Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2019 (15.04.2019)

Pierwsza sieć 5G o zasięgu krajowym.

Na terenie całej Korei Południowej można już uzyskać połączenie z siecią 5G. Ta najnowsza generacja systemu bezprzewodowej transmisji danych oferowana jest przez trzy największe firmy telekomunikacyjne w kraju: SK Telecom, KT oraz LG Uplus. Start usługi powiązany jest z premierą Samsunga Galaxy S10 5G, czyli pierwszego południowokoreańskiego telefonu obsługującego 5G.
Sieć 5G jest następcą 4G, a jej największą zaletą jest wysoka prędkość transmisji danych (teoretycznie 20 Gb/s ściąganie, 10 Gb/s wysyłanie, jednak pierwsze implementacje uzyskują trochę mniejsze prędkości, rzędu pojedynczych Gb/s). Nie bez znaczenia jest krótkie opóźnienie transmisji (w zależności od techniki: 1 lub 5 ms) oraz odporność na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci w tym samym czasie.
Przejście na nową technikę wiąże się z koniecznością instalacji nowych stacji bazowych (wiadomo, że SK Telekom uruchomił ich 35 tys.), a koszty takiej operacji szacowane są na setki milionów dolarów. W kraju znanym z wysokiego poziomu technicznego szybka sieć bezprzewodowa jest warunkiem dalszego rozwoju, dlatego adaptacja klientów i wynikający z tego zwrot wydatków powinien być szybki. Największy południowokoreański operator przewiduje, że już do końca bieżącego roku z jego siecią 5G połączy się milion abonentów. Sporą część będą stanowiły podłączone autonomiczne urządzenia. Duża przepustowość sieci i małe opóźnienia są kluczowe do rozwoju nowoczesnych urządzań, takich jak autonomiczne samochody, czy urządzenia IoT (Internetu Rzeczy). To samo dotyczy technik związanych ze sztuczną inteligencją i wirtualną rzeczywistością udostępnianych jako usługi sieciowe.

DIPOL teraz także w Gdańsku.

Sieć sprzedaży DIPOLa powiększyła się o nowy punkt w Gdańsku, mieszczący się przy Trakcie Świętego Wojciecha 3. Dipol 57 to specjalistyczna hurtownia dla instalatorów TV-SAT, LAN/WLAN i CCTV, oferująca szeroką gamę produktów dla instalacji teletechnicznych, pełne wsparcie techniczne, materiały szkoleniowe i konsultacje projektowe oraz atrakcyjne rabaty dla stałych klientów. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.
1 kwietnia 2019 roku sieć firmy DIPOL wzbogaciła się o nowy punkt w Gdańsku
Adresy, telefony, plany dojazdu
Od kwietnia 2019 produkty firmy DIPOL
są oferowane w 11 autoryzowanych punktach sprzedaży w Polsce

Współczynnik błędu modulacji MER - pomiar sygnału DVB-T.

Upraszczając można powiedzieć, że MER informuje o wielkości i rodzaju szumu zakłócającego sygnał (szum fazowy, amplitudowy i inny). MER można traktować nie jako miarę jakości sygnału, ale jako miarę marginesu, jaki pozostawia nam instalacja do całkowitego zaniku sygnału. Pominięcie tego parametru podczas pomiarów może zaowocować szeregiem niespodzianek, z których najpopularniejszą jest okresowy zanik sygnału cyfrowego spowodowany np. przez przejeżdżającą obok ciężarówkę lub gorszą pogodą. Zapewnienie marginesu bezpieczeństwa (odpowiednio dużego odstępu od klifu) poprzez pomiar MER pozwoli uniknąć tego typu sytuacji. Typowe oraz minimalne wartości parametru MER dla uzyskania prawidłowego odbioru uzależnione są od technik modulacji. Dla modulacji 64-QAM za wartość minimalną przyjąć należy 26 dB, a za bezpieczną 30...31 dB.
Miernik Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T Digiair PRO
Miernik DVB-T/T2 marki Signal R10514
został wyposażony w pomiar współczynnika błędu modulacji (MER)
Aby dobrze zrozumieć istotę pomiarów współczynnika MER, należy mieć na uwadze fakt występowania tzw. klifu cyfrowego związanego z odbiorem DVB-T. Sygnał bardzo dobrej jakości odbierany jest do momentu jego zupełnego zaniku. Istnieje więc bardzo wąska granica między sygnałem idealnym a jego zupełnym brakiem. W praktyce jeśli zdarzy nam się wstrzelić w tą wąską granicę, na ekranie telewizora zaobserwujemy artefakty i zamrożenia obrazu. Opisywany efekt to tzw. efekt klifu cyfrowego. MER wynoszący >31 dB zapewnia duży margines bezpieczeństwa. Nie ma obaw, aby w takiej instalacji wystąpiły chwilowe zaniki obrazu spowodowane okresowymi interferencjami.

Monitoring bloku mieszkalnego w oparciu o kamery IP Hikvision z serii EasyIP 2.0plus.

Poniżej przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision, należące do serii EasyIP 2.0plus. Obiekt z zewnątrz został zabezpieczony ośmioma kamerami w obudowie kompaktowej DS-2CD2043G0-I K17635 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażonymi w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 98°. Wewnątrz obiektu zastosowano cztery kamery w obudowie sufitowej DS-2CD2123G0-I K17321 o rozdzielczości 2 MPix, wyposażone w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 114°. Oba modele posiadają oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, wykonany w technologii EXIR, pozwalający na równomierne oświetlenie sceny w nocy. Zaproponowane rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób próbujących dokonać zniszczeń na zewnątrz obiektu (np. na elewacji budynku). Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. W serii EasyIP 2.0plus wszystkie kamery wspierają metody kompresji H265+, H.265, H.264+, H.264. Przy zastosowaniu dwóch dysków o pojemności 3 TB, np. M89285, kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 25 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 15 dni.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2123G0-I (2 MPix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265/H.264)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA III 6Gb/s 64MB WD30PURZRouter TP-Link TL-WR940N Wireless 802.11n/450Mbps 3T3R router 4xLAN, 1xWANKamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G0-I (4 MPix, 2.8 mm, 0.018 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7616NI-K2 (16 kanałów, 160 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)Monitor LCD 22Switch zarządzalny PoE ULTIPOWER 2216af 802.3af 16xFE (16xPoE), 2xSFP (lub 2xGE)
Schemat instalacji CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator Hikvision
Obraz z kamer rejestrowany jest na 16-kanałowym rejestratorze DS-7616NI-K2 K22165. W skład systemu wchodzi monitor M3022 do lokalnego podglądu na żywo oraz analizy odtwarzanych nagrań. Dodatkowo, po podłączeniu rejestratora do sieci internetowej za pomocą rutera N3259, możliwy jest bezprzewodowy dostęp w obszarze zasięgu Wi-Fi lub z dowolnego miejsca poprzez sieć internetową, po odpowiednim przekierowaniu portów lub przez chmurę. Całość instalacji może zostać wykonana z wykorzystaniem skrętki komputerowej E1408.

Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie toru radiowego - cz.1.

W przypadku instalowania urządzeń radiowych należy zabezpieczyć je przed skutkami wyładowań atmosferycznych. W czasie wyładowań atmosferycznych w kablach może wyindukować się prąd zagrażający bezpieczeństwu urządzeń elektronicznych. Uszkodzenie powstają nawet w promieniu 1,5 km od miejsca uderzenia pioruna.
Aby zabezpieczyć wzmacniacz GSM A6765, należy zamontować ochronnik przeciwprzepięciowy TRANS-DATA A6815 pomiędzy anteną zewnętrzną a urządzeniem. W celu zapewnienia skutecznej ochrony przed przepięciami doziemnymi ochronnik należy podłączyć do uziemienia o rezystancji nie większej niż 4 Ohm. Połączenie powinno być skręcane śrubą lub lutowane. Niedopuszczalne jest używanie jako uziemienia piorunochronów oraz rur sieci gazowej.
Ochronnik przeciwprzepięciowy TRANS-DATA 900-2500MHz
Ochronnik przeciwprzepięciowy TRANS-DATA 900-2500MHz A6815

Szyfrowany dostęp do urządzeń Hikvision.

Podczas łączenia się z urządzeniem CCTV poprzez przeglądarkę internetową istnieje możliwość podsłuchania przesyłanych danych (np. login, hasło) przez urządzenie znajdujące się w sieci lokalnej. Jest to tzw. atak typu "man-in-the-middle". Przed atakiem można się chronić przez zabezpieczenie komunikacji przez protokół HTTPS. Jest on uzupełnieniem standardowego HTTP w funkcje zwiększające bezpieczeństwo dzięki protokołowi SSL/TLS.
HTTPS można uruchomić wchodząc w zaawansowane ustawienia sieciowe. Można stworzyć certyfikat podpisany ręcznie lub przez akredytowany urząd certyfikacyjny.
Połączenia HTTPS należy uaktywnić w ustawieniach sieciowych. Domyślnym portem komunikacyjnym jest port 443. Certyfikat z własnym podpisem może zostać wygenerowany w urządzeniu, można też zainstalować certyfikat podpisany przez organizacje certyfikacyjne (CA - urząd certyfikacji). Jeśli korzystamy z darmowego podpisu własnego, to przeglądarka będzie komunikować połączenie przez niezaufaną stronę. Z kolei certyfikat podpisany przez organizacje certyfikacyjne jest płatny.

Zakończenie światłowodu w szafie RACK - nowe, ekonomiczne przełącznice ULTIMODE.

Zakończenie okablowania światłowodowego w szafie RACK jest często spotykanym rozwiązaniem. W ofercie firmy DIPOL dostępne są nowe przełącznice RACK z linii ekonomicznej, pozwalające na rozszycie maksymalnie 24 włókien światłowodowych. Przełącznica światłowodowa ULTIMODE RPU-324 L51320 zajmuje wysokość 1U i standardowo wyposażona jest w trzy panele czołowe na 8 adapterów typu SC simplex (ew. LC duplex). W sumie możliwy jest więc montaż 24 sztuk adapterów. W sprzedaży dostępne są również panele czołowe typu 8x SC duplex L51321 oraz panele zaślepiające L51322 stosowane w przypadku chęci zabezpieczenia przełącznicy przed dostępem brudu, kurzu itp. Pod kodem L51340 dostępna jest wersja przełącznicy w kolorze czarnym.
Przełącznica światłowodowa ULTIMODE RPU-324 24x SC simplex SZARA
Przełącznica światłowodowa ULTIMODE RPU-324 24x SC L51320
Do najważniejszych cech wyróżniających nowe przełącznice zaliczyć można:
  • Trzy wymienne panele 8x SC simplex (możliwość dokupienia innych paneli),
  • Panel przedni zabezpieczony śrubami imbusowymi,
  • W zestawie kaseta na maks. 32 spawy,
  • Możliwość montażu dwóch kaset na spawy,
  • 4 otwory na kable,
  • Możliwość wysuwania,
  • Wcięcia umożliwiające montaż opasek zaciskowych w celu ułożenia zapasu tub/włókien/kabli,
  • Śruby do montażu adapterów w zestawie.

Nowości produktowe:

Punkt dostępowy Ubiquiti airMAX NanoStation Loco M2 8,5dBi 2,4GHz 1xLAN PoE
Punkt dostępowy Ubiquiti airMAX NanoStation Loco M2 N2516 to kompletne rozwiązanie przeznaczone do budowy mostów radiowych pracujących w paśmie 2,4 GHz i kompatybilne ze standardem 802.11n MIMO 2x2. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań NanoStation Loco M2 oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych urządzeniach. Obudowa wykonana z odpornego na działanie UV tworzywa zapewnia odporność na nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Urządzenia posiadają wbudowaną ochronę antyprzepięciową.
Zasilacz RACK ZR12-100/LZ-8P (12 V DC, 8x1A)
Zasilacz RACK ZR12-100/LZ-8P M18508 jest zasilaczem przystosowanym do montażu w szafie rack 19" i przeznaczonym do pracy z urządzeniami zasilanymi napięciem stałym DC 12 V. Jest wyposażony w 8 wyjść, z których każde ma wydajność prądową 1 A. Zasilane urządzenia podłączane są za pomocą zacisków kablowych. Każde wyjście jest zabezpieczone bezpiecznikiem topikowym oraz posiada zieloną diodę LED, która świeci w trakcie normalnej pracy (brak świecenia oznacza przepalenie bezpiecznika).
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2126G1-I (2 MPix, 2.8 mm, 0,009 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2126G1-I K00413 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,8" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 108°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).

Warto przeczytać:

Dwie pozycje satelitarne i tylko cztery przewody - technologia Wide Band. Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band (np. A98222) zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H / polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz...>>>więcej
Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów w technologii dSCR/Unicable z aktywnym torem DVB-T/Radio
ZPZ-12 Zespół przelotowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych
Zespoły zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal