Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 12/2019 (25.03.2019)

Samsung patentuje bezprzewodowy telewizor.

Koreański producent telewizorów Samsung cały czas rozwija swoją ofertę wprowadzając coraz to nowsze modele. Telewizory są coraz cieńsze i zgrabniejsze, jednak do tej pory pozostawał problem kabli, które trzeba było chować w ścianie w sposób inwazyjny lub stosować maskownice. Przewód ethernetowy udało się wyeliminować stosując połączenie Wi-Fi, lecz nadal pozostawała kwestia kabla zasilającego.
Opatentowany bezprzewodowy telewizor Samsunga
(źródło)
Samsung zgłosił patent na telewizor, który nie posiada żadnych kabli przyłączeniowych. Z wniosku patentowego, jaki trafił do sieci, można wywnioskować, że chodzi o ładowanie indukcyjne, podobnie jak w smartfonach, jednak tak zmodyfikowane, aby można było przesyłać energię na większą odległość. Telewizor byłby wyposażony w specjalną stację podłączoną do zasilania, montowaną np. na ścianie. Energia przekazywana byłaby przez pole magnetyczne do telewizora wyposażonego w cewki i paski magnetyczne. Pomysł jest z pewnością ciekawy, jednak aktualnie jest to tylko patent. Na rozwiązanie tego typu z pewnością przyjdzie nam jeszcze poczekać, jeśli w ogóle trafi ono do masowej produkcji.

Znamy Mistrza Świata w zaciskaniu złączy Master!

Podczas warszawskich targów Elektrotechnika 2019 firma DIPOL zorganizowałą 3-dniowe mistrzostwa w zaciskaniu złączy kompresyjnych Master. Uczestnicy zabawy musieli w jak najkrótszym czasie przygotować przewód i zacisnąć złącze kompresyjne typu BNC na kablu koncentrycznym Triset-113, korzystając z profesjonalnych narzędzi Master. Choć każdy zawodnik, który wykonał zadanie poniżej określonego progu czasowego otrzymał nagrodę, to zwycięzca mógł być tylko jeden. Spośród setki chętnych profesjonalistów i instalatorów-amatorów z całego świata najlepszym okazał się pan Piotr z firmy Jupima.pl, który wykonał postawione przed nim zadanie w zadziwiające 14:15 s! Podczas uroczystego wręczenia nagrody zwycięzca otrzymał puchar Mistrza Świata i komplet narzędzi Master. Serdecznie gratulujemy Mistrzowi i wszystkim uczestnikom turnieju! Zapewniamy, że to dopiero początek rywalizacji.
Mistrz Świata w zaciskaniu złączy Master
Przygotowanie kabla do założenia złącza
Stanowisko prób było cały czas oblegane przez tłum chętnych

H.265+ - kodek zoptymalizowany dla potrzeb systemów monitoringu.

H.265+ jest najbardziej efektywną metodą kompresji dostępną w systemach monitoringu Hikvision. Jest ona oparta o adaptacyjne kodowanie obrazu, wyróżniające się wydajnością przy zachowaniu wysokiej jego jakości. Ilość generowanych danych jest dwukrotnie mniejsza niż przy standardowym H.265. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych technik:
  • Przewidywania ruchu: dla wyodrębnionego ruchomego obiektu zastosowano inne kodowanie niż dla statycznego tła.
  • Zmniejszenia szumów kodowania: wyodrębnione tło jest kodowane z innymi parametrami niż obiekty ruchome. Dzięki temu skuteczniej usuwane są szumy i zmniejszany jest bitrate.
  • Długoterminowego planowania bitrate. Kodek "uczy się" monitorowanej sceny i dostosowuje chwilowe parametry kodowania do aktualnie zachodzących zmian w obrazie. Jeśli ilość zmian jest duża, chwilowy bitrate znacząco wzrasta. Dla kodeka H.265+ definiowana jest wartość średnia, a nie maksymalna, dlatego dla bardzo dynamicznych scen chwilowe wzrosty mogą być znaczne.
Kontrola bitrate w H.265+.
W odróżnieniu od zwykłego H.265, kodek nie jest ograniczany przez maksymalny bitrate,
ale dąży do zachowania średniej wartości w długim okresie.

Wprowadzenie sygnału z kamer IP do zbiorczej instalacji RTV/SAT.

W przypadku kamer IP nie mamy do czynienia z sygnałem, lecz ze strumieniem danych, co znacząco utrudnia wyświetlenie obrazu na wielu telewizorach jednocześnie. Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich - cyfrowych modulatorów HDMI - DVB-T. Umożliwiają one zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T. Instalatorzy najczęściej wykorzystują modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max. 4). A co w przypadku jeśli wymogiem inwestora będzie wprowadzenie do instalacji TV/SAT obrazu i dźwięku, np. z 12 kamer IP, a każda kamera miałaby być zaprezentowana na osobnym kanale?
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 R81611, który umożliwia konwersję strumienia RTSP z 12 kamer IP do standardu DVB-T COFDM. W ten sposób moduł IP mix-440 R81611 umożliwia wprowadzenia sygnału z kamer IP kodowanego w standardzie H.264 lub H.265 do instalacji RTV/SAT bez konieczności instalowania wielu urządzeń pośrednich (modulatory DVB-T).
Antena satelitarna z logiem TRIAX 80 TD stalowa [ciemno-szara]Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFKonwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjno-radiowa DIPOL  7/5-12 DVB-T DABWielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 TerraTransmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 z wbudowanym gniazdem USB TERRACyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRAZasilacz UP413 12V/4.5A do urządzeń modułowych TerraWzmacniacz SA-51 klasa A Terra do multiswitchy 5-wejściowychOdgałęźnik TV/Sat SD-510 Terra klasa AOdgałęźnik TV/Sat SD-510 Terra klasa AMultiswitch MV-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MV-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MV-508 Terra klasa A, 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Schemat przykładowej instalacji multiswitchowej dystrybuującej sygnał telewizji naziemnej,
satelitarnej oraz obrazu z monitoringu CCTV
Zgodnie z projektem instalacji telewizyjnej dystrybuowane są w niej sygnały: satelitarny z jednej pozycji satelitarnej (Hotbird 13.0E), naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (sygnały z pasma VHF oraz UHF), radiowy FM oraz obraz z kamer IP. W skład zestawu antenowego weszły: antena satelitarna o średnicy 80 cm TRIAX 80 TD A9642 z konwerterem typu quatro A98257, antena telewizyjna DIPOL 19/21-60 DVB-T UHF A1911, antena telewizyjna DIPOL 7/5-12 A0710 oraz antena radiowa A0221. Poziomy poszczególnych multipleksów telewizji naziemnej DVB-T w paśmie UHF są wyrównywane przy pomocy kanałowego wzmacniacza at440 R82511. Sygnały z pasma VHF i UHF dla DVB-T oraz radiowe FM są dodatkowo wzmacniane przy pomocy wzmacniacza ma400 R82520, po czym są wprowadzane do magistrali multiswitchowej. Cały system do dystrybucji sygnałów oparto na multiswitchach serii MV-5xx marki TERRA. Do wyodbrębnienia sygnału z 5-kablowej magistrali na poszczególne klatki posłużyły odgałęźniki serii SD-5xx, za którymi zamontowane zostały multiswitche serii MV-508 R70708.

Wykorzystanie analityki obrazu w monitoringu IP.

Systemy monitoringu wideo rozwijają się bardzo dynamicznie. Kilka lat temu podstawowym zdarzeniem alarmowym dostępnym i wykorzystywanym w monitoringu wideo była detekcja ruchu. Dziś kamery dysponują zaawansowaną analityką obrazu ułatwiającą rejestrację, selekcję i wyszukiwanie interesujących zdarzeń. Przykładem może być wykrywanie tablic rejestracyjnych, detekcja twarzy, przekroczenie linii wirtualnej, naruszenie wyznaczonego obszaru, czy wykrywanie pojawiających się i znikających przedmiotów w zadanej strefie. Zastosowanie tego typu rozwiązań sprawia, że nie trzeba poświęcać wielu godzin na przeszukiwanie nagrań. Wystarczy skorzystać z funkcji, jakie oferują nowoczesne systemy, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie.
Poniżej przedstawiony został schemat monitoringu w oparciu o kamery IP Hikvision z serii Easy IP 3.0 oraz rejestrator DS-7608NI-K2 K22074 z kompresją H.265. Szereg inteligentnych funkcji dostępnych w kamerach i obsługiwanych przez rejestrator pozwala stworzyć system, w którym wyszukiwanie nagrań stanie się bardzo szybkie.

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2025FWD-I (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-K2 (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)Switch PoE ULTIPOWER 0098af 802.3af 9xFE (8xPoE)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA III 6Gb/s 64MB WD30PURZMonitor LCD 28
Schemat monitoringu IP Hikvision z wykorzystaniem inteligentnej analizy
Kamery rozmieszczone wokół budynku zapewniają pokrycie całego terenu. W systemie zostało ustawione nagrywanie zdarzeniowe w postaci detekcji ruchu, obszaru wtargnięcia i przekroczenia linii wirtualnej. Z poziomu kamer skierowanych w stronę bramy wjazdowej i furtki wydzielono przed nimi strefy obszaru wtargnięcia. Dodatkowo, cały teren wokół domu został pokryty liniami wirtualnymi. Kierunek przekroczenia linii został określony od ogrodzenia w stronę domu.
Wyszukiwanie nagrań może odbywać się z określeniem interesującego nas zdarzenia. Jeśli istnieje podejrzenie, że osoba wchodziła przez furtkę lub bramę wjazdową, można przeszukać nagrania z wykorzystaniem obszaru wtargnięcia. Jeżeli ktoś przeskoczył przez ogrodzenie i przekroczył linię wirtualną, można w szybki sposób wykryć to, przeszukując nagrania z wykorzystaniem tego zdarzenia. Ostatnią metodą jest przeszukanie nagrań z wykorzystaniem wykrywania zdarzeń z detekcji ruchu. Tego rodzaju selekcja pozwoli szybko przeszukać zdarzenia alarmowe z minimalizacją fałszywych alarmów. Dodatkowo, kamery i rejestrator wspierają funkcję ANR, umożliwiającą w przypadku problemów z siecią IP zapisywanie nagrań na karcie pamięci w kamerze i późniejszą, automatyczną synchronizację z rejestratorem. Kamery i rejestrator wspierają kompresję H.265, dzięki czemu nagrania mogą być przechowywane 2 razy dłużej w porównaniu z H.264, przy takiej samej pojemności dyskowej.

Wzmocnienie sygnału GSM w domu jednorodzinnym.

Często się zdarza, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione, czy wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna, czy stropy (podziemia). Najczęściej takie problemy występują w marketach, tunelach, podziemnych parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne).
Repeater służy do wzmocnienia sygnału GSM i wprowadzeniu go do wnętrza pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną skierowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną, która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.
Wzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305 (bez zasilacza)Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Zasilacz 9V 3A 2,1/5,5 mmAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-A
Przykład instalacji wzmacniacza Signal GSM-305 A6765

Weryfikacja uszkodzenia światłowodu.

Do badania toru optycznego wymagane są nieco bardziej skomplikowane narzędzia, niż w przypadku okablowania miedzianego. Jeśli połączenie między dwoma urządzeniami zostaje przerwane, a one same pracują bez zarzutu, podejrzenie pada na medium transmisyjne.
Istnieją trzy metody sprawdzenia uszkodzonego światłowodu:
Pierwsza z nich to wykorzystanie reflektometru. To bardzo drogi i skomplikowany aparat pokazujący wszystkie parametry badanego włókna. Potrafi wskazać dokładnie miejsce uszkodzenia włókna. Naprawa polega na wymianie uszkodzonego fragmentu światłowodu.
Reflektometr GRANDWAY FHO3000-D26
Reflektometr GRANDWAY FHO3000-D26 L5828
Drugim, mniej dokładnym sposobem jest pomiar tłumienia kabla przy pomocy miernika mocy oraz stabilnego źródła światła - jeśli tłumienie jest wysokie lub pomiar jest niemożliwy, wiemy, że kabel jest uszkodzony, lecz nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać miejsca uszkodzenia. Naprawa sprowadza się do wymiany całego połączenia światłowodowego.
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02 L5825
Trzecim sposobem jest wykorzystanie wizualnego lokalizatora uszkodzeń. Jeśli konserwator ma zapewniony fizyczny dostęp do przewodu na całej jego długości, jest w stanie rozpoznać uszkodzone miejsce na podstawie "wycieku" światła. Możliwość wykorzystania tej metody zależy od grubości kabla. Zwykle uszkodzenia można zaobserwować przez powłokę włókna 0,9 mm, dla dużych uszkodzeń nawet przez 3 mm. Lokalizator VFL L5935 przeznaczony jest do testowania jednomodowych oraz wielomodowych kabli światłowodowych. Moc narzędzia pozwala na testowanie łączy do 5 km.
Wizualny lokalizator uszkodzeń 10mW VFL
Wizualny lokalizator uszkodzeń 10mW VFL
Praca wizualnego lokalizatora uszkodzeń L5935. Na zdjęciu widoczny "wyciek" światła z kabla.

Nowości produktowe:

Switch TP-Link TL-SL1218MP 16xFE (16xPoE 802.3af/at)+ 2xGE +2x SFP (COMBO) 192 W
Switch TP-Link TL-SL1218MP 16xFE N29960 wyposażony jest w 16 portów PoE 10/100 Mb/s zgodnych ze standardami 802.3at/af. Porty dostarczyć mogą łącznie 192 W mocy. Pozwala to na zasilenie wielu bezprzewodowych punktów dostępowych lub kamer IP. Ponadto, przełącznik wyposażony jest w 2 porty RJ45 10/100/1000 Mb/s oraz 2 gigabitowe sloty combo SFP. Urządzenie zapewnia dużą wydajność przesyłania danych. Switch umożliwia rozszerzenie zasięgu zasilania PoE oraz transmisji danych do 250 m.
Router RouterBoard RB3011UIAS-RM CPU 2x1,4GHz, RAM 1GB, 10x10/100/1000Mb/s, SFP, LCD
Router RouterBoard RB3011UIAS-RM N243011 posiada zainstalowany system MikroTik na licencji 5, 10 portów Gigabit Ethernet‎, procesor 2 x 1,4 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Dzięki temu urządzenie sprawdza się idealnie jako router lub koncentrator PPPoE . Zainstalowany system operacyjny MikroTik oparty na systemie Linux przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań sieciowych. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania możliwe jest zarządzanie zajętością pasma.
Router Cloud Switch CRS326-24G-2S+RM (800MHz, RAM 512MB, 24x10/100/1000Mb/s, 2xSFP+)
Router Cloud Switch CRS326-24G-2S+RM N24326 posiada zainstalowany system MikroTik RouterOS lub SwitchOS, 24 porty Gigabit Ethernet‎, procesor 800 MHz oraz 512 MB pamięci RAM. Dzięki temu urządzenie sprawdza się idaelnie jako router lub jako switch.

Warto przeczytać:

Jakie wzmacniacze DVB-T należy stosować w instalacjach multiswitchowych z biernym torem naziemnym? Wzmacniacze szerokopasmowe w instalacjach multiswitchowych wzmacniają sygnał podnosząc go do takiej wartości, aby skompensować straty na elementach pasywnych sieci. Posiadają jedno lub klika wejść/wyjść szerokopasmowych z możliwością regulacji dla poszczególnych pasm. Wzmacniacze mogą być wyposażone we własny zasilacz lub mogą być zasilane po kablu koncentrycznym. Posiadają korekcję charakterystyki tłumienia kabla. Charakteryzują się wysokim maksymalnym poziomem wyjściowym, wynoszącym powyżej 100 dBμV...>>>więcej
Instalacja dystrybuująca sygnał DVB-S/S2, DVB-T i FM/DAB do 4 gniazd.
Elementem wzmacniającym sygnał TV naziemnej jest wzmacniacz AWS-141SE B11687.
RACK board - system montażu pionowego w szafach RACK
System pionowego montażu w szafach RACK 19"