Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2018 (11.06.2018)

Czy światło sprawi, że komputery półprzewodnikowe będą milion razy szybsze?

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w USA przedstawili, w jaki sposób impulsy lasera na podczerwień mogą przesuwać elektrony między dwoma różnymi stanami w cienkiej warstwie półprzewodnika. Opisane zjawisko może zaowocować powstaniem nowej generacji komputerów, które będą milion razy szybsze od tych używanych obecnie. Nowa technika obliczeniowa, która wykorzystuje impulsy światła laserowego do stworzenia prototypu podstawowej jednostki obliczeniowej, zwanej bitem, może przełączać się między stanem "1" i "0" aż 1 bilion razy na sekundę. Badacze z Niemiec wykorzystali impulsowy laser podczerwieni, wchodzący w interakcję z kratownicą o strukturze plastra miodu z wolframu i selenu, umożliwiając krzemowemu chipowi na przejście ze stanu "1" w stan "0", tak jak ma to miejsce w normalnym procesorze komputerowym, tylko milion razy szybciej.
Badacze twierdzą, że struktura ta również może zostać wykorzystana w przypadku obliczeń kwantowych, w świecie których rządzą kubity (bity kwantowe). Nie mają one ustalonej wartości, tak jak bit w komputerze. Kubity mogą przyjmować jednocześnie wartość 0 i 1, a dokładnie mogą przyjmować nieskończoną liczbę stanów między 0 a 1. Taki stan nazywa się superpozycją. Dopiero podczas sprawdzenia wartości kubita, przyjmuje on jeden z dwóch stanów podstawowych - 0 lub 1. Wydaje się, że to mała różnica, jednakże kubit znajdujący się w stanie superpozycji może posłużyć do wykonania wielu obliczeń jednocześnie.
W klasycznym komputerze jeden bit przechowuje dwie wartości, dwa bity - cztery wartości itd. Natomiast każdy kubit może być superpozycją stanu zarówno 0 jak i 1. Tak więc liczba obliczeń, jakie może wykonać komputer kwantowy wynosi 2n, gdzie n to liczba użytych kubitów. Wynika z tego, że dwa kubity przechowują nie jedną, a cztery wartości jednocześnie. Bezpośrednią konsekwencją tego faktu jest to, że maszyna kwantowa potrafi dokonywać jednocześnie wielu operacji, czego nie potrafi urządzenie tradycyjne.
Eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich naukowców może otworzyć drzwi do ultraszybkiej technologii obliczeniowej, znajdującej zastosowanie np. przy realizacji algorytmów sztucznej inteligencji, prognozowaniu pogody, czy projektowaniu i badaniu leków.

Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa rozpoczęty!

Zachęcamy Państwa do przesyłania swoich prac na nasz doroczny konkurs. Jak co roku, czekamy na ciekawe, nieszablonowe, artystyczne zdjęcia, których bohaterkami są anteny, wszelkich kształtów i rozmiarów.
Więcej informacji o konkursie i nagrodach dostępne na tej stronie.

Jak ograniczyć okres zapisu w systemach monitoringu Hikvision?

Postępując zgodnie z wytycznymi do ochrony danych osobowych, należy ograniczać ilość danych osobowych, które podlegają rejestracji. W systemach monitoringu wizyjnego nie ma łatwego sposobu oszacowania zapotrzebowania na przestrzeń dyskową, bo ilość generowanych danych zależy od wielu czynników niezależnych od urządzenia rejestrującego, np. ilość ruchu w rejestrowanym kadrze, czy praca przy słabym oświetlaniu.
Najlepszym sposobem jest ograniczenie programowe. Wszystkie rejestratory firmy Hikvision posiadają możliwość określenia czasu przechowywania plików w dniach. Takie ustawienie dostępne jest w parametrach nagrywania i pozwala zdefiniować po ilu dniach nagrania będą usuwane. Jeśli ustawiona jest wartość 0, wówczas pliki będą stale przechowywane. Ustawiając czas przechowywania należy wziąć pod uwagę maksymalną pojemność dysków HDD - jeśli skończy się dostępne miejsce to opisywana funkcja nie zabezpiecza nagrań przed nadpisaniem.
Okno konfiguracyjne czasu przechowywania w urządzeniach Hikvision

SatNet 4.0.1 - projektowanie światłowodowych instalacji RTV/SAT.

Możliwość przesyłania sygnałów RTV/SAT na znaczne odległości bez konieczności regenerowania sygnału to jedna z ważniejszych zalet instalacji światłowodowej. W przypadku magistrali światłowodowej wielkość obiektu, w jakim realizowana jest instalacja, pozostaje bez znaczenia. Sygnał można przesyłać na setki metrów lub dziesiątki kilometrów bez konieczności jego regenerowania. Znacznie upraszcza to tworzenie szkieletu instalacji w dużych budynkach. Najnowsza wersja SatNet 4 została rozbudowana o elementy systemu światłowodowego marki TERRA Poniżej prezentujemy przykładowy projekt instalacji optyczno-miedzianej wykonany w programie SatNet 4.
Optyczno-miedziana instalacja multiswitchowa TERRA. Sygnały telewizji satelitarnej oraz naziemnej doprowadzone zostały przewodami koncentrycznymi do nadajnika optycznego OT501W A9872. Następnie w miejscu typowej 5-kablowej magistrali multiswitchowej zastosowane jest okablowanie światłowodowe (1 włókno jednomodowe). Rozwiązanie to stosować można w dużych obiektach, gdzie odległości między klatkami wynoszą więcej niż kilkadziesiąt metrów lub wówczas, gdy chcemy zabezpieczyć multiswitche oraz urządzenia abonenckie przed skutkiem ewentualnych przepięć powstałych na skutek wyładowań atmosferycznych w okolicy zestawu antenowego. Odbiorniki optyczne OR501W A9877 dokonują odwrotnej konwersji medium. Za odbiornikami znajdują się multiswitche MV-924L R70824, do których doprowadzone jest okablowanie abonenckie.
Elementy optyczne wchodzące w skład systemu TERRA:
  • Nadajnik optyczny OT501W A9872 - Umożliwia wprowadzenie do instalacji światłowodowej sygnału satelitarnego (z konwertera quatro) oraz sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radia DAB oraz radia FM (wcześniej zastosować należy zwrotnicę antenową sumującą te sygnały). Wbudowany multiplekser WDM pozwala na realizację transmisji na dwóch długościach fali: 1310 nm oraz 1550 nm. Dzięki temu transmitowany sygnał jest bardzo dobrej jakości. Każde z wejść wyposażone zostało w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) zapewniający stabilność sygnału (kompensacja wahań poziomu sygnału związana ze zmianą warunków atmosferycznych - deszcz, duże zachmurzenie itp.) na wejściu oraz w konsekwencji na wyjściu optycznym (stała głębokość modulacji).
  • Odbiornik optyczny OR501W A9877 - Umożliwia zamianę sygnału optycznego pochodzącego z nadajnika OT501W na sygnał elektryczny. Na wyjściu dostępne są zsumowane sygnały radia i telewizji (wyjście Terr. TV) oraz sygnał satelitarny - 4 pary polaryzacja / pasmo - tak, jak dla konwertera quatro. Stąd odbiorniki takie nazywane są często "wirtualnymi konwerterami". Sygnały te wprowadzić należy na multiswitch o odpowiedniej liczbie wyjść, a następnie już za pomocą przewodu koncentrycznego doprowadzić do gniazd abonenckich. Oczywiście, za odbiornikiem możliwe jest budowanie bardziej złożonych, wielomultiswitchowych systemów.
  • Odbiornik optyczny OR501MW A9875 - Umożliwia zamianę sygnału optycznego pochodzącego z nadajnika OT501W na sygnał elektryczny. Na wyjściu dostępne są zsumowane sygnały radia i telewizji (wyjście Terr. TV) oraz sygnał satelitarny - 4 pełne pasma - tak, jak dla konwertera typu quad.

Monitoring bloku mieszkalnego w oparciu o kamery IP Hikvision z serii EasyIP 2.0plus.

Na poniższym rysunku przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision, należące do serii EasyIP 2.0plus. Obiekt z zewnątrz został zabezpieczony 8 kamerami w obudowie kompaktowej DS-2CD2043G0-I K17635 o rozdzielczości 4 MPix, wyposażonymi w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 98°. Wewnątrz obiektu zastosowano 4 kamery w obudowie sufitowej DS-2CD2123G0-I K17321 o rozdzielczości 2 MPix, wyposażone w obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 114°. Oba modele posiadają oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m wykonany w technologii EXIR, pozwalający na równomierne oświetlenie sceny w nocy. Zaproponowane rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób próbujących dokonać zniszczeń na zewnątrz obiektu (np. na elewacji budynku). Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. W serii EasyIP 2.0plus wszystkie kamery wspierają metody kompresji H265+, H.265, H.264+, H.264. Przy zastosowaniu 2 dysków o pojemności 3 TB, np. M89285, kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 25 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 15 dni.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2123G0-I (2 MPix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 30m, WDR, IK10, H.265/H.264)Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 3TB SATA III 6Gb/s 64MB WD30PURZRouter TP-Link TL-WR940N Wireless 802.11n/450Mbps 3T3R router 4xLAN, 1xWANKamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G0-I (4 MPix, 2.8 mm, 0.018 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7616NI-K2 (16 kanałów, 160 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)Monitor LCD 22Switch zarządzalny PoE ULTIPOWER 2216af 802.3af 16xFE (16xPoE), 2xSFP (lub 2xGE)
Schemat instalacji CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator Hikvision
Obraz z kamer rejestrowany jest na 16-kanałowym rejestratorze DS-7616NI-K2 K22165. W skład systemu wchodzi monitor M3022 do lokalnego podglądu na żywo oraz analizy odtwarzanych nagrań. Dodatkowo, po podłączeniu rejestratora do sieci internetowej za pomocą rutera N3259, możliwy jest bezprzewodowy dostęp w obszarze zasięgu Wi-Fi lub z dowolnego miejsca poprzez sieć internetową - po odpowiednim przekierowaniu portów lub przez chmurę. Całość instalacji może zostać wykonana z wykorzystaniem skrętki komputerowej E1408.

Certyfikowane szafy RACK.

Jeszcze do niedawna szafy RACK wykorzystywane były tylko w profesjonalnych systemach telekomunikacyjnych oraz serwerowniach. Dziś mniejsze szafy stosowane są niemal w każdej instalacji budynkowej, a nawet domowej. Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do zakańczania telekomunikacyjnej instalacji kablowej oraz instalowania urządzeń aktywnych.
Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (wentylatory). W e-Sklepie firmy DIPOL dostępny jest prosty mechanizm, umożliwiający dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Można z niego skorzystać wybierając kartę katalogową szafy RACK, np. R912020, a następnie kliknąć po prawej stronie w przycisk "Dodaj akcesoria".
W małych instalacjach najczęściej wykorzystywane są wiszące szafy RACK.
Dokument potwierdzający zgodność z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w Rozdziale II Dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. poprzez spełnienie wytycznych normy PN-EN 60950-1:2007, wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

Światłowody - połączenie jedno- czy dwuwłóknowe?

Instalator stając przed wyborem urządzeń do transmisji światłowodowej może zdecydować się na te pracujące na jednym (WDM) lub dwóch włóknach (duplex). Przy wyborze zwykle brane są pod uwagę dwa czynniki: dostępność włókien w kablu oraz cena rozwiązania. Tymczasem warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden, stricte techniczny aspekt - wykorzystanie jednej lub dwóch długości fal.
Transmisja WDM w swojej najprostszej postaci wykorzystuje 2 długości fali (np. 1310 i 1550 nm w L11521) w jednym włóknie. Natomiast w połączeniu typu duplex tylko jedna długość fali (np. 1310 nm) jest wykorzystywana zarówno do nadawania, jak i odbierania (transmisja odbywa się na dwóch włóknach). Cechą charakterystyczną transmisji światłowodowych jest fakt, że różne długości fali są różnie tłumione przez włókno światłowodowe. Dotyczy to również tzw. makrozgięć kabli/włókien, czyli tych przekraczających 2 mm średnicy. Zgięcie kabla powoduje z reguły znacznie większe tłumienie dla wyższych długości fal.
Wykres przedstawiający zależność tłumienia od długości fali dla mikrozgięć (kolor niebieski),
makrozgięć o promieniu 20 mm (kolor czerwony) oraz 25 mm (kolor zielony)
(Dane pochodzą z opracowań firmy Cabelcon)
Z wykresu wynika, że przypadkowo wykonane zagięcie włókna zaowocuje różnym tłumieniem dla różnych długości fal - przykładowo: zgięcie o promieniu 20 mm dla długości fali 1310 nm nie wygeneruje większego tłumienia, natomiast dla długości fali 1550 nm tłumienie na takim zgięciu przekroczy 2 dB, co przy jednostkowym tłumieniu włókna wynoszącym ok. 0,25 dB/km stanowi wartość gigantyczną. Istotne są więc zarówno same wartości, jak i ich wzajemne różnice.
Decydując się na system wykorzystujący więcej niż jedną długość fali należy być świadomym powyższego zjawiska. Dlatego również ogólnie zalecaną praktyką jest wykonywanie pomiarów dla wszystkich wykorzystywanych w instalacji długości fal.

Nowości produktowe:

Bezprzewodowy router/modem TD-W9970 TP-Link VDSL/ADSL z portem USB, standard N, 300Mb/s
Bezprzewodowy router/modem TD-W9970 TP-Link N2903. Najnowsza technologia VDSL2 pozwala osiągnąć routerowi TD-W9970 prędkości połączenia nawet do 100 Mb/s. Sieć bezprzewodowa o prędkości do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz sprawia, że TD-W9970 to idealny wybór dla użytkowników pragnących cieszyć się streamowaniem wideo w rozdzielczościach HD oraz grami online.

Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16H1T-AIT3Z (5 Mpix, 2.8-12 mm motozoom, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16H1T-AIT3Z M75772 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 5 Mpix (jest możliwość przełączenia w menu na 4 Mpix). Wysoka rozdzielczość zapewnia większą ilość szczegółów oraz zmniejsza wymaganą w systemie ilość kamer. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 40 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu.
Zestaw wideodomofonowy DS-KIS202 Hikvision 1-abonentowy
Zestaw wideodomofonowy DS-KIS202 Hikvision 1-abonentowy G7381 to zestaw dedykowany dla domów jednorodzinnych. W jego skład wchodzi 7" monitor wewnętrzny DS-KH2220 o rozdzielczości 800 x 480 px oraz stacja bramowa DS-KB2411-IM wyposażona w kolorową kamerę pinholową o rozdzielczości 720 x 576 px. Monitor wykonany jest w technologii TFT LCD i obsługuje do 2 stacji bramowych. Do monitora można podłączyć 1 kamerę analogową CCTV pracująca w standardzie CVBS.

Warto przeczytać:

Wzmacniacz GSM w domu jednorodzinnym. Często się zdarza, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione, czy wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna czy stropy (podziemia). Najczęściej takie problemy występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne)...>>>więcej
Przykład instalacji wzmacniacza Signal GSM-305 A6765
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8