Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2018 (17.09.2018)

Pierwsze wdrożenia 5G w Europie.

W fińskim Tampere oraz stolicy Estonii, Tallinie, operator Elisa uruchomił oficjalnie usługę szybkiej, bezprzewodowej transmisji danych w oparciu o standard 5G. W obu miastach sieć pracuje na częstotliwości 3,5 GHz i jak wynika z danych operatora jej przepustowość dla pojedynczego użytkownika sięga 2,2 Gb/s, co jest wartością imponującą, ale jeszcze daleką od maksymalnych możliwości, jakie dawać ma nowa generacja sieci.
Technologia mobilna piątej generacji, będąca następcą sieci 4G, umożliwiać ma przesyłanie danych z prędkością do 100 Gb/s i opóźnieniami sięgającymi maksymalnie kilku milisekund. Sieć 5G charakteryzuje się odpornością na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci w tym samym czasie.
Operator Elisa jest pionierem wdrażania sieci 5G w Europie. Ciekawostką jest fakt, iż pierwsza rozmowa przez telefony komórkowe działające w sieci GSM odbyła się w 1991 r. w sieci tego właśnie operatora (dawniej pod nazwą Radiolinja). Elisa była też pierwszym na świecie operatorem, który uruchomił sieć UMTS900.
Unia Europejska chce przydzielić dla sieci 5G pasmo 700 MHz, które zgodnie z planem ma zostać przypisane do szerokopasmowych usług internetowych od czerwca 2020 roku. Co ciekawe w Polsce (czyli kraju, gdzie miało miejsce wdrażanie pierwszej na świecie komercyjnej sieci LTE1800 z kanałem 20 MHz), a konkretnie w Łodzi niebawem również zostanie uruchomia sieć 5G przy współpracy z firmą Ericsson.

Tryb gościa w aplikacji Hik-Connect.

Wersja 3.5.0 aplikacji Hik-Connect wprowadziła możliwość używania tego programu bez konieczności rejestracji konta. Po wybraniu trybu gościa automatycznie tworzy się konto domyślne. Można dodać do niego urządzenia połączone przez P2P poprzez zeskanowanie kodów QR lub przez ręczne wpisywanie adresów IP. Tryb gościa umożliwia zarządzanie podpiętymi urządzeniami oraz udostępnianie ich innym użytkownikom przez kody QR.
Ekran włączania i wyłączania trybu gościa
Korzystanie z trybu gościa daje możliwość szybkiego pierwszego uruchomienia podglądu (nie tracimy czasu na rejestrację), ale niesie ze sobą niebezpieczeństwo utraty listy dodanych urządzeń w wyniku np. uszkodzenia smartfona. Listy urządzeń zapisywane są tylko lokalnie, natomiast po zalogowaniu do konta zapisywane są na zdalnym serwerze. Umożliwia to łatwy dostęp do listy na innych smartfonach, jak również przez aplikację na PC – iVMS-4200. Hik-Connect umożliwia automatyczne przypisanie listy lokalnej do nowego konta.

Kanały kodowane w instalacji hotelowej.

W ofercie firmy DIPOL znajdują się urządzenia umożliwiające dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej w instalacji telewizyjnej: TDX-420 R81618 oraz TDX-420C R81619. Urządzenia dystrybuujące programy satelitarne po konwersji na postać cyfrową DVB-T COFDM to popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach, pensjonatach, czy też obiektach, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej bez konieczności montowania dodatkowych odbiorników satelitarnych. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Dostępny na wyjściu cyfrowy sygnał DVB-T COFDM dostarczany jest do odbiorników końcowych najczęściej z wykorzystaniem rozgałęźników/odgałęźników.
Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 2xDVB-T (COFDM) TDX-420C z podwójnym gniazdem CI TERRA
Transmodulator TDX-420C R81619 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej w instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-420C R81619 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych (kompatybilny z CAM CI). Jeden panel TDX-420C R81619 odbiera cały pakiet sygnałów z dwóch transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,68 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z multipleksów. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia satelitarnego, po czym tworzy dwa multipleksy DVB-T. Istnieje możliwość stworzenia jednego multipleksu DVB-T z dwóch różnych transponderów satelitarnych, a następnie zdekodowanie kanałów płatnych dla nowo utworzonej paczki DVB-T. W przypadku zapotrzebowania na dystrybucję sygnałów niekodowanych polecamy wykorzystanie modelu TDX-420 R81618.



Poniżej prezentujemy przykład konfiguracji modułu TDX-420c R81619 i odbiór kanałów kodowanych z dwóch różnych transponderów satelitarnych przy pomocy jednej karty abonenckiej.

Kamera z kompresją H.265 do ekonomicznego monitoringu.

DS-2CD1023G0-I K17661 to kamera IP marki Hikvision należąca do serii EasyIP Lite. Model ten charakteryzuje się dobrą jakością obrazu i niską ceną, dzięki czemu z powodzeniem może zostać wykorzystany do tworzenia ekonomicznego monitoringu wysokiej rozdzielczości. Kamera posiada przetwornik o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, wykonany w technologii Exir 2.0. Jego zastosowanie pozwala na równomierne oświetlenie całej sceny. Obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 103° pozwala na obserwację dużych obszarów. Kamera wspiera kompresję H.265+/H.265/H.264+/H.264, dzięki czemu może współpracować zarówno z nowszymi, jak i starszymi rejestratorami IP. H.265 pozwala o połowę zmniejszyć zapotrzebowanie na pasmo i pojemność dyskową, przy zachowaniu jakości obrazu takiej, jak w przypadku H.264. Obudowa o klasie szczelności IP67 zapewnia prawidłową pracę w trudnych warunkach atmosferycznych.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1023G0-I (2 Mpix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)
Kamera z serii EasyIP Lite DS-2CD1023G0-I K17661

Jak przesłać sygnał HDMI bezprzewodowo?

Konwerter HDMI na Wi-Fi marki Signal HD H3641 umożliwia bezprzewodowe podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez własną, dedykowaną sieć Wi-Fi. Urządzenia komunikują się między sobą bez udziału zewnętrznej sieci Wi-Fi.
Cechy wyróżniające:
  • transmisja bezprzewodowa,
  • automatyczny wybór optymalnego kanału Wi-Fi na częstotliwości 5 GHz,
  • tryb obrazu 1080p,
  • przedłużacz pilota,
  • maksymalny zasięg transmisji 50 m.
Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 20 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę bezprzewodową jest niemożliwy. Urządzeń nie można podłączyć do istniejącej sieci Wi-Fi - tworzą one własną, dedykowaną sieć bezprzewodową.
Konwerter HDMI na Wi-Fi 5 GHz 50 mKonwerter HDMI na Wi-Fi 5 GHz 50 m
Schemat podłączenia telewizora do źródła sygnału HDMI
za pomocą bezprzewodowego konwertera Wi-Fi H3641

Jak działa światłowodowy spaw mechaniczny?

Spawy mechaniczne ULTIMODE FAST-MS1 L5550 umożliwiają wykonywanie trwałych połączeń włókien światłowodowych bez wykorzystywania tradycyjnych spawarek optycznych. Niską tłumienność, na poziomie 0,15-0,2 dB, zapewnia technologia pozycjonowania czół włókien za pomocą rowków w kształcie litery V. Znajdujący się w komorze połączeniowej żel optyczny niweluje skutki wystąpienia nieprecyzyjnego cięcia czy ewentualnej przerwy między wprowadzonymi światłowodami.
Budowa spawu mechanicznego
Uniwersalna konstrukcja mechanicznych spawów umożliwia łączenie światłowodów o średnicy 250 μm i 900 μm oraz pozwala na wykonywanie wysokiej jakości połączeń dla światłowodów wielomodowych i jednomodowych.
Oczyszczone i przygotowane włókno światłowodowe należy delikatnie wsunąć w ramię korpusu z uchwytem 250 do uzyskania oporu. Blokadę przesuwamy do wewnętrznej strony ramienia zabezpieczając włókno przed wyciągnięciem. Po włożeniu i zablokowaniu włókien światłowodowych z obydwu stron spawu mechanicznego należy nacisnąć zatrzask, który pozycjonuje i blokuje włókna światłowodowe w V-rowkach. Jeśli wprowadzane do pigtaila włókno ma średnicę 900 μm, wówczas nie stosujemy uchwytu redukcyjnego 250.
Wbrew powszechnej i powielanej często opinii, spawy mechaniczne, podobnie, jak spawy termiczne, wymagają dobrego (równego) cięcia włókien. Teoria o wypełnieniu niedoskonałości cięcia żelem jest prawdziwa, ale ostatecznie światło docierające do nierówno zakończonego czoła włókna ulega załamaniu na granicy ośrodka (włókno-żel). W przypadku źle dociętych włókien załamanie to ma charakter niekontrolowany, co w połączeniu z odbiciami sygnału na granicy ośrodka powoduje znaczny wzrost tłumienia połączenia.

Nowości produktowe:

Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225-Wall, 802.11ac AC1200, PoE 802.3af
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225-Wall N2566 do zastosowań biznesowych, to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP225-Wall jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura.
S12UW Elektrozaczep HARTTE symetryczny z serii S z wyłącznikiem 12V AC/DC Bira
S12UW Elektrozaczep HARTTE symetryczny z serii S G74223 służy do zdalnego przewodowego otwierania metalowych, drewnianych i plastikowych drzwi, szafek lub furtek. Może być stosowany do współpracy z systemami kontroli dostępu, domofonami, czytnikami kart itp. Symetryczna obudowa ułatwia montaż zamka w futrynie, a regulacja zaczepu w zakresie 4 mm umożliwia korektę położenia względem języka klamki. S12UW wyposażony jest w wyłącznik, który umożliwia mechaniczne zwolnienie rygla, dzięki czemu zamek pozostaje otwarty bez zasilania prądem.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 32-kanałowy Hikvision DS-7332HQHI-K4 (2 Mpix, 15 kl./s,  H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 32-kanałowy Hikvision DS-7332HQHI-K4 M75622 to 32-kanałowy rejestrator przeznaczony do systemów monitoringu. Pozwala na zapis obrazu w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD, CVBS oraz IP. Pozwala on na rejestrację obrazu z kamer 4 Mpix Lite (1280 x 1440), 1080p i 720p przy 15 kl./s. Dodatkowo kanał 1, 2, 3 i 4 ma możliwość nagrywania obrazu z kamer 3 Mpix przy 15 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości: VGA / WD1 / 4CIF / CIF nagrywane są z prędkością 25 kl./s. Rejestrator dodatkowo obsługuje do 8 kamer IP, których ilość może zostać rozszerzona do 40 po wyłączeniu kanałów analogowych.

Warto przeczytać:

Dodatkowe zabezpieczenie nagrań w dużych systemach monitoringu - funkcja N+1 Hot Spare w rejestratorach Hikvision. Rejestratory sieciowe Hikvision serii I posiadają dodatkowe funkcje, szczególnie przydatne w przypadku realizacji większych instalacji. Jedną z nich jest funkcja N+1 Hot Spare zwiększająca niezawodność całego systemu oraz odporność na awarię sieci Ethernet, utratę lokalnego zasilania itp...>>>więcej
Zasada działania funkcji N+1 Hot Spare w rejestratorach Hikvision.
W przypadku awarii rejestratora podstawowego nagrywanie przejmuje NVR nadmiarowy.
Kable koncentryczne zalecane do instalacji antenowych RTV/SAT w budynkach zbiorowego zamieszkania
TRISET - Kable koncentryczne dla nowoczesnych instalacji TV