyskania połączenia z sieci zewnętrznej.
Najlepsza antena do LTE w ofercie!
W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego występują problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową, a modemem. Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji.Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024 jest logarytmiczną anteną kierunkową MIMO do montażu na zewnątrz budynków, przeznaczoną do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/GSM/3G. Antena posiada zysk o wartości 10 dBi. Przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE, telefonami lub modemami: GSM, DCS, 3G (wyposażonymi w dwa złącza antenowe).
Cechy wyróżniające anteny TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024:
- Zewnętrzna, logarytmiczna, kierunkowa,
- MIMO 2x2 ,
- Szerokopasmowa: 698-960, 1700-2700 MHz,
- Praca w sieciach: GSM, DCS, UMTS, WLAN, LTE,
- Zysk:
- 9,5 dBi (698-960 MHz),
- 10 dBi (1710-2700 MHz),
- Antena zwarta dla prądu stałego (DC),
- 10 m przewodu zakończonego wtykiem SMA,
- Obudowa wykonana z tworzywa ABS odpornego na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne,
- Mocowanie do masztu za pomocą cybantów,
- Możliwy montaż do rury pionowej, poziomej.
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 m przewodu z wtykiem SMA A741024
Jaki jest maksymalny zasięg transmisji sygnału TurboHD?
W systemie TurboHD sygnał wideo oraz zasilanie mogą być transmitowane z wykorzystaniem kabli koncentrycznych lub skrętki. Zasięg transmisji zależy od typu przewodu, rozdzielczości i płynności obrazu. Przekroczenie określonego maksimum skutkuje znacznym obniżeniem jakości obrazu: utratą szczegółowości i rozmyciem, a w przypadku znacznych odległości utratą synchronizacji obrazu, a nawet całkowitym zanikiem obrazu.
Dla kamery M75051 TurboHD 4.0 zasięg na kablu klasy RG-59 wynosi 700 metrów.
Maksymalny zasięg transmisji (w metrach) dla sygnału TurboHD 3.0, 4.0, 5.0:
Maksymalny zasięg transmisji (w metrach) dla sygnału TurboHD 1.0:
Zła wysokość noża przyczyną nieprawidłowego cięcia włókna światłowodowego.
Odpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych to podstawa udanego spawania włókien. Nawet najlepsza i najdroższa spawarka nie będzie w stanie poprawnie połączyć brudnych lub źle dociętych włókien. Z tego względu dbanie o czystość narzędzi światłowodowych jest niezwykle istotne. Dobry, czysty i dobrze wyregulowany nóż światłowodowy gwarantuje poprawne (równe) docięcie włókien.Przed przystąpieniem do regulacji wysokości noża, warto wstępnie zorientować się, czy ostrze w narzędziu ustawione jest zbyt wysoko, czy też zbyt nisko. Oczywiście zdarzyć się może, że przy wstępnej ocenie instalator nie będzie w stanie tego określić. Dobrą praktyką jest wówczas celowe, skrajne obniżenie lub podwyższenie ostrza. Po osiągnięciu którejś ze skrajnych pozycji należy stopniowo obniżać/podwyższać ostrze, sukcesywnie zbliżając się do położenia optymalnego. Efekt każdorazowej zmiany wysokości należy zweryfikować na ekranie spawarki. Ważne, aby robić to dla dwóch włókien. Możliwa jest sytuacja, w której włókno z jednej strony wygląda prawidłowo, natomiast drugie – nie. Ważne jest również, aby po zmianie wysokości dokręcać wszystkie śruby stabilizujące – mają one również nieznaczny wpływ na położenie ostrza.
Więcej porad jak prawidłowo ustawić nóż można znaleźć w artykule "Cięcie włókien światłowodowych bez tajemnic - regulacja noża."
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt wysokiej pozycji ostrza - ostrze dużo za wysoko.
Czoło włókna poszarpane. Cechą charakterystyczną włókien docinanych zbyt wysoko
ustawionym ostrzem jest wyraźne uszkodzenie środka włókna widoczne w jego jasnym obszarze.
Czoło włókna poszarpane. Cechą charakterystyczną włókien docinanych zbyt wysoko
ustawionym ostrzem jest wyraźne uszkodzenie środka włókna widoczne w jego jasnym obszarze.
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt niskiej pozycji ostrza - ostrze minimalnie za nisko.
Włókno posiada z jednej strony odstający „ząbek” będący konsekwencją niedocięcia.
Kształt i rozmiar „ząbka” może się oczywiście zmieniać.
Włókno posiada z jednej strony odstający „ząbek” będący konsekwencją niedocięcia.
Kształt i rozmiar „ząbka” może się oczywiście zmieniać.
Kamera IP Vimtag VT-362 (1080P, Wi-Fi, LAN, IR, audio, microSD, PTZ) K1567 to kamera IP / Wi-Fi, która doskonale sprawdzi się w warunkach domowych jako niania elektroniczna, monitoring domu lub prosty rejestrator obrazu. Wyróżnia ją rozdzielczość 1080p, możliwość obrotu 350° w poziomie, 100° w pionie, dioda podczerwieni o zasięgu do 10 m, podgląd na telefonie, tablecie, komputerze (aplikacja Vimtag, przeglądarka), możliwość zapisania obrazu na kartę pamięci o pojemności do 128 GB, detekcja ruchu - powiadomienia wysyłane na telefon, gdy coś się dzieje, dwukierunkowe audio pozwalające na szybką komunikację. | ||
Rejestrator projektowy IP 4k NVR Hikvision DS-9664NI-I8 (64 kanały, 320 Mb/s, 8xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265/H.264) K22364 należy do grupy urządzeń projektowych Hikvision. Jest nowoczesnym 64-kanałowym rejestratorem IP, służącym do zapisu, podglądu oraz odtwarzania obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Wyposażony jest w dwa złącza HDMI oraz dwa złącza VGA. 8 portów SATA pozwala na podłączenie do 8 dysków twardych o łącznej pojemności do 80 TB. | ||
Sterownik drzwi DS-K2M060 Hikvision G74818 to moduł rozszerzeń przeznaczony do współpracy z systemami kontroli dostępu oraz wideodomofonami IP marki Hikvision, wyposażonymi w interfejs komunikacyjny RS-485 i Wiegand. Moduł posiada wyjście przekaźnikowe oraz wejście przeznaczone do podłączenia przycisku lokalnego otwierania. W przypadku podłączenia do stacji bramowej z serii Villa, możliwe jest otwieranie dodatkowego wejścia (np. sterowanie bramą wjazdową) za pomocą podłączonych monitorów, aplikacji na telefon, aplikacji klienckiej oraz przycisku lokalnego otwierania. | ||
Warto przeczytać:
Wybór sprzętu Wi-Fi będzie teraz prosty. Podczas zakupów rutera WiFi użytkownik musi szczegółowo przeczytać specyfikację rutera, aby dowiedzieć się, jaki standard obsługuje oraz sprawdzić, czy standard ten jest najnowszym, zapewniającym najszybsze połączenia. Sieć Wi-Fi obecna jest już od blisko 20 lat, a nazewnictwo standardów dla przeciętnego użytkownika jest wciąż skomplikowane - określenia 802.11a/b/g/n/ac niewiele mówią zwykłemu użytkownikowi....>>>więcej