Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 33/2018 (22.10.2018)

Elastyczne czujniki pomiarowe w zastosowaniu medycznym.

Japońscy naukowcy opracowali serię cienkich i elastycznych czujników, które posiadają wbudowane ogniwo słoneczne i mogą być umieszczone na ciele. Ich zadaniem jest monitorowanie pracy danego organu. Sensor jest połączeniem urządzenia pomiarowego zwanego organicznym tranzystorem elektrochemicznym z elastycznym ogniwem słonecznym, opracowanym do zasilania elektroniki noszonej.
Kluczowym elementem układu jest organiczne ogniwo słoneczne, dostarczające stabilną i wolną od zakłóceń energię. Komórki tego ogniwa wyróżnia specjalna warstwa absorbująca promieniowanie słoneczne, wykonana jako polimerowa nano-siatka. Ułożenie oraz odpowiedni dobór polimerów sprawiają, że ogniwo osiąga wysoką sprawność - niewiele niższą od znacznie cięższych ogniw krzemowych oraz niezależność od kąta padania promieni słonecznych. Dla światła padającego pod kątem poniżej 60 stopni efektywność konwersji energii wzrosła o 45% w porównaniu do ogniw polimerowych bez nano-siatki.
Widok czujnika mierzącego tętno na palcu
Naukowcy zaprezentowali działający monitor pracy serca, który jest cienki i elastyczny, a przy tym przeźroczysty. Do poprawnego działania wymaga oświetlenia o natężeniu 10 000 luksów, czyli takiego, jakie można doświadczyć w jasny dzień w zacienionym miejscu. Naukowców zaskoczył niski poziom zakłóceń zasilania, co może wynikać z braku przewodów elektrycznych.
Oczywistym wydaje się zastosowanie czujnika w medycynie, gdzie często wymagany jest ciągły pomiar parametrów różnych części ciała. Jednak żeby przyrząd zyskał praktyczne zastosowanie, konieczne jest jeszcze stworzenie elastycznych baterii, które pozwolą na pracę przy braku oświetlenia. Naukowcy mają też nadzieję na ulepszenie układu do transmisji danych. Obecny wykorzystuje krzem, a więc zużywa „dużo” energii w porównaniu do reszty urządzenia.

20 lat Informatora TV-SAT, CCTV, WLAN!

Minęły 2 dekady od pierwszego wydania cotygodniowego biuletynu informacyjnego DIPOLA. Już od 20 lat przybliżamy czytelnikom zagadnienia dotyczące instalacji teletechnicznych, opisujemy nowe technologie, prezentujemy rozwiązania problemów i przykłady realizacji instalacji. Internetowe wydanie naszego tygodnika jest tłumaczone na 6 języków i rozsyłane do 23 tysięcy czytelników. Dziękujemy wszystkim subskrybentom!

Cyfrowy modulator HDMI-DVB-T marki TERRA.

Modulatory można dzielić wg różnych kryteriów. Podstawowym jest obsługa protokołu HDCP oraz rodzaj sygnału na wyjściu RF. Wyróżnić tu możemy cyfrowe modulatory DVB-T oraz DVB-C. Kolejnymi kryteriami podziału jest ilość sygnałów źródłowych, jakie podłączyć można do jednego urządzenia, zakres kanałów wyjściowych, sposób montażu. Oferta cyfrowych modulatorów firmy DIPOL została poszerzona o nowy model MHD001P HDMI-COFDM (DVB-T) marki TERRA z obsługą protokołu HDCP. Urządzenie to cechuje wysoka jakość charakterystyczna dla produktów tej marki, niska cena oraz niewielkie wymiary ułatwiające instalację.
Modulator MHD-101 HDMI - COFDM (DVB-T) HDCP TERRA - wyprzedaż
Jednokanałowy modulator MHD001P Terra R86103 z regulacją poziomu wyjściowego w zakresie 60...90 dBμV
Cyfrowy modulator WS-8901U HDMI - COFDM (DVB-T) - obsługa HDCP
Modulator czterokanałowy ST-6510 4xHDMI - 1xCOFDM (DVB-T) - obsługa HDCP
Jednokanałowy modulator WS-8901U
do szafy RACK R86201
Czterokanałowy modulator ST-6504
do szafy RACK R86804
Modele Signal WS-8901U R86201 oraz Signal ST-6504 R86804 to modulatory do instalacji RTV wykonywane z myślą o systemie RACK, tak aby ich montaż był estetyczny oraz aby urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Model WS-8901U R86201 jest modulatorem jednokanałowym. Modulator ST-6504 R86804 jest modulatorem czterokanałowym, co oznacza możliwość podłączenia do niego czterech źródeł sygnału HDMI oraz zmodulowania ich do postaci jednego cyfrowego multipleksu DVB-T. Oba modele obsługują protokół HDCP.

Czujniki tlenku węgla i dymu Kidde.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad kumuluje się w organizmie, co oznacza, iż długotrwałe wdychanie niskich stężeń może wywołać objawy niebezpieczne dla zdrowia i życia. Urządzenia Kidde, zgodnie z normą PN EN 50291-1: 2010, monitorują zarówno stężenie chwilowe, jak i długotrwałe. Generują alarm w zależności od stężenia i czasu występowania:
 • 30 PPM - alarm po 120 minutach,
 • 50 PPM - alarm w ciągu 60-90 minut,
 • 100 PPM - alarm w ciągu 10-40 minut,
 • 300 PPM - alarm do 3 minut.
Czujniki Kidde posiadają certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań normy PN EN 50291-1: 2010 dla domowych detektorów tlenku węgla, a niektóre także certyfikat PN-EN50291-2:2010 dopuszczający do użytku w pojazdach kempingowych i łodziach. Zgodność z normami została potwierdzona przez niezależną jednostkę badawczą British Standard Institute (BSI).
Czujnik tlenku węgla 5CO KIDDE
Czujnik tlenku węgla 7DCO KIDDE z wyświetlaczem LCD
Czujnik tlenku węgla 10LLDCO KIDDE z wyświetlaczem LCD i wbudowanym zasilaniem
Czujnik czadu i dymu 10SCO KIDDE
Czujnik tlenku węgla 5CO KIDDE
G9583
Czujnik tlenku węgla 7DCO KIDDE z wyświetlaczem LCD
G9587
Czujnik tlenku węgla 10LLDCO KIDDE z wyświetlaczem LCD i wbudowanym zasilaniem
G9589
Czujnik czadu i dymu 10SCO KIDDE
G9995

Stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, jest niezwykle ważne, ponieważ może uratować życie mieszkańców. W ofercie firmy DIPOL dostępne są czujniki czadu, dymu oraz czadu i dymu. Występują wersje z wyświetlaczem LCD ułatwiającym diagnostykę. Czujniki 5CO G9583 (bez wyświetlacza) i 5DCO G9985 (z wyświetlaczem) zasilane są z trzech baterii AA 1,5 V i zapewniają prawidłową pracę przez 7 lat od aktywacji. Czujnik 7DCO G9587 również jest zasilany z trzech baterii AA 1,5 V i zapewnia prawidłową pracę przez 10 lat od aktywacji. Czujnik tlenku węgla 10LLDCO G9589 z wyświetlaczem LCD posiada wbudowany akumulator gwarantujący nieprzerwaną pracę przez cały okres użytkowania (10 lat). W ofercie dostępne są również czujniki dymu i9040EU G9591 oraz czadu i dymu 10SCO G9995 zasilane z baterii 9 V, których okres eksploatacji wynosi odpowiednio: 3 oraz 10 lat. Urządzenie samo zasygnalizuje potrzebę wymiany baterii. Po upływie okresu gwarancji czujki należy wymienić na nowe.
kod nazwa
KIDDE
czad dym wyświetlacz okres
użytkowania
G9583 5CO TAK - - 7 lat
G9587 7DCO TAK - TAK 10 lat
G9589 10LLDCO TAK - TAK 10 lat
G9591 i9040EU - TAK - 3 lata
G9985 5DCO TAK - TAK 7 lat
G9995 10SCO TAK TAK - 10 lat

Nowy mechanizm samodzielnego przywracania hasła w urządzeniach Hikvision.

Procedura resetu hasła zostaje wzbogacona o nowy, bardzo wygodny dla użytkownika mechanizm, który jest sukcesywnie wprowadzany do nowych wersji oprogramowania. Jeśli usługa jest dostępna, to pojawi się pole z adresem e-mail do przywracania hasła, na który dostaniemy kod resetujący hasło. Adres e-mail, o którym mowa, może zostać ustawiony przy aktywacji lub przy zarządzaniu użytkownikami. Konfiguracja funkcji oraz proces odzyskiwania hasła przeprowadza się z poziomu menu lokalnego bądź zdalnie - przez przeglądarkę.
Jeśli hasło zostanie zapomniane, to na panelu logowania należy kliknąć ”nie pamiętam hasła”, a w następnym okienku wybrać weryfikację przez e-mail. W kolejnym okienku pojawi się kod QR, który należy zeskanować przez smartfon w aplikacji Hik-Connect (należy z menu głównego wybrać fukcję „Resetowanie hasła urządzenia”). Spowoduje to wysłanie na podany e-mail kodu resetującego hasło (powinien się pojawić do 5 minut). Należy mieć na uwadze, że jest on ważny przez 24 godziny lub do momentu restartu urządzenia. Kod wpisujemy w okienku, gdzie wyskoczył kod QR. Jeśli jest poprawny, to można ustawić nowe hasło do logowania.
Alternatywnie zamiast używać Hik-Connect, można wysłać kod QR na e-mail pwr_recovery@hikvision.com.
Dotychczasowe procedury resetu haseł pozostają aktywne:
 • generowanie pliku lub klucza resetujących hasło - wymagany kontakt z producentem,
 • wygenerowanie specjalnego pliku GUID, zawierającego zaszyfrowane dane do logowania dla konta administratora. Jeśli zapomnimy danych do logowania, plik ten umożliwia samodzielny reset hasła (bez konieczności kontaktu z producentem, jak przy resetowaniu hasła przez SADP). Plik GUID może być przechowywany na komputerze lub na pamięci przenośnej,
Przywracanie dostępu przez weryfikację GUID w urządzeniach Hikvision
 • weryfikacja odpowiedzi na pytania zabezpieczające. Przy konfiguracji tego zabezpieczenia z rozwijanej listy należy wybrać 3 pytania zabezpieczające i wpisać odpowiedzi. Poprawne udzielenie odpowiedzi przy logowaniu umożliwia reset hasła.

Zasilanie PoE w instalacjach monitoringu.

Nowoczesne instalacje IP dzięki technologii PoE (Power over Ethernet) stają się łatwiejsze w realizacji. Wśród szeregu rozwiązań PoE, optymalnym jest zespolenie „przełączania i zasilania”, czyli zastosowanie switchy PoE integrujących w sobie obie funkcje.
Najważniejsze cechy mechanizmu PoE:
 • transmisja zasilania i danych poprzez jeden przewód, co zmniejsza koszty okablowania i instalacji,
 • gwarantowany minimalny zasięg 100 m przy użyciu odpowiedniego okablowania,
 • wysokie bezpieczeństwo dzięki transmisji niskim napięciem oraz procedurom badania łącza i urządzenia,
 • zabezpieczenia przed podłączeniem napięcia do urządzeń niezgodnych ze standardem,
 • łatwość instalacji.
Przykładowy schemat zastosowania Switcha zarządzalnego PoE ULTIPOWER 0288af N29983
Switch PoE ULTIPOWER 0288af N29983 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10, 100 oraz 1000 Mb/s. Posiada 8 portów FastEthernet (10/100 Mb/s) wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. Wszystkie porty Fast Ethernet obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Ponadto switch posiada port Gigabit Ethernet (1000 Mb/s), który wykorzystuje się do połączeń szkieletowych. Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Dodatkowo dzięki slotom SFP switch umożliwia transmisję za pomocą światłowodu.

Kable abonenckie - realizacja przełącznicy światłowodowej.

Ze względu na rosnącą popularność szaf RACK w instalacjach teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych, instalatorzy coraz częściej decydują się na montowane przełącznicy światłowodowej, jako jednego z modułów w szafie RACK. Poniżej przedstawiono przykład realizacji przełącznicy ULTIMODE MT-524 L5124 z założeniem wprowadzenia do niej kabli światłowodowych L7102 oraz wykonania zakończeń na bazie najpopularniejszych w ofercie firmy DIPOL pigtaili jednomodowych PG-52S2 L35522.
Przełącznica ULTIMODE MT-524 L5124 z zakończeniami 8 włókien kabli ULTIMODE L7102
Proces spawania pigtaili z włóknami kabli zrealizowano za pomocą spawarki Signal Fire AI-8 L5870. Warty odnotowania jest fakt, że wykorzystane pigtaile L35522 posiadają konstrukcję tzw. luźnej tuby. Signal Fire AI-8 posiada uniwersalne uchwyty, kompatybilne z każdym rodzajem włókien i pigtaili. Nie ma więc potrzeby dopasowywania uchwytu do rodzaju włókna, jak to ma miejsce w przypadku wielu tanich spawarek.

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1643G0-I (4 Mpix, 2.8-12 mm, 0.018 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1643G0- K17691 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m w technologii EXIR 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm umożliwiający zmianę kąta widzenia w zakresie 98 - 28°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16H0T-AIT3ZF (5 Mpix, 2.7-13,5 mm, 0.01 lx, IR do 40m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16H0T-AIT3ZF M75692 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 5 Mpix (jest możliwość przełączenia w menu na 2 lub 4 Mpix). Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m, wykonanemu w technice EXIR 2.0, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.
Listwa zasilająca 230V do szafy rack 19
Listwa zasilająca 230V do szafy rack 19" R9120235 przeznaczona do montażu w szafach typu RACK, wyposażona w 9 gniazd, wyłącznik oraz przewód długości 5 m.

Warto przeczytać:

Zbiorcza instalacja multiswitchowa w Krakowie. Zgodnie z założeniami projektanta firma MONTEX z Krakowa wykonała zbiorczą instalację TV/SAT. W instalacji dystrybuowane są sygnały: satelitarny z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird 13.0E i Astra 19.2E) oraz naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Cały system do dystrybucji sygnałów oparto na multiswitchach serii MV-9xxL marki TERRA...>>>więcej
W skład zestawu antenowego weszły: antena satelitarna o średnicy 120 cm IDLB-STCF INVERTO A9649 z układem dwóch konwerterów typu quatro Inverto BLACK Ultra A98266, antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T A2670. Całość zamontowano przy pomocy podstawy balastowej masztu MB-3/PLUS E8744, która umożliwia montaż anten na płaskich wytrzymałych powierzchniach w miejscach, gdzie nie ma możliwości ingerowania w poszycie dachu lub jego konstrukcję.
Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT