Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2019 (14.01.2019)

Autonomiczne taksówki wyjechały na ulice.

Waymo, firma działająca w holdingu z Alphabet Inc. (konglomerat i holding powołany przez Google) rozpoczęła oficjalne miejskie testy systemu autonomicznego sterowania samochodami. Prace nad projektem trwały niemal dekadę, a pierwsze testy rozpoczęły się kilka lat temu.
Waymo One to taksówka wykorzystująca system prowadzenia i nawigowania bez potrzeby ingerencji kierowcy. System zainstalowany jest w minivanach Chrysler Pacifica. Auto posiada ogromną ilość czujników i kamer, które pozwalają w pełni autonomicznie przewozić pasażerów. Usługa oficjalnie zadebiutowała w czterech miastach wchodzących w skład zespołu miejskiego Phoenix - Chandler, Mesa, Tempe oraz Gilbert. Całkowita powierzchnia, gdzie będą jeździły taksówki wynosi ok. 100 mil kwadratowych (ok. 259 km kwadratowych).
Autonomiczne taksówki Waymo w Phoenix
Z Waymo początkowo będą mogły korzystać osoby należące do grupy testowej, które już wcześniej miały możliwość darmowego testowania pojazdów od Google. Jednak teraz będą musieli za każdą podróż zapłacić odpowiednią kwotę - jest ona porównywalna z cennikiem Lyft, czy Ubera. Pozostali mieszkańcy Phoenix muszą na dostęp do usługi jeszcze poczekać. Co ciekawe, pomimo rewolucyjnych zapowiedzi, w samochodzie dalej jest kierowca - nie prowadzi on jednak pojazdu, tylko kontroluje działanie maszyny.
Wielu specjalistów, którzy byli niedawno sceptycznie nastawieni do autonomicznych samochodów, po sprawdzeniu możliwości najnowszych konstrukcji często przyznają, że pojazdy, które zawiozą pasażera z punktu A do punktu B bez udziału kierowcy, mogą być powszechnie dostępne przed rokiem 2030.

Transfer urządzeń w ramach Hik-Connect.

Najnowsza wersja aplikacji mobilnej do obsługi systemów CCTV Hikvision, czyli Hik-Connect zwiększa swoją funkcjonalność o możliwość transferu urządzeń między kontami. Urządzenie, które ma zostać transferowane, zostanie usunięte ze starego konta i przypisane do nowego konta (wraz z pełnymi uprawnieniami i dostępem do konfiguracji). Do tej pory możliwe było tylko udostępnianie urządzenia (oznacza to, że pozostawało przypisane do początkowego konta i nie było dostępu do konfiguracji). Transfer urządzenia jest rozwiązaniem problemu, kiedy trzeba przekazać pełny dostęp do rejestratora (np. instalator po wykonaniu instalacji).
Transfer urządzenia dostępny jest z poziomu menu ustawień dodanego urządzenia

Konwersja sygnałów DVB-T oraz DVB-S/S2 do IP.

IPTV to metoda dostarczania treści telewizyjnych, która zamiast tradycyjnych sposobów, bazujących na kablu koncentrycznym, wykorzystuje technologie stosowane w sieciach komputerowych.
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie streamery IP, które umożliwiają dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji naziemnej, kablowej oraz satelitarnej DVB poprzez sieć Ethernet (LAN), bazującą na skrętce komputerowej.
  sti-410C  sti-440   sdi-410c sdi-480  mix-440
   R81617  R81618 R81619  R81638  R81611
Kod  R81604  R81606 R81608  R81610 R81611
Standard wej. DVB-T/T2/C DVB-T/T2/C DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
IP
Liczba MPTS 1 4 1 8  4
Standard wyj.   IP IP IP IP 4xDVB-T
SPTS/MPTS tak tak tak tak tak
Max. bitrate [Mb/s]  100 200 100 400 200
Gniazdo CI 1x brak 1x brak brak
Strumienie IP mogą być odbierane przez cyfrowy odbiornik IF-442HD IPTV R81612 lub komputery PC, laptopy, smartfony oraz inne urządzenia mobilne z zainstalowaną darmową aplikacją VLC rozwijaną przez VideoLAN.
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Odbiornik cyfrowy IF-442HD IPTV R81612 umożliwiający odbiór sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP

Nazewnictwo kamer IP Hikvision z linii ekonomicznej.

Poniżej znajduje się objaśnienie symboliki kamer IP (bez kamer PTZ) z linii ekonomicznej z uwzględnieniem tylko tych oznaczeń, które w niej występują. Jej znajomość pozwala w szybki sposób wybrać kamerę odpowiednią dla danej instalacji.
Człon nazwy
I II
III IV V VI - VII
Przykładowy model DS-2CD 2 6 4 3 G0 IZS
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2643G0-IZS (4 MPix, 2.8-12 mm Motozoom, 0.018 lx, IR do 50m, WDR, IK10, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2643G0-IZS K17856
I. Stałe oznaczenie - kamera kolorowa IP marki Hikvision.
II. Linia produktu. W serii ekonomicznej na tej pozycji może być 1 (EasyIP Lite) lub 2 (EasyIP 2.0 / 2.0 plus / 3.0 / 4.0).
III. Rodzaj obudowy.
 • 0 - kompaktowa ze stałą ogniskową
 • 1 - kopułka ze stałą ogniskową
 • 3 - kopułka ze stałą ogniskową typu Turret
 • 4 - typu Cube
 • 5 - mini kopułka
 • 6 - kompaktowa ze zmienną ogniskową
 • 7 - kopułka ze zmienną ogniskową
 • T - duży kompakt ze stałą ogniskową
 • 8 - typu Box
 • 9 - typu Fisheye
 • D - typu Pinhole
 • F - kopułka z funkcją PT
 • H - kopułka ze zmienną ogniskową typu Turret
IV. Rozdzielczość kamery.
 • 0 - 1.0 MPix,
 • 1 - 1.3 MPix,
 • 2 - 2.0 MPix,
 • 3 - 3.0 MPix,
 • 4 - 4.0 MPix,
 • 5 - 5.0 MPix,
 • 6 - 6.0 MPix,
 • 8 - 8.0 MPix.
V. Metoda kompresji w kamerze.
 • 0 do 2 - H.264
 • 3 do 7 - H.265
VI. Przeznaczenie i generacja produktu.
W nowszych seriach na tej pozycji może znajdować się oznaczenie literowe G - przeznaczona na rynek międzynarodowy oraz generacja produktu:
 • G0 - pierwsza generacja
 • G1 - druga generacja
 • G2 - trzecia generacja
Przy kamerach, dla których na pozycji V występuje cyfra 0, 1 lub 2, zamiast G0, G1, G2 mogą pojawić się starsze oznaczenia, F, WD:
 • F - slot na kartę pamięci
 • WD - sprzętowy WDR
VII. Dodatkowe oznaczenia.
 • I - oświetlacz podczerwieni
 • L - doświetlenie światłem białym
 • Z - motozoom
 • S - wejście/wyjście audio/alarmowe
 • W - Wi-Fi

Jak bezpiecznie wyjąć z tuby włókna światłowodowe?

Realizacja instalacji bazujących na okablowaniu światłowodowym wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. Nie ma tu miejsca na półśrodki - stosowanie narzędzi innych niż zalecane owocować może ryzykiem uszkodzenia włókien, co skutecznie utrudnić może wykonanie toru optycznego.
Wśród szeregu czynności związanych z obróbką kabli światłowodowych, do najtrudniejszych należy wykonywanie tzw. "wcinek" w tubach. Wcinki (okna) wykonywane są w celu wyciągnięcia z tuby żądanej liczny włókien bez naruszania pozostałych, przy zachowaniu ciągłości tuby. Operacje tego typu wykonywane są często w mufach na słupach w sytuacji, gdy przez słupy przewieszony jest wielowłóknowy kabel magistralny, a na wysokości danego słupa wymagane jest wykonanie odejścia jednego lub dwóch włókien (np. dosył sygnału do klienta lub wydzielenie części magistrali do innej gałęzi sieci).
Film prezentujący wycinanie okna w tubie światłowodowej za pomocą narzędzia MSAT-5 L5925
(źródło: YouTube)
Nóż MSAT-5 L5925 marki Ripley gwarantuje bezpieczne wycinanie okien w tubach światłowodowych o średnicy od 1,9 do 3,0 mm. Z powodzeniem stosowany może być dla kabli uniwersalnych DRAKA, liczących do 16 włókien (kable 24-włóknowe posiadają większą średnicę tuby).

Antena do LTE.

W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego, występują problemy z odpowiednią siłą sygnału, co często przekłada się na niską prędkość transmisji. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową a modemem (istnieją sytuacje, gdzie stacja bazowa operatora jest obciążona przez zbyt dużą liczbę użytkowników). Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji.
Technika LTE jest elastyczna zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 800 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi), 1800 MHz, a nawet 2600 MHz (obszary wielkomiejskie). Standard LTE-Advanced pozwala na połączenie kilku pasm w różnych zakresach częstotliwości, np. 1800 MHz i 2600 MHz (LTE FDD). Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest osiągnięcie realnych transferów na poziomie 300 Mb/s. Ważną rzeczą jest, aby przy wyborze anten LTE zwracać uwagę na pasmo pracy i wybierać te, które są dostosowane do nowych technik transmisji danych.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2
800-3000 MHz A7054_5

Nowości produktowe:

Monitor LED 23.6
Monitor LED 23.6" HIKVISION DS-D5024FC HDMI, D-Sub, BNC, RCA M30236 został przystosowany do pracy ciągłej w systemach monitoringu CCTV. Ekran o rozdzielczości 1920x1080 z podświetleniem LED poprawnie odzwierciedla kolory i ma niski czas reakcji wynoszący 5 ms. Obraz może być wyświetlany poprzez jedno z wejść wideo: VGA lub HDMI. Monitor jest przystosowany do montażu na uchwycie VESA (100 mm x 100 mm).
ZPZ-12 Zespół przelotowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych
ZPZ-12 Zespół przelotowy 12 zabezpieczeń przeciwprzepięciowych Signal do instalacji multiswitchowych R48612 został zaprojektowany w celu zapewnienia kompleksowej ochrony zbiorczej instalacji telewizyjnej, w szczególności instalacji multiswitchowej. Pozwala na zabezpieczenie systemu odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej przed skutkami przepięć oraz napięć wyindukowanych w przewodach na skutek wyładowań atmosferycznych.
Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-S czarna do kamer Hikvision
Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-S czarna do kamer Hikvision M5719B przeznaczona jest do kamer IP i HD-TVI marki HIKVISION. Wykonana z metalu, pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transfomatorów wideo itp.


Warto przeczytać:

Dlaczego kalibracja spawarki światłowodowej jest istotna? Kalibracja spawarki światłowodowej polega na dostosowaniu mocy oraz temperatury generowanego łuku elektrycznego do aktualnie panujących warunków środowiskowych. Dobrze dobrany łuk pozwala na wykonywanie prawidłowych spawów - zarówno w punktu widzenia tłumienia, jak i wytrzymałości. Kalibracja powinna być wobec tego wykonywana zawsze przed właściwym spawaniem - na początku pracy lub przy drastycznie zmieniających się warunkach (np. nagły spadek temperatury wynikający z zakończenia spawania wewnątrz budynku oraz prowadzenia dalszych prac na zewnątrz)...>>>więcej
Spawarka Signal Fire AI-8 L5870
Szafy RACK - kompletna oferta