Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2018 (8.10.2018)

Space Egg - kolejny krok w ewolucji ku inteligentnym hotelom.

Podczas wrześniowej konferencji Cloud Computing Conference w Hangzhou w Chinach, Alibaba AI Labs, oddział chińskiego giganta sprzedaży internetowej, zaprezentował robota "Space Egg" wyposażonego w asystenta AI, który w niedalekiej przyszłości będzie pracował w chińskich hotelach. "Kosmiczne Jajo" wykorzystuje sztuczną inteligencję i zostało stworzone do tego, aby szybko i sprawnie dostarczyć do pokoju zamówione przekąski i napoje.
To, co wyróżnia "Kosmiczne Jajo", to jego funkcjonalność. Za pośrednictwem Genie, asystenta sztucznej inteligencji firmy Tmall, zintegrowanego z urządzeniami smart w hotelu, goście mogą głosowo składać zamówienia, które są dostarczane przez Space Egg. Goście mogą komunikować się z robotem za pomocą poleceń głosowych oraz gestów. Kosmiczne Jajo powiadamia gościa, że jest już przed pokojem, a następnie korzystając z technologii rozpoznawania twarzy upewnia się, że zamówienie odbiera odpowiednia osoba. Roboty samodzielnie poruszają się po hotelu. Wykorzystując wgraną mapę, lasery i czujniki radarowe, unikają kolizji z przeszkodami i ludźmi. Inteligentny robot Space Egg porusza się z prędkością około 3 km na godzinę.
Na razie robot jest testowany w wybranych hotelach w Chinach. Po zakończeniu testów AI Labs określi, czy "Kosmiczne jaja" sprawdzą się również w szpitalach, restauracjach i biurach.

Zasilanie i sygnał wideo przez wspólny przewód w systemie HD-TVI.

PoC - Power over Coaxial to sposób transmisji sygnału wideo i zasilania w jednym kablu koncentrycznym. PoC to odpowiednik zasilania PoE (Power over Ethernet) w systemach monitoringu HD-TVI. Do poprawnego działania wystarcza jeden kabel koncentryczny i nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria. Dzięki temu wykonanie instalacji jest o wiele szybsze i tańsze.
Do zbudowania systemu PoC konieczne jest stosowanie odpowiednich kamer (oznaczenie E w ostatnim członie nazwy) i rejestratorów (oznaczenie /P). Rejestrator z funkcją PoC w pierwszej kolejności sprawdza, czy kamera ma moduł PoC i ile mocy potrzebuje (kamera bez PoC nie zostanie zasilona). Hikvision produkuje kamery działające w standardzie PoC.af o mocy 6 W (większość modeli) i PoC.at o mocy 12 W (mocniejszy IR lub motozoom). Rejestrator PoC domyślnie zasila natywną ilość kamer PoC.af. Jeśli podłączymy do niego kamerę PoC.at, zabierze ona 2 kanały zasilania.

Firma Hikvision uzyskała certyfikat FIPS 140-2.

Firma Hikvision, wiodący na świecie dostawca innowacyjnych produktów i systemów zabezpieczeń, z dumą ogłosiła, że uzyskała certyfikat FIPS (ang. Federal Information Processing Standard) (ICPS) 140-2, co stanowi kolejny, ważny krok w programie cyberbezpieczeństwa firmy Hikvision.
FIPS 140-2 to amerykański standard szyfrowania stworzony przez Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST), który jest oddziałem amerykańskiego Departamentu Handlu. Używany przez federalne agencje rządowe w USA i Kanadzie, FIPS 140-2 jest również szeroko stosowany w branżach, takich jak finanse, opieka zdrowotna, czy handel. Hikvision to pierwsza firma, która uzyskała certyfikat FIPS 140-2 dla kamer IP i sieciowych rejestratorów wideo (NVR).
„Firma Hikvision jest głęboko przekonana, że przemysł monitoringu wideo powinien przyjmować te same standardy, które są stosowane przez rządy i sektory o wysokim stopniu regulacji" - powiedział dr Wang Bin, dyrektor ds. Bezpieczeństwa sieciowego i bezpieczeństwa sieci w firmie Hikvision.
FIPS 140-2, jest wspomagany przez liczne organy normalizacyjne i międzynarodowe organizacje testujące, włączając w to standard ISO. Walidację FIPS 140-2 uzyskały takie globalne firmy technologiczne, jak Apple, Microsoft, Cisco, czy Google.
Proces walidacji FIPS 140-2 jest kompleksowy i obejmuje szereg rygorystycznych testów przeprowadzanych przez niezależne i akredytowane laboratorium bezpieczeństwa w USA oraz potwierdzenie zgodności z NIST.
Firma Hikvision poważnie traktuje cyberbezpieczeństwo i przestrzega wszystkich przepisów i regulacji obowiązujących w krajach, w których prowadzi działalność. Dzięki ścisłej zgodności z przepisami, produkty Hikvision spełniają wiodące standardy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, które obejmują ISO 270001, ISO 9001: 2008, CMMI Level 5 i AICPA SOC.
Certyfikat dotyczy wszystkich urządzeń z platformą sprzętową ARM Cortex-A17 (ARMv7 32-bit), ARM Cortex-A9 (AMRv7 32-bit), np: DS-9632NI-I8 K22362 czy DS-7732NI-I4 K22353.
Rejestrator projektowy IP 4k NVR Hikvision DS-9632NI-I8 (32 kanały, 320 Mb/s, 8xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265/H.264)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7632NI-I2 (32 kanały, 256 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)
Rejestrator 32-kanałowy, 8-dyskowy DS-9632NI-I8 K22362
Rejestrator 32-kanałowy, 4-dyskowy DS-7732NI-I4 K22353

Jak wprowadzić sygnał z kamer IP do instalacji TV?

W przypadku kamer IP nie mamy do czynienia z sygnałem, lecz ze strumieniem danych, co znacząco utrudnia wyświetlenie obrazu na wielu telewizorach jednocześnie. Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich - cyfrowych modulatorów HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz). Umożliwiają one zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T. Instalatorzy najczęściej wykorzystują modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max 4). A co w przypadku jeśli wymogiem inwestora będzie wprowadzenie do instalacji TV/SAT obrazu i dźwięku np. z 12 kamer IP, a każda kamera miałaby być zaprezentowana na osobnym kanale?
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 R81611, który umożliwia konwersję strumienia RTSP z kamer IP do standardu DVB-T COFDM. W ten sposób moduł IP mix-440 R81611 umożliwia wprowadzenia sygnału z kamer IP kodowanego w standardzie H.264 lub H.265 do instalacji RTV/SAT bez konieczności instalowania urządzeń pośrednich (modulatory DVB-T).
Transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 z wbudowanym gniazdem USB TERRAStreamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
mix-440 R81611 umożliwia konwersję strumienia IP w technice UDP/RTP realizującego transmisję typu unicast/multicast (SPTS oraz MPTS) oraz RTSP (strumień z kamer IP) do standardu DVB-T COFDM

Podgląd obrazu i sterowanie komputerem z oddalonego pomieszczenia.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB, np. w celu sterowania rejestratora myszką.
Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę sieciową jest niemożliwy.
Cechy wyróżniające:
  • Transmisja przy pomocy jednego przewodu kat. 5e/6,
  • Transmisja UDP/IP,
  • Tryb obrazu 1080p,
  • Maksymalna długość przewodu 100 m,
  • Przedłużacz USB.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB - odbiornik
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)

Miernik mocy optycznej i źródło światła - pomiar referencyjny.

Pomiar tłumienia toru optycznego metodą transmisyjną jest podstawową metodą weryfikacji poprawności połączenia. Wykorzystując miernik oraz źródło światła o stałej mocy, instalator jest w stanie określić całkowite tłumienie przewodu oraz złączy.
W przypadku, gdy urządzenia pomiarowe podłączane są do zainstalowanych w przełącznicach lub puszkach światłowodowych adapterów, należy uwzględnić stosowanie dodatkowych patchcordów pomiarowych. W teorii patchcordy takie mają względnie niewielkie tłumienie wynoszące około 0,2 dB, jednak instalatorzy używając tych samych patchcordów w kolejnych instalacjach ryzykują ich uszkodzenie owocujące zwiększonym tłumieniem sygnału podczas pomiaru. Aby wyeliminować z wartości pomiaru toru optycznego tłumienie dodatkowych patchcordów, należy przeprowadzić kalibrację układu pomiarowego.
Kalibracja układu pomiarowego.
Kalibracja układu pomiarowego lub tzw. pomiar referencyjny polega na wyeliminowaniu z pomiaru tłumienia wnoszonego przez patchcordy pomiarowe. Polega ona na połączeniu źródła światła oraz miernika mocy ww. patchcordami za pomocą adaptera. Uzyskane w tej sposób tłumienie zerujemy poprzez wciśnięcie klawisza "Ref" na mierniku. Następnie wykonujemy standardowy pomiar badanego toru optycznego w odniesieniu do uzyskanego wcześniej zera. Uzyskany w ten sposób wynik pomija tłumienie patchcordów pomiarowych.

Nowości produktowe:

Konwerter/Extender HDMI na IP ścienny 1x5e Signal
Konwerter/Extender HDMI na IP ścienny 1x5e Signal H3621 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Urządzenia dedykowane są do instalacji w puszkach elektrycznych (głębokość minimum 80 mm).

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2743G0-IZS (4 MPix, 2.8-12 mm MZ, 0.018 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265/H.264)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2743G0-IZS K17397 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, wykonany w technologii Exir 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom, umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 104 - 29°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Przewód NETSET BOX U/UTP  kat.6 skrętka wewnętrzna [305m] Dca-s2,d2,a1
Przewód NETSET BOX U/UTP kat.6 skrętka wewnętrzna E1614_305 t to najwyższej jakości skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji wewnątrz budynków. Skrętka jest najnowszą generacją skrętek typu NETSET. Posiada średnice zewnętrzną 5,9 mm, co znacznie ułatwia układanie skrętki w korytkach i rurach. Dobrano specjalne tworzywo izolacji żył, ułatwiające nakładanie złączy RJ-45.

Aktualności:

27 września 2018 - wystartowały zapisy na jesienny cykl szkoleń. Pełny harmonogram, agendy kursowe oraz formularze zapisów dostępne są na stronie kursów. Zapisów można dokonywać elektronicznie. Każde zgłoszenie będzie potwierdzane. Zapraszamy!
Szkolenia dla instalatorów i projektantów

Warto przeczytać:

Jak działa światłowodowy spaw mechaniczny? Spawy mechaniczne ULTIMODE FAST-MS1 L5550 umożliwiają wykonywanie trwałych połączeń włókien światłowodowych bez wykorzystywania tradycyjnych spawarek optycznych. Niską tłumienność, na poziomie 0,15-0,2 dB, zapewnia technologia pozycjonowania czół włókien za pomocą rowków w kształcie litery V. Znajdujący się w komorze połączeniowej żel optyczny niweluje skutki wystąpienia nieprecyzyjnego cięcia czy ewentualnej przerwy między wprowadzonymi światłowodami...>>>więcej
Budowa spawu mechanicznego
Projektowanie zbiorczych instalacji RTV/SAT