Nr 13/2019 (1.04.2019)
Zobacz, jak Astronauci z NASA spacerują w kosmosie.
22 marca odbył się pierwszy z trzech spacerów kosmicznych, zaplanowanych na najbliższe trzy tygodnie przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w celu wymiany starych baterii wykorzystywanych w panelach słonecznych stacji. Astronauci pracowali nad ulepszeniem systemu zasilania stacji kosmicznej. Dwanaście starych akumulatorów niklowo-wodorowych zastąpiono sześcioma większymi akumulatorami litowo-jonowymi. Transmisję z tego wydarzenia można było oglądać na żywo na YouTube. Znajdujące się w kanałach zasilających baterie stacji kosmicznej przechowują energię generowaną przez panele słoneczne i zasilają stację, gdy znajduje się ona po ciemnej, nocnej stronie Ziemi. Podobnie, jak bateria w telefonie komórkowym, starzejące się baterie w stacji kosmicznej zmniejszają swoją pojemność. Używany do tej pory zestaw akumulatorów pracował na stacji od prawie 12 lat, a nowe baterie mają przetrwać do końca życia stacji kosmicznej. NASA planuje zakończyć działalność stacji kosmicznych w 2024 roku.NASA TV to kanał na YouTube, na którym często obserwować można przekaz live ze stacji kosmicznej z kamery skierowanej na Ziemię. Streaming live z przeprowadzanych przez astronautów czynności to jednak coś zupełnie nowego.
W dniu 8 kwietnia odbędzie się trzeci i ostatni spacer z tej serii i będzie składał się z męskiej ekipy, którą będzie można zobaczyć w akcji online. NASA TV emituje wiele regularnie zaplanowanych, nagranych programów edukacyjnych. NASA zapewnia również szereg programów na żywo z konferencji prasowych i startów rakietowych. W Stanach Zjednoczonych kanały publiczne i medialne telewizji NASA są cyfrowymi sygnałami pasma C MPEG-2 przenoszonymi przez modulację QPSK/DVB-S z satelity AMC-3 (transponder 15C,87° długości geograficznej zachodniej) na częstotliwości 4000 MHz w polaryzacji poziomej i prędkości symbolowej 28,1115 MS/s.
Dwie pozycje satelitarne i tylko cztery przewody - technologia Wide Band.
Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band (np. A98222) zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H / polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz.Z konwerterami Wideband współpracuje multiswitch dSCR SRM-581 (290...2340 MHz) Terra R80581, który posiada 5 wejść: dwie pary wejść SAT IF (290...2340 MHz; V1, H1, V2, H2) umożliwiające doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch konwerterów typu Wide Band A98222) oraz aktywny tor Terr. TV (sygnał DVB-T/Radio). Multiswitch posiada układ AGC (automatyczna kontrola wzmocnienia) oraz ekranowanie zgodne z klasą A. Każde z 8 wyjść może pracować jako wyjście typu dSCR Out (umożliwiające niezależny podział sygnału RTV/SAT przy pomocy jednego kabla koncentrycznego) lub Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego).
SRM-581 R80581 posiada wbudowany układ AGC - odpowiednio koryguje wzmocnienie sygnału, tak aby na jego wyjściu zapewnić stały poziom sygnału wynoszący 84 dBμV. Oznacza to, że instalator nie musi martwić się o korekcję sygnału na multiswitchu - zadbać musi jedynie o odpowiedni poziom sygnału na wejściu urządzenia.
![](https://www.dipol.com.pl/images/info/d864.jpg)
Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów w technologii dSCR/Unicable z aktywnym torem DVB-T/Radio. Na każdym z dwóch wyjść multiswitcha, dla każdej z 4 par można dokonać niezależnie podziału sygnału do maksymalnie 16 odbiorników przy pomocy jednego kabla koncentrycznego (zgodnie ze standardem EN50607). Każdy odbiornik satelitarny w instalacji ma przypisane tzw. pasmo użytkownika (User Band) o szerokości pasma w przybliżeniu, jak dla transpondera satelitarnego. Częstotliwości wyjściowe są stałe i każda jest przypisana do odbiornika. Decyduje on, która częstotliwość wejściowa (pasmo Ku) jest wybierana, a następnie konwertowana do pasma użytkownika (User Band). Wybór ten realizowany jest przy pomocy komendy DiSEqC z set-top-boxa, zdefiniowanej w specyfikacji EN50494 (podział do 8 sygnałów za pośrednictwem jednego kabla) lub EN50607 (podział do 32 sygnałów za pośrednictwem jednego kabla).
Monitoring bloku w oparciu o kamery IP Hikvision z serii EasyIP 2.0plus.
Na poniższym rysunku przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision, należące do serii EasyIP 2.0plus. Obiekt z zewnątrz został zabezpieczony 8 kamerami w obudowie kompaktowej DS-2CD2043G0-I K17635 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażonymi w obiektyw o stałej ogniskowej 2.8 mm i kącie widzenia 98°. Wewnątrz obiektu zastosowano 4 kamery w obudowie sufitowej DS-2CD2123G0-I K17321 o rozdzielczości 2 MPix, wyposażone w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 114°. Oba modele posiadają oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m wykonany w technologii EXIR, pozwalający na równomierne oświetlenie sceny w nocy. Zaproponowane rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób próbujących dokonać zniszczeń na zewnątrz obiektu (np. na elewacji budynku). Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. W serii EasyIP 2.0plus wszystkie kamery wspierają metody kompresji H265+, H.265, H.264+, H.264. Przy zastosowaniu 2 dysków o pojemności 3 TB, np. M89285, kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 25 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 15 dni.![](https://www.dipol.com.pl/images/info/d914.jpg)
Schemat instalacji CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator Hikvision
Obraz z kamer rejestrowany jest na 16-kanałowym rejestratorze DS-7616NI-K2 K22165. W skład systemu wchodzi monitor M3022 do lokalnego podglądu na żywo oraz analizy odtwarzanych nagrań. Dodatkowo, po podłączeniu rejestratora do sieci internetowej za pomocą rutera N3259, możliwy jest bezprzewodowy dostęp w obszarze zasięgu Wi-Fi lub z dowolnego miejsca poprzez sieć internetową - po odpowiednim przekierowaniu portów lub przez chmurę. Całość instalacji może zostać wykonana z wykorzystaniem skrętki komputerowej E1408.
Właściwe wartości parametrów sygnału LTE.
W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego występują problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Przed jej wyborem należy sprawdzić jakie parametry posiada odbierany przez modem sygnał sieci LTE. W tym celu należy uruchomić panel diagnostyczny sieci znajdujący się w oprogramowaniu routera lub modemu, a następnie porównać parametry z przedstawionymi poniżej wartościami.- RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power) - miara mocy sygnału
- większe niż -79 dBm - moc sygnału bardzo dobra
- od -80 dBm do -90 dBm - moc sygnału dobra
- od -91 dBm a -100 dBm - moc sygnału słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
- mniej niż -100 dBm - moc sygnału bardzo słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- RSRQ (dB) - (Reference Signal Received Quality) - miara jakości sygnału
- więcej niż -9 dB - bardzo dobrze
- od -10 dB do -15 dB - dobrze
- od -16 dB do -20 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
- mniej niż -20 dB - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- SINR (dB) - (Signal to Interference plus Noise Ratio) - miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu
- więcej niż 21 dB - bardzo dobrze
- od 13dB do 20 dB - dobrze
- od 0dB do 12 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- mniej niż 0 dB - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- RSSI - (Received Signal Strength Indicator) - wskaźnik siły odbieranego sygnału włącznie z zakłóceniami; większa aktywność transferu danych - większe RSSI
- większe niż -73 dBm - bardzo dobrze
- od -75 dBm do -85 dBm - dobrze
- od -87 dBm do -93 dBm - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
- mniej niż -95 dBm - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
Pojemność akumulatora.
Podstawowym parametrem charakteryzującym akumulator jest jego pojemność. Z uwagi na to, że zależy ona od warunków rozładowywania, przyjęto podawanie dziesięciogodzinnej wartości pojemności. Jeśli przykładowo akumulator ma pojemność 20 Ah, to przez 10 godzin można rozładowywać go prądem 2 A. Aby stwierdzić przez jaki czas akumulator będzie działał w danej instalacji, należy posłużyć się napięciowymi charakterystykami rozładowania. Pokazują one przez jaki czas, w zależności od obciążenia, dany akumulator może być używany.![](https://www.dipol.com.pl/pict/m1883++.jpg)
Charakterystyka prądu rozładowania dla akumulatora 7 Ah Securbat CB 7-12 SB M1883
![](https://www.dipol.com.pl/pict/m1885++.jpg)
Charakterystyka prądu rozładowania dla akumulatora 17 Ah Securbat CB 17-12 SB M1885
Signal Fire Ai-8 - jak zacząć spawać?
Ze względu na ciągłe i niemalejące zainteresowanie instalatorów spawarkami Signal Fire Ai-8 L5880 pragniemy przypomnieć artykuł, w którym przedstawiono szczegółowo, jak należy rozpocząć przygodę ze spawaniem za pomocą tej spawarki. Artykuł znaleźć można pod tym adresem.Osoby początkujące powinny zapoznać się z artykułem w celu uniknięcia oraz powielenia prostych błędów mogących obniżyć jakość wykonywanych spawów, jak również w celu skrócenia czasu niezbędnego do wykonywania określonych prac. Wśród błędów popełnianych przez osoby, które nie poświęcają czasu na odpowiednie zapoznanie się ze spawarką oraz zasadami jej działania i konfiguracji zaliczyć można:
- brak kalibracji łuku przed rozpoczęciem spawania - grozi to wykonywaniem spawów o większym tłumieniu lub co gorsze o obniżonej trwałości,
- używanie niewłaściwego dla danego typu włókien programu spawania,
- niewyłączenie funkcji, z których się nie korzysta, a które rozładowują akumulator (np. piecyk automatyczny uruchamiany 6 sekund po wykonaniu spawu),
- brak aktualizacji oprogramowania spawarki.
Obsługa spawarki L5880 nie należy do trudnych czynności, jednak odpowiednie zapoznanie się z podstawami obsługi pozwoli na oszczędność czasu i pieniędzy każdego instalatora..
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T46G1-2I K04521 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 104°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). | ||
Przejście gniazdo "F" zwykłe - wtyk F "szybki" E8247 może być przydatnym drobiazgiem w kieszeni instalatora anten. | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2126G1-I K00413 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,8" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 108°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). | ||
Warto przeczytać:
Sygnał z kamer w instalacji RTV/SAT. Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF, oznaczająca wprowadzenie sygnału z wszelkiego rodzaju źródeł sygnału, takich jak: komputery, odtwarzacze, czy kamery monitoringu do instalacji telewizji naziemnej, jest operacją wymagającą zastosowania modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (HDMI) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym"), umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale, na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej...>>>więcej