Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 27/2018 (10.09.2018)

Najmniejszy tranzystor stworzony w Niemczech.

W Instytucie Technologii w Karlsruhe (KIT) fizyk, profesor Thomas Schimmel i jego zespół opracowali najmniejszy na świecie tranzystor jednoatomowy. Został oparty na całkowicie nowym podejściu technicznym. Składa się wyłącznie z metalu, nie ma w nim półprzewodników. W swoich pracach naukowych, badacze z KIT zaprezentowali tranzystor, który osiąga praktyczne granice miniaturyzacji. Naukowcy wytworzyli dwa metaliczne kontakty, pomiędzy którymi jest luka wielkości pojedynczego atomu. Za pomocą elektrycznego impulsu sterującego w luce umieszczany jest atom srebra, który zamyka obwód elektryczny. Kiedy atom srebra zostaje usunięty, obwód zostaje przerwany. W przeciwieństwie do konwencjonalnych komponentów elektroniki kwantowej, tranzystor jednoatomowy działa nie tylko w skrajnie niskich temperaturach bliskich zeru absolutnemu, tj. -273°C, ale już w temperaturze pokojowej, co otwiera zupełnie nowe perspektywy dla technologii informatycznej.
Tranzystor jednoatomowy, działający w elektrolicie żelowym
(źródło: www.kit.edu)
Wcześniej zbudowane w Instytucie Technologii w Karlsruhe tranzystory jednoatomowe wykorzystywały ciekły elektrolit. Teraz Thomas Schimmel i jego zespół opracowali tranzystor działający na stałym elektrolicie. Elektrolit żelowy, wytworzony przez żelowanie wodnego elektrolitu srebra pirogenicznym ditlenkiem krzemu, łączy zalety substancji stałej z elektrochemicznymi właściwościami cieczy. W ten sposób udoskonalono zarówno bezpieczeństwo, jak i obsługę tranzystora jednoatomowego.
W przyszłości tranzystor jednoatomowy ma szansę znacznie poprawić efektywność energetyczną w technologii informatycznej. Lawinowa cyfryzacja wszystkich dziedzin życia na Ziemi łączy się z rosnącym zużyciem energii. W krajach uprzemysłowionych energia wykorzystywana przez szeroko pojętą elektronikę oraz systemy wymiany danych stanowi obecnie ponad 10% całkowitego zużycia energii. Tranzystor jest centralnym elementem cyfrowego przetwarzania danych w centrach obliczeniowych, komputerach PC, smartfonach lub systemach wbudowanych do wielu zastosowań, od pralki do samolotu.

DIPOL na targach ENERGETAB 2018.

Na 31 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB wpłynęły zgłoszenia od 706 wystawców z kilkunastu krajów Europy i Azji. Będzie to największe w Polsce spotkanie producentów i importerów urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. DIPOL, dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych, uczestniczy w tej imprezie już od wielu lat. W tym roku zaprezentowane zostaną nowości z wielu dziedzin telekomunikacji. Pokazane zostaną zarówno nowe urządzenia, jak i rozwiązania systemowe.
DIPOL na targach ENERGETAB 11-13.09.2018
Na targach zaprezentujemy między innymi:
  • Bezprzewodową transmisję sygnału HDMI,
  • System pionowego montażu RACK board w szafach 19",
  • Różne systemy wprowadzania obrazu z kamer CCTV do instalacji TV,
  • Technologie rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR,
  • Analogowy monitoring 8 Mpx,
  • Spawarkę światłowodów Signal Fire AI-8,
  • Nowe skrętki NETSET.
Więcej informacji na temat naszego stoiska i przedstawianych tam rozwiązań dostępne w bibliotece.

Jak usunąć powiązanie w Hik-connect?

Łączność z urządzeniami monitoringu za pomocą sieci P2P stała się bardzo popularna ze względu na łatwość konfiguracji i brak wymagania zewnętrznego adresu IP urządzenia. Dotychczas niedogodnością było stałe powiązanie urządzenia z kontem P2P (Hik-Connect). Dodanie urządzania powiązanego już wcześniej z kontem Hik-Connect do nowego konta wymagała kontaktu z producentem w celu „ręcznego” usunięcia starego powiązania. Od wersji 3.5.0 aplikacji Hik-Connect, powiązanie można usunąć samodzielnie. Przy próbie ponownego dodawania urządzenia wyświetli się menu zawierające możliwość usunięcia starego powiązania. Żeby to zrobić należy spełnić następujące wymagania:
  • urządzanie do usunięcia powiązania i smartfon z aplikacją Hik-Connect muszą znajdować się w tej samej sieci lokalnej,
  • należy podać hasło administratora i klucz weryfikacyjny urządzenia.
Proces usuwania powiązania w aplikacji Hik-Connect

Odbiornik IPTV w instalacji telewizyjnej.

Dzięki technice dystrybucji telewizji bazującej na sygnale IP budynek, w którym dostępny ma być sygnał można wyposażyć jedynie w skrętkę komputerową. Prócz niższego kosztu okablowania, zyskujemy dodatkowo szereg funkcji interaktywnych, a oferta kanałowa może zostać dostosowana do specyficznych wymogów klienta. Strumienie IP mogą być oglądane na telewizorach z wbudowanym odbiornikiem IP lub, jeśli telewizor takiego nie posiada, z wykorzystaniem cyfrowego odbiornika IF-442HD IPTV R81612. Dodatkowo do pomocy wykorzystać można darmowe oprogramowanie do odtwarzania plików wideo i audio, np. VLC.
W ofercie firmy DIPOL można znaleźć 2 modele odbiorników: model IF-442HD IPTV R81612 oraz mix-440 R81611.
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Odbiornik IF-442HD IPTV R81612 umożliwiający odbiór sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP (SDP/SAP, IP, IGMP, RTSP, ICMP, UDP, TCP, DHCP, TFTP, DNS, HTTP)
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Transmodulator IP mix-440 Terra R81611 umożliwiający odbiór strumienia IP do 200 Mbit/s i konwersji do czterech dowolnych multipleksów DVB-T
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-TZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraTransmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 z wbudowanym gniazdem USB TERRAMedia konwerter M-203G - dwa włókna jednomodowe do 20 kmMedia konwerter M-203G - dwa włókna jednomodowe do 20 kmStreamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Przykładowa realizacja instalacji IP z wykorzystaniem transmodulatora mix-440 R81611 jako odbiornika IPTV

Elektrozaczepy do kontroli dostępu.

Do oferty firmy DIPOL została wprowadzona seria elektrozaczepów Bira dedykowana do współpracy z kontrolą dostępu (wideodomofonami). Elektrozaczepy różnią się sposobem zasilania, budową, możliwością regulacji oraz dodatkowymi funkcjami. W zależności od specyfikacji obiektu można wybrać model o odpowiedniej funkcjonalności. Przykładowo jeśli przejście do domu (bloku) wymagałoby otwarcia dwóch furtek, w pierwszej można zastosować zwykły elektrozaczep, np. S12U G74220, natomiast w drugiej elektrozaczep z pamięcią wewnętrzną S12UP G74221. Dzięki czemu, przy równoległym sterowaniu elektrozaczepów z domofonu, furtka pierwsza zostanie otwarta na czas podawania napięcia, natomiast druga do momentu zwolnienia elektrozaczepu. Dzięki temu można zamontować stację bramową tylko przy furtce głównej.
S12U Elektrozaczep HARTTE symetryczny z serii S 12V AC/DC Bira
Elektrozaczep HARTTE S12UP symetryczny z serii S z pamięcią wewnętrzną 12V AC/DC Bira G74221
Poniżej znajduje się krótka charakterystyka aktualnie dostępnych elektrozaczepów Bira:
  • EL1-001 G74201 - asymetryczna budowa, stalowa szczęka, zasilanie 12V AC,
  • EL1-005 G74209 - asymetryczna budowa, stalowa szczęka, zasilanie 12V DC,
  • ES1-001 G74210 - symetryczna budowa, stalowa regulowana szczęka, zasilanie 12V AC/DC,
  • S12U G74220 - symetryczna budowa, regulowana szczęka znal, pokryta warstwą galwaniczną, zasilanie 12V AC/DC,
  • S12UP G74221 - symetryczna budowa, regulowana szczęka znal, pokryta warstwą galwaniczną, zasilanie 12V AC/DC, pamięć wewnętrzna,
  • S12UW G74223 - symetryczna budowa, regulowana szczęka znal, pokryta warstwą galwaniczną, zasilanie 12V AC/DC, blokada.

Konfigurator szaf RACK.

Coraz częściej domowe urządzenia do instalacji LAN, RTV, CCTV wykonywane są z myślą o systemie RACK, tak aby ich montaż był estetyczny oraz aby urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Standardowa szafa RACK jest przeznaczona do montażu urządzeń w standardzie 19".
Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (np. wentylatory).
W e-Sklepie firmy DIPOL dostępny jest prosty mechanizm, który umożliwia dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Aby uruchomić konfigurator, należy wejść na kartę katalogową wybranej szafy RACK, a następnie na dole karty kliknąć przycisk:

W nowo otwartym oknie pokazują się elementy pasujące do wybranej szafy.

Budowa włókna światłowodowego - problemy ze spawaniem.

Znajomość budowy włókien światłowodowych jest bezwzględnie konieczna, aby możliwe było wykonanie jakichkolwiek czynności związanych z ich łączeniem. Początkujący instalatorzy, którzy nie odbyli choćby podstawowego szkolenia z zakresu techniki światłowodowej, miewają problemy ze spawaniem włókien, wynikające m.in. z braku znajomości ich budowy. Problemy związane z układaniem włókna w uchwytach spawarek lub zbyt dużym / małym luzem w uchwytach spawów mechanicznych i w konsekwencji brakiem możliwości spawania to niestety codzienność.
Budowa włókna światłowodowego
Na powyższym rysunku przedstawiono zestandaryzowaną budowę włókna światłowodowego. W samym środku znajduje się rdzeń włókna wykonany z domieszkowanego szkła. To w nim transmitowany jest sygnał świetlny (mod); jego średnica wynosi najczęściej 9 μm dla włókien jednomodowych oraz 50 μm dla włókien wielomodowych. Kolejne warstwy są już niezmienne: płaszcz (bufor) wykonany z czystego szkła o średnicy 125 μm oraz akrylowa powłoka ochronna o średnicy 250 μm. Część włókien, np. wszystkie włókna pigtali oraz włókna wybranych kabli (np. kabel łatwego dostępu L7812), może posiadać jeszcze jedną, dodatkową powłokę ochroną o średnicy 900 μm.
Niezależnie od metody spawania, przed połączeniem włókien zawsze należy je odpowiednio przygotować poprzez ściągnięcie wszystkich warstw powyżej płaszcza (bufora) 125 μm. W przypadku większości włókien światłowodowych będzie to jeden etap - zdjęcie akrylu o średnicy 250 μm, natomiast w przypadku pigtaili będą to 2 kroki - ściągniecie powłoki 900 μm oraz 250 μm. Następnie włókno jest czyszczone i docinane.
Porównanie 2 pigtaili o identycznej budowie i różnej kolorystyce (żółta, bezbarwna) powłoki 250 μm. Nieusunięcie bezbarwnej powłoki akrylowej 250 μm uniemożliwia wykonanie prawidłowego połączenia.
Na powyższym zdjęciu zaprezentowano przyczynę najczęstszych problemów związanych ze spawaniem włókien pigtaili. Wszystkie pigtaile posiadają powłokę 900 μm, która może być żółta (pigtail jednomodowy) lub pomarańczowa (pigtail wielomodowy). Pod nią znajduje się powłoka akrylowa o średnicy 250 μm, która może być kolorowa lub bezbarwna. Wielu instalatorów widząc bezbarwną warstwę włókna (dolne włókno na zdjęciu) mylnie uznaje ją za bufor o średnicy 125 μm i nie usuwa go z włókna w procesie przygotowania do spawania. Takie zaniedbanie jest powodem wielu problemów przy spawaniu i uniemożliwia wykonanie poprawnego połączenia.

Nowości produktowe:

Cyfrowy rejestrator HD-TVI 32-kanałowy Hikvision DS-7332HQHI-K4 (2 Mpix, 15 kl./s,  H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0
Cyfrowy rejestrator HD-TVI Hikvision DS-7332HQHI-K4 M75622 to 32-kanałowy rejestrator przeznaczony do systemów monitoringu. Pozwala na zapis obrazu w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD, CVBS oraz IP. Pozwala na rejestrację obrazu z kamer 4 Mpix Lite (1280 x 1440), 1080p i 720p przy 15 kl./s. Dodatkowo kanał 1, 2, 3 i 4 ma możliwość nagrywania obrazu z kamer 3 Mpix przy 15 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości: VGA / WD1 / 4CIF / CIF nagrywane są z prędkością 25 kl./s. Rejestrator dodatkowo obsługuje do 8 kamer IP, których ilość może zostać rozszerzona do 40 po wyłączeniu kanałów analogowych.

EL1-001 Elektrozaczep podstawowy 12V AC Bira
EL1-001 Elektrozaczep podstawowy 12V AC Bira G74201, należący do serii EL1, służy do zdalnego przewodowego otwierania metalowych, drewnianych i plastikowych drzwi, szafek lub furtek, stosowany do współpracy z systemami kontroli dostępu: domofonami, wideodomofonami, bramofonami, czytnikami kart itd. Seria EL1 posiada niesymetryczną obudowę i stalowy, wzmocniony zaczep. Zaczep nie posiada regulacji, dzięki czemu jest znacznie bardziej wytrzymały niż zaczep regulowany. Powyższy model może być zasilany napięciem przemiennym 12 V AC.

Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D0T-VFIR3E (1080p, 2.8-12 mm, PoC, 0.01 lx, IR do 40 m) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D0T-VFIR3E M75634 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.


Warto przeczytać:

SatNet 4.0.1 - projektowanie światłowodowych instalacji RTV/SAT. Możliwość przesyłania sygnałów RTV/SAT na znaczne odległości bez konieczności regenerowania sygnału to jedna z ważniejszych zalet instalacji światłowodowej. W przypadku magistrali światłowodowej wielkość obiektu, w jakim realizowana jest instalacja, pozostaje bez znaczenia. Sygnał można przesyłać na setki metrów lub dziesiątki kilometrów bez konieczności jego regenerowania. Znacznie upraszcza to tworzenie szkieletu instalacji w dużych budynkach. Najnowsza wersja SatNet 4 została rozbudowana o elementy systemu światłowodowego marki TERRA Poniżej prezentujemy przykładowy projekt instalacji optyczno-miedzianej wykonany w programie SatNet 4...>>>więcej
Optyczno-miedziana instalacja multiswitchowa TERRA
Ciekawie o antenach - XVII konkurs wakacyjny DIPOLa 2018
"Ciekawie o Antenach" - wakacyjny konkurs fotograficzny DIPOLa