Nr 4/2019 (28.01.2019)
Pies - robot w roli kuriera?
Niemiecka firma motoryzacyjna Continental, znana wszystkim z produkcji opon, zaprezentowała na targach CES 2019 wizję przyszłości, jaką jest pies - robot dostarczający paczki. Podczas demonstracji na targach można było zaobserwować, jak jeden z czworonożnych robotów wychodzi z ciężarówki i pokonuje trasę z samochodu pod dom wraz z przeszkodą, jaką napotyka na swej drodze. Następnie wchodzi po schodach, dzwoni do drzwi i zrzuca pod nimi paczkę. Na koniec wykonuje taniec radości i powraca do samochodu. Projekt ten udało się stworzyć dzięki nawiązaniu współpracy z firmą ANYbotics, posiadającą bogate doświadczenie w branży robotyki.Czy kurierzy mogą więc czuć się zagrożeni? Na szczęście na razie nie. Jak można się domyśleć, jeszcze długa droga przed nami, zanim takie usługi staną się na tyle wiarygodne, aby na stałe mogły zagościć w codziennym życiu. Jeżeli roboty nie staną się szybsze i mniej awaryjne, firmy będą skłaniały się ku przetestowanej i wiarygodnej technologii.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe czy izolator galwaniczny w instalacji RTV/SAT?
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal R48602 chroni sprzęt TV/SAT przed przepięciami wyindukowanymi w kablach sygnałowych podczas wyładowań atmosferycznych. Dobra praktyka instalatorska nakazuje stosowanie tego typu zabezpieczeń na wejściach urządzeń, do których podłączone są anteny (pierwsze urządzenia w instalacji). Są to z reguły wzmacniacze telewizji naziemnej, wzmacniacze magistrali multiswitchowej oraz multiswitche.Należy pamiętać o tym, że stosowanie tego typu elementów w nieuziemionych instalacjach jest pozbawione sensu. Zabezpieczenie to działa na zasadzie warystora, kierując wyindukowany ładunek do masy. W przypadku zabezpieczenia Signal R48602 już 230 V napięcia stałego spowoduje zwarcie. Dzięki prawidłowo uziemionej instalacji wyindukowany ładunek zostanie poprowadzony do ziemi.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe działa niezależnie od rodzaju napięcia blokując również napięcie zmienne. Jako ciekawostkę potraktować można fakt, że zabezpieczenie Signal znalazło zastosowanie m.in. w więzieniach, w których znudzonym więźniom zdarza się podłączać przewody sygnałowe instalacji TV bezpośrednio do gniazd elektrycznych 230 VAC, uszkadzając w ten sposób znajdujące się w instalacji urządzenia.
Izolator galwaniczny R48605 to element stosowany w instalacjach telewizyjnych w celu zniwelowania negatywnego wpływu różnic potencjałów w poszczególnych gałęziach sieci. Pozwala na eliminację powstałych na skutek tego zakłóceń na obrazie (najczęściej są to pasy lub śnieżenie) oraz przydźwięków, czy trzasków w torze audio (charakterystyczne buczenie o częstotliwości 50 Hz). Element ten wyposażono w kondensatory odpowiedzialne za wycinanie składowej stałej napięcia zarówno w torze sygnałowym, jak i neutralnym (masa). Efektem jest eliminacja niepożądanych zakłóceń.
Najczęściej problem zakłóceń dotyka użytkowników zbiorczych sieci kablowych, w których potencjał masy różni się od potencjału masy urządzeń instalowanych w mieszkaniach. Zwykle jest to efekt zaniedbań ze strony sieci kablowej lub osoby projektującej daną instalację. W skrajnych przypadkach napięcie na obudowach urządzeń oraz prąd, jaki płynie w wyniku jego powstania mogą uszkodzić sprzęt, a nawet być zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego. W instalacjach wyposażonych w tzw. zabezpieczenia różnicowoprądowe problemy te skutkować mogą częstym wyłączaniem zasilania.
Jak podłączyć kamerę IP do rejestratora mobilnego Protect?
Rejestratory mobilne Protect M80114 i M80115 (z GPS) w domyślnym trybie pracy obsługują 4 kamery AHD o rozdzielczości do 720p. Jeśli zachodzi potrzeba podłączenia kamer CVBS, należy zmienić tryb (do dyspozycji 4 x CVBS lub 2 x CVBS + 2 x 720p). Ciekawym trybem jest hybryda (IP + CVBS), gdzie dostępne są 4 kanały analogowe CVBS 960H i jeden kanał IP 1080p. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy potrzebna jest jedna kamera nagrywająca z wyższą niż standardowo jakością (np. 1080p z widokiem na przód do dokładnej obserwacji), a pozostałe mogą nagrywać w słabszej jakości 960H. Tryb ten jest również użyteczny, gdy trzeba podłączyć 5 kamer.Zmiana trybu pracy rejestratora
Panel dodawania i wyszukiwania kamer IP (maksymalnie można dodać 1 kamerę IP)
Połączenie z kamerą i rejestratorem IP bez dodatkowej wtyczki.
Dla kamer IP Hikvision należących do serii EasyIP 2.0 plus, EasyIP 3.0 oraz rejestratorów z serii I dostępny jest firmware umożliwiający wyświetlenie obrazu z kamery na dowolnej przeglądarce bez konieczności instalowania dodatkowej wtyczki WebComponents. Dzięki temu będzie możliwe korzystanie z najnowszych wersji takich przeglądarek jak Chrome czy Firefox, w których zaprzestano wsparcia dla wtyczek NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface). Aby z tego skorzystać należy zaktualizować kamery do wersji 5.5.61 oraz rejestratory do wersji 4.1.50 lub wyższej.Widok okna włączenia protokołu WebSocket(s) w kamerze
DS-2CD2125FWD-I K17292 (firmware 5.5.61) na przeglądarce Google Chrome (wersja 71.0.3578.98).
Ścieżka włączenia protokołów: Konfiguracja->Sieć->Ustawienia zaawansowane->Usługa sieciowa.
DS-2CD2125FWD-I K17292 (firmware 5.5.61) na przeglądarce Google Chrome (wersja 71.0.3578.98).
Ścieżka włączenia protokołów: Konfiguracja->Sieć->Ustawienia zaawansowane->Usługa sieciowa.
W przypadku podglądu na żywo bez dodatkowych plug-in używany jest protokół WedSocket lub WebSockets. Jeżeli dostęp do kamery jest uzyskany przy użyciu Google Chrome w wersji 45 lub wyższej, albo Mozilla Firefox w wersji 52 lub wyżej, należy włączyć protokół WebSocket lub WebSockets. W przeciwnym wypadku funkcje podglądu na żywo, wykonywania zdjęć i powiększenia cyfrowego będą niedostępne. Jeżeli kamera używa protokołu HTTP, należy włączyć funkcję WebSocket, a dla protokołu szyfrowanego HTTPS należy włączyć WebSockets.
Sygnał HD-TVI/AHD w światłowodzie.
Nowoczesne analogowe standardy CCTV pozwalają na transmisję sygnału z kamer 1080p na dystansie nawet 300 m przy wykorzystaniu dobrej jakości kabla koncentrycznego. W przypadku większych odległości między kamerą a rejestratorem, np. przy realizacji monitoringu wielkopowierzchniowych hal, fabryk, biurowców itp., odległość ta może okazać się niewystarczająca.Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie do transmisji kabla światłowodowego oraz zestawu urządzeń pozwalających na transmisję sygnału z kamer na dystansie nawet do 20 km. Ponadto włókno światłowodowe zapewnia pełną separację elektryczną urządzeń w sieci oraz zwiększa odporność linii przesyłowych na zakłócenia elektromagnetyczne pochodzące od innych urządzeń i przewodów miedzianych.
Na poniższym schemacie przedstawiono ideę działania dwukanałowego wideo konwertera Ultimode HDTVI-202 L2030. Wideo konwertery Ultimode są urządzeniami uniwersalnymi, tj. pozwalają na przesył wszystkich popularnych i stosowanych obecnie standardów wideo: TVI, AHD, CVI oraz CVBS/PAL.
Przykład zastosowania wideo konwertera L2030 z serii ULTIMODE
Dobieranie akcesoriów do szafy RACK.
Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (np. wentylatory).W e-Sklepie firmy DIPOL dostępny jest prosty mechanizm, który umożliwia dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Aby uruchomić konfigurator, należy wejść na kartę katalogową wybranej szafy RACK, a następnie na dole karty kliknąć przycisk:
W nowo otwartym oknie pokazują się elementy pasujące do wybranej szafy.
Źródło światła GRANDWAY 850/1300/1310/1550 nm FHS2Q01F L5826 to narzędzie niezbędne do dokonywania pomiarów tłumienia toru optycznego w sieciach FTTx. Stabilne źródło światła pozwala na generowanie fali o określonej długości i mocy, dzięki czemu pomiar jest dokładny i pewny. Urządzenie nadaje falę światła o długości 850 nm, 1300 nm, 1310 nm lub 1550 nm z mocą -5dBm. Oznacza to, że urządzenie może być wykorzystywane zarówno w instalacjach bazujących na światłowodach wielomodowych, jak i jednomodowych. | ||
DS-KV8102-IM Stacja bramowa IP Villa (1 przycisk, IC RFID) Hikvision G73631 to 1-abonentowa stacja bramowa, dedykowana do pracy w systemach wideodomofonowych IP marki Hikvision. Pozwala na nawiązanie połączenia audio/wideo z monitorami wewnętrznymi zainstalowanymi w mieszkaniu lokatorskim i centrum monitoringu (iVMS-4200). Panel wyposażony jest w kolorową kamerę 1,3 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni umożliwiający identyfikację osoby w przypadku braku oświetlenia. Posiada wbudowany czytnik kart IC, do którego można przypisać 256 kart Mifare. | ||
Switch PoE (extender) xPoE‑4‑11‑HS ATTE N29810 został zaprojektowany jako extender (repeater) sieci LAN oraz zasilania PoE. Przeznaczony jest do współpracy z kamerami IP oraz innymi urządzeniami sieciowymi zasilanymi w standardzie PoE 802.3at/af oraz PoE PASSIVE. Regeneruje sygnał sieciowy i przenosi zasilanie PoE na wybrane wyjścia. Najczęściej stosowany jako "wzmacniacz" do przedłużania sieci na odcinkach dłuższych niż 100 m. Dodatkowo nadaje się idealnie jako "aktywny rozdzielacz" w sytuacjach, gdy na jednym kablu potrzebujemy uruchomić kilka odbiorników PoE (np. kilka kamer IP) lub gdy potrzebujemy stworzyć dodatkowe odgałęzienie sieciowe. | ||
Warto przeczytać:
Switch do rozbudowanych sieci światłowodowych. Urządzenie TP-LINK JetStream T2600G-28SQ N29968 wyposażone jest w 24 gigabitowe sloty SFP, 4 porty 10/100/1000 Mb/s RJ45 i 4 sloty 10G SFP+, co umożliwia utworzenie stabilnego środowiska sieciowego i korzystanie z szybkich i wydajnych połączeń. Urządzenie zapewnia wysoką jakość pracy, zaawansowaną obsługę funkcji QoS, funkcje zarządzania siecią w warstwie 2 i 2+...>>>więcej