Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2018 (18.06.2018)

Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora

w okresie wakacyjnym.

Następny numer ukaże się 3 września 2018 r.


Wszystkim Czytelnikom i Klientom

życzymy wspaniałych wakacji!

Inteligentne oświetlenie miast.

Oświetlenie jest nieodłącznym elementem nowoczesnych, efektywnych i oszczędnych miast. Wiele miast na świecie stawia m.in. na termomodernizacje, inteligentne systemy sterowania ruchem, czy też inteligentne oświetlenie. Modernizacja oświetlenia jest ważnym elementem budowania koncepcji inteligentnego miasta przyszłości. Innowacyjne lampy, które za pomocą czujników zbierają dane z otoczenia, a następnie realizują zaprogramowane schematy. Jednym z takich miast, które podjęło temat modernizacji systemu oświetlenia jest San Diego. Kosztem 30 mln dol. powstaje tam największa na świecie sieć sensorów w lampach ulicznych.
W San Diego do końca roku zostanie zainstalowanych na energooszczędnych latarniach 3,2 tys. czujników połączonych w jeden system za pośrednictwem sieci LTE. Czujniki mają usprawnić zarządzanie ruchem ulicznym, parkingami, zwiększyć bezpieczeństwo publiczne oraz wspomóc monitoring jakości powietrza. System będzie przekazywał dane w czasie rzeczywistym. Będzie służył kierowcom wskazując wolne miejsca parkingowe za pośrednictwem dedykowanej mobilnej aplikacji.
Ciekawe rozwiązanie zastosowali również włodarze miasta w jednym z polskich miast - Pile. We współpracy z Ericssonem oraz Philips Lighting miasto wprowadza na ulicach energooszczędne oprawy oświetleniowe LED, umożliwiające zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową oraz z wbudowanymi stacjami bazowymi operatora telefonii komórkowej. Dzięki lampom z wbudowanymi nadajnikami 4G mieszkańcy miasta zyskali nie tylko oszczędne oświetlenie LED, ale również stabilny zasięg i wysoką jakość połączeń komórkowych.
Innowacyjny Ericsson Prototyp Zero Site.
W Polsce w miejscowości Piła zainstalowano stację bazową zintegrowaną z lampą uliczną.
W najnowocześniejszy budynkowy system oświetleniowy zainwestował Hamdan Bin Mohammed Smart University w Dubaju. Dzięki innowacyjnemu systemowi studenci nie muszą używać włączników światła. Włączniki zostały zastąpione przez czujniki obecności w oprawach, które wykrywają, czy w pomieszczeniu znajdują się ludzie, i włączają lub wyłączają światło w miarę potrzeb. Co ciekawe system również automatycznie dostosowuje natężenie światła w zależności od naturalnego światła dziennego.

Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa!

Każdy z nas ma przy sobie aparat fotograficzny, a anteny są wokół nas. Liczy się dobra kompozycja, fajne ujęcie, niebanalne oświetlenie. Zdjęcia można przesyłać aż do 28 września! W zeszłym roku wpłynęło do nas ponad 600 prac. Czy w tym roku będzie nas więcej? Statyw Manfrotto 290 LIGHT z głowicą 3D 293D3 przyda się każdemu właścicielowi profesjonalnego aparatu, a gdy się takiego nie ma, będzie ważnym powodem, aby go wreszcie kupić. Informacje o konkursie i nagrodach dostępne są na stronie konkursu.
Powyżej pierwsze prace przesłane na tegoroczną edycję konkursu.
Poniżej wybrane, wyróżnione prace z zeszłorocznego konkursu. A jaka praca wygrała? Sprawdź.
Widziane na spacerze
Magdalena Cieślak
Pieniny
Maciej G. Szling
Okno na świat
Edward Soński

Dodatkowe zabezpieczenie nagrań w dużych systemach monitoringu - funkcja N+1 Hot Spare w rejestratorach Hikvision.

Rejestratory sieciowe Hikvision serii I posiadają dodatkowe funkcje, szczególnie przydatne w przypadku realizacji większych instalacji. Jedną z nich jest funkcja N+1 Hot Spare zwiększająca niezawodność całego systemu oraz odporność na awarię sieci Ethernet, utratę lokalnego zasilania itp.
Zasada działania funkcji N+1 Hot Spare w rejestratorach Hikvision.
W przypadku awarii rejestratora podstawowego nagrywanie przejmuje NVR nadmiarowy.
Do instalacji należy dołożyć jeden zapasowy rejestrator. Po aktywacji funkcji Hot Spare działa on jako rejestrator nadmiarowy. W normalnym trybie pracy nie zapisuje nic, działa tylko w przypadku uszkodzenia rejestratora podstawowego, przejmując jego rolę. Kiedy komunikacja z uszkodzonym rejestratorem zostanie wznowiona, brakujące nagrania są przywracane (synchronizacja). Funkcja może zostać zastosowana w sieci składającej się z maksymalnie 32 rejestratorów.

Projektowanie instalacji multiswitchowych.

Dla budynków wielorodzinnych, projektowanych zgodnie z wymogami dla instalacji RTV/SAT zapewniających odbiór sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych firma DIPOL proponuje rozwiązania multiswitchowe serii MR-9xx oraz MV-9xx marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: brytyjskim, niemieckim, australijskim. W Polsce, od roku 2004, profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem dla potrzeb budowania dużych, zbiorczych instalacji SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów, bardzo niska awaryjność sprawiają, że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi.
Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązanie instalacji SMATV dla budynków wielorodzinnych. Opracowany został schemat dwg, pdf oraz stn (plik programu SatNet do projektowania instalacji), który w łatwy sposób można zaadaptować do własnych wymagań w dowolnej formie.
Projekt instalacji RTV/SAT umożliwiający dystrybucję sygnałów: satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych, sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz sygnału radiowego FM przy pomocy jednego zestawu antenowego dla bloku trzyklatkowego (138 mieszkań). Schemat okablowania zakłada poprowadzenie 11 przewodów koncentrycznych typu Triset-113 PE E1017 z dachu do zlokalizowanego w piwnicy pomieszczenia teletechnicznego, w którym umieszczone zostały wszystkie urządzenia aktywne. Okablowanie abonenckie sprowadzone jest do skrzynki multiswitchowej osobno dla każdej z klatek. Klatki połączone 9-kablową magistralą multiswitchową.
Projekt wykonany w programie SatNet
Projekt z programu SatNet zapisany w pliku pdf.
KLIKNIJ, aby pobrać cały schemat.

Instalacja wideodomofonowa w domu jednorodzinnym.

Poniżej prezentujemy schemat instalacji wideodomofonowej zbudowanej w oparciu o zestaw analogowy DS-KIS203 G7383 marki Hikvision. W skład zestawy wchodzi 7" monitor wewnętrzny DS-KH2220 o rozdzielczości 800 x 480 px oraz stacja bramowa DS-KB2421-IM wyposażona w kamerę o rozdzielczości 720 x 576 px. Panel bramowy wyposażony jest w przekaźnik ze stykami NO/NC/COM, który służy do sterowania elektrozaczepem w furtce. Aby zasilić elektrozaczep, należy skorzystać z zewnętrznego źródła zasilania DC 12 V, np. M1820. Elektrozaczep należy podłączyć do styku NO w przekaźniku i masy zasilacza, natomiast +12 V z zasilacza należy podłączyć do styku COM przekaźnika. Do monitora można podłączyć analogową kamerę zewnętrzną, np. N-CAM 760 M7478, pozwalającą uzyskać ogólny podgląd bramki wejściowej. Z poziomu monitora istnieje możliwość ustawienia podglądu z kamery znajdującej się w stacji bramowej lub zewnętrznej. Instalacja łącząca monitor i stację bramową powinna być wykonana za pomocą przewodu 4-żyłowego. Przy odległości 10 do 30 m pomiędzy panelem a stacją bramową, średnica pojedynczej żyły nie powinna być mniejsza niż 0,5 mm2. Zarówno kamera, jak i wideodomofon, powinny być zasilone napięciem stałym DC 12 V.
Schemat instalacji wideodomofonej w domu jednorodzinnym:
fioletowy - komunikacja między kamerą a monitorem
niebieski - zasilanie i komunikacja pomiędzy monitorem a stacją bramową
zielony - zasilanie elektrozaczepu
pomarańczowy - podłączenie elektrozaczepu

Najmocniejsza antena do LTE w ofercie!

Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024 jest logarytmiczną anteną kierunkową MIMO do montażu na zewnątrz budynków, przeznaczoną do odbioru i nadawania sygnału z modemu LTE/GSM/3G. Antena posiada zysk o wartości 10 dBi. Przeznaczona jest do współpracy z modemami LTE, telefonami lub modemami: GSM, DCS, 3G (wyposażonymi w dwa złącza antenowe).
Cechy wyróżniające:
 • Zewnętrzna, logarytmiczna, kierunkowa,
 • MIMO 2x2 ,
 • Szerokopasmowa: 698-960, 1700-2700 MHz,
 • Praca w sieciach: GSM, DCS, UMTS, WLAN, LTE,
 • Zysk:
  • 9,5 dBi (698-960 MHz),
  • 10 dBi (1710-2700 MHz),
 • Antena zwarta dla prądu stałego (DC),
 • 10 m przewodu zakończonego wtykiem SMA,
 • Obudowa wykonana z tworzywa ABS odpornego na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne,
 • Mocowanie do masztu za pomocą cybantów,
 • Możliwy montaż do rury pionowej, poziomej.
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 m przewodu z wtykiem SMA
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 m przewodu z wtykiem SMA A741024

Spawarka Signal Fire AI-8 - jak zacząć spawać?

Już od kilku lat firma DIPOL czyni szereg starań w popularyzowaniu światłowodów wśród swoich klientów. W ciągu tego czasu udało się przekonać wielu instalatorów, aby nieskomplikowane i mniej rozbudowane instalacje światłowodowe wykonywali samodzielnie włączając w to samodzielne spawanie światłowodów. Zakup spawarki światłowodowej poprzedzony jednodniowym szkoleniem teoretyczno-praktycznym pozwala znacznie rozwinąć ofertę firmy, jak również zaoszczędzić na zatrudnianiu podwykonawców do spawania światłowodów.
Orientacyjnie przyjąć można, że koszt zakupu spawarki Signal Fire AI-8 zwróci się po około 250 spawach w przypadku, gdy miałaby je wykonać firma zewnętrzna lub po około 750 spawach mechanicznych. W drugim przypadku należy jednak wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak czas pracy - wykonanie serii spawów przy pomocy spawarki jest znacznie szybsze. Zachowując nakazany w procesie spawania reżim czystości i staranności, można osiągnąć wysoką powtarzalność parametrów połączeń. W przypadku realizacji instalacji FTTH w budynku wielorodzinnym już obiekt z 70-cioma lokalami mieszkalnymi zapewni zwrot poniesionych kosztów (przy założeniu 2 spawów w każdym mieszkaniu oraz 2 spawów na mieszkanie w pomieszczeniu teletechnicznym).
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8C + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8 L5870 wykorzystuje technikę pozycjonowania włókien do rdzenia (możliwość pozycjonowania do płaszcza) zapewniającą najlepsze parametry tłumiennościowe wykonywanych spawów. Włókna ustawiane są przez 6 wysokiej klasy silniki Siemensa, co jest absolutnie niespotykane w sprzęcie z tej półki cenowej. Spawarkę wykorzystywać można zarówno do realizacji 100 km magistrali światłowodowych, instalacji FTTH, jak i krótkich połączeń punkt - punkt, czy instalacji LAN lub monitoringu wizyjnego bazującego na okablowaniu światłowodowym. Model AI-8 bazuje na 4-rdzeniowym procesorze zapewniającym szybki czas reakcji (spawarka gotowa jest do pracy po 3 sekundach) oraz krótkie czasy spawania i zgrzewania osłon spawów. Spawarka ta jest jednym z najszybszych urządzeń tego typu dostępnych obecnie na rynku i najszybszym w tej klasie cenowej.
Cechy wyróżniające spawarki oraz jej obsługę w podstawowym zakresie zaprezentowano na poniższym filmie. Szczegółowy opis dotyczący pierwszych kroków przy rozpoczęciu pracy ze spawarką Signal Fire A-8 przedstawiono w bibliotece Spawarka Signal Fire AI-8 - jak zacząć spawać?.

Nowości produktowe:

Miernik satelitarny WS-6916 HD DVB-S/S2 Signal z wbudowanym tunerem
Miernik satelitarny WS-6916 HD DVB-S/S2 Signal R10821 umożliwia szybkie i dokładne ustawienie anteny satelitarnej. Urządzenie wyposażone zostało w czytelne menu, które na pewno ułatwi pracę każdemu instalatorowi. Miernik posiada wpisanych kilkadziesiąt pozycji satelitarnych (satelity + transpondery). Istnieje możliwość edycji listy. Model WS-6916 umożliwia pomiar sygnałów DVB-S2 - w szczególności transponderów z kanałami HD. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału. Podgląd kanałów na ekranie oraz intuicyjna obsługa to gwarancja szybkiej realizacji każdej instalacji.
Czujka ruchu KX15DD Pyronix cyfrowa, pasywna
KX15DD Cyfrowa pasywna czujka ruchu Pyronix G3263 to kompaktowa cyfrowa czujka ruchu PIR z podwójnym pyroelementem. Dzięki zastosowanym funkcjom, takim jak cyfrowa kompensacja temperatury, eliminacja zakłóceń elektrycznych (IFT), automatyczna regulacja czułości oraz technologia Blue Wave, może być wykorzystywana w obiektach komercyjnych, mieszkaniowych, czy przemysłowych. Wbudowane rezystory parametryczne DEOL pozwalają na skrócenie czasu instalacji. W zestawie razem z czujnikiem znajduje się ścienny i sufitowy uchwyt montażowy.
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-270P (4 Mpix, 2.8 -12 mm, 0.01 lx, IR do 40m, H.265/H.264, PoE)
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-270P K1887 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" o rozdzielczości 2560 x 1440 (4 MPix) oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 40 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada trzy niezależne strumienie wideo i kilka metod kompresji: H.265/H.264/MJPEG, dzięki którym strumień danych generuje stosunkowo niewielki ruch sieciowy. Obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8-12 mm zapewnia obserwację w zakresie 90° - 26°. Łączność z kamerą może zostać nawiązana poprzez przeglądarkę internetową, darmowe oprogramowanie klienckie VMS Lite (komputer) lub FreeIP (smartfon).

Warto przeczytać:

Kamery IP Wi-Fi Vimtag - przydatne przy opiece nad małymi dziećmi. W ofercie firmy DIPOL dostępne są nowe kamery IP Wi-Fi marki Vimtag, pracujące w oparciu o chmurę, dedykowane do zastosowań domowych: obrotowa K1561 i stałopozycyjna K1552. Kamery tego rodzaju to idealne rozwiązanie dla osób szukających dużej funkcjonalności w jednym urządzeniu. Mogą zostać wykorzystane jako niania domowa, do nadzoru osób starszych, czy jako prosty monitoring domowy. Dostępne kamery posiadają opcję detekcji ruchu i wysłania powiadomienia Pusch na aplikację mobilną po jej wykryciu. Jest to idealne zastosowanie do nadzorowania śpiącego dziecka. Kiedy się obudzi i poruszy, na telefon przyjdzie powiadomienie z detekcji ruchu...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Przykład wykorzystania kamery Vimtag CM1 K1552 do nadzorowania śpiącego dziecka
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8