Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2019 (8.04.2019)

Najnowszy ranking rozwoju FTTH w Europie.

Organizacja FTTH Council Europe, ma na celu promocję techniki FTTH (Fibre To The Home) i działanie na rzecz efektywnego zwiększania dostępu do szybkiej sieci światłowodowej na terenie całej Europy. Mniej więcej co rok publikuje szczegółowy raport dotyczący rozwoju i rozbudowy infrastruktury w poszczególnych krajach europejskich. Aby dostać się do ogólnego zestawienia, w danym kraju minimum 1% gospodarstw domowych posiadać musi przyłącze światłowodowe. Najnowszy ranking po raz pierwszy uwzględnił Wielką Brytanię, w której wg szacunków bezpośredni dostęp do sieci światłowodowej (FTTH) posiada 1,3% gospodarstw domowych.
Europejski ranking dostępu do FTTH/B - Raport za okres 9.2017 - 9.2018
(źródło: IDATE dla FTTH Council Europe, marzec 2019)
Najciekawsze informacje związane z publikacją rankingu i zawartymi w nim danymi:
 • odnotowano 21% przyrost liczby gospodarstw podpiętych do FTTH w Europie,
 • Hiszpanie oraz Francuzi podłączyli największą ilość nowych abonentów (pomiędzy wrześniem 2017 a wrześniem 2018). Odpowiednio: 1 858 743 oraz 1 480 220,
 • Rosja jest liderem w liczbie użytkowników podłączonych do sieci światłowodowej,
 • Włochy notują najwyższy procentowy wzrost podłączonych użytkowników: 43%.

Złącza F MASTER w instalacjach RTV/SAT.

Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Występują w wersji prostej oraz kątowej. Znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Najwyższej klasy złącza kompresyjne marki MASTER gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania sprawia, że instalatorzy stosujący ww. złącza nie mają kłopotów z montażem. Złącza posiadają bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z nakręcaniem złącza na gniazdo. Sposób zaciśnięcia złączy kompresyjnych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, szczelność i stabilność w czasie. Do zaciskania złączy prostych na kablu należy używać uniwersalnego zaciskacza E80075, natomiast do złączy kątowych E80078.
Złącze F Kod Narzędzie Kod kabla Nazwa kabla
E80322 E80322

E80075

M5995 CAMSET/YAR
E80345 E80345 E1220 RG-6 Tri-Shield
E80332 E80332

E1230
E1231

RG-6
E80342 E80342 

E1015
E1017
E1019

TRISET-113
E80348 E80348

E80078

E80078

E1015
E1017
E1019
TRISET-113
E80350 E80350 E1015
E1017
E1019
TRISET-113
Złącza typu F marki MASTER

Wiosenna sesja szkoleniowa 2019 zakończona.

Pierwsze szkolenie odbyło się 21 lutego, ostatnie 4 kwietnia. Przeszkoliliśmy 460 instalatorów na 27 kursach w 12 miastach: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Lublinie, Sandomierzu, Kielcach, Częstochowie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie. Ćwiczenia były prowadzone z 4 tematów:
 • Instalacje TV/SAT w oparciu o multiswitche jednokablowe dSCR TERRA.
 • Systemy monitoringu HD-TVI oraz IP Hikvision.
 • Budowa sieci IP w domach i w małych budynkach. Switche zarządzalne, urządzenia światłowodowe marki TP-Link.
 • Spawarki Signal Fire - kurs spawania światłowodów.
Na każdym z kursów była część praktyczna, na której uczestnicy uczyli się poprawnej konfiguracji sprzętu i systemów. Zajęcia prowadzili inżynierowie Działu Technicznego firmy DIPOL. Uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające nabyte umiejętności.
Kolejna, jesienna sesja startuje na początku października. Już dziś zapraszamy instalatorów do zapisów w module szkoleniowym. Osoby tam zarejestrowane jako pierwsze otrzymują informacje o rozpoczęciu zapisów na kolejne kursy (ilość miejsc jest ograniczona). Wszystkie kursy dla instalatorów prowadzone przez firmę DIPOL są bezpłatne. Więcej informacji można pozyskać na stronie kursów. Galerię zdjęć z kursów można obejrzeć tutaj.
Kurs spawania światłowodów
Projektowanie instalacji multiswitchowych
Budowa i konfiguracja sieci IP
Systemy monitoringu CCTV Hikvision

Technika AcuSense w EasyIP 4.0 Hikvision.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są kamery K00413 DS-2CD2126G1-I, K04521 DS-2CD2T46G1-2I i rejestrator K22153 DS-7616NXI-I2/4S wyposażone w technikę AcuSense, bazującą na algorytmach głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki precyzyjnemu rozpoznawaniu system może odfiltrować nawet 90% zdarzeń wywołujących fałszywe alarmy (np. zwierzęta, deszcz, pajęczyny, ruszające się liście itp.), co znacząco zwiększa trafność i skuteczność alarmowania oraz przyczynia się do obniżenia kosztów nadzoru. Aktualnie w kamerach AcuSense klasyfikacja ze względu na osobę lub pojazd możliwa jest dla zdarzeń VCA typu: wykrycie wtargnięcia, przekroczenia linii, wejścia i wyjścia z obszaru. Kamery obsługujące tę funkcję mogą zostać podłączone na dowolnych kanałach i zostaną w pełni obsłużone. Kamery nie obsługujące techniki AcuSense mogą zostać podłączone na dedykowane 4 kanały, posiadające filtr fałszywych alarmów umożliwiający klasyfikację obiektów ze względu na sylwetkę człowieka lub pojazdu.
Filtracja obiektów w oparciu o technikę AcuSense

Przełączniki na trudne warunki.

Switche PoE ULTIPOWER to urządzenia przemysłowe, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwiają nawiązywanie połączeń z prędkością 10, 100 i 1000 Mb/s. Posiadają porty Ethernetowe RJ45 wspierające automatyczną negocjację szybkości połączeń. Obsługują również funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD (ang. Power Device) działające w standardzie IEEE 802.3af i zapewnia im zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Switche wyposażone są w porty światłowodowe bądź sloty SFP.
Switche przemysłowe dedykowane są do obiektów, w których możliwe jest występowanie niekorzystnych warunków, takich jak: zwiększone zapylenie, wysoka lub niska temperatura, czy duża wilgotność. Montaż switchy przemysłowych zalecany jest również w przypadku instalacji realizowanych na słupach lub w studzienkach telekomunikacyjnych - w hermetycznych obudowach. Switche posiadają porty Ethernet (w zależności od modelu Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet) do podłączania takich urządzeń, jak kamery IP, czy komputery. Switche posiadają obudowę spełniającą standard IP40 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy powyżej 1 mm). Wszystkie porty posiadają możliwość zasilania PoE (switch musi być zasilany napięciem DC 48 V). Przełączniki wyposażone są w moduł optyczny lub port SFP w celu zamiany medium transmisyjnego na światłowód.
Switch przemysłowy PoE ULTIPOWER 114P-4POE-20 4xFE PoE, 1xFO SC 100Mb/s 20 kmSwitch przemysłowy PoE ULTIPOWER 112P-2POE-20 2xFE PoE, 1xFO SC 100Mb/s 20 km
Przykładowy schemat zastosowania switchy przemysłowych PoE ULTIPOWER
114P-4POE-20 N29972 i 112P-2POE-20 N29971

iVMS-4200 Lite - do czego służy?

Do obsługi urządzeń Hikvision przeznaczony jest darmowy program typu CMS o nazwie iVMS-4200. Dostępna jest także uboższa wersja iVMS-4200 Lite z mniejszą ilością funkcji i ze zmniejszonymi wymaganiami dla stacji roboczej (mniejsze obciążenie procesora i pamięci RAM, szybsze uruchamianie). Jest to wersja przeznaczona do niewielkich instalacji w obiektach, takich jak mieszkania, czy małe sklepy i biura. Realizuje podstawowe funkcje CMS dla systemów CCTV (brak obsługi innych systemów):
 • podgląd obrazu na żywo do 64 kamer z konfiguracją widoków i automatycznym uruchamianiem ostatnio włączonego,
 • sterowanie kamerami PTZ,
 • odtwarzanie nagrań z maksymalnie 16 kamer,
 • pobieranie nagrań,
 • obsługa P2P Hik-Connect.
Cecha iVMS-4200 iVMS-4200 Lite
Zarządzanie kontem Obsługa do 50 użytkowników i jednego super użytkownika -
Zarządzanie grupą Obsługa do 256 grup -
Obsługa do 256 kanałów dla każdej grupy -
Stream Media Server TAK -
Serwer pamięci masowej TAK -
Obsługa kamer Fisheye i PanoVu TAK -
Odtwarzanie zdarzeń, POS, VCA TAK -
Typ pobierania wideo Według plików, według daty, według znaczników Według daty
Klip wideo - TAK
Panel zdarzeń alarmowych TAK -
Moduł e-map TAK -
Statystyki (np. Mapa ciepła, liczenie osób, LPR itp.) TAK -
Obsluga systemów kontroli dostępu, alarmowego, wideodomofonowego TAK -
Ściana wideo TAK -

Adapter media konwerterów.

Adapter media konwerterów ULTIMODE L5215 stanowi zintegrowany system mocowania i zasilania 14 media konwerterów w szafie teleinformatycznej 19". Jest wyposażony w podwójny system zasilania wraz z niezależnym system chłodzenia mechanicznego. Takie rozwiązanie zapewnia bezawaryjną ciągłą pracę media konwerterów.
Zasilacze redundantne są niezawodnym rozwiązaniem stosowanym w urządzeniach dedykowanych do pracy ciągłej. Do każdego slotu doprowadzone jest niezależne zasilanie, dzięki czemu media konwertery można wymieniać bez przerywania pracy pozostałych. Ewentualne uszkodzenie zasilacza sygnalizowane jest przez diodę LED umieszczoną w panelu zasilacza oraz poprzez alarm dźwiękowy.
Instalowanie media konwerterów w adapterze zajmuje kilka minut. Wystarczy przykręcić listwę mocującą media konwerter, a następnie umieścić go w adapterze. Można w ten sposób instalować dowolne media konwertery z rodziny ULTIMODE.
Instalacja media konwerterów w adapterze
1 - Media konwerter ULTIMODE z zainstalowaną płytką mocującą
2 - Pusty panel na media konwertery ULTIMODE L5215
3 - Panel z zainstalowanymi media konwerterami ULTIMODE

Nowości produktowe:

Przełącznica światłowodowa ULTIMODE RPU-324 24x SC simplex SZARA
Przełącznica światłowodowa ULTIMODE RPU-324 24x SC simplex SZARA L51320 umożliwia zakończenie 24 włókien światłowodowych w szafie RACK. Przełącznica zajmuje wysokość 1U i standardowo wyposażona jest w trzy panele czołowe na 8 adapterów typu SC simplex (ew. LC duplex). W sumie możliwy jest więc montaż 24 sztuk adapterów. W sprzedaży dostępne są również panele czołowe typu 8x SC duplex L51321 oraz panele zaślepiające L51322 stosowane w przypadku zabezpieczenia przełącznicy przed dostępem brudu, kurzu itp.
Punkt dostępowy Ubiquiti airMAX NanoStation Loco M2 8,5dBi 2,4GHz 1xLAN PoE
Punkt dostępowy Ubiquiti airMAX NanoStation Loco M2 N2516 to kompletne rozwiązanie przeznaczone do budowy mostów radiowych pracujących w paśmie 2,4 GHz i kompatybilne ze standardem 802.11n MIMO 2x2. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań, NanoStation Loco M2 oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych urządzeniach. Obudowa wykonana z odpornego na działanie UV tworzywa zapewnia odporność na nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Urządzenia posiadają wbudowaną ochronę antyprzepięciową.
Zasilacz RACK ZR12-100/LZ-8P (12 V DC, 8x1A)
Zasilacz RACK ZR12-100/LZ-8P M18508 jest zasilaczem przystosowanym do montażu w szafie rack 19" i przeznaczonym do pracy z urządzeniami zasilanymi napięciem stałym DC 12 V. Jest wyposażony w 8 wyjść, z których każde ma wydajność prądową 1 A. Zasilane urządzenia podłączane są za pomocą zacisków kablowych. Każde wyjście jest zabezpieczone bezpiecznikiem topikowym oraz posiada zieloną diodę LED, która świeci w trakcie normalnej pracy. Brak świecenia oznacza przepalenie bezpiecznika.

Warto przeczytać:

Jak zabezpieczyć urządzenia przed skutkami przepięć w rozległej instalacji CCTV? W instalacjach z długimi zewnętrznymi odcinkami kabli miedzianych największym zagrożeniem są przepięcia powstające od wyładowań atmosferycznych. Powstają one najczęściej na linii sygnałowej (skrętka, kabel koncentryczny). Aby zabezpieczyć instalację stosuje się tzw. zabezpieczenia przeciwprzepięciowe...>>>więcej
Przykład podwyższonego zabezpieczenia kamery HD i urządzenia wyświetlającego
z wykorzystaniem zabezpieczenia HDO-1F-PRO M17011 oraz HDO-1F-EXT M17026
Signal MRP - korzystna cena, 3 lata gwarancji