Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2018 (26.11.2018)

Inteligentne urządzenia nie wymagające zasilania bateryjnego coraz bliżej.

Naukowcy z Uniwersity of Waterloo poczynili ogromny postęp w kierunku tworzenia niewielkich inteligentnych urządzeń, które nie wymagają zewnętrznego, czy bateryjnego zasilania. Profesor Omid Abari, stypendysta Ju Wang oraz Profesor Srinivasan Keshav z Waterloo's Cheriton School of Computer Science zmodyfikowali znacznik (tag) RFID wykorzystywany na przykład do otwierania zamków drzwi. Ściągnęli plastikową obudowę, wycieli niewielką część anteny znacznika i w jej miejscu, zamykając obwód, umieścili fototranzystor, czyli czujnik reagujący na różne poziomy światła. Wystawiając fototranzystor na światło zmieniali charakterystykę anteny RFID, co z kolei powodowało zmianę sygnału docierającego do czytnika. Następnie opracowali algorytm po stronie czytnika, który monitoruje zmianę sygnału znacznika i w ten sposób wykrywa różne poziomy światła. Jedną z najprostszych modyfikacji tego typu jest dodanie przełącznika do tagu RFID, aby mógł działać jako klawiatura reagująca na dotyk.
Znacznik RFID został zmodyfikowany poprzez wycięcie niewielkiej części jego anteny (srebrnej wstążki) i umieszczenie małego światłoczułego fototranzystora lub reagującego na temperaturę rezystora (termistora)
Jest to ogromny postęp na drodze rozwoju internetu Rzeczy IoT (ang. Internet of Things) i tworzenia urządzeń posiadających interfejs umożliwiający komunikację przez sieć IP. Praca bez dodatkowego źródła zasilania niesie za sobą wiele korzyści, do których należą m.in.: obniżenie kosztów konserwacji i możliwość pracy poza zasięgiem sieci elektrycznej. Urządzenia mogą być wyposażone w czujniki umożliwiające wykrycie zmieniających się parametrów w danym środowisku, jak np. temperatury otoczenia, natężenia oświetlenia, dźwięku czy ruchu. Jednak jednym z ważniejszych wyzwań jakie zostały im postawione jest zapewnienie trwałości i bezawaryjnej pracy.

Montaż na szynie w szafie RACK 19".

Uniwersalna szyna w uchwycie pasującym do szaf typu RACK to popularne rozwiązanie stosowane w instalacjach RTV. Poniżej prezentujemy różne możliwości mocowania w szafie RACK urządzeń przeznaczonych do "powieszenia". Nie przekonujemy do któregoś konkretnego modelu. To wymogi urządzenia, wygoda montażu, zgodność z normami itp. powinny być wskazówką które rozwiązanie jest najlepsze w danym przypadku.
RACK board ZMC-1 - zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 380 mm
Moduł ZMC-1 R77210 to szyna EURO TH35 o długości 380 mm, cofnięta o 100 mm względem czoła szafy RACK. Nośnik wykonany jest z twardej blachy aluminiowej PA11 o grubości 2 mm. Maksymalne obciążenie ZMC-1, przy równomiernym rozłożeniu urządzeń, wynosi 12 kg. W komplecie znajdują się cztery śruby z koszyczkami służące do montażu w szafie.
Moduł ZMC-1 R77210 wykorzystywany jest do umieszczenia w szafie RACK urządzeń montowanych na szynę EURO TH35. Przykładem takich urządzeń mogą być: wzmacniacze kanałowe TERRA, transmodulatory, przemienniki, termostaty i inne.
RACK board ZMC-2 - zespół montażu czołowego szyna EURO TH35 / panel 2x keystone
Moduł ZMC-2 R77220 jest wykorzystywany w sytuacji, gdy obok niewielu urządzeń (długość szyny TH35 wynosi 190 mm) montowanych na szynę EURO można umieścić urządzenia przeznaczone do montażu pionowego. Panel ma szerokość 180 mm i wysokość 170 mm. Wykonany jest z twardej blachy aluminiowej PA11 o grubości 1,5 mm. Dzięki temu posiada wystarczającą sztywność, a jednocześnie aluminium pozwala na łatwe wywiercenie potrzebnych otworów montażowych. Panel pionowy zespołu ZMC-2 posiada dwa otwory pasujące do modułów keystone. ZMC-2 można obciążyć urządzeniami o masie łącznej do 12 kg, przy równomiernym rozłożeniu. W komplecie znajdują się cztery śruby z koszyczkami służące do montażu w szafie.
Przykładem wykorzystania ZMC-2 jest instalacja wzmacniaczy at440 R82511, ma400 R82520 TERRA i zasilacza UP413 R82533 na szynie EURO TH35. Na panelu pionowym zamontowano dwa odbiorniki optyczne TERRA OR501W QUATRO A9877 połączone patchcordami światłowodowymi z gniazdami keystone.

Switch idealny do biura.

Gigabitowy przełącznik TP-Link T1600G-28TS N29948 wyposażony jest w 24 gigabitowe porty Ethernet oraz 4 sloty SFP. Urządzenie posiada zaawansowane funkcje zabezpieczeń, QoS oraz rozbudowane funkcje zarządzania ruchem w warstwie drugiej. Przełącznik jest ekonomicznym rozwiązaniem przeznaczonym dla małych i średnich firm. Posiada użyteczne funkcje zabezpieczające. Funkcja QoS (Quality of Service) dla warstw 2, 3 i 4 zapewnia rozszerzone możliwości optymalizowania transmisji danych. Ponadto możliwość łatwego zarządzania poprzez przeglądarkę internetową, wiersz poleceń oraz obsługę protokołów SNMP i RMON.
W celu zwiększenia ilości możliwych zastosowań switch wyposażono w szereg funkcji zarządzania ruchem w warstwie drugiej, obejmujący obsługę VLAN 802.1Q, izolację portów, mirroring portów, STP/RSTP/MSTP, agregację portów oraz funkcję kontroli przepływu 802.3x. Dodatkowo wyposażony jest w liczne funkcje konserwacyjne, takie jak wykrywanie połączeń loop back, diagnostykę kabli oraz IGMP snooping. Funkcja IGMP snooping umożliwia inteligentne przesyłanie transmisji strumieniowych multicast tylko do określonych subskrybentów, a funkcje IGMP throttling oraz IGMP filtering skutecznie ograniczają dostęp do transmisji multicast dla niepowołanych użytkowników.
Switch zarządzalny  TP-LINK T1600G-28TS (TL-SG2424) 24xGE 4xSFP RACK
Switch zarządzalny TP-LINK T1600G-28TS (TL-SG2424) 24xGE 4xSFP RACK N29948

Jakie informacje kryją się w logach urządzeń CCTV Hikvision?

Logi systemowe umożliwiają uzyskanie wielu informacji diagnostycznych na temat urządzenia. Sprawdzenie rejestru możliwe jest przy dostępie lokalnym i zdalnym, a dane można wyświetlić lub eksportować (np. na nośnik typu pendrive). Miejscem ich przechowywania jest pamięć masowa urządzenia, czyli dysk twardy rejestratora lub karta pamięci kamery IP. Każdy log zawiera datę i godzinę zdarzenia, numer kanału, użytkownika i adres IP w przypadku logowania zdalnego. Przeglądnięcie rejestru jest początkową czynnością diagnostyczną w przypadku problemów ze sprzętem.
Wśród szeregu ważnych informacji, jakie można odnaleźć w logach, można wyróżnić:
  • informacje o działaniu urządzenia (włączenie/wyłączenie, najważniejsze zmiany konfiguracji: (dodawanie/usuwanie kamer, dysków, logowanie użytkowników, włączenie/wyłączenie nagrywania i odtwarzania),
  • wyjątki pracy, błąd lub przepełnienie dysku twardego/ karty pamięci, niewłaściwe logowanie, błąd układu scalonego, rozłączenie sieci, kamery IP, niezgodność rozdzielczości),
  • informacje o starcie i końcu zdarzeń alarmowych.
Widok okna przeglądania logów systemowych w rejestratorze HD-TVI Hikvision

Rozróżnienie serii kamer IP z linii ekonomicznej.

Kamery IP marki Hikvision podzielone są na serie, posiadające pewne cechy charakterystyczne, np. inteligentna analiza VCA, obsługa kompresji H.265+, obudowy kompaktowe z ochroną IK10 itp. Znajomość cech charakterystycznych dla danej linii, symboliki oznaczeń oraz umiejętność rozróżnienia poszczególnych serii pozwala na szybkie wyselekcjonowanie modeli kamer odpowiednich dla danej instalacji. W linii ekonomicznej aktualnie dostępne są 3 serie: EasyIP Lite, EasyIP 2.0 plus (zastępuje EasyIP 2.0), EasyIP 3.0, a wkrótce dostępna będzie jeszcze seria EasyIP 4.0.
W nazwie kamery oznaczenie DS-2CD jest stałe dla wszystkich modeli (DS-2CE dla kamer PTZ z linii ekonomicznej, które nie są uwzględnione w poniższym zestawieniu). O tym do jakiej serii należy kamera, mówią pierwsza i ostatnia cyfra w nazwie, występujące po stałym oznaczeniu oraz w niektórych przypadkach dodatkowe oznaczenia, które zostały pogrubione na poniższym zestawieniu:
Oznaczenie Seria Dodatkowy opis
DS-2CD1XX1 EasyIP Lite H.264+, H.264
DS-2CD1XX3 EasyIP Lite H265+, H.265, H.264+, H.264
DS-2CD2XX2WD/FWD EasyIP 2.0 H.264+, H.264
DS-2CD2XX3 EasyIP 2.0 plus H265+, H.265, H.264+, H.264
DS-2CD2XX5 EasyIP 3.0 H265+, H.265, H.264+, H.264,
Darkfighter niektóre modele,
docelowo wszystkie
DS-2CD2XX6
DS-2CD2XX7
EasyIP 4.0 H265+, H.265, H.264+, H.264,
Darkfighter, AcuSence, ClorVu,

Transmisja DVB-T światłowodem.

Dostawcy usług stający przed problemem transmisji sygnału DVB-T światłowodem korzystają najczęściej z tradycyjnych nadajników oraz węzłów optycznych, np. nadajnika mo418 R82522 oraz odbiornika OD-005P R81760. Połączenia takie wykorzystują wyłącznie kable z włóknami jednomodowymi, a podział sygnału celem dostarczenia go w różne lokalizacje odbywa się z wykorzystaniem pasywnych splitterów optycznych.
Alternatywne rozwiązanie stanowi zamiana sygnału DVB-T (pochodzącego np. ze stacji czołowej) na strumień IP, przesłanie go za pomocą tradycyjnej sieci światłowodowej (tzw. aktywny ethernet), a następnie ponowna zamiana na postać DVB-T. Do konwersji sygnałowej zastosować wówczas należy:
  • streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 TERRA R81606, który dokonuje konwersji 4 multipleksów cyfrowych do strumienia IP,
  • transmodulator IP mix-440 TERRA R81611, który konwertuje strumień IP do standardu DVB-T COFDM.
Sam strumień IP przesłany może być światłowodem łączącym dowolne urządzenia Ethernet - media konwertery, switche z modułami SFP itp. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość transmisji zarówno w sieciach jednomodowych, jak i wielomodowych. Podział sygnału odbywa się na tradycyjnych switchach, wobec czego w większości przypadków nie jest konieczna modyfikacja sieci.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-TZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraStreamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 z wbudowanym gniazdem USB TERRAMedia konwerter M-203G - dwa włókna jednomodowe do 20 kmMedia konwerter M-203G - dwa włókna jednomodowe do 20 kmTransmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 z wbudowanym gniazdem USB TERRAZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma Terra
Transmisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z czterech multipleksów cyfrowych
na odcinku 20 km przy użyciu światłowodu jednomodowego

Nowości produktowe:

Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IRMMF (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 20m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IRMMF M75281 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje poprzez ustawienie odpowiedniej pozycji przełączników znajdujących się na dodatkowym przewodzie. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0.01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.

 Szafa Rack 19
Szafa Rack 19" 6U 450mm wisząca SIGNAL RAL7035 R912018W przeznaczona do montażu urządzeń z obudową w standardzie 19". Idealne rozwiązanie do instalacji stacji czołowych zarówno wersjach profesjonalnej, jak i nieprofesjonalnej. Szafa RACK posiada wiele otworów wentylujących zapewniając odpowiedni obieg powietrza. Dodatkowo jest możliwość zainstalowania wentylatorów mających na celu zapewnienie odpowiedniego chłodzenia w szafie.

Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16H0T-IT3ZF (5 Mpix, 2.7-13.5 mm, 0.01 lx, IR do 40 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16H0T-IT3ZF M75690 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 5 Mpix (jest możliwość przełączenia w menu na 2 lub 4 Mpix).

Warto przeczytać:

Jak zrealizować zasilanie awaryjne w systemie PoC? PoC, czyli Power over Coaxial, to system przesyłu pozwalający na transfer sygnału wideo HD-TVI i zasilania przez wspólny przewód. Dzięki temu wykonanie instalacji jest znacznie prostsze - wystarczy, że dla każdej kamery zostanie ułożony jeden przewód koncentryczny lub skrętka min. kategorii 5e....>>>więcej
Schemat systemu PoC z zasilaniem awaryjnym
System pionowego montażu w szafach RACK 19"