Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2018 (19.11.2018)

Telewizory Samsunga sterowane myślami.

Projekt Pontis to rozpoczęte trzy miesiące temu przez firmę Samsung przedsięwzięcie mające na celu umożliwienie obsługi telewizorów osobom całkowicie sparaliżowanym. Idea uwzględnia wydawanie komend i sterowanie wybranymi funkcjami odbiorników telewizyjnych za pomocą fal mózgowych. W przeciwieństwie do wdrożonego już dawno na rynku konsumenckim sterowania głosem, sterowanie za pomocą „myśli” dawałoby dużo więcej możliwości. W projekt zaangażowało się Centrum Neuroprotetyki Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, a pierwsze testowe wdrożenia mają mieć miejsce w szpitalach w tym kraju już na początku przyszłego roku.
Pierwszym krokiem w tworzeniu oprogramowania telewizyjnego sterowanego falami mózgowymi jest zbieranie próbek zachowania mózgu, gdy użytkownik chce wykonać jakąś czynność, jak np. wybranie konkretnego filmu z bazy filmowej. Samsung i naukowcy z Lozanny łączą wskaźniki pochodzące zarówno ze środowiska, jak i ze skanowania mózgu, a następnie budują odpowiednie modele przy pomocy uczenia maszynowego, tak by w ostateczności użytkownik mógł wybierać konkretne pozycje za pomocą ruchu oczu i fal mózgowych.
(źródło: www.cnet.com)
Aby system mógł odczytać fale mózgowe, użytkownik musi ubrać na głowę czepek pokryty 64 czujnikami oraz być w zasięgu urządzenia do śledzenia wzroku. Na podstawie kierunku patrzenia i ruchu gałek ocznych system tworzy katalog filmów wideo, do których użytkownik będzie miał szybki dostęp. Inżynierowie pracują równolegle nad systemem, który skierowany będzie do osób mających problem z kontrolowaniem gałek ocznych i mięśni twarzy. Ten wykorzystywałby wyłącznie fale mózgowe.
Projekt Pontis to kolejna cegiełka w tworzeniu cyfrowego interfejsu dla ludzkiego mózgu, o którym od lat marzą neuroprotetycy na całym świecie. Wiadomo jednak, że chociażby ze względu na konieczność stosowania żelu pod czepkiem z czujnikami oraz wątpliwy komfort noszenia samego czepka, przeciętny użytkownik telewizora jeszcze przez długi czas wybierze tradycyjnego pilota zdalnego sterowania.

RACK board - system montażu pionowego w szafach RACK.

W sierpniu 2018 roku szefostwo DIPOLa postawiło przed Działem Technicznym firmy zadanie: W związku z tym, że szafy RACK stały się standardem w montażu instalacji teletechnicznych w budynkach, należy opracować system montażu urządzeń multiswitchowych firmy TERRA w szafach RACK. RACK board umożliwia wykorzystanie zarówno części frontowej szafy 19", jak i powierzchni bocznych, dostępnych po zdjęciu paneli. Dzięki temu osiągnięto dotychczas niespotykany współczynnik wypełnienia szafy tego rodzaju sprzętem, przy zachowaniu dobrego dostępu do urządzeń, odpowiedniej wentylacji, przejrzystości połączeń, instalacji na patch panelach wszystkich kabli, zarówno z sygnałem przychodzącym z anten, jak i wychodzącym do abonentów. Ta ostatnia cecha bardzo ułatwia diagnostykę sieci w trakcie eksploatacji.
System montażu pionowego RACK board umożliwia instalację multiswitchy, wzmacniaczy, rozgałęźników i innych elementów instalacji w szafie RACK. Zamontowane na bocznych powierzchniach szafy, na panelach ZMB-1-800, elementy instalacji multiswitchowej umożliwiają zasilenie sygnałem 256 gniazd.
Podstawowe cechy systemu montażu pionowego RACK board:
  • Predefiniowane dla poszczególnych elementów instalacji zestawy umożliwiają prosty i szybki montaż.
  • Panele montażowe RACK board dają możliwość takiego ułożenia sprzętu i przewodów, że wypełniona urządzeniami szafa RACK jest estetyczna i wygląda bardzo profesjonalnie. Nadmiar (zapas) przewodów schowany jest w środku szafy za urządzeniami (w płaskich obudowach to kable są z przodu, a urządzenie jest schowane za nimi, co utrudnia regulację parametrów, pomiary sygnałów, pogarsza chłodzenie).
  • Z racji swojej budowy system RACK board jest uniwersalny - chociaż jest dedykowany do urządzeń firmy TERRA, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby był wykorzystywany do montażu innych urządzeń teletechnicznych, takich jak repeatery GSM, routery, switche itp.
  • Ponieważ każde urządzenie w systemie RACK board znajduje się w pozycji wertykalnej i nie przylega do żadnego innego urządzenia ani elementu szafy RACK, jest naturalnie chłodzone obiegiem powietrza wewnątrz szafy.
  • Każde urządzenie ma swój panel montażowy, a przestrzenie między nimi umożliwiają swobodne doprowadzenie przewodów.
  • Na system RACK board składają się następujące serie sprzętowe:
    • ZMB - zespół montażu bocznego instalowany na powierzchniach bocznych dużych szaf stojących. Aktualnie w ofercie znajdują się panele do montażu w szafach 800 x 600.
    • ZMC - zespół montażu czołowego, który może być instalowany łącznie z zespołem ZMB.
    • ZMD - zespół montażu czołowego do szaf wiszących lub do szaf stojących. Wyklucza montaż zespołu ZMB (ma pełną szerokość 19'').
  • W systemie RACK board wykorzystywany jest nie tylko front szafy RACK (szyny o rozstawie 19”), ale także boczne przestrzenie szafy - dostęp do urządzeń uzyskuje się po zdjęciu bocznych paneli szafy. Zespół montażu bocznego ZMB jest mocowany na (lewej bądź prawej) przedniej i tylnej szynie RACK. W sprzedaży znajduje się wersja paneli ZMB-1-800 pasująca do szaf RACK stojących 600x800 mm.
  • Instalator ma do dyspozycji zespoły montażu czołowego ZMC w kilku wersjach. Dzięki temu na frontowej części szafy może zainstalować nie tylko urządzenia 19’’, ale także montowane na szynę EURO TH35 lub przeznaczone do montażu pionowego na płaskiej powierzchni.
  • Zespoły systemu RACK board montowane są do szyn RACK za pomocą, znajdujących się w komplecie, standardowych śrub M6 i koszyczków.
  • Zespoły systemu RACK board wykonane są z twardej blachy aluminiowej PA11 (wg DIN, ISO AlMg3) pomalowanej proszkowo w kolorze RAL9004. Jeżeli znajdujące się w panelach otwory nie będą pasowały do montowanych przez instalatora urządzeń, to z łatwością można wywiercić nowe.

Oznaczenia na kartach pamięci.

Karty pamięci posiadają na obudowie oznaczenia mówiące o ich najważniejszych parametrach. Za ich standaryzację odpowiedzialna jest organizacja SD Association - związek firm zajmujący się produkcją kart pamięci i dbający o unifikację standardów. Mówiąc o kartach pamięci, zazwyczaj używa się nazw SD / microSD. Karty pamięci o takich oznaczeniach tak naprawdę zostały już dawno zastąpione przez nowsze formaty SDHC i SDXC. W zależności od rodzaju nośnika istnieją pewne ograniczenia, co do maksymalnej dostępnej pojemności, oraz sugerowane są określone systemy plików.
Format Maksymalna pojemność [GB] System plików
SD 2 FAT
SDHC 32 FAT 32
SDXC 2000 exFAT
Pojemność karty oraz prędkość odczytu i zapisu to najważniejsze informacje podawane na nośniku. Pojemność wyrażona jest w GB (gigabajtach) i informuje ile danych może się zmieścić ma karcie. Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowych standardów, powstało 6 kategorii prędkości.
Karta pamięci SanDisk o 3 kategorii szybkości UHS, o minimalnej prędkości zapisu 30 MB/s
  • kategoria prędkości 1: X - po przemnożeniu podawanej na karcie pamięci wielkości przez 150 kB/s otrzymujemy maksymalną prędkość odczytu, np. dla 800x -> 800 x 150 = 120000 kB/s -> 120 MB/s,
  • kategoria prędkości 2: C - cyfra przy literze "C" oznacza minimalną stałą wartość zapisu na karcie wyrażoną w MB/s. Na kartach pamięci można spotkać oznaczenia: C2, C4, C8, C10,
  • kategoria prędkości 3: U - literą "U" w tym przypadku oznacza się klasę prędkości i obecność nowego standardu łączności karty. Łączność UHS jest cechą charakterystyczną dla kart SDHC i SDXC. Na kartach pamięci można spotkać oznaczenia: U1, U3, gdzie 1 oznacza minimalną prędkość zapisu 10 MB/s, 3 - 30 MB/s,
  • kategoria prędkości 4: UHS-I (UHS-1), UHS-II (UHS-2) - w tym przypadku podawana jest maksymalna prędkość odczytu, która wynosi 104 MB/s dla UHS-I i 312 MB/s dla UHS-2,
  • kategoria prędkości 5: V - cyfra przy literze "V" oznacza minimalną stałą wartość zapisu na karcie wyrażoną w MB/s. Na kartach pamięci można spotkać oznaczenia: V6, V10, V30, V60, V90,
  • kategoria prędkości 6: A - w tej klasie podawany jest minimalny odczyt/zapis losowy, czyli operacje wejścia/wyjścia na sekundę - IOPS. Dla A1: min. odczyt 1500 IOPS, min. zapis 500 IOPS, dla A2: min. odczyt 4000 IOPS, min. zapis 2000 IOPS.

Światłowód w CCTV - jednomodowy czy wielomodowy?

W przypadku, gdy okablowanie oraz sprzęt do transmisji dobierane są równolegle, należy zadbać o wzajemną kompatybilność tych elementów (tzn. okablowanie jednomodowe dla urządzeń jednomodowych i analogicznie dla wielomodowych). W przypadku, gdy połączenie na linii kamera - switch przekracza 2 km, konieczne jest zastosowanie okablowania jednomodowego. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, gdy w rozległym systemie monitoringu będzie przesyłany magistralą sygnał z kilkudziesięciu, czy kilkuset kamer IP. Przy tak szerokim paśmie zastosowanie włókien jednomodowych będzie korzystniejszym rozwiązaniem ze względu na większy asortyment kabli jednomodowych (możliwość lepszego dopasowania kabla do instalacji i warunków środowiskowych), a także na większy zasięg.
Kable uniwersalne z włóknami jednomodowymi są najpopularniejszym typem światłowodów stosowanych w instalacjach CCTV.
Na zdjęciu DRAKA U-DQ(ZN)BH 4E L76004.
Zalety kabli z włóknami jednomodowymi:
  • szersza oferta,
  • możliwość przesłania sygnału na odległość kilkudziesięciu kilometrów za pomocą ogólnodostępnych urządzeń,
  • niższa cena kabli, wynikająca z mniej skomplikowanego procesu produkcji rdzenia włókna,
  • większe możliwości przepustowe w stosunku do włókien wielomodowych,
  • dostępność włókien o zmniejszonym promieniu gięcia - nawet 7,5 mm.
Przy wykonywaniu instalacji jednomodowych należy zwrócić uwagę na:
  • mnogość standardów włókien - mogą wystąpić problemy przy spawaniu różnych włókien, należy zadbać o możliwie jednolity standard,
  • przesterowanie sygnału - przy mniejszych dystansach (w zależności od zakresu tolerancji poziomu sygnału odbiornika) może wystąpić konieczność zastosowania tłumików światłowodowych.

Okna transmisji w instalacjach światłowodowych.

Transmisja danych w światłowodzie odbywa się w oknie (oknach) transmisyjnym, wybranym z trzech, a w systemach zaawansowanych czterech lub pięciu pasm. Zostały one wyznaczone w sposób nieprzypadkowy. Przy ich wyborze uwzględniono charakterystykę tłumienia sygnału w światłowodzie.
Wyróżnić można trzy główne źródła tłumienia sygnału przesyłanego w światłowodzie:
  • straty falowodowe - wynikają z niejednorodnej budowy światłowodu, związanej z niedoskonałościami procesu produkcji. Mowa tu głównie o geometrii rdzenia oraz niejednorodności współczynnika refrakcji w rdzeniu oraz płaszczu.
  • absorpcja - pochłanianie energii przez cząstki światłowodu - zależna jest od sposobu domieszkowania rdzenia w procesie produkcji; problem stanowią głównie: chrom, miedź, żelazo, a zwłaszcza jony OH- wytrącające się w rdzeniu na skutek działania wilgoci.
  • rozproszenie Raileygha - polega na rozproszeniu impulsu światła we wszystkich kierunkach, powstałym na skutek napotkania niejednorodności współczynnika załamania światła w rdzeniu.
O rozłożeniu okien w transmisji światłowodowej zadecydowało tłumienie
wynikające ze strat falowodowych, absorpcji i rozproszenia Raileygha
Poszczególne okna wykorzystywane są przy różnych technikach transmisji, np. technika zwielokrotnienia falowego DWDM wykorzystuje głównie trzecie oraz czwarte okno. Dodać należy, że dzięki postępowi technologicznemu w procesie produkcji światłowodów udało się zredukować wpływ jonów OH- na transmisję w okolicach długości fali 1400 nm (włókna G.652D). To z kolei doprowadziło do wyznaczenia kolejnego, piątego okna transmisyjnego.

HDMI z USB na wielu telewizorach.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3613 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB, np. w celu sterowania rejestratora myszką.
Dodatkowy odbiornik H3613R do zestawu H3613 umożliwia wyświetlenie obrazu na kolejnym odbiorniku telewizyjnym (maksymalnie 253 telewizory). Odbiornik posiada możliwość przekazywania sygnału USB. Sygnał IP wychodzący z nadajnika należy podać na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB - odbiornik
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)

Nowości produktowe:

Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2423G0-IW (2 MPix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 10m, Wi-Fi, PoE, PIR, analityka)
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2423G0-IW K1718 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Ten model został oparty o dobrej klasy przetwornik o rozdzielczości 2 MPix i wynikowym obrazie bardzo dobrej jakości - z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia. Wbudowany oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 10 m, wykonany w technologii EXIR, zapewnia prawidłową pracę w przypadku braku oświetlenia. Kamera posiada funkcje inteligentnej analizy: detekcji twarzy, przekroczenia wirtualnej linii, wykrycia intruza w określonym obszarze. Umożliwia zdefiniowanie obszarów zainteresowań ROI (część obrazu, która transmitowana będzie w wyższej jakości niż reszta kadru). Przeznaczona jest do pracy wewnątrz budynku. Kamerę można zasilić w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP2B04
Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP2B04 L5822 to urządzenie służące do sprawdzania tłumienia toru optycznego sieci światłowodowych jedno- i wielomodowych. Miernik skalibrowany został do pracy z falą o długości 850 nm, 1300 nm, 1310 nm, 1490 nm, 1550 nm, 1625 nm. Zakres pomiarowy -50...+26 dBm z dokładnością +/-5%/10nW pozwala na dokładne sprawdzenie instalacji światłowodowej. Urządzenie posiada funkcję pomiaru wartości referencyjnej (dB) oraz pomiaru mocy bezwzględnej (mW, dBm).
Kontroler systemu EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200
Kontroler systemu EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200 N2560 został stworzony do centralnego zarządzania całą siecią urządzeń z serii EAP. Funkcje takie, jak monitorowanie statystyk ruchu w czasie rzeczywistym i ich analiza poprzez wbudowane narzędzia wizualizacji danych, uwierzytelnianie gości za pomocą strony powitalnej, aktualizacja i restart systemu oraz łatwe skalowanie sieci wspomogą zarządzanie siecią WiFi.

Warto przeczytać:

Konwerter HDMI do sal konferencyjnych. Konwerter HDMI na IP H3621 marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Urządzenia dedykowane są do instalacji w puszkach elektrycznych (głębokość minimum 80 mm)...>>>więcej
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP H3621 (połączenie punkt-punkt)

Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT w programie SatNet firmy TERRA
SatNet 3.0 otrzymał Nagrodę Ministerstwa Gospodarki za najbardziej innowacyjny produkt lub technologię prezentowaną na Targach Elektrotechnika 2014