Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2018 (24.09.2018)

Balony od Google przesłały sygnał na odległość 1000 km.

Projekt badawczy Loon ma już pierwsze osiągnięcia. W ramach niedawnych eksperymentów osiągnięto zasięg transmisji wynoszący 600 km pomiędzy dwoma balonami, ale wynik ten udało się jeszcze poprawić, dzięki połączeniu przez sieć złożoną z siedmiu balonów rozciągniętych na dystansie 1000 km!
Przełomowe połączenie miało swoje źródło w Nevadzie, skąd przesłano dane do pierwszego balona szybującego w stratosferze na wysokości 20 km. Sygnał został przekazany przez sześć innych balonów, po czym dotarł do punktu docelowego przebywając łącznie 1000 km. Badacze porównują dokładność z jaką muszą być wycelowane anteny do trafienia piłką do pojemnika z odległości 100 m. Z uwagi na ciągły ruch balonów, anteny zamontowane są na obrotowych uchwytach, których pozycja dobierana jest automatycznie.
Idea projektu Loon polega na budowie rozległej sieci złożonej z balonów, pozwalającej na dostarczenie sygnału LTE. W ten sposób można dostarczyć Internet do obszarów o słabej infrastrukturze, np. wiejskich lub niezurbanizowanych. Balony są projektowane i produkowane w taki sposób, aby przetrwać nawet skrajnie trudne warunki atmosferyczne. Balony lokowane są w stratosferze, gdzie temperatura spada do -90°C, a wiatr może osiągać prędkość ponad 100 km/h. Balony wielkości kortu tenisowego mają unosić się średnio przez około 100 dni, a następnie powrócić na Ziemię na przegląd techniczny.
Ułożenie balonów i routing pomiędzy nimi są stale korygowane przez autonomiczny system oparty na uczeniu maszynowym. Podejmuje on decyzje w oparciu o ruch balonów, konieczność omijania przeszkód i zjawiska pogodowe. Użytkownicy usługi łączą się z siecią balonową przy użyciu specjalnej anteny internetowej, powieszonej na budynku. Sygnał propaguje przez sieć balonową, a następnie przekazywany jest do stacji naziemnej, stanowiącej część infrastruktury operatora, a następnie do sieci Internet. Sukcesem okazał się projekt użycia Loon w celu dostarczenia łączności w zniszczonym przez huragan Maria w Puerto Rico.
Komercyjny start takiej sieci planowany jest na 2019 rok, a pierwszym regionem, do którego mieszkańców dotrze sygnał jest centralna część Kenii. Google i Facebook inwestują w systemy dystrybucji Internetu ponieważ wierzą, że nowi użytkownicy sieci skorzystają z ich usług, co przełoży się na wzrost zysków z reklam. Obecnie 4 miliardy ludzi na świecie nie posiada połączenia z Internetem.

Wakacyjny konkurs fotograficzny DIPOLA na finiszu!

Już tylko do 28 września będą przyjmowane zgłoszenia w ramach XVII edycji corocznego konkursu fotograficznego. Przypominamy i czekamy na fotografie, których bohaterkami (pierwszego lub drugiego planu) są anteny w każdej formie i w każdym kształcie. Nadesłane prace będą ocenione przez znanego krakowskiego fotografa, Pawła Zechentera. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, między innymi aparaty Instax i statyw Manfrotto. Przed przesłaniem prac prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Chłapowo zachód słońca
Lost Frequency
Światło i cień
Wybrane prace z tegorocznej edycji konkursu

Targi Energetab 2018 już za nami.

 W dniach 11-13 września 2018 handlowcy i inżynierowie firmy DIPOL spotkali się z obecnymi i przyszłymi klientami na targach w Bielsku-Białej. Interesujące rozmowy prowadzone były także z projektantami, nauczycielami zawodów technicznych, uczniami i studentami, a także inwestorami. DIPOL zaprezentował wybrane produkty ze swojej szerokiej oferty. Najwięcej pytań dotyczyło transmisji sygnału HDMI w różnych mediach i nawet bezprzewodowo, udostępnienia sygnału z 12 kamer IP Hikvision w budynkowej sieci DVB-T z pomocą transmodulatora mix-440 TERRA, kamer i rejestratorów Hikvision i spawarki Signal Fire AI-8. Duża ilość działającego sprzętu przyciągała wielu rozmówców. Można było nawet sprawdzić jak wygląda w naturze proces spawania światłowodów lub porozmawiać ze Śpiewającym Robotem po polsku, angielsku, chińsku, niemiecku, a nawet po śląsku. Więcej o naszej prezentacji na targach można przeczytać tutaj.
Dziękujemy wszystkim którzy odwiedzili nasze stoisko i zapraszamy za rok. Targi startują 17.09.2019.
DIPOL na targach Energetab 2018 w Bielsku-Białej

Jak wydłużyć czas przechowywania nagrań?

 W rejestratorach Hikvision możliwe jest uaktywnienie trybu zapisu z limitem przydziału danych. Dla każdego kanału można niezależnie ustalić wielkość przestrzeni dyskowej. Po jej wyczerpaniu nagrania będą nadpisywane. Takie sparametryzowanie jest przydatne w sytuacji, gdy np. mamy kilka kamer, które są kluczowe w systemie i zależy nam na przechowywaniu nagrań dłużej niż z innych kamer.
Ustawienia trybu zapisu z przydziałem danych
Konfiguracja limitu przechowywania nagrań:
  • w Menu rejestratora kliknąć prawym przyciskiem myszki na ekranie (pojawi się rozwijane Menu),
  • przejść do ustawień Menu Główne > Dyski > Zaawansowane,
  • w zakładce Kamera wybrać kamerę, dla której limit dyskowy ma być określony,
  • w zakładce Maksymalna pojemność nagrywania należy wpisać limit dyskowy w GB dla określonej kamery,
  • zaakceptować wszystkie ustawienia.
Aby zmiany zaczęły obowiązywać, należy ponownie uruchomić rejestrator.

Funkcja ANR w systemach Hikvision.

Obraz z kamery IP przesyłany jest do rejestratora jako strumień danych. W przypadku awarii sieci komputerowej (zmniejszenia jej przepustowości) informacje są bezpowrotnie tracone, bo sieć ich nie buforuje, a kamera nie może ich powtórnie wysłać. W systemie opracowanym i wdrożonym przez Hikvision pod nazwą ANR (ang. Automatic Network Replenishment) kamera może zapisywać nagrania na karcie pamięci w przypadku problemów z łącznością z rejestratorem. Po ustaniu awarii, nagrania są automatycznie przekazywane do rejestratora. W przypadku przerw w transmisji, operator nie musi podejmować żadnych działań, aby na rejestratorze znalazło się kompletne nagranie. Funkcja ta dostępna jest w rejestratorach IP z serii K oraz I. Aby z niej skorzystać, należy posiadać również kamerę IP Hikvision wyposażoną w slot na kartę pamięci (oznaczenie F w nazwie lub seria G0 ze slotem) oraz kartę microSD.
Karta microSDXC 64 GB UHS-I class 10 + adapter SDRejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-I2 (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2125FWD-I (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265/H.264)
Zasada działania funkcji ANR

Modernizacja instalacji multiswitchowej.

Z dostępnych na rynku modeli odbiorników satelitarnych zdecydowana większość wspiera system jednokablowy dSCR/Unicable zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607. Firma DIPOL wprowadziła do oferty Multiswitch SRQ-540 R80540 TERRA z AGC, który umożliwia rozbudowanie klasycznej instalacji multiswitchowej o odbiorniki jednokablowe. Jest on więc najlepszym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy nie mogą dołożyć kolejnego kabla, a chcą zastąpić jednogłowicowy tuner SAT tunerem PVR lub dodać drugi tuner z niezależnym odbiorem dostępnych programów.
Multiswitch SRQ-540 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/Unicable
SRQ-540 R80540 wyposażony został w cztery wejścia: VL (13V), HL (18V), VH (13V 22kHz), HH (18V 22kHz) umożliwiając podłączenie konwertera quatro, quad lub wyjścia klasycznego multiswitcha
Domyślnie wszystkie wyjścia multiswitcha SRM-540 R80540 skonfigurowane są w trybie Legacy (odbiornik w tym celu wysyła sygnał sterujący: napięcie zasilające 14/18 V, sygnał przełączający 0/22 kHz) i przełączają się na Unicable/dSCR, jeśli tylko otrzymają komendę DiSEqC zgodną ze standardem EN50494/EN50607 (tryb dynamiczny). Oznacza to, że na każdym z dwóch wyjść multiswitcha, dla danej pary można dokonać podziału sygnału do maksymalnie 16 odbiorników przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w standardzie EN50607.
Antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12Zwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraAntena satelitarna IDLB-STCF 120 cm INVERTO [jasna]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBMultiswitch MR-516 Terra klasa A, 5-wejściowy 16-wyjściowy z aktywną naziemnąZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRMultiswitch SRQ-540 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR/Unicable
Podłączenie multiswitcha SRQ-540 R80540 umożliwia rozbudowę klasycznej instalacji multiswitchowej o odbiorniki, które wspierają system jednokablowy dSCR/Unicable. Cechą unikalną jest możliwość podłączenia multwiswitcha SRQ-540 zarówno do magistrali sygnałowej, jak i wyjść istniejącego w instalacji multiswitcha.

Tania i prosta stacja bazowa.

Zewnętrzna, bezprzewodowa stacja bazowa TP-Link WBS510 5GHz N2356 to efektywne rozwiązanie dla zewnętrznych sieci bezprzewodowych. Dzięki centralnemu systemowi zarządzania, idealnie sprawdza się w połączeniach bezprzewodowych punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt. Wysokie osiągi połączone z łatwością użytkowania sprawiają, że WBS510 jest świetnym wyborem zarówno dla klientów biznesowych, jak i do zastosowań domowych.
Przykład zastosowania stacji bazowej w topologii punkt-wielopunkt przedstawiono poniżej. Głównym urządzeniem jest N2356, a satelitami, do których mogą być podłączone komputery lub np. kamery są punkty dostępowe TP-Link CPE510 N2352.
Punkt dostępowy TP-LINK CPE510 5 GHz 802.11a/n MIMO 2x2Punkt dostępowy TP-LINK CPE510 5 GHz 802.11a/n MIMO 2x2Antena dookolna GrandEter 11 WLAN 5GHz 11,3 dBAntena dookolna GrandEter 11 WLAN 5GHz 11,3 dBPrzejście wtyk SMA R/P - wtyk NPrzejście wtyk SMA R/P - wtyk NZewnętrzna bezprzewodowa stacja bazowa TP-Link WBS510 5GHz, 300Mb/sPunkt dostępowy TP-LINK CPE510 5 GHz 802.11a/n MIMO 2x2Punkt dostępowy TP-LINK CPE510 5 GHz 802.11a/n MIMO 2x2
Przykładowy schemat zastosowania stacji bazowej TP-Link WBS510 5GHz N2356

Po co w spawarce 6 silników?

Jednym z parametrów technicznych cechujących poszczególne spawarki światłowodowe jest liczba silników. To ona w połączeniu z odpowiednim układem optycznym oraz oprogramowaniem sprawia, że spawarka ma możliwość precyzyjnego pozycjonowania włókien.
Najprostsze spawarki światłowodowe, bazujące na tzw. pozycjonowaniu w "v-rowkach" (v-groove), wyposażone są w 2 silniki - po jednym na każdy uchwyt włókna. Silniki te odpowiedzialne są za pozycjonowanie włókien w poziomie, tj. o zapewnienie odpowiedniego dystansu między czołami włókien przed ich zgrzaniem. Odpowiednie pozycjonowanie włókien w pionie uzależnione jest wyłącznie od czystości v-rowków w spawarce, jak również samych włókien.
Spawarki czterosilnikowe potrafią pozycjonować włókna również w płaszczyźnie pionowej. Dzięki temu spawanie jest znacznie szybsze i mniej problematyczne. Wyposażone w odpowiedni układ optyczny wykorzystują zwykle metodę centrowania włókien do płaszcza. Gwarantuje to niską tłumienność spawu w zdecydowanej większości przypadków.
Spawarka Signal Fire Ai-8 L5870 wyposażona jest w 6 silników:
dwa pozycjonują włókna w poziomie, dwa w pionie, 5 i 6 to silniki autofokusa
Czy wobec powyższego spawarki posiadające 6 silników pozycjonują włókna w 3 płaszczyznach? Otóż nie. W osi Z włókna pozostają zawsze w tej samej pozycji ze względu na fabryczne ułożenie v-rowków - nie ma konieczności przesuwania włókien w tej płaszczyźnie. Silniki 5. oraz 6. to silniki autofokusa, który odpowiedzialny jest za wyszukiwanie rdzenia włókien światłowodowych. Aby było to możliwe, oprócz dodatkowych silników konieczny jest najwyższej klasy układ optyczny (rdzeń w światłowodach jednomodowych ma średnicę ok. 9 μm). Możliwość odnalezienia rdzeni we włóknach pozwala na ich wzajemne lepsze pozycjonowanie, co przekłada się na mniejsze tłumienie sygnału przez spaw.

Nowości produktowe:

Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225-Wall, 802.11ac AC1200, PoE 802.3af
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225-Wall N2566 do zastosowań biznesowych, to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP225-Wall jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura.
Przewód NETSET BOX U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [305m]  Dca-s1,d2,a1
Przewód NETSET BOX U/UTP 5e skrętka wewnętrzna E1414_305 z dużym zapasem spełnia wymagania stawiane skrętce kategorii 5e. Przewody marki NETSET są zgodne z dyrektywą CPR oraz spełniają europejską normę EN 50575, która określa wymagania dotyczące właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli, jako materiałów budowlanych. Skrętka spełnia klasę Dca. Dzięki spełnieniu tak wysokich kryteriów, skrętka znajduje zastosowanie w budynkach, które mają podwyższone wymagania odporności na ogień, np. korytarze, klatki schodowe, czy też drogi ewakuacyjne.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2743G0-IZS (4 MPix, 2.8-12 mm MZ, 0.018 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265/H.264)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2743G0-IZS K17397 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, wykonany w technologii Exir 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom, umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 104 - 29°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).

Warto przeczytać:

Mikro i makrozgięcia w światłowodzie. Włókno światłowodowe jest z fizycznego punktu widzenia bardzo delikatnym medium transmisyjnym. Podczas instalacji światłowodów należy koniecznie stosować określone reguły, w szczególności unikać nadmiernego zaginania oraz rozciągania kabli...>>>więcej
Mikro i makrozgięcia mogą mieć istotny wpływ na tłumienie sygnału w światłowodzie
Gdziekolwiek jesteś, wiesz co się dzieje w Twoim domu