Nr 35/2018 (05.11.2018)
Symetryczne łącze 10 Gbit/s - w Poznaniu, jak w Singapurze.
Podczas październikowych targów rozrywki i multimediów PGA (Poznań Game Arena), organizowanych w Poznaniu, firma Inea zszokowała wszystkich wiadomością o uruchomieniu w tym mieście powszechnej usługi dostępu do Internetu z prędkością 10 Gbit/s. Z chwilą ogłoszenia tej informacji usługa dostępna była dla 30 000 gospodarstw domowych, natomiast do końca 2018 roku objąć ma swym zasięgiem praktycznie cały Poznań. Warunkiem jest oczywiście obecność odpowiedniej infrastruktury w danym rejonie miasta.Usługa dostarczana będzie z wykorzystaniem infrastruktury światłowodowej Inea oraz aktywnego sprzętu Nokia - lidera na rynku producentów sprzętu NG-PON (Next Generation PON). Polska dołącza tym samym do bardzo krótkiej listy krajów, które mogą pochwalić się wdrożeniami takiej usługi na rynku konsumenckim: Japonii, Korei, Singapuru, Szwajcarii oraz USA. Co więcej Inea zdecydowała się na wdrożenie najnowszej wersji z rodziny standardów NG-PON, tj. XGS-PON zatwierdzonego oficjalnie w 2017 roku. Łączy on zalety starszych standardów XG-PON1 oraz XG-PON2 umożliwiających pobieranie danych z prędkością 10 Gbit/s oraz wysyłanie z prędkością odpowiednio: 2,5 Gbit/s oraz 10 Gbit/s. XGS-PON umożliwia więc tworzenie symetrycznych łączy 10/10 Gbit/s. Takie sieci wymagają stosowania urządzeń abonenckich z droższymi nadajnikami laserowymi. Ponieważ XGS-PON jest kompatybilny z pierwszą wersją standardu XG-PON, w wybranych przypadkach możliwe będzie stosowanie tańszych urządzeń z uplinkiem 2,5 Gbit/s.
Cena za łącze 10/10 Gbit/s to 399 zł miesięcznie (około 100 USD). Osoby zainteresowane korzystaniem z usługi pamiętać muszą o tym, iż aby w pełni korzystać z prędkości takiego łącza, należy dysponować odpowiednim sprzętem komputerowym - m.in. odpowiednią kartą sieciową. Nie bez znaczenia pozostają również takie elementy, jak procesor, pamięć RAM, czy dyski twarde o odpowiedniej prędkości zapisu danych.
Kto dziś może potrzebować takiego łącza? Trudno znaleźć zastosowanie dla tak szybkiego łącza, jednak zapewne Inea nieprzypadkowo na prezentację oferty wybrała targi kierowane głównie do środowiska graczy komputerowych. Ściąganie gier o rozmiarze 100 GB, czy aktualizacji o rozmiarze kilkudziesięciu GB, to codzienność. Aplikację o objętości 100 GB można będzie ściągnąć w zaledwie 2 minuty. Wydaje się jednak, że prawdziwe zainteresowanie taką usługą możliwe będzie za kolejnych kilka lat. Analitycy rynku telekomunikacyjnego przewidują, że technologia XGS-PON będzie podstawowym wyborem wśród większych operatorów w okolicy roku 2022.
10 lat sprzedaży produktów Hikvision przez DIPOL.
DIPOL jako pierwsza firma w Polsce rozpoczęła sprzedaż produktów HIKVISION. W tym roku mija 10 lat od zdobycia przez DIPOL Złotego Medalu targów Intertelecom w Łodzi w 2008 roku za rejestrator wyprodukowany przez HIKVISION, a sprzedawany w Polsce pod marką ULTIMAX.Z tej okazji mamy dla wszystkich profesjonalistów prezent. Zapraszamy do logowania się w naszym e-Sklepie i skorzystania z linku 10 lat Hikvision w Polsce. Wszystkie firmy z branży CCTV, będące naszymi klientami, dostały maila z zaproszeniem. Jeżeli jesteś instalatorem CCTV lub prowadzisz firmę ochroniarską, a nie dostałeś maila, zarejestruj się w naszym e-Sklepie i zapytaj opiekuna, jaki mamy dla ciebie prezent. Jego ważność mija z końcem roku 2018.
Zapraszamy do wspólnego świętowania.
Konwersja sygnału z czterech źródeł HDMI do postaci 1 MUX-a DVB-T.
W ofercie firmy DIPOL pod pozycją R86804 sprzedawany jest nowy model modulatora czterokanałowego, ST-6510, montowanego w systemie RACK. Zastąpił on model ST-6504. Urządzenie ST6510 jest modulatorem czterokanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego czterech źródeł sygnału HDMI oraz zmodulowania ich do postaci jednego cyfrowego multipleksu DVB-T. Wysoką jakość obrazu zapewnia kompresja kodekiem H.264 oraz automatyczny bitrate - funkcja AUTO dla każdego z czterech strumieni (możliwa ręczna regulacja bitrate w zakresie 2...6 Mbit/s - funkcja MANUAL).Cyfrowy modulator czterokanałowy ST-6510 R86804 4xHDMI (obsługa HDCP) - 1x DVB-T COFDM
Modulator R86804 dedykowany jest do instalacji RTV z urządzeniami montowanymi w szafie RACK. Zapewniają one estetyczny montaż i zabezpieczenie przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi. Źródło sygnału dla modulatora stanowić mogą między innymi: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, czy dekodery STB. Modulator może więc posłużyć do dystrybucji treści najwyższej jakości w standardzie DVB-T po kablu koncentrycznym w instalacjach telewizyjnych oraz instalacjach monitoringu przemysłowego.
Do czego służy czujka PIR w kamerze?
Kamera HD-TVI DS-2CE11D8T-PIRL M75402 wyposażona jest w czujkę PIR. Jej zadaniem jest wspomaganie wykrycia ruchu. Klasyczna detekcja ruchu polega na analizie obrazu i może powodować występowanie wielu fałszywych alarmów. Typowym przykładem jest wykrywanie kołyszących się na wietrze gałęzi czy padającego deszczu. Dużo alarmów generuje też brak odpowiedniego oświetlenia. Każdy dodatkowy alarm przekłada się na utratę przestrzeni dyskowej oraz konieczność przeglądania niepotrzebnych nagrań. Czujka PIR znacznie ogranicza ich występowanie, bo swoje działanie opiera na detekcji zmian temperatury.
Kamera DS-2CE11D8T-PIRL M75402 zapewnia dokładną detekcję ruchu dzięki wbudowanej czujce PIR
Kamera DS-2CE11D8T-PIRL M75402 działa w połączeniu z rejestratorem Turbo HD 4.0, na którym należy włączyć filtr fałszywych alarmów. Alarm, a co za tym idzie nagrywanie, będzie wyzwalane tylko, gdy zdarzenie ruchu zostanie wykryte przez rejestrator i czujkę PIR równocześnie.
Dodatkowym walorem kamery jest możliwość załączenia wbudowanego doświetlacza światła białego. Ma on dwojaką funkcjonalność. Po pierwsze intruz zostanie lepiej oświetlony, co przełoży się na wyższą jakość zapisu. Po drugie światło poinformuje o detekcji, co ma działanie odstraszające.
System alarmowy w domu jednorodzinnym.
Poniższy schemat przedstawia rozmieszczenie elementów systemu alarmowego w domu jednorodzinnym. Cały system oparty został na centrali alarmowej INTEGRA 32 G2004 oraz nowoczesnym manipulatorze z ekranem dotykowym INT-TSG-BSB G2107, dedykowanym dla osób oczekujących wygody znanej z nowoczesnych smartfornów i tabletów. Centrala alarmowa posiada 8 wejść na płycie głównej, z możliwością rozszerzenia do 32. Zastosowanie manipulatora INT-TSG-BSB G2107 pozwala rozszerzyć możliwości systemu o dodatkowe 2 wejścia, bez potrzeby stosowania ekspanderów. W systemie zastosowane zostały czujki pasywne GRAPHITE G3215 oraz dualne SILVER G3005. Dodatkowo okna i drzwi zabezpieczone zostały kontaktronami bocznymi B-1 G3501.
Bardzo ważne podczas montażu systemu alarmowego jest prawidłowe dobranie i rozmieszczenie elementów instalacji alarmowej. Centrala alarmowa G2004 powinna być ukryta w miejscu trudno dostępnym dla złodzieja, możliwie najdalej od wejścia głównego (strych, garderoba itp). Czujki G3215 i G3005 powinny być tak rozmieszczone, aby chronić miejsca, którymi potencjalnie mogłaby się dostać osoba niepożądana. Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór czujek. W miejscach narażonych na zmiany temperatury, przeciągi (garaż, kuchnia, kotłownia itp.) powinno się stosować czujki odporne na tego typu zjawiska, wykorzystujące podwójny element detekcji G3005.
Pomiary tłumienia toru optycznego - miernik z pamięcią pomiarów.
Instalatorzy wykonujący instalacje w budynkach zamieszkania zbiorowego preferują urządzenia pomiarowe wyposażone w funkcję zapamiętywania wyników pomiarów. Dotyczy to pomiarów zarówno w instalacjach miedzianych, jak i światłowodowych. Dzięki takiej funkcjonalności miernika, instalator może wykonać cały pomiar szybciej, a wygenerowanie stosownego raportu, to zaledwie kilka minut - bez konieczności żmudnego notowania poszczególnych wyników.W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy miernik mocy optycznej Grandway FHP2B04 L5822 z funkcją pamięci 999 wyników pomiarów. Narzędzie to jest szczególnie przydatne przy pomiarach instalacji FTTH (np. blok mieszkalny liczący 100 mieszkań), gdzie występuje konieczność wykonania i zapamiętania 200, a przy pomiarze w dwóch kierunkach 400 pomiarów - 2 włókna światłowodowe do każdego mieszkania. Metoda zapamiętania kolejnych wyników jest bardzo prosta - wystarczy przytrzymać przez 2 sekundy przycisk LOAD. Przeglądanie wyników możliwe jest oczywiście zarówno na samym mierniku, jak również na komputerze PC. Wyniki pomiarów mogą zostać wyeksportowane do pliku csv.
Inną wartą wspomnienia funkcją miernika jest automatyczne wykrywanie długości fali w mierzonym włóknie. Funkcja szczególnie przydatna w instalacjach WDM, gdy instalator nie wie, z której strony zainstalowana jest wkładka z nadajnikiem 1550 nm, a z której 1310 nm. Automat pozwala tutaj na prawidłowe wykonanie pomiaru.
Kontroler hardwerowy do systemu TP-Link EAP.
Kontroler Omada Cloud OC200 N2560 został stworzony do centralnego zarządzania całą siecią urządzeń z serii EAP. Funkcje takie, jak: monitorowanie statystyk ruchu w czasie rzeczywistym i ich analiza poprzez wbudowane narzędzia wizualizacji danych, uwierzytelnianie gości za pomocą strony powitalnej, aktualizacja i restart systemu oraz łatwe skalowanie sieci, wspomogą zarządzanie siecią WiFi.Urządzenie jest alternatywą dla kontrolera softwarowego EAP - posiada te same funkcje.
Cechy wyróżniające:
- Scentralizowane zarządzanie siecią Wi-Fi,
- Zarządzanie siecią z chmury,
- Obsługa PoE (802.3af/802.3at) umożliwiająca łatwą instalację,
- Najwyższa jakość konstrukcji, wydajny chipset, trwała metalowa obudowa i port USB do automatycznego tworzenia kopii zapasowych,
- Wygodne zarządzanie siecią za pomocą aplikacji Omada,
- Wiele opcji logowania do sieci dla gości (Facebook, logowanie przez SMS, system Voucher).
Dzięki kontrolerowi można ustawić uwierzytelnianie klientów sieci bezprzewodowej poprzez stronę powitalną. Metoda ta wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań, takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się do systemu, w celu uzyskania dostępu do sieci. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.
Kontroler systemu EAP TP-Link Omada Cloud Controller OC200 N2560 został stworzony do centralnego zarządzania całą siecią urządzeń z serii EAP. Funkcje takie, jak monitorowanie statystyk ruchu w czasie rzeczywistym i ich analiza poprzez wbudowane narzędzia wizualizacji danych, uwierzytelnianie gości za pomocą strony powitalnej, aktualizacja i restart systemu oraz łatwe skalowanie sieci, wspomogą zarządzanie siecią WiFi. | ||
Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16D0T-IRF M75459 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje poprzez ustawienie odpowiedniej pozycji przełączników znajdujących się na dodatkowym przewodzie. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu. | ||
Puszka połączeniowa natynkowa, kat. 5e, STP, zatrzaskowa J2205 pozwala na łatwe łączenie dwóch odcinków ekranowanego kabla typu skrętka kat. 5e, niewyposażonego w złącza. Posiada 2 złącza szczelinowe typu IDC, oznaczone kolorowym kodowaniem ułatwiającym prawidłową instalację okablowania w standardach T568A i T568B. | ||
Warto przeczytać:
Monitoring bloku mieszkalnego w oparciu o kamery IP Hikvision z serii EasyIP 2.0plus. Na poniższym rysunku przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision, należące do serii EasyIP 2.0plus. Obiekt z zewnątrz został zabezpieczony 8 kamerami w obudowie kompaktowej DS-2CD2043G0-I K17635 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażonymi w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 98°. Wewnątrz obiektu zastosowano 4 kamery w obudowie sufitowej DS-2CD2123G0-I K17321 o rozdzielczości 2 MPix, wyposażone w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 114°. Oba modele posiadają oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m wykonany w technologii EXIR, pozwalający na równomierne oświetlenie sceny w nocy. Zaproponowane rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób próbujących dokonać zniszczeń na zewnątrz obiektu (np. na elewacji budynku)...>>>więcej