Nr 32/2018 (15.10.2018)
Wybór sprzętu Wi-Fi będzie teraz prosty.
Podczas zakupów rutera WiFi użytkownik musi szczegółowo przeczytać specyfikację rutera, aby dowiedzieć się, jaki standard obsługuje oraz sprawdzić, czy standard ten jest najnowszym, zapewniającym najszybsze połączenia. Sieć Wi-Fi obecna jest już od blisko 20 lat, a nazewnictwo standardów dla przeciętnego użytkownika jest wciąż skomplikowane - określenia 802.11a/b/g/n/ac niewiele mówią zwykłemu użytkownikowi.W przeszłości wersje Wi-Fi były identyfikowane poprzez literę lub parę liter, które odnosiły się do standardu bezprzewodowego. Najnowsza wersja ma oznaczenie 802.11ac, wcześniejsze to 802.11n, czy też 802.11g, 802.11a i 802.11b. Wi-Fi Alliance (stowarzyszenie zrzeszające ponad 300 firm, w tym producentów sprzętu i oprogramowania, zajmujące się promocją i kompatybilnością kolejnych wersji sprzętu Wi-Fi) zmieniła system oznakowania urządzeń.

Dotychczasowe standardy sieci bezprzewodowej zostały kolejno ponumerowane:
- Wi-Fi 1 (802.11b),
- Wi-Fi 2 (802.11a),
- Wi-Fi 3 (802.11g),
- Wi-Fi 4 (802.11n),
- Wi-Fi 5 (802.11ac),
- Wi-Fi 6 (802.11ax).
Teraz zamiast zastanawiać się, czy standard "ac" jest lepszy niż standard "n", wystarczy sprawdzić numer i wybrać najwyższy. Główną korzyścią będzie więc możliwość szybkiego wyboru spośród dostępnych na półce urządzeń tego, które oferuje najszybszą transmisję.
Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa rozstrzygnięty!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w XVII. edycji konkursu fotograficznego "Ciekawie o Antenach". W tym roku trafiło do nas aż 260 prac! Zdjęcia, tradycyjnie już, oceniał fotograf Paweł Zechenter. Zostały przyznane 3 nagrody główne i aż 16 wyróżnień! Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej zabawie w kolejnym sezonie wakacyjnym :).I miejsce - Agnieszka Rusinowska
II miejsce - Kenese Szilárd
III miejsce - Katarzyna Caban
Wyróżnienia:
Maciej Kędzierewicz
Nocny maszt antenowy | Grzegorz Malczewski
Im więcej tym lepiej | Katarzyna Kaszycka
Ptasie radio |
Vilmundur Sigurdsson
The Elfs in Iceland need antennas too | Hanna Strzykowska
W zielonej otulinie | Krzysztof Jarno
W górskich warunkach propagacji |
Tomasz Hulak
Centrum wszechświata | Helena Drożdża
W zwartym szyku | István Szőnyi
Transmisja stereofoniczna |
Joanna Legenc
Ptaki i anteny | Radosław Wiśniewski
3 eskadry anten logarytmicznych nad Syrakuzami | Piotr Tomala
Anteny b&w |
Sygnał DVB-T i Internet w skrętce komputerowej.
Projektanci instalacji niskoprądowych dla budynków biurowych w swoich opracowaniach uwzględniają często wyłącznie okablowanie komputerowe (skrętkę komputerową). W sytuacji, gdy do wybranych punktów obiektu doprowadzić należy sygnał telewizyjny - na przykład ze zbiorczej anteny DVB-T, brak przewodu koncentrycznego stanowić może duży problem w realizacji tego zadania.Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie unikalnych na skalę europejską transformatorów TV-LAN Signal R94200. Zestaw dwóch pasywnych urządzeń pozwala na transmisję sygnału telewizyjnego oraz Internetu w jednej skrętce komputerowej. Idea działania przedstawiona została na poniższym rysunku.
Przesył sygnału DVB-T i LAN w jednej skrętce komputerowej z zastosowaniem pasywnych transformatorów R94200
Choć rozwiązanie bazuje na połączeniach punkt - punkt, możliwe jest wielokrotne stosowanie kompletów nadajnik - odbiornik, na przykład w sytuacji, gdy w danym punkcie sieci konieczny jest podział sygnału TV na rozgałęźniku telewizyjnym oraz Internetu na switchu sieciowym. Po takim podziale sygnał TV ponownie może być transmitowany skrętką.
Rozwiązania bazujące na tego typu transformatorach są dużo bardziej ekonomiczne oraz, co istotne, nie obciążają zasobów sieci IP, ponieważ nie mamy tu do czynienia z żadną konwersją sygnału. Zmianie ulega jedynie medium transmisyjne.
Obsługa kamer i rejestratorów Hikvision z dowolnej przeglądarki.
Dla kamer IP Hikvision należących do serii EasyIP 2.0 plus, EasyIP 3.0 oraz rejestratorów z serii I, dostępny jest firmware umożliwiający wyświetlenie obrazu z kamery na dowolnej przeglądarce bez konieczności instalowania dodatkowej wtyczki WebComponents. Dzięki temu będzie możliwe korzystanie z najnowszych wersji takich przeglądarek, jak Chrome czy Firefox, w których zaprzestano wsparcia dla wtyczek NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface). Aby z tego skorzystać, należy zaktualizować kamery do wersji 5.5.61 oraz rejestratory do wersji 4.1.50 lub wyższej.Widok z przeglądarki Chrome w wersji 69.0.3497.100. Po lewej stronie połączenie z rejestratorem, do którego wgrany jest firmware obsługujący wtyczki, po prawej stronie połączenie z rejestratorem z najnowszą wersją firmware bez konieczności instalowania wtyczek.
Funkcja parkowania w kamerach obrotowych.
Kamery obrotowe zwykle konfigurowane są tak, że automatycznie poruszają się po określonej trasie. Można zdefiniować jak szybko mają się przemieszczać, jak długo przebywać w określonym miejscu i jak duże robić zbliżenie. Operator ma możliwość przejścia na sterowanie ręczne. Gdy już przestanie sterować kamerą, może wybrać dowolną akcję trybu automatycznego, jeśli jednak tego nie zrobi, to włączona zostanie funkcja parkowania (dostępna jest w kamerze n-cam-870 i kamerach obrotowych Hikvision, np: DS-2AE4225TI-D M75931, DS-2DE4225IW-DE K17912, DS-2DE7220IW-AE K1797).Kamera HD-TVI obrotowa PTZ N-CAM 870 posiada funkcję parkowania M7486
Polega ona na tym, że po regulowanym okresie bezczynności kamera przeprowadzi określone działanie. Może to być wywołanie akcji np. patrolu, skanowania, czy trasy. Do dyspozycji dostępne są wcześniej zaprogramowane w pamięci akcje. Przykładowo, kamera HD-TVI PTZ Hikvision M75931 posiada konfigurowalny czas bezczynności „PARK TIME“ w zakresie od 5 do 720 sekund. Aby określić akcję, trzeba skonfigurować parametr „PARK ACT“, gdzie można wybrać jedną spośród dostępnych opcji: ustawienia wstępne od 1 do 8, wzorce od 1 do 5, patrole od 1 do 10, skanowanie poziome, skanowanie pionowe, skanowanie panoramiczne, tryb dzień, tryb noc. Funkcja parkowania nie zostanie uaktywniona, gdy po czasie zatrzymania wywołane zostanie specjalne ustawienie wstępne kamery lub wykonywane będą działania powiązane z alarmem zewnętrznym.
Oznaczenia skrętki komputerowej.
Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z 4 par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.Przewód NETSET BOX U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [305m] Dca-s1,d2,a1.
Nowość w ofercie firmy DIPOL E1414_305.
Nowość w ofercie firmy DIPOL E1414_305.
Oznaczenie skrętki komputerowej określone zostało w normie ISO/IEC 11801:2002. Zgodnie z zawartymi w niej informacjami opis kabla powinien przyjmować składnię xx/yyTP, gdzie yy opisuje pojedynczą parę żył w kablu, natomiast oznaczenie xx odnosi się do całości kabla.
Przyjmowane przez xx i yy oznaczenia to:
- U - nieekranowane (ang. unshielded)
- F - ekranowane folią (ang. foiled)
- S - ekranowane siatką (ang. shielded)
- SF - ekranowane folią i siatką
- U/UTP - skrętka nieekranowana: E1408, E1410, E1412, E1414_305, E1608
- F/UTP - skrętka foliowana: E1515, E1517, E1519
- U/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii: E1616
- F/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii, dodatkowo w ekranie z folii
- SF/UTP - skrętka ekranowana folią i siatką
- S/FTP - skrętka z każdą parą foliowaną, dodatkowo w ekranie z siatki
- SF/FTP - skrętka z każdą parą foliowaną, dodatkowo w ekranie z folii i siatki.
LAN między budynkami - odległość 200 m.
Najlepszym sposobem na połączenie sieci lokalnych w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 200 m jest zastosowanie kabla światłowodowego. Wykorzystanie skrętki komputerowej na tym dystansie jest niezgodne z obowiązującymi standardami oraz może zaowocować znaczącym obniżeniem przepustowości tak zbudowanego łącza.W sytuacji, gdy w budynkach zainstalowane są już switche i nie są one wyposażone w gniazda SFP, najlepszym i uniwersalnym rozwiązaniem pozostanie wykorzystanie media konwerterów światłowodowych, które za pomocą patchcordu UTP podłączyć należy do jednego z portów switcha (po jednym po każdej ze stron połączenia). Media konwerter dokonuje zmiany sygnału elektrycznego na optyczny oraz odwrotnie. Podczas doboru media konwertera należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- prędkość połączenia - dostępne są modele 100 Mbit/s oraz 1000 Mbit/s,
- modowość - dostępne są modele pracujące z włóknami jednomodowymi oraz wielomodowymi,
- dystans transmisji - dostępne są modele umożliwiające przesył danych na 550 m, 2000 m, 15 km oraz 20 km,
- technikę transmisji - dostępne są modele wykorzystujące dwa włókna lub jedno włókno (WDM).

Przykładowy dobór elementów do realizacji połączenia światłowodowego na odcinku 200 m
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE4225IW-DE K17912 została wyposażona w dobrej klasy przetwornik, pozwalający uzyskać obraz w rozdzielczości 2 MPix (1920x1080) i prędkość odświeżania 25 kl./s (50 kl./s dla 1280 x 960, 1280 x 720). Do dyspozycji są trzy niezależne strumienie i kilka metod kompresji: H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień), oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc). Posiada oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 100 m oraz funkcję Smart IR, pozwalającej uniknąć prześwietlenia obrazu. | ||
Wzmacniacz antenowy APL-104 VHF/UHF ekranowany B4043 przeznaczony jest do wzmacniania słabych sygnałów FM/DAB+ oraz DVB-T nadawanych w paśmie 87-790 MHz. Przystosowany do pracy na otwartej przestrzeni. Wzmacniacz B4043 posiada impedancję wejścia/wyjścia 75 Ω, dlatego w przypadku stosowania anten o impedancji 300 Ω należy stosować symetryzator, np. C0001. Zasilany jest przez WYJŚCIE napięciem 12 V podawanym kablem antenowym z zasilacza wyposażonego w separator zasilania. | ||
Cyfrowy modulator MHD001P HDMI-COFDM (DVB-T) Terra R86103 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-30p) podany na złącze HDMI moduluje w standardzie DVB-T COFDM. Posiada wejścia: HDMI (obsługa HDCP), RF IN oraz DC IN do podłączenia zewnętrznego zasilacza (gniazdo zasilania jest "schowane" w gnieździe F - nie ma możliwości zasilania urządzenia podłączając przewód koncentryczny do gniazda DC IN). | ||
Warto przeczytać:
Tania i prosta stacja bazowa. Zewnętrzna, bezprzewodowa stacja bazowa TP-Link WBS510 5GHz N2356 to efektywne rozwiązanie dla zewnętrznych sieci bezprzewodowych. Dzięki centralnemu systemowi zarządzania, idealnie sprawdza się w połączeniach bezprzewodowych punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt. Wysokie osiągi połączone z łatwością użytkowania sprawiają, że WBS510 jest świetnym wyborem zarówno dla klientów biznesowych, jak i do zastosowań domowych...>>>więcej
Przykładowy schemat zastosowania stacji bazowej TP-Link WBS510 5GHz N2356