Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 16/2019 (22.04.2019)

Statyczne kondensatory ujemne mogą pomóc w tworzeniu bardziej energooszczędnych komputerów.

Naukowcy z Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) wraz ze współpracownikami z Francji i Rosji stworzyli trwały, statyczny „ujemny kondensator”, urządzenie, które jeszcze 10 lat temu uważano za niemożliwe do skonstruowania, bo naruszałoby prawa fizyki. Naukowcy odkryli, że łącząc szeregowo kondensator ujemny z kondensatorem dodatnim mogą lokalnie zwiększyć napięcie na kondensatorze dodatnim, uzyskując wyższe napięcie niż w całym układzie. W ten sposób mogą rozprowadzać energię elektryczną do regionów obwodu wymagających wyższego napięcia, podczas pracy całego obwodu przy niższym napięciu.
W tradycyjnych kondensatorach napięcie elektryczne jest proporcjonalne do zmagazynowanego w nich ładunku elektrycznego - zwiększenie ilości przechowywanego ładunku zwiększa napięcie. W kondensatorach ujemnych dzieje się odwrotnie, zwiększenie ilości ładunku zmniejsza napięcie. Ponieważ ujemny kondensator jest częścią większego obwodu, nie narusza to zachowania energii.
Ilustracja ruchu ściany domeny (a-c i b-d) w kondensatorze przy dodawaniu ładunku do jednej strony (c).
Przesunięcie ściany domeny z powodu nierównowagi ładunku powoduje ujemny efekt pojemnościowy.
Podstawowym składnikiem kondensatora ujemnego przedstawionym przez Valerii Vinokur i jego współpracowników jest wypełnienie wykonane z materiału ferroelektrycznego, który jest podobny do magnesu, z tym wyjątkiem, że ma wewnętrzną polaryzację elektryczną, a nie orientację magnetyczną. W nanocząstce ferroelektrycznej na jednej powierzchni będzie ładunek dodatni, a na drugiej ładunki ujemne, co tworzy pola elektryczne, które próbują depolaryzować materiał. Dzieląc nanocząstkę na dwie równe domeny ferroelektryczne o przeciwnej polaryzacji, oddzielone granicą zwaną ścianą domenową, naukowcy byli w stanie zminimalizować wpływ całkowitego depolaryzującego pola elektrycznego. Następnie, dodając ładunek do jednej z domen ferroelektrycznych, naukowcy przesunęli pozycję ściany domeny między nimi. Ze względu na cylindryczną naturę nanocząstki, ścianka domeny zaczęła się kurczyć, powodując jej przemieszczenie się poza nowy punkt równowagi elektrycznej. Kiedy ściana domeny przesuwa się na jedną stronę z powodu nierównowagi ładunku, uwolniona zostaje energia. Efekt ten tworzy statyczną pojemność ujemną.
Ponieważ w życiu codziennym komputery są wykorzystywane przez każdego niemal codziennie, energia niezbędna do uruchomienia ich staje się znacząca. Badania pokazują, że całkowite zużycie energii elektrycznej przez światowe centra danych odpowiada 10 procentom całej energii elektrycznej zużywanej w Stanach Zjednoczonych. Tutaj nowe zjawisko fizyczne, takie jak pojemność ujemna, może zapewnić zupełnie nowy zestaw narzędzi do poprawy efektywności energetycznej komputerów.

Jednokablowa instalacja multiswitchowa.

Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band (np. A98222) zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H / polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz.
Z konwerterami Wideband współpracuje multiswitch dSCR SRM-581 (290...2340 MHz) TERRA R80581, który posiada 5 wejść: dwie pary wejść SAT IF (290...2340 MHz; V1, H1, V2, H2), umożliwiające doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch konwerterów typu Wide Band A98222) oraz aktywny tor Terr. TV (sygnał DVB-T/Radio).
Firma instalatorska z Kłodzka Usługi Montersko-Elektryczne Krystian Kozioł wykonała instalację multiswitchową bazującą na przełącznikach SRM-581 R80581 marki TERRA.
Multiswitch przelotowy SRM-581 R80581 posiada pełne wsparcie dla odbiorników pracujących w dwóch trybach dynamicznych: SCR (Unicable I - 8 User Bands) oraz dSCR (Unicable II - 32 User Bands)
SRM-581 R80581 wyposażony jest w następujące wejścia i wyjścia:
  • wejścia i przeloty:
    • ===SAT IF (290...2340 MHz (V1, H1, V2, H2), umożliwiające doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch konwerterów typu Wide Band A98222),
    • aktywny tor Terr. TV (sygnał DVB-T/Radio)===
  • cztery pary wyjść:
    • dSCR Out (umożliwiające podział sygnału niezależnie do max. 16 odbiorników przy pomocy jednego kabla koncentrycznego dla każdego z 8 wyjść zgodnie ze standardem EN50607)
    • Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego)

Instalacja wideodomofonowa IP dla 4 domów.

Poniżej znajduje się schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision na osiedlu, w którym znajdują się 4 domy jednorodzinne ze wspólną bramką wejściową. Instalacja powstała w oparciu o 4-przyciskową stację bramową DS-KV8402-IM G73635 oraz cztery dotykowe monitory 7” DS-KH8300-T G74032. Do zasilenia monitorów i stacji bramowej został wykorzystany 8-portowy switch PoE DS-KAD606-P G74814 o napięciu wyjściowym DC 24 V. Switch wyposażony jest w 6 portów PoE oraz 2 dodatkowe porty LAN dedykowane do dalszej komunikacji (połączenie możliwe jest również za pomocą zwykłego switcha lub routera przy lokalnym zasilaniu wszystkich urządzeń). System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link C6 N3255. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm. Jest on przystosowany do pracy przy napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V G74321. Sterowanie elektrozaczepem odbywa się poprzez przekaźnik umieszczony w stacji bramowej.
DS-KH8300-T Monitor 7DS-KH8300-T Monitor 7DS-KH8300-T Monitor 7DS-KH8300-T Monitor 7Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sZasilacz do elektrozaczepów AWT027 10VA/11,5V/14V PULSARDS-KAD606-P Switch PoE do wideodomofonów IP marki HikvisionES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraOKU-031 Płaskownik krótki do serii EL1, ES1, ELP BiraDS-KV8402-IM Stacja bramowa IP Villa (4 przyciski, IC RFID) HikvisionDS-KAB01 Obudowa natynkowa do stacji bramowych DS-KV8X02-IM Villa Hikvision
Instalacja wideodomofonowa IP dla 4 domów jednorodzinnych
Po naciśnięciu przycisku zaczyna dzwonić odbiornik w wybranym lokalu. Po odebraniu rozmowy możliwa jest dwukierunkowa komunikacja audio/video oraz zwolnienie rygla. W przypadku nieobecności lokatora może nastąpić przekierowanie rozmowy na smartfon i zdalne otwarcie furtki. Wbudowana pamięć monitorów 256 MB umożliwia zapis zdjęć, wiadomości i pozostawienie komunikatu w przypadku nieobecności lokatora. System umożliwia komunikację interkomową, dzięki czemu właściciele domów mogą bezpłatnie komunikować się między sobą z wykorzystaniem wideodomofonu. Do obsługi za pomocą smartfona dedykowana jest aplikacja Hik-Connect. Konfiguracja i obsługa za pomocą komputera odbywa się z wykorzystaniem aplikacji klienckiej iVMS-4200.

Wyładowania atmosferyczne - cz.2: zabezpieczanie układów zasilania przed przepięciem i zakłóceniami.

Uszkodzenie komputera, odbiornika telewizyjnego, czy tunera radiowego może nastąpić w wyniku przepięcia. Uszkodzeniu ulega wówczas bezpiecznik i/lub warystor, a czasem nawet cały zasilacz. Skutecznym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest listwa przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym, np. Acar 504WF RACK P1322.
Acar 504WF to specjalna wersja urządzenia z rodziny Acar 504, wzbogacona o wysoko tłumiący filtr przeciwzakłóceniowy. Listwa posiada pięć gniazd sieciowych AC 230 V z uziemieniem oraz 2 szybkie bezpieczniki topikowe. Zastosowanie filtra przeciwzakłóceniowego o bardzo wysokim współczynniku tłumienia, znacząco poszerza zakres możliwych zastosowań. Listwa idealnie nadaje się do domowego systemu audio-video, czułych urządzeń pomiarowych, zaawansowanych urządzeń teleinformatycznych oraz telekomunikacyjnych. Podświetlany wyłącznik sieciowy sygnalizuje obecność napięcia w zabezpieczonych gniazdach sieciowych. Urządzenie dostarczane jest z blachami mocującymi, które pozwalają zainstalować je jako moduł 2U w szafie RACK 19".
Listwa przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym ACAR 504WF RACK
Listwa przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym ACAR 504WF RACK P1322

Jak jasność obiektywu wpływa na obraz z kamery?

Przysłona jest częścią obiektywu, przez który światło wpada na przetwornik kamery. Im większy jest otwór przysłony, tym więcej światła dociera do elementów światłoczułych, dzięki czemu obraz może być tworzony przy „słabszym” oświetleniu. Wielkość otworu przysłony odzwierciedla liczba przysłony podawana w postaci f/x lub Fx (x to liczba przysłony).
W CCTV najczęściej mamy do czynienia z przysłonami F1.0, F1.4 i F2.0.
F1.0 ma największy otwór przysłony, F1.4 jest dwukrotnie mniejszy, natomiast F2.0 - czterokrotnie.
Obiektyw z F1.0 przepuszcza najwięcej światła i jest stosowany w produktach Hikvision z serii ColorVu, będących częścią oferty TurboHD 5.0. Serię kamer ColorVu charakteryzuje bardzo wysoka czułość na poziomie 0,0005 lx. Tak wysoka czułość sprawia, że kamera do generowania użytecznego obrazu wymaga światła o małym natężeniu - wystarcza oświetlenie uliczne lub światło księżyca.
Dlaczego więc F1.0 nie jest stosowane wszędzie? Koszt produkcji obiektywu F1.0 jest wyższy niż najczęściej stosowanego F1.4. Ale to nie wszystko - ważnym parametrem kamer jest głębia ostrości, która określa zakres odległości w jakich obserwowane obiekty sprawiają wrażenie ostrych (mają wyraźne, nierozmazane kontury). Im wyższa jest wartość przysłony tym mniejszy otwór, przez który wpada światło i większa głębia ostrości. Stosując kamery ColorVu trzeba zwrócić uwagę na to, że głębia ostrości w nich jest trochę mniejsza.

Bezpieczne otwieranie tub światłowodowych.

Pośród rodzajów kabli światłowodowych liczną grupę stanowią kable jedno- lub wielotubowe. Przykładem kabla jednotubowego jest popularny, uniwersalny przewód DRAKA U-DQ(ZN)BH. Częstym pytaniem zadawanym przez instalatorów jest pytanie dotyczące narzędzi niezbędnych do obróbki tego typu kabli.
Najważniejszym i niezbędnym narzędziem jest stripper obrotowy, np. Ideal L5922. Tego typu narzędzie pełnić może szereg funkcji, z których najistotniejszą jest rysowanie tuby, w której umieszczone są włókna. Rysowanie następuje poprzez kilkukrotny obrót ostrza na powierzchni tuby. Następnie tubę taką łamie się ręcznie i zsuwa z włókien. Takie podejście gwarantuje 100% bezpieczeństwo znajdujących się wewnątrz tuby włókien. Otwieranie tuby za pomocą zwykłego noża tapicerskiego, strippera do obierania włókien lub innego tego typu narzędzia nie daje takiej gwarancji.
Stripper obrotowy Ideal (3-5.5mm)
Stripper obrotowy Ideal L5922 jest jednym z podstawowych narzędzi, niezbędnych do pracy ze światłowodami
Oprócz rysowania tuby, stripper L5922 może zostać wykorzystany do nacinania zewnętrznej powłoki kabla: zarówno poprzecznie (jeśli chcemy zsunąć z kabla powłokę zewnętrzną na niewielkim odcinku - np. 30-50 cm), jak i wzdłużnie (przydatne w przypadku kabli nie wyposażonych w tzw. ripcord do rozrywania powłoki zewnętrznej). Warunkiem poprawnej pracy narzędzia jest regulacja wysokości ostrzy i dopasowanie ich do konkretnego typu przewodu, czy tuby.

Nowości produktowe:

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2146G1-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,012 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2146G1-I K00423 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2.7" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm, o kącie widzenia 104°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
DS-KAB01 Obudowa natynkowa do stacji bramowych DS-KV8X02-IM Villa Hikvision
DS-KAB01 Obudowa natynkowa do stacji bramowych Hikvision G74310 to obudowa wykonana ze stali nierdzewnej, dedykowana dla stacji bramowych Villa DS-KV8X02-IM. Pozwala na montaż stacji i ukrycie przewodów doprowadzających.


Switch RB260GS (CSS106-5G-1S) 5x10/100/1000 Mb/s, SFP
Switch RB260GS (CSS106-5G-1S) N24260 znajduje szerokie zastosowanie w małych sieciach komputerowych i w sieciach osiedlowych. Switch wyposażony jest w port SFP. Urządzenie działa w oparciu o system operacyjny MikroTik SwOS.

Warto przeczytać:

Monitoring bloku w oparciu o kamery IP Hikvision z serii EasyIP 2.0plus. Na poniższym rysunku przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision, należące do serii EasyIP 2.0plus. Obiekt z zewnątrz został zabezpieczony 8 kamerami w obudowie kompaktowej DS-2CD2043G0-I K17635 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażonymi w obiektyw o stałej ogniskowej 2.8 mm i kącie widzenia 98°. Wewnątrz obiektu zastosowano 4 kamery w obudowie sufitowej DS-2CD2123G0-I K17321 o rozdzielczości 2 MPix, wyposażone w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 114°. Oba modele posiadają oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m wykonany w technologii EXIR, pozwalający na równomierne oświetlenie sceny w nocy. Zaproponowane rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób próbujących dokonać zniszczeń na zewnątrz obiektu (np. na elewacji budynku). Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. W serii EasyIP 2.0plus wszystkie kamery wspierają metody kompresji H265+, H.265, H.264+, H.264. Przy zastosowaniu 2 dysków o pojemności 3 TB, np. M89285, kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 25 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 15 dni...>>>więcej
Schemat instalacji CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator Hikvision
ZPZ-12 Zespół przelotowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych
Zespoły zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal