Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2019 (21.01.2019)

Chińczycy zbudowali największą antenę.

W Chinach powstała największa na świecie antena działająca na skrajnie niskich częstotliwościach. Budowa systemu o nazwie WEM (ang. Wireless Electromagnetic Method) zajęła 13 lat. Jest on częścią strategii określonej w jedenastym pięcioletnim planie rozwoju gospodarki, który wystartował w 2006 r. System wykorzystuje maszty naziemne do generowania fal radiowych o bardzo niskich częstotliwościach. Mogą one wnikać głęboko pod powierzchnię Ziemi, co umożliwia lokalizację cennych złóż mineralnych (ropy) i metali szlachetnych, a także wykrywanie wczesnych objawów trzęsień ziemi. Bardzo istotne są też zastosowania militarne, szczególnie do zapewnienia komunikacji z łodziami podwodnymi, wśród których chińska armia jest największą światową potęgą. System może zapewnić łączność z łodziami zanurzonymi na setki, a nie dziesiątki metrów pod wodą, jak w przypadku łodzi amerykańskich.
Plan systemu WEM
(źródło www.eng.chinamil.com.cn)
Anteny emitują fale radiowe o skrajnie niskiej częstotliwości (ELF - extremely low frequency) w zakresie 0,1 do 300 Hz. Ich instalacja zajmuje łączną powierzchnię 3700 km kwadratowych. Główna antena nadawcza jest macierzą połączonych ze sobą masztów kratowych linii napowietrznych wysokiego napięcia, które rozciągają się na 60 km wszerz i 80 do 100 km wzdłuż. Maszty połączone są ze sobą podziemnymi przewodami mogącymi przewodzić prąd o wysokim natężeniu. Wytwarzają one pulsacyjne pole elektromagnetyczne, będące źródłem promieniowania elektromagnetycznego. Fale radiowe mogą być transmitowane na wielkie odległości (system ma uzyskać rekordowy zasięg), propagując nie tylko przez atmosferę, ale również skorupę ziemską na 3500 km.
Kontrowersje budzi aspekt wpływu instalacji na zdrowie okolicznych mieszkańców. Specjaliści oceniają że promieniowanie emitowane przez instalację może oddziaływać na 230 milionów osób. Podobna instalacja miała powstać w USA, jednak budowę przerwano ze względu na protesty mieszkańców. WHO ostrzega, że te fale mogą przyśpieszać rozwój nowotworów. Badania naukowców z Państwa Środka dowodzą jednak, że nawet stojąc bezpośrednio pod źródłem promieniowania jest się narażonym na promieniowanie o mocy do 10 W, przy czym chińskie standardy jako niebezpieczne traktują promieniowanie o mocy powyżej 300 W.

Sygnał DVB-T i Internet w skrętce komputerowej.

Projektanci instalacji niskoprądowych dla budynków biurowych w swoich opracowaniach uwzględniają często wyłącznie okablowanie komputerowe (skrętkę komputerową). W sytuacji, gdy do wybranych punktów obiektu doprowadzić należy sygnał telewizyjny - na przykład ze zbiorczej anteny DVB-T, brak przewodu koncentrycznego stanowić może duży problem w realizacji tego zadania.
Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie unikalnych na skalę europejską transformatorów TV-LAN Signal R94200. Zestaw dwóch pasywnych urządzeń pozwala na transmisję sygnału telewizyjnego oraz Internetu w jednej skrętce komputerowej. Idea działania przedstawiona została na poniższym rysunku.
Zestaw transformatorów pasywnych TV-LAN Signal [2 szt.]
Przesył sygnału DVB-T i LAN w jednej skrętce komputerowej
z zastosowaniem pasywnych transformatorów R94200
Choć rozwiązanie bazuje na połączeniach punkt - punkt, możliwe jest wielokrotne stosowanie kompletów nadajnik - odbiornik, na przykład w sytuacji, gdy w danym punkcie sieci konieczny jest podział sygnału TV na rozgałęźniku telewizyjnym oraz Internetu na switchu sieciowym. Po takim podziale sygnał TV ponownie może być transmitowany skrętką.
Zestaw transformatorów pasywnych TV-LAN Signal [2 szt.]
Widok transformatorów - złącza LAN oraz RF R94200
Rozwiązania bazujące na tego typu transformatorach są dużo bardziej ekonomiczne oraz, co istotne, nie obciążają zasobów sieci IP, ponieważ nie mamy tu do czynienia z żadną konwersją sygnału. Zmianie ulega jedynie medium transmisyjne.

Tryb „Enhanced IP” w rejestatorach analogowych.

Rejestratory analogowe Hikvision Turbo HD 4.0 (HD-TVI 4.0) posiadają specjalny tryb rozszerzonej obsługi kamer IP. Standardowo rejestratory te obsługują określoną ilość kamer IP oraz mają możliwość zmiany dowolnie wybranych kanałów analogowych w kanały IP. Uruchamiając tryb enhanced IP zwiększa się ilość obsługiwanych kanałów IP. Ich maksymalna liczba jest dostępna po wyłączeniu wszystkich kanałów analogowych i zależy od modelu oraz ilości kanałów analogowych n, a może być wyliczona w oparciu o formuły z poniższej tabeli (w nawiasie - maksymalna rozdzielczość kamer IP):
Seria HQHI HUHI HTHI
9000 n/2+n (6MP) n+n (12MP) -
8100 n/2+n (6MP) - -
7300 n/2+n (6MP) n+n (8MP) n+n (8MP)
7200 n/2+n (6MP) n+n (8MP) -
7100 n/2+n (6MP) n+n (8MP) -
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56F7T-IT3Z (3Mpix, 2.8-12 mm motozoom, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD 3.0Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1143G0-I (4 Mpix, 2.8 mm, 0.028 lx, IK10, IR do 30 m, H.265/H.264)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2085FWD-I (8 MPix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Switch zarządzalny PoE ULTIPOWER 2216af 802.3af 16xFE (16xPoE), 2xSFP (lub 2xGE)Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HUHI-K2 (5 Mpix, 12kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56H0T-VPITF (5 Mpix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 20 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Rejestrator analogowy DS-7208HUHI-K2 M75509 w trybie standardowym obsługuje 12 kamer (8 kamer analogowych do 5 Mpix i 4 kamery IP do 8 Mpix ). W trybie Enhanced IP obsłuży 16 kamer (8 kamer analogowych do 5 Mpix i 8 kamer IP do 8 Mpix ). Po wyłączeniu kanałów analogowych jest możliwość podłączenia 16 kamer IP do 8 Mpix.
Tryb Enhanced IP wyłącza obsługę zdarzeń inteligentnych na kanałach analogowych oraz ogranicza rozdzielczość na wyjściach wideo HDMI/VGA do 1080p. Jego uruchomienie jest możliwe tylko przy bezpośrednim dostępie do menu rejestratora.

Monitoring IP z wykorzystaniem analityki wideo.

Systemy monitoringu wideo rozwijają się bardzo dynamicznie. Kilka lat temu podstawowym zdarzeniem alarmowym dostępnym i wykorzystywanym w monitoringu wideo była detekcja ruchu. Dziś kamery dysponują zaawansowaną analityką obrazu ułatwiającą rejestrację, selekcję i wyszukiwanie interesujących zdarzeń. Przykładem może być wykrywanie tablic rejestracyjnych, detekcja twarzy, przekroczenie linii wirtualnej, naruszenie obszaru wtargnięcia, czy wykrywanie pojawiających się i znikających przedmiotów w zadanej strefie. Zastosowanie tego typu rozwiązań sprawia, że nie trzeba poświęcać wielu godzin na przeszukiwanie nagrań. Wystarczy skorzystać z funkcji, które oferują nowoczesne systemy, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie.
Poniżej przedstawiony został schemat monitoringu w oparciu o kamery IP Hikvision z serii Easy IP 3.0 oraz rejestrator DS-7608NI-K2 K22074 z kompresją H.265. Szereg inteligentnych funkcji dostępnych w kamerach i obsługiwanych przez rejestrator pozwala stworzyć system, w którym wyszukiwanie nagrań stanie się bardzo szybkie.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2025FWD-I (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-K2 (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)Switch PoE ULTIPOWER 0098af 802.3af 9xFE (8xPoE)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA III 6Gb/s 64MB WD30PURZMonitor LCD 28
Schemat monitoringu IP Hikvision z wykorzystaniem inteligentnej analizy
Kamery rozmieszczone wokół budynku zapewniają pokrycie całego terenu. W systemie zostało ustawione nagrywanie zdarzeniowe w postaci detekcji ruchu, obszaru wtargnięcia i przekroczenia linii wirtualnej. Z poziomu kamer skierowanych w stronę bramy wjazdowej i furtki wydzielono przed nimi strefy obszaru wtargnięcia. Dodatkowo, cały teren wokół domu został pokryty liniami wirtualnymi. Kierunek przekroczenia linii został określony od ogrodzenia w stronę domu.
Wyszukiwanie nagrań może odbywać się z określeniem interesującego nas zdarzenia. Jeśli istnieje podejrzenie, że osoba wchodziła przez furtkę lub bramę wjazdową, można przeszukać nagrania z wykorzystaniem obszaru wtargnięcia. Jeżeli ktoś przeskoczył przez ogrodzenie, to można wyznaczyć w tym miejscu linię wirtualną. Ostatnią metodą jest przeszukanie nagrań z wykorzystaniem wykrywania zdarzeń z detekcji ruchu. Tego rodzaju selekcja pozwoli szybko przeszukać zdarzenia alarmowe z minimalizacją fałszywych alarmów. Dodatkowo, kamery i rejestrator wspierają funkcję ANR, umożliwiającą zapisywanie nagrań na karcie pamięci i synchronizację ich z rejestratorem w przypadku problemów z siecią. Kamery i rejestrator wspierają kompresję H.265, dzięki czemu nagrania mogą być przechowywane 2 razy dłużej w porównaniu z H.264, przy takiej samej pojemności dyskowej.

Światłowody - połączenie jedno- czy dwuwłóknowe?

Instalator, stając przed wyborem urządzeń do transmisji światłowodowej, może zdecydować się na te pracujące na jednym (WDM) lub dwóch włóknach (duplex). Przy wyborze zwykle brane są pod uwagę dwa czynniki: dostępność włókien w kablu oraz cena rozwiązania. Tymczasem warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden, stricte techniczny aspekt - wykorzystanie jednej lub dwóch długości fal.
Transmisja WDM w swojej najprostszej postaci wykorzystuje 2 długości fali (np. 1310 i 1550 nm w L11521) w jednym włóknie. Natomiast w połączeniu typu duplex tylko jedna długość fali (np. 1310 nm) jest wykorzystywana zarówno do nadawania, jak i odbierania (transmisja odbywa się na dwóch włóknach). Cechą charakterystyczną transmisji światłowodowych jest fakt, że różne długości fali są różnie tłumione przez włókno światłowodowe. Dotyczy to również tzw. makrozgięć kabli/włókien, czyli tych przekraczających 2 mm średnicy. Zgięcie kabla powoduje z reguły znacznie większe tłumienie dla wyższych długości fal.
Wykres przedstawiający zależność tłumienia od długości fali dla mikrozgięć (kolor niebieski),
makrozgięć o promieniu 20 mm (kolor czerwony) oraz 25 mm (kolor zielony)
(Dane pochodzą z opracowań firmy Cabelcon)
Z wykresu wynika, że przypadkowo wykonane zagięcie włókna zaowocuje różnym tłumieniem dla różnych długości fal - przykładowo: zgięcie o promieniu 20 mm dla długości fali 1310 nm nie wygeneruje większego tłumienia, natomiast dla długości fali 1550 nm tłumienie na takim zgięciu przekroczy 2 dB, co przy jednostkowym tłumieniu włókna wynoszącym ok. 0,25 dB/km stanowi wartość gigantyczną. Istotne są więc zarówno same wartości, jak i ich wzajemne różnice.
Decydując się na system wykorzystujący więcej niż jedną długość fali należy być świadomym powyższego zjawiska. Dlatego również ogólnie zalecaną praktyką jest wykonywanie pomiarów dla wszystkich wykorzystywanych w instalacji długości fal.

Jeszcze większa oferta szaf serwerowych!

Do oferty firmy DIPOL wprowadzone zostały kolejne stojące szafy serwerowe RACK. Szafy tej serii posiadają perforowane drzwi przednie oraz tylne. Dzięki temu możliwe jest chłodzenie znajdujących się wewnątrz urządzeń z zewnętrznych klimatyzatorów. Odstęp między parami szyn montażowych (szyny zlokalizowane są po obu stronach szafy) może być regulowany, z krokiem 1 cm, co zdecydowanie ułatwia montaż serwerów i innych tego typu urządzeń. Szafy posiadają zamykane na zamki ściany boczne.
Instytut Techniki Górniczej KOMAG potwierdził w badaniach zgodność szaf RACK Signal z normą PN-EN 62368-1:2015-03:
Dokument potwierdzający zgodność z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w Rozdziale II Dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. oraz w Dyrektywie 2014/35/EU poprzez spełnienie wytycznych normy PN-EN 62368-1:2015-03, wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Szafy były poddawane testom np. na badanie dostępu do części pod napięciem, czy też wytrzymałości mechanicznej.
Do oferty zostały wprowadzone szafy serwerowe z perforowanymi drzwiami o wysokości 24U i 32U oraz głębokości 800 mm i 1000 mm:
Szafa serwerowa RACK 19` 24U 800x800mm stojąca SIGNAL
Szafa serwerowa RACK 19` 24U 800x1000mm stojąca SIGNAL
Szafa serwerowa RACK 19` 32U 600x800mm stojąca SIGNAL
Szafa serwerowa RACK 19`
24U 800x800mm stojąca SIGNAL
R9120162
Szafa serwerowa RACK 19`
24U 800x1000mm stojąca SIGNAL
R9120163
Szafa serwerowa RACK 19`
32U 600x800mm stojąca SIGNAL
R9120164

Nowości produktowe:

ZMZ-12 Zespół masztowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych
ZMZ-12 Zespół masztowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych R48614 został zaprojektowany w celu zapewnienia kompleksowej ochrony zbiorczej instalacji telewizyjnej, w szczególności instalacji multiswitchowej. Pozwala na zabezpieczenie systemu odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej przed skutkami przepięć oraz napięć wyindukowanych w przewodach na skutek wyładowań atmosferycznych. Przeznaczony jest do montażu na maszcie za pomocą uchwytu R90610D.
Monitor LED 23.6
Monitor LED 23.6" HIKVISION DS-D5024FC HDMI, D-Sub, BNC, RCA M30236 został przystosowany do pracy ciągłej w systemach monitoringu CCTV. Ekran o rozdzielczości 1920x1080 z podświetleniem LED poprawnie odzwierciedla kolory i ma niski czas reakcji wynoszący 5 ms. Obraz może być wyświetlany poprzez jedno z wejść wideo: VGA lub HDMI. Monitor jest przystosowany do montażu na uchwycie VESA (100 mm x 100 mm).
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2325FWD-I CZARNA (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)
Kamera sufitowa Hikvision DS-2CD2325FWD-I K17303B dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,8" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 108°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).

Warto przeczytać:

HDMI z USB na wielu telewizorach. Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3613 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB, np. w celu sterowania rejestratora myszką...>>>więcej
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)
Multiswitche TERRA klasy A. 4 lata gwarancji.