Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 5/2019 (4.02.2019)

Chiński Big Brother.

Komunistyczny rząd Chin planuje wykorzystać opracowany dla wojska system kamer CCTV i sztucznej inteligencji w celu śledzenia ludzi w całym kraju. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza PLA wykorzysta krajową sieć nadzoru do identyfikacji poszukiwanych cywilów. Największą zaletą nowej technologii identyfikacji EnsembleNet jest jej skuteczność, którą szacuje się na aż 90 procent.
Układ 80 punktów znajdujących się w okolicy oczu, nosa i ust tworzy unikatowy obraz każdego człowieka, jest jak jego DNA - niepowtarzalny. Im dokładniej zostaną one zeskanowane, tym prawdopodobieństwo identyfikacji jest większe. Cyfrowa kamera wideo mierzy odległość między różnymi punktami na ludzkiej twarzy, takimi jak szerokość nosa, głębokość oczodołów, odległość między oczami i kształt linii szczęki. Dodatkowo kształt ciała i cechy charakterystyczne są wykrywane, zapamiętywane i porównywane z innymi informacjami przechowanymi w bazie danych. Inteligetny algorytm potrafi zidentyfikować daną osobę w przebraniu, niezależnie od pozy czy chodu. Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy działa poprzez dopasowywanie oglądanej w czasie rzeczywistym postaci do zdjęcia w archiwum.
Chiny opracowały już różne podobne techniki, aby śledzić ponad miliard cywilów. Dzięki nowej technologii azjatyckie supermocarstwo ma nadzieję na wprowadzenie programu "punktów kredytu społecznego", który ocenia obywateli na podstawie ich zachowania. Ci, którzy nie przestrzegają reguł, zostają dodani do listy, która zabrania im pewnych luksusów. Jeden z dziennikarzy twierdzi, że zakazano mu wysyłania swoich dzieci do prywatnej szkoły oraz kupowania nieruchomości po tym, jak sąd nakazał mu przeprosić za umieszczenie szkodliwego tweeta dotyczącego reżimu. Inteligentny system nadzoru może skanować 2 miliardy twarzy w ciągu kilku sekund. Eksperci są przekonani, że technologia rozpoznawania twarzy wkrótce prześcignie technologię odcisków palców, jako najbardziej skuteczny sposób identyfikowania ludzi.

Instalacja RTV/SAT w wielkopowierzchniowym kompleksie hotelowym.

Projektantowi postawiono trzy główne wymogi. Przede wszystkim instalacja ma obejmować zasięgiem 5 obiektów wchodzących w skład dużego kompleksu. Instalacja dystrybuować ma sygnał DVB-T z lokalnego nadajnika oraz 15 programów satelitarnych w postaci cyfrowego sygnału DVB-T. Aby zapewnić sygnał telewizji naziemnej możliwie najlepszej jakości oraz wyrównać poziomy sygnałów na wejściu instalacji, wykonawca zdecydował się na wykorzystanie programowanego cyfrowo czterokanałowego wzmacniacza at440 R82511 TERRA. Dodatkowo, w celu wprowadzenia sygnału z pasma VHF oraz FM, wykorzystano wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 R82520.
Splitter optyczny so414 Terra 1x4Tłumik antenowy TV regulowany TRA-03Gniazdo GAR-TVP8/RS5 podtynkowe nieprzelotoweTransmiter optyczny mo418 4D31 TERRA 1x6 dBm 1310 nmGniazdo GAR-TVP8/RS5 podtynkowe nieprzelotoweOdgałęźnik TV 8-krotny FAC-8-20 dB (5-1000MHz)Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRMultiswitch SRM-522 (950...2150 MHz/290...2340 MHz) Terra z AGC - klasa A z pasywnym torem TV system Digital SCR/UnicableKonwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME ProAntena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T DABAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFWęzeł optyczny FTTH OD-005P TERRAWęzeł optyczny FTTH OD-005P TERRAWęzeł optyczny FTTH OD-005P TERRAWęzeł optyczny FTTH OD-005P TERRACyfrowy czterokanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at440 TERRATransmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 8xDVB-T (COFDM) TDX-480 FTA TERRATransmiter optyczny mo418 4D31 TERRA 1x6 dBm 1310 nmSplitter optyczny so414 Terra 1x4Zasilacz UP413 12V/4.5A do urządzeń modułowych TerraWielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 Terra
Schemat instalacji optyczno-miedzianej dla 5 obiektów hotelowych z dystrybucją sygnału DVB-T (4 multipleksów cyfrowych naziemnej telewizji oraz 8 multipleksów z transmodulatora tdx-480 R81621). Część sygnału źródłowego wydzielono na podsieć lokalną (budynek, w którym znajduje się pomieszczenie techniczne). Do pozostałych obiektów doprowadzono światłowody jednomodowe.
Odbiór i dystrybucja programów satelitarnych możliwa jest dzięki zastosowaniu transmodulatora tdx-480 R81621. Przedstawiona na schemacie konfiguracja paneli umożliwia odbiór 16 programów satelitarnych w jakości Full HD z 8 transponderów.
Przygotowany do dystrybucji sygnał DVB-T transmitowany jest do kolejnych budynków światłowodem jednomodowym. Do tego celu użyto nadajnika optycznego mo418 4D31 R82522 o mocy lasera 6 dBm. Dodatkowo, na tej samej szynie DIN R82538 zamontowano optyczny splitter so414 R82527 w celu podziału sygnału na cztery tory optyczne. Zasilanie nadajnika realizowane jest za pomocą zasilacza DR-60-12 12V/4.5A R82532. Odwrotna konwersja sygnału z medium optycznego na miedź realizowana jest w budynkach hotelowych przez węzły optyczne TERRA OD-005P R81760. Maksymalny poziom sygnału na wyjściu węzła wynosi 107 dBµV, co pozwala na dystrybucję sygnału telewizyjnego do kilkudziesięciu gniazd R62120 bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy. W takiej konfiguracji urządzeń światłowodowych sygnał DVB-T można wysłać na odległość nawet 12 km.

Powiadomienia alarmowe wysyłane przez e-mail.

System monitoringu Hikvision może wysyłać powiadomienia e-mail po wykryciu zdarzenia lub wyjątku. E-mail zawiera opis oraz obraz z powiązanej ze zdarzeniem kamery. W ten sposób użytkownik jest na bieżąco informowany o interesujących go zdarzeniach i wyjątkach.
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-ITM (1080p, 2.8 mm, 0.005 lx, IR do 20m) TURBO HD 4.0Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HQHI-K2 (2 Mpix, 15kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0
Zdarzenia włączane są niezależnie dla każdego kanału:
 • detekcja ruchu,
 • sabotaż obrazu,
 • utrata obrazu,
 • zdarzenia VCA.
Obsługiwane wyjątki to m.in:
 • błąd i przepełnienie HDD,
 • nieuprawnione logowanie,
 • rozłączenie sieci.

Instalacja wideodomofonowa IP Hikvision w domu jednorodzinnym.

Na poniższym rysunku znajduje się schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision dla budynku jednorodzinnego. Instalacja powstała w oparciu o jednoprzyciskową stację bramową DS-KV8102-IM G73631 oraz dwa dotykowe monitory 7” DS-KH6310 G74038. Do zasilenia monitorów i stacji bramowej został wykorzystany 8-portowy switch PoE DS-KAD606 G74812 o napięciu wyjściowym DC 24 V. Switch wyposażony jest w 6 portów PoE oraz 2 dodatkowe porty LAN dedykowane do dalszej komunikacji (połączenie możliwe jest również za pomocą zwykłego switcha lub routera przy lokalnym zasileniu wszystkich urządzeń). System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link C2 AC900 N3261. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm. Przystosowany jest do pracy przy napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820. Sterowanie elektrozaczepem odbywa się poprzez przekaźnik umieszczony w stacji bramowej.
ES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraDS-KAB02 Obudowa natynkowa do stacji bramowych DS-KV8X02-IM Villa HikvisionDS-KH6310 Monitor 7Zasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerDS-KAD606 Switch PoE do wideodomofonów IP marki HikvisionDS-KH6310 Monitor 7Router Gigabit TP-Link C2 AC900 Wireless 802.11ac 4xLAN, 1xWANDS-KV8102-IM Stacja bramowa IP Villa (1 przycisk, IC RFID) Hikvision
Instalacja wideodomofonowa IP dla domu jednorodzinnego
Po naciśnięciu przycisku obydwa panele w domu zaczynają dzwonić równolegle. Po odebraniu rozmowy możliwa jest dwukierunkowa komunikacja audio/video oraz zwolnienie rygla. W przypadku nieobecności lokatora może nastąpić przekierowanie rozmowy na smartfon i zdalne otwarcie furtki. Wbudowana pamięć monitorów 256 MB umożliwia zapis zdjęć, wiadomości i pozostawienie komunikatu w przypadku nieobecności lokatora. Do obsługi za pomocą smartfona dedykowana jest aplikacja Hik-Connect. Konfiguracja i obsługa za pomocą komputera odbywa się z wykorzystaniem aplikacji klienckiej iVMS-4200.

Kolorystyka adapterów światłowodowych - czy jest istotna?

W przypadku światłowodowych połączeń jednomodowych, niezależnie od wyboru rodzaju złącza możliwe jest zakończenie światłowodu złączem z ferrulą prostą (PC - ang. Physical Contact) lub ściętą pod kątem 8 stopni (APC - ang. Angled Physical Contact). Wybór rodzaju szlifowania uwarunkowany jest rodzajem zastosowanych urządzeń lub wymogami dotyczącymi reflektancji (złącza APC znacznie lepiej tłumią sygnały odbite). Standardem jest kolorowe oznaczenie obu rodzajów złączy: PC (proste) są niebieskie, natomiast APC (ścięte pod kątem) są zielone.
Podobnie w przypadku adapterów światłowodowych - wyróżnić można te w kolorze zielonym oraz niebieskim. Okazuje się jednak, że adaptery te nie różnią się od siebie żadnym parametrem technicznym. Znajdujące się w środku tuleje pozycjonujące ferrule mają ten sam rozmiar oraz wykonane są z tego samego materiału. Identyczne są również wymiary zewnętrzne adaptera. Po co więc rozróżnienie kolorystyczne?

Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S, SC-SC, simplex
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-522S, SC/APC-SC/APC, simplex
Adaptery SC/PC są niebieskie
Adaptery SC/APC są zielone
Kolor adaptera ma informować instalatora o tym, jaki wtyk w patchcordzie należy zastosować wpinając się w przełącznicę, czy szafkę światłowodową. Często zdarza się, że weryfikacja rodzaju złączy wewnątrz przełącznicy jest utrudniona. Odpowiednie oznaczenie kolorystyczne jest wówczas pomocne i pomaga uniknąć błędów przy podłączaniu urządzeń.
Jeżeli adaptery i pigtaile w przełącznicy światłowodowej są zielone, to wiadomo, że są to złącza SC/APC

Nowy rodzaj switchy PoE w ofercie!

Switch PoE ULTIPOWER 00108afat N29985 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 10 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 8 z nich obsługuje funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zapewnia im zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP, itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać 110 W.
Nowy switch posiada dwa porty uplinkowe służące do podłączenia np. NVR oraz rutera. Dodatkowo, wszystkie porty PoE mogą pracować w trybie Extend umożliwiając zasilanie i transfer danych na odległość do 250 m.
Switch PoE ULTIPOWER 00108afat 802.3af/at 110W 10x RJ45 (8xPoE)
Switch PoE ULTIPOWER 00108afat 802.3af/at 110W 10x RJ45 (8xPoE) N29985
Cechy wyróżniające:
 • 10 portów 10/100 Mb/s,
 • 8 portów PoE, transfer danych i zasilanie urządzenia przy wykorzystaniu jednego kabla,
 • Nie jest wymagany montaż ani konfiguracja urządzenia,
 • Pojedynczy port PoE przenosi moc do 30 W,
 • Maksymalna, sumaryczna moc zasilanych urządzeń to 110 W,
 • Obsługa urządzeń zasilanych PoE, działających zgodnie ze standardem IEEE802.3af/at,
 • Obsługa funkcji auto-learning i auto-aging adresów MAC (tablica wielkości 1K),
 • Diody LED informujące o stanie i prędkości połączenia, jego aktywności oraz o zasilaniu
 • Funkcja Extended umożliwiająca zasilanie urządzeń połączonych skrętką o długości do 250 m.
Schemat zastosowania switcha

Nowości produktowe:

DS-KAD606 Switch PoE do wideodomofonów IP marki Hikvision
DS-KAD606 Switch PoE do wideodomofonów IP marki Hikvision G74812 to 8-portowy switch dedykowany do współpracy z systemami wideodomofonymi IP marki Hivkision. Wyposażony został w 6 portów PoE o napięciu 24 V/DC, do których można podłączyć stacje bramowe i monitory pracujące w tym standardzie oraz dwa porty LAN przeznaczone do dalszej komunikacji (podłączenia do sieci lub pracy kaskadowej). Pozwala na szybkie podłączenie, komunikację i zasilanie urządzeń za pomocą skrętki komputerowej.
Moduł SFP+ Ultimode 10Gbit/s BiDi (WDM) jednomodowy 1270nm/1330nm 20 km
Moduł SFP+ Ultimode 10Gbit/s BiDi jednomodowy 1270 nm / 1330 nm 20 km L1430 to moduł konwertujący sygnał elektryczny na sygnał światłowodowy. Moduł oferuje transmisję z prędkością 10 Gbit/s w jednym jednomodowym włóknie światłowodowym (transmisja typu BiDi / WDM). Maksymalna odległość transmisji to 20 km.

Tuner Ferguson Ariva 154 combo DVB-S/S2+DVB-T/T2/C
Tuner Ferguson Ariva 154 combo DVB-S/S2+DVB-T/T2/C A99397 umożliwia odbiór telewizji naziemnej DVB-T/T2, kablowej DVB-C oraz satelitarnej DVB-S/S2. Dzięki wbudowanemu portowi USB z funkcją timeshift możliwe jest nagrywanie ulubionych programów na zewnętrznej pamięci. Odbiornik umożliwia korzystanie z serwisów internetowych (Youtube, Dailymotion, Google Maps i innych). Wyposażony jest w szybki procesor umożliwiający zaawansowaną obsługę napisów i odtwarzanie filmów Xvid (divx).

Warto przeczytać:

Konwersja sygnału z kamer HDTVI do standardu DVB-T. Udostępnienie obrazu z kamer monitoringu CCTV w zbiorczej instalacji telewizji naziemnej lub instalacji multiswitchowej jest często poruszanym tematem przy okazji modernizacji instalacji TV. Do wprowadzenia sygnałów z kamer monitoringu (o maksymalnej rozdzielczości 1080p) posłużyć może transmodulator IP-4xDVB-T mix440 TERRA R81611. Jeden panel odbiera strumień RTSP o maksymalnej przepływności 200 Mbit/s i tworzy 4 sąsiednie multipleksy DVB-T (w każdym MUX-ie można przekazywać obrazy z 3 kamer full HD). Do zaprogramowania mix-440 nie jest wymagany żaden programator, a konfiguracja modułu odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej poprzez port RJ-45...>>>więcej
Przykład konwersji obrazu z 8 kamer monitoringu CCTV w standardzie HDTVI (o rozdzielczości 1080p) do standardu DVB-T z wykorzystaniem transmodulatora mix440 R81611
Szafy RACK - kompletna oferta