Nr 26/2018 (3.09.2018)
Pierwsza na świecie drukarka 4D do ceramiki.
Zespół badawczy z City University w Hongkongu (CityU) dokonał przełomu w badaniach nad nowymi materiałami dzięki udanemu opracowaniu pierwszego na świecie druku 4D ceramiki. Naukowcy opracowali nowatorski „atrament ceramiczny”, będący mieszaniną polimerów i ceramicznych nanocząstek. Obecnie używane prekursory ceramiczne do druku 3D są trudno odkształcalne, przez co uniemożliwiają produkcję ceramiki o skomplikowanym wyglądzie. Nowe prekursory z dodatkiem atramentu ceramicznego są miękkie, można je ponad trzykrotnie rozciągnąć. Przy odpowiedniej obróbce cieplnej możliwe jest tworzenie nietypowych obiektów, jak np. origami.Druk 4D to nic innego, jak druk 3D połączony z dodatkowym elementem czasu, jako czwartym wymiarem, w którym drukowane obiekty mogą ponownie kształtować się lub składać same w czasie za pomocą zewnętrznych bodźców, takich jak siła mechaniczna, temperatura lub pole magnetyczne. Pracując nad nową technologią, zespół opracował dwie metody druku ceramiki 4D. W pierwszej metodzie kształtowania prekursor ceramiczny druku 3D i podłoże zostały najpierw wydrukowane nowym tuszem. Następnie podłoże rozciągnięto dwuosiowo i na nim nadrukowano złącza do łączenia prekursora. Prekursor następnie umieszczono na rozciągniętym podłożu. Dzięki zaprogramowanej przez komputer kontroli czasu i zwolnieniu rozciągniętego podłoża, materiał przekształcił się w projektowany kształt.
W drugim sposobie projektowany wzór był bezpośrednio drukowany na rozciągniętym ceramicznym prekursorze. Został następnie zwolniony pod kontrolą programowania komputerowego i przeszedł proces zmiany kształtu. Tego typu rozwiązanie może zostać wykorzystane w wielu dziedzinach, jak np. przemysł lotniczy. Ponieważ ceramika jest materiałem wytrzymałym mechanicznie, który toleruje wysokie temperatury, druki 4D wykonane z tego materiału mają duży potencjał do wykorzystania jako elementy układu napędowego w branży lotniczej.
Certyfikat zgodności dla szaf RACK stojących i serwerowych SIGNAL
. Firma DIPOL uzyskała certyfikat zgodności z normą PN-EN 62368-1:2015-03 na szafy RACK stojące oraz szafy RACK serwerowe marki SIGNAL. Badania szaf przeprowadził i certyfikat wydał Instytut Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic. Certyfikat dotyczy szaf 24U do 42U. Jest on dostępny w kartach katalogowych szaf stojących i serwerowych.Spis szaf stojących objętych najnowszym certyfikatem:
- R912011 Szafa RACK 19' 24U 600 mm stojąca SIGNAL
- R912012 Szafa RACK 19' 24U 600x800 mm stojąca SIGNAL
- R912013 Szafa RACK 19" 32U 600x800 mm stojąca SIGNAL
- R912014 Szafa RACK 19 42U 600x800 mm stojąca SIGNAL
- R912015 Szafa RACK 19' 42U 800x800 mm stojąca SIGNAL
- R912016 Szafa RACK 19' 42U 800x1000 mm stojąca SIGNAL
Spis szaf serwerowych objętych najnowszym certyfikatem:
Dokument potwierdzający zgodność z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w Rozdziale II Dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. oraz w Dyrektywie 2014/35/EU poprzez spełnienie wytycznych normy PN-EN 62368-1:2015-03, wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG. Szafy były poddawane testom, np. na badanie dostępu do części pod napięciem, czy też wytrzymałości mechanicznej.
Uniwersalne kamery analogowe Hikvision.
Kamery Hikvision 4 w 1 pozwalają na pracę w jednym z czterech systemów analogowych: HD-TVI, AHD, HD-CVI lub CVBS. Zapewnia to kompatybilność z systemami dostępnymi na rynku, jak również z tymi, które można zastać na miejscu instalacji. Szczególnie ważnym atutem jest możliwość pracy z rejestratorami starego typu (w systemie CVBS). Zepsuta kamera może zostać zamieniona na wielosystemową z ustawionym trybem CVBS (praca w niskiej rozdzielczości). W przyszłości, po wymianie rejestratora na urządzenie nagrywające w wyższej rozdzielczości, wystarczy przełączyć system wideo. Domyślnym trybem pracy kamer jest HD-TVI, a zmiana na inne tryby odbywa się poprzez przytrzymanie przez minimum 5 s przycisku znajdującego się na dodatkowym przewodzie. Każdorazowe przytrzymanie tego przycisku przełącza system wideo w następującej sekwencji: HD-TVI -> AHD ->HD-CVI>CVBS.
Kompresyjne złącza w instalacjach RTV/SAT.
Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Występują w wersji prostej oraz kątowej. Przeważnie znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz czasami w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Najwyższej klasy złącza kompresyjne marki MASTER gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania sprawia, że instalatorzy stosujący ww. złącza nie mają kłopotów z montażem. Złącza posiadają bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z nakręcaniem złącza na gniazdo. Sposób zaciśnięcia złączy kompresyjnych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, szczelność i stabilność w czasie. Do zaciskania złączy prostych na kablu należy używać uniwersalnego zaciskacza E80075, natomiast do złączy kątowych - zaciskacza E80078.
Na poniższym filmie zaprezentowano zaciskanie złączy marki MASTER:
Ekonomiczny monitoring domu w oparciu o system IP.
Na poniższym schemacie przedstawiono system monitoringu domu jednorodzinnego w oparciu o kamery Hikvision DS-2CD1023G0-I K17661 z kompresją H.265, należące do serii EasyIP Lite. Kamery wyposażone są w przetwornik o rozdzielczości 2 Mpix i stałą ogniskową zapewniającą szeroki kąt widzenia 103°. W modelu tym zastosowane zostały diody podczerwieni wykonane w technologii Exir 2.0, co pozwala na równomierne oświetlenie obserwowanego obszaru podczas pracy w nocy. Do rejestracji zdarzeń wykorzystany został rejestrator DS-7604NI-K1/4P K22045 wyposażony w 4 portowy switch PoE. Po podłączeniu do niego kamer IP Hikvision, zostaną one automatycznie dodane do oprogramowania rejestratora, a na monitorze pojawi się obraz. W rejestratorze zastosowano dysk twardy WD Purple M89285 o pojemności 3 TB. Dzięki wsparciu kompresji H.265 przez rejestrator i kamery, przy nagrywaniu ciągłym i odświeżaniu 25 kl./s, nagrania z 4 kamer będą przetrzymywane przez ponad miesiąc. Aby uzyskać dostęp do systemu z sieci lokalnej i zewnętrznej, rejestrator został podłączony do routera TP-Link C2 N3261. Dzięki wsparciu przez urządzenia Hikvision chmury Hik-Connect, uzyskanie dostępu z sieci zewnętrznej jest niezwykle proste i nie wymaga zaawansowanej znajomości zagadnień sieciowych. Do wyświetlania obrazu bezpośrednio z rejestratora użyty został monitor IIyama 24" M3024.
Schemat monitoringu domu jednorodzinnego w oparciu o kamery IP Hikvision
Kolejność włókien w kablu światłowodowym.
Wykonując zakończenie wielowłóknowego kabla światłowodowego w przełącznicy, warto zwrócić uwagę na spawanie włókien w odpowiedniej kolejności. Istnieje kilka standardów definiujących tę kwestię i choć obowiązujące przepisy nie narzucają ich stosowania, zachowanie porządku włókien pozwala uniknąć problemów w przypadku ewentualnej rozbudowy sieci.Wykonując okablowanie warto stosować jeden ze standardów europejskich lub zakładowych (normy definiowane przez firmy produkujące okablowanie lub największych operatorów telekomunikacyjnych). Poniżej znaleźć można najczęściej spotykane standardy dotyczące kolejności układania włókien w przełącznicach światłowodowych.

Warto pamiętać, iż budowa sieci w oparciu o konkretną normę pozwoli na znaczą oszczędność czasu w przypadku jej rozbudowy, czy modernizacji. Realizując kolejne punkty styku, wykonawca nie będzie musiał empirycznie weryfikować kolejności włókien w już istniejących przełącznicach, unikając jednocześnie problemu błędnego łączenia włókien (w przypadku, gdy przełącznice zakończone są patchpanelami bez możliwości wglądu w kolejność ułożenia włókien).
Punkt dostępowy RouterBoard RBSXTsqG-5acD N24115 jest kompletnym urządzeniem typu CPE (ang.: Customer Premises Equipment) MIMO 2x2 zgodnym ze standardem 802.11ac. Przeznaczony jest na pasmo 5 GHz i wyposażony w dwupolaryzacyjną antenę o zysku 16 dBi. RouterBoard RBSXTsqG-5acD znajduje zastosowanie przede wszystkim jako stacja kliencka. Urządzenie można wykorzystać do budowy połączenia punkt-punkt. | ||
Gniazdo GMH-1NT HDMI pojedyncze, natynkowe R62144 wyposażone jest w złącze HDMI spełniające standard 1.4. Możliwy dowolny montaż gniazd abonenckich w ramce podwójnej R62950 lub potrójnej R62970. | ||
Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56H0T-ITMF M75293 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 5 Mpix (jest możliwość przełączenia w menu na 2 lub 4 Mpix). Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m, wykonanemu w technice EXIR 2.0, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu. | ||
Warto przeczytać:
Antena Yagi-Uda w teorii oraz w praktyce. Antena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi, jest jednym z najpopularniejszych typów anten. Cechuje się stosunkowo prostą konstrukcją oraz wysokim zyskiem, który zazwyczaj przekracza 10 dBi. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz, chociaż pasmo pracy anteny Yagi jest zazwyczaj niewielkie...>>>więcej