Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2018 (1.10.2018)

Powstało urządzenie symulujące funkcje ludzkiego mózgu.

Zespół naukowców z Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology (DGIST) w Korei Południowej opracował urządzenie synaptyczne naśladujące funkcje komórek nerwowych (neuronów) i synaps. W eksperymencie przeprowadzonym przez naukowców, odtworzono proces tworzenia, przechowywania i kasowania wspomnień. Jest to kolejny ważny krok na drodze rozwoju sztucznej inteligencji. W ludzkim mózgu znajdują się setki trylionów synaps, czyli miejsc, w których aksony i dendryty spotykają się, aby neurony mogły wysyłać i odbierać sygnały nerwowe. Jest to chemiczny system przekazywania informacji, zdolny wykonywać bardzo złożone funkcje przy jednoczesnym wykorzystaniu niewielkiej ilości energii. Ze względu na te cechy, badania nad sztucznymi synapsami naśladującymi możliwości ludzkiego mózgu od wielu lat są tematem badań naukowców na całym świecie.
Reprezentacja neuronów i synaps w ludzkim mózgu. Powiększona synapsa przedstawia część naśladowaną za pomocą urządzeń półprzewodnikowych.
Dużą zaletą opracowanej metody jest niewielki rozmiar sztucznego systemu urządzeń synaptycznych, co powoduje tysiąckrotne zmniejszenie złożoności połączeń obwodów i zużycia energii w porównaniu z metodami opartymi na systemach zero-jedynkowych. Model synaptyczny opracowany przez zespół naukowców może być wykorzystany w urządzeniach o ultra niskim zużyciu energii z jednoczesnym przetwarzaniem ogromnych ilości dużych zbiorów danych. Oczekuje się, że rozwiązanie to zostanie wykorzystane przy tworzeniu kolejnej generacji inteligentnych technologii półprzewodnikowych, takich jak sztuczna inteligencja (AI), w tym uczenie maszynowe i uczenie głębokie oraz tworzenie półprzewodników imitujących ludzki mózg.

Szybkie udostępnianie urządzeń Hikvision.

Używając aplikacji Hik-Connect można w łatwy sposób za pomocą kodu QR zapewnić innej osobie dostęp do urządzenia monitoringu Hikvision. W ten sposób kamera lub rejestrator dodane do naszej aplikacji Hik-Connect (do konta lub do konta gościa) mogą zostać szybko udostępnione. Przydatność takiego rozwiązania zostanie doceniona w sytuacji, gdy np. chcemy zapewnić dostęp dla członków rodziny. Mocnym punktem jest również możliwość cofnięcia dostępu w dowolnym momencie.
Wygenerowany kod QR i ekran konfiguracji udostępnienia
Procedura udostępniania urządzenia wygląda następująco:
  • Wygenerowanie kodu QR na smartfonie właściciela kamery (kod jest ważny 60 minut),
  • Zeskanowanie go smartfonem, który ma uzyskać dostęp,
  • Określenie uprawnień dostępu:
    • Podgląd na żywo
    • Odtwarzanie
    • Powiadomienia alarmowe
    • Dwukierunkowe audio
    • Kontrola PTZ

Historia postępu budowy z wykorzystaniem kamery IP marki Hikvision.

Kamery marki Hikvision posiadają możliwość tworzenia zrzutów obrazu wyzwalanych czasem lub zdarzeniem. Wyzwalanie czasowe można wykorzystać na przykład do tworzenia historii postępu budowy obiektu. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości miejsca na dysku/karcie pamięci/serwerze, zapewniając jednocześnie, że cały proces zostanie dobrze udokumentowany. Do monitorowania postępu można więc wykorzystać kamerę wyposażoną w slot na kartę pamięci microSD (oznaczenie F lub G0 w nazwie kamery). Interwał czasowy można ustawić od 1 s do 7 dni. Dodatkowo, harmonogram można skonfigurować w taki sposób, aby wyzwalanie zrzutów obrazu było realizowane w określonych godzinach i dniach tygodnia (np. w momencie, kiedy pracuje ekipa budowlana). Przykładowe okno konfiguracyjne z ustawionym harmonogramem na 5 dni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 17:00 oraz interwałem co 1 godzinę przedstawia poniższy rysunek.
Widok okna konfiguracji harmonogramu dla wyzwalania czasowego zrzutu obrazu
Widok okna konfiguracji wyzwalania czasowego
Przykłady kamer Hikvision obsługujących funkcję czasowego zrzutu ekranu:
Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1643G0-I (4 Mpix, 2.8-12 mm, 0.018 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T22WD-I5 (2 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 50 m, WDR)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)
Kamera 2 Mpix DS-2CD2023G0-I K17631
Kamera 4 Mpix DS-2CD1643G0-IZ K17693
Kamera 2 Mpix DS-2CD2T23G0-I5 K17831
Kamera 8 Mpix DS-2CD2685FWD-IZS K17727

Sygnał z kamer w instalacji telewizyjnej.

Cyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) R86111 to urządzenie, które znajduje zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu CCTV. Może zostać wykorzystane do transmisji sygnału z rejestratora DVR lub NVR do wielu odbiorników TV przy pomocy kabla koncentrycznego. Cyfrowy modulator R86111 umożliwia konwersję wejściowego sygnału o rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) podanego na złącze HDMI do standardu DVB-T COFDM. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla instalacji bazujących na rozgałęźnikach i przewodach HDMI.
Cyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) do instalacji monitoringu CCTV
Jednokanałowy modulator HDMI-DVB-T R86111.
Widoczne przełączniki umożliwiają ustawianie kanału w paśmie 139-950 MHz na wyjściu RF DVB-T.
Urządzenie R86111 jest modulatorem jednokanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego jednego źródła sygnału i zmodulowania go do postaci cyfrowego multipleksu DVB-T. Konfiguracja kanału DVB-T realizowana jest przy pomocy 8-bitowego przełącznika zlokalizowanego na obudowie urządzenia.
Modulator marki Signal R86111 nie obsługuje protokołu HDCP, dlatego przeznaczony jest do instalacji, w których źródłem sygnału HDMI jest:
  • rejestrator DVR lub NVR,
  • kamera IP i transkoder, np. K2005,
  • komputer,
  • laptop,
  • starszy dekoder STB nieobsługujący protokołu HDCP.
Modulartory DVB-T nieobsługujące protokołu HDCP są znacząco tańsze od tych, które go obsługują. Dlatego, jeżeli źródłem sygnału jest przykładowo rejestrator CCTV, to nie ma potrzeby kupowania drogiego modulatora.

Konwerter HDMI do sal konferencyjnych.

Konwerter HDMI na IP H3621 marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Urządzenia dedykowane są do instalacji w puszkach elektrycznych (głębokość minimum 80 mm).
Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia komputera do rzutnika. Do rzutnika należy doprowadzić tylko jedną skrętkę komputerową, co ułatwia instalację urządzenia oraz poprawia wygląd instalacji.
Cechy wyróżniające:
  • Transmisja przy pomocy jednego przewodu kat. 5e/6,
  • Transmisja UDP/IP (multicast),
  • Montaż w puszce elektrycznej
  • Tryb obrazu 1080p,
  • Maksymalna długość skrętki komputerowej - 100 m.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP H3621 (połączenie punkt-punkt)

Światłowodowa instalacja telewizyjna w dużym kompleksie hotelowym.

Wykonawca niskoprądowych instalacji w jednym z hoteli w województwie zachodniopomorskim poproszony został o zmodernizowanie instalacji telewizyjnej. Życzeniem inwestora było umożliwienie odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz SAT ze stacji czołowej na wszystkich odbiornikach. Jako, że na cały kompleks hotelowy składa się 5 rozległych budynków, w instalacji postanowiono wykorzystać ułożone na etapie budowy okablowanie światłowodowe.
Schemat kompleksu hotelowego wraz z okablowaniem światłowodowym

Problemem, przed jakim stanął wykonawca, był dobór nadajnika optycznego o odpowiedniej mocy wyjściowej. Nadajnik ten miał zostać umieszczony w serwerowni budynku A3, tej samej, w której ulokowano stację czołową. Stwierdzono, iż zastosowanie dwóch symetrycznych sprzęgaczy optycznych 1/4 w kaskadzie zaowocuje zbyt dużym tłumieniem oraz uniemożliwi dobranie odpowiedniego nadajnika.
Zdecydowano się na następujący dobór elementów pasywnych:
  • sprzęgacz optyczny 1/2 z niesymetrycznym podziałem mocy w stosunku 60:40, umieszczony w budynku A3 - tłumienie 2,9/4,9 dB,
  • 2 sprzęgacze optyczne z symetrycznym podziałem mocy 1/4, umieszczone w budynkach A3 oraz C - tłumienie 7,1 dB.
Transmiter optyczny mo418 4D31 TERRA 1x6 dBm 1310 nm
Węzeł optyczny FTTH OD-003 TERRA
Nadajnik mo418 R82522 oraz węzeł optyczny OD-003 R81728 wykorzystane w instalacji
Wyliczono, że sumaryczne tłumienie w torze światłowodowym w obrębie budynku A wyniesie maksymalnie 15,8 dB (uwzględniając tłumienie okablowania 0,4 dB/km oraz 3 dB zapas mocy), natomiast w drugim torze maksymalnie 14 dB, dzięki zastosowaniu sprzęgacza z niesymetrycznym podziałem mocy. Zaplanowano, że w każdym z budynków umieszczony zostanie odbiornik optyczny OD-003 R81728 TERRA o czułości -10...-3 dBm. Dysponując minimalną czułością odbiornika oraz tłumieniem toru światłowodowego, wyliczono, że moc nadajnika ulokowanego za stacją czołową wynosić powinna 5,8 dBm. Wykonawca zdecydował się na zastosowanie nadajnika optycznego mo418 R82522 TERRA o mocy 6 dBm. Pozwoli to na bezproblemowy dosył sygnału w obrębie całego kompleksu.

Nowości produktowe:

INT-GSM Moduł komunikacyjny GPRS dla central INTEGRA i INTEGRA Plus Satel
Moduł komunikacyjny INT-GSM dla central INTEGRA i INTEGRA Plus Satel G5018 pracuje na magistrali manipulatorów centrali alarmowej. Obsługuje dwie karty SIM, przez które może jednocześnie odbierać wiadomości i połączenia przychodzące. Wszystkie transmisje GPRS są szyfrowane w standardzie AES-192. INT-GSM monitoruje zdarzenia do dwóch stacji monitorujących (np. agencji ochrony) przez sieć GSM. Wykorzystuje w tym celu GPRS i wiadomości SMS, z możliwością ustalenia priorytetu dla każdego z wymienionych torów transmisji.
Multiswitch SRQ-540 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/Unicable
Multiswitch SRQ-540 TERRA z AGC R80540 wyposażony został w dwie pary wyjść dSCR/Legacy + Terr. TV Out. Jednokablowy tryb dSCR umożliwia niezależny podział do 32 odbiorników satelitarnych SAT STB przy pomocy dwóch kabli koncentrycznych (aż do 16 odbiorników z każdego wyjścia, 16+16 konfiguracja domyślna) lub jeden kabel koncentryczny (32 odbiorniki z jednego wyjścia, po przeprogramowaniu za pomocą programatora PC102W R80561) dla każdej pary. Wyjście w trybie Legacy (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach) umożliwia podłączenie klasycznego tunera satelitarnego.
Konwerter HDMI na Wi-Fi 5 GHz 50 m
Konwerter HDMI na Wi-Fi 5 GHz 50 m H3641 umożliwia bezprzewodowe podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez własną, dedykowaną sieć Wi-Fi. Urządzenia komunikują się między sobą bez udziału zewnętrznej sieci Wi-Fi.

Warto przeczytać:

Projektowanie instalacji multiswitchowych. Dla budynków wielorodzinnych, projektowanych zgodnie z wymogami dla instalacji RTV/SAT zapewniających odbiór sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych firma DIPOL proponuje rozwiązania multiswitchowe serii MR-9xx oraz MV-9xx marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim, australijskim. W Polsce, od roku 2004, profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem dla potrzeb budowania dużych, zbiorczych instalacji SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów, bardzo niska awaryjność sprawiają, że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi...>>>więcej
Projekt wykonany w programie SatNet

Kable koncentryczne zalecane do instalacji antenowych RTV/SAT w budynkach zbiorowego zamieszkania
TRISET - Kable koncentryczne dla nowoczesnych instalacji TV