Nr 11/2019 (18.03.2019)
Nowa modulacja poprawi prędkość transmisji danych w światłowodach wielkiego zasięgu.
Zespół naukowców z amerykańskiej firmy Infinera przeprowadził eksperymentalny przesył danych transatlantyckim kablem światłowodowym Marea. Konstruktorzy połączenia zakładali, że kabel może przesyłać dane z prędkością do 20 TB/s. Jednak badacze udowodnili, że da się przesłać dane szybciej. Po zastosowaniu własnej odmiany modulacji 16 QAM osiągnęli rekordowy transfer danych wynoszący 26,2 TB/s. Prędkość ta jest już bliska teoretycznego limitu prędkości dla światłowodu, wynikającego z limitu Shannona. Zastosowanie nowej metody wymaga instalacji specjalnych superszybkich modulatorów światła, ale reszta instalacji się nie zmienia. Taka modernizacja nie jest więc bardzo kosztowna.Budowa podmorskiego kabla światłowodowego Marea: 1-powłoka polietylenowa, 2-folia PET, 3-stalowa plecionka, 4-powłoka aluminiowa, 5-poliwęglan, 6-tuba miedziana, 7-żel hydrofobowy, 8-włókna optyczne (8 par)
Kabel światłowodowy Marea został położony na dnie Atlantyku na zlecenie Facebooka i Microsoftu przez firmę telekomunikacyjną Telxius. Ma on zapewnić niezawodne połączenie pomiędzy Europą i USA. Został uruchomiony w 2018 roku i stanowi najszybsze połączenie transatlantyckie. Jest złożony z ośmiu par światłowodów, które sumarycznie pozwalały na przesłanie do 160 TB/s. Dzięki firmie Infiniera prędkość przesyłu danych przekroczy 200 TB/s.
Według danych firmy TeleGeography, na dnie morskim znajduje się 378 kabli telekomunikacyjnych łączących różne kontynenty. Ich przepustowość jest zbyt mała w stosunku do ciągle rosnących potrzeb. Przyczynia się do tego zwiększenie popularności wszelkiego typu usług w chmurze i streamingu wideo. Budowa kolejnych połączeń i zwiększanie przepustowości istniejących rozwiązań polepsza komfort użytkowania różnych usług sieciowych.
Sygnały SAT i DVB-T w jednym przewodzie.
Korzystanie z dwóch tunerów satelitarnych lub wykorzystanie funkcji jednoczesnego nagrywania i oglądania dwóch różnych programów na odbiornikach z PVR (Personal Video Recorder) wymaga doprowadzenia dwóch niezależnych sygnałów SAT. Działające kilka lub kilkanaście lat indywidualne instalacje satelitarne z konwerterem typu SINGLE okazują się niewystarczające.Aby przystosować starą instalację do dwóch urządzeń odbiorczych (lub do PVR) należy pojedynczy konwerter typu SINGLE zastąpić konwerterem typu TWIN. Konieczne jest również ułożenie drugiego przewodu od czaszy antenowej do odbiornika.
Zdarza się, że położenie dodatkowego przewodu jest niemożliwe lub wiąże się z obniżeniem estetyki instalacji. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie konwertera typu multiband Johansson R85261. Urządzenie umożliwia transmisję jednym przewodem koncentrycznym dwóch niezależnych sygnałów satelitarnych SAT oraz dodatkowo sygnału TV naziemnej. Urządzenie może być również stosowane, gdy domową instalację rozbudować chcemy o dodatkowy, jednogłowicowy odbiornik.
Schemat wykorzystania konwertera wielozakresowego 9645 KIT Johansson R85261.
Doprowadzenie jednym kablem sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej
dla dwóch tunerów satelitarnych oraz sygnału DVB-T do dwóch gniazd końcowych.
Doprowadzenie jednym kablem sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej
dla dwóch tunerów satelitarnych oraz sygnału DVB-T do dwóch gniazd końcowych.
Aplikacje do konfiguracji wideodomofonów IP marki Hikvision.
Konfiguracja wideodomofonów IP Hikvision, możliwa jest za pomocą dwóch aplikacji: iVMS-4200 lub Batch Configuration. Przed rozpoczęciem konfiguracji należy aktywować urządzenia nadając im hasło oraz ustawić adresy IP. Następnie należy dodać urządzenia do jednej z aplikacji i przejść do ustawień zdalnych. iVMS-4200 to aplikacja kliencka, która oprócz konfiguracji umożliwia obsługę wideodomofonu, podgląd obrazu ze stacji bramowej, zdalne otwieranie, wysyłanie komunikatów itp. Za pomocą Batch Configuration, lekkiego i prostego oprogramowania, można szybko aktywować urządzenia, skonfigurować, zaktualizować lub zresetować je do ustawień fabrycznych.Widok okna konfiguracji stacji bramowej DS-KV8402-IM G73635 za pomocą iVMS-4200
Media konwerter - najlepszy separator sieci IP.
Sprzęt sieciowy odpowiedzialny za przesył danych w firmach i zakładach produkcyjnych jest niejednokrotnie poważną inwestycją. Poza aspektem finansowym istnieje również aspekt użytkowy - brak działającej sieci w firmie i koszt unieruchomienia zakładu jest dotkliwą stratą. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia serwerów.Dwa media konwertery ULTIMODE połączone krótkim patchcordem to prosta, skuteczna i pewna metoda zabezpieczenia sprzętu sieciowego przed przepięciami
Światłowód to izolator elektryczny. Zapewnia doskonałą separację galwaniczną pomiędzy urządzeniami, jednocześnie umożliwiając transmisję z dużą przepustowością. Wielu użytkowników decyduje się na montaż dwóch media konwerterów spiętych patchcordem tuż przed szafą, zabezpieczając w 100% tor sygnałowy i znajdujący się w szafie sprzęt.
W aplikacji takiej najlepiej wykorzystać media konwertery gigabitowe, wielomodowe, duplexowe, np. media konwerter M-023G L10025. Gwarantuje to wysoką przepustowość przy niskiej cenie oraz wiąże się z brakiem konieczności stosowania tłumików światłowodowych.
Mocny switch PoE w ofercie.
Przełącznik PoE TL-SL1218MP N29960 firmy TP-Link wyposażony jest w 16 portów PoE 10/100 Mb/s zgodnych ze standardami 802.3at/af. Porty dostarczyć mogą łącznie 192 W mocy. Pozwala to na zasilenie wielu bezprzewodowych punktów dostępowych lub kamer IP. Ponadto przełącznik wyposażony jest w 2 porty RJ45 10/100/1000 Mb/s oraz 2 gigabitowe sloty combo SFP. Urządzenie zapewnia dużą wydajność przesyłania danych. Switch umożliwia rozszerzenie zasięgu zasilania PoE oraz transmisji danych do 250 m.Cechy wyróżniające:
- 16 portów PoE+ zgodne ze standardami 802.3at/af,
- budżet mocy dla zasilania PoE wynosi 192 W,
- maksymalnie 30 W na jeden port PoE,
- 2 porty 10/100/1000 Mb/s,
- 2 porty SFP (combo) 1 Gb/s,
- funkcja zwiększająca zasięg transmisji i PoE (do 250 m).
Switch TP-Link TL-SL1218MP 16xFE (16xPoE 802.3af/at)+ 2xGE +2x SFP (COMBO) 192 W N29960
Jak zabezpieczyć urządzenia przed skutkami przepięć w rozległej instalacji CCTV?
W instalacjach z długimi zewnętrznymi odcinkami kabli miedzianych największym zagrożeniem są przepięcia powstające od wyładowań atmosferycznych. Powstają one najczęściej na linii sygnałowej (skrętka, kabel koncentryczny). Aby zabezpieczyć instalację stosuje się tzw. zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.Zalety stosowania zabezpieczeń przepięciowych:
- zwiększenie odporności urządzeń na uszkodzenia,
- zapewnienie ciągłości nagrań i stabilności pracy systemu,
- ochrona zgromadzonego materiału z kamer,
- zabezpieczenie urządzeń peryferyjnych,
- zachowanie profesjonalizmu instalacji.
Zabezpieczenia przepięciowe marki Ewimar produkowane są w dwóch wersjach:
PROFESSIONAL to rozwiązania o podwyższonej skuteczności ochronnej i z odprowadzaniem ładunków o dużej wartości bezpośrednio do ziemi. Wbudowane 2 stopnie z odsprzęgającą linią opóźniającą w postaci rezystorów podwyższonej mocy pozwalają na eliminację przepięć elektrostatycznych oraz bezpośrednich przepływów dużych prądów udarowych. Seria PRO to podstawowe zabezpieczenie dla urządzeń montowanych na zewnątrz budynków.
EXTREME posiada dodatkowy stopień ochronny w postaci superszybkich bezpieczników MOSFET z automatycznym resetem. To innowacyjne rozwiązanie bardzo skutecznie chroni przed nagłymi impulsami prądowymi, które powstają podczas wyładowań i różnic potencjałów. Bezpiecznik MOSFET automatycznie wykrywa wzrost prądu i odcina obwód chroniony w czasie 1 µs. Po zdławieniu przepięcia przez elementy ochronne, połączenie jest natychmiast przywracane.
ZMZ-13 Zespół masztowy 13 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal R48615 został zaprojektowany w celu zapewnienia kompleksowej ochrony zbiorczej instalacji telewizyjnej, w szczególności instalacji multiswitchowej. Pozwala na zabezpieczenie systemu odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej przed skutkami przepięć oraz napięć wyindukowanych w przewodach na skutek wyładowań atmosferycznych. Prócz 8 torów satelitarnych zabezpiecza sygnał z 5 anten naziemnych, np. FM, 2xVHF, 2xUHF. Przeznaczony jest do montażu na maszcie za pomocą uchwytu R90610D. | ||
Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 N3255 pozwala na tworzenie szybkich przewodowych i bezprzewodowych połączeń sieciowych. Przeznaczony jest dla małych przedsiębiorstw oraz na użytek domowy. Wykorzystuje technologię MU-MIMO zapewniającą niespotykaną wydajność transmisji, dzięki której możliwy jest płynny przekaz HD wideo, komunikacja VoIP oraz działanie gier online. Na stylowej obudowie urządzenia znajduje się przycisk aktywujący funkcję Wi-Fi Protected Setup (WPS) - umożliwia ona aktywację połączenia wykorzystującego mechanizm szyfrowania WPA2 do ochrony sieci przed zagrożeniami z zewnątrz. | ||
Router RouterBoard RB3011UIAS-RM N243011 posiada zainstalowany system MikroTik na licencji 5, 10 portów Gigabit Ethernet, procesor 2 x 1,4 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Dzięki temu urządzenie sprawdza się idaelnie jako router lub koncentrator PPPoE. Zainstalowany system operacyjny MikroTik umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów sieciowych opartych o routing statyczny oraz dynamiczny. Dzięki zaawansowanej funkcji firewalla oraz kolejkowania możliwe jest zarządzenie zajętością pasma. | ||
Warto przeczytać:
Jak podłączyć mikrofon do urządzeń monitoringu? W CCTV możliwe jest nagrywanie obrazu wraz z dźwiękiem. W systemach HD-TVI moduł fonii podłączany jest do wejścia "audio in" w rejestratorze, natomiast w systemach IP podłączany jest do kamery i stamtąd dźwięk jest przesyłany do rejestratora. Poniżej przedstawiony jest schemat połączenia kamery IP Hikvision z modułem fonii DS-2FP2020 M1918...>>>więcej