Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2018 (4.06.2018)

RED Hydrogen One - smartfon z ekranem holograficznym.

Firma RED, znana z produkcji profesjonalnych kamer wysokiej rozdzielczości, takich jak "Weapon", czy "Epic-w", wprowadzi na rynek niezwykły smartfon z ekranem holograficznym o nazwie "Hydrogen One". Z danych jakie zostały udostępnione wynika, że jednostka będzie wyposażona w 5,7” ekran, który może wyświetlić treści 2D, 3D i holograficzne. Urządzenie będzie miało konstrukcję modułową, umożliwiając podłączenie kamer RED i dodatkowych akcesoriów rozszerzających jego możliwości, za pomocą kołków pogo umieszczonych z tyłu aparatu. Pozwoli to na podłączenie np. mocowania obiektywów i skorzystania z modeli znanych marek, takich jak: Fuji, Canon, Nikon, czy Leica.
RED Hydrogen One - telefon z ekranem holograficznym
Jedną z unikalnych cech tego smartfona jest nowa technologia ekranowa, którą firma nazywa „4-View”. Pozwoli ona na przełączenie ekranu o rozdzielczości 2560 x 1440 px ze standardowego widoku 2D do trybu 3D lub holograficznego. Jak to działa? Pod wyświetlaczem LCD znajduje się specjalna warstwa, która po włączeniu jest w stanie skierować światło w wielu kierunkach, zamiast standardowych dwóch, które występują z wyświetlaczami soczewkowymi. Można powiedzieć, że ekran wyświetla jednocześnie kilkadziesiąt obrazów, a to, co użytkownik widzi, zależy od jego kąta patrzenia. Dzięki temu, że do użytkownika docierają jednocześnie dwa obrazy: jeden do jednego oka, drugi do drugiego, widzi on trójwymiarowe obrazy bez względu na to pod jakim kątem patrzy. W przypadku Hydrogen One firma RED planuje utworzyć usługę przesyłania strumieniowego w celu dostarczenia treści holograficznych, co pozwoli np. na oglądanie twarzy osoby z którą rozmawiamy w trybie holograficznym. RED twierdzi również, że z dźwiękiem wydobywającym się z urządzenia może zrobić to samo, co z obrazem, czyli stworzyć wirtualny efekt dźwięku przestrzennego za pomocą własnych algorytmów. Mimo, że na temat samego smartfona producent nie zdradza wielu szczegółów, już teraz można składać zamówienia w przedsprzedaży. Za model w obudowie aluminiowej przyjdzie nam zapłacić 1195 USD natomiast wersja tytanowa będzie dostępna w cenie 1595 USD.

Nowe procedury bezpieczeństwa przy podłączeniu kamery IP Hikvision z wykorzystaniem Onvif.

Od wersji oprogramowania v5.5.0 wszystkie kamery IP Hikvision mają domyślnie wyłączoną komunikację przez Onvif. Jest to podyktowane poprawą bezpieczeństwa, wynikającą z praktyki wyłączania zbędnych funkcji kamer. Co więcej, łączność Onvif jest dodatkowo zabezpieczona przez konieczność utworzenia specjalnego konta z hasłem dla tego połączenia, a nie jak to było dotychczas - łączność przez domyślne konto dla Onvif.
Konfiguracja protokołu integracyjnego w kamerach Hikvision
Użytkownik chcący korzystać z łączności przez Onvif, musi go aktywować w kamerze w zakładce protokół integracyjny w zaawansowanych ustawieniach sieciowych. Konieczne jest też stworzenie konta używanego do uwierzytelniania połączenia.

Pomiary sygnału satelitarnego DVB-S/S2.

Brak miernika uniemożliwia szybkie i dokładne ustawienie czaszy satelitarnej, co znacznie utrudnia poprawną realizację całej instalacji telewizji satelitarnej. Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży nowy model miernika marki Signal - WS-6916 HD DVB-S/S2 R10821. Model WS-6916 pozwala na pomiar sygnałów DVB-S2, w szczególności transponderów z kanałami HD. Miernik posiada wbudowany tuner, umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału. Podgląd kanałów na ekranie oraz intuicyjna obsługa to gwarancja szybkiej realizacji każdej instalacji. Urządzenie pozwala na pomiar takich parametrów, jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV, C/N, MER, BER, dzięki czemu precyzyjne ustawienie poszczególnych elementów instalacji (czaszy, konwertera) oraz, w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji, multiswitchy oraz wzmacniaczy, nie stanowi żadnego problemu.
Miernik sygnału satelitarnego WS-6906 z wbudowanym tunerem DVB-S
Miernik sygnału DVB-S/S2 WS-6916 HD Signal z tunerem umożliwiającym podgląd kanałów FTA R10821
Cechy wyróżniające:
  • pomiar sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 w jakości HD,
  • podgląd odbieranego kanału FTA na wyświetlaczu LCD,
  • obsługa DiSEqC: 1.0, 1.1, 22 kHz oraz Unicable (dSCR),
  • zabezpieczenie przeciwzwarciowe,
  • wskazanie siły i jakości sygnału,
  • procentowe wskazanie jakości sygnału,
  • pomiar wszelkich niezbędnych parametrów sygnału, takich jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV, C/N, MER, BER,
  • sygnał dźwiękowy znalezienia satelity (możliwość wyłączenia),
  • wbudowana latarka,
  • Li-Ion akumulator 7,4 [V]/3000 [mAh],
  • możliwość edycji satelity, transpondera, częstotliwości.

HDC-270P - nowa kamera IP marki Signal z kompresją H.265.

Do oferty firmy DIPOL został wprowadzony nowy model kamery IP Signal o rozdzielczości 4 Mpix, HDC-270P K1887 w obudowie kompaktowej. Kamera posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8-12 mm, pozwalający na zmianę kąta widzenia w zakresie 90° - 26° i oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 40 m, pozwalający na prawidłową pracę w nocy. Dzięki zaimplementowaniu kilku metod kompresji (obsługa H.265, H.264), kamera może zostać wykorzystana do budowy monitoringu w oparciu o nowoczesne rejestratory Hikvision z kompresją H.265 (serie DS-76/77NI-I, DS-76/77NI-K wspierają kompresję H.265+, H.265, H.264+, H.264), jak i starsze modele wspierające tylko kompresję H.264. Opisywany model posiada obudowę wysokiej klasy szczelności IP66, pozwalającą na pracę w warunkach zewnętrznych. Kamera może być zasilana w tradycyjny sposób DC 12 V lub za pomocą PoE (802.3af).
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-270P (4 Mpix, 2.8 -12 mm, 0.01 lx, IR do 40m, H.265/H.264, PoE)
Widok kamery IP Signal HDC-270P K1887 z kompresją H.265

Antena Yagi-Uda w teorii oraz w praktyce.

Antena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi, jest jednym z najpopularniejszych typów anten. Cechuje się stosunkowo prostą konstrukcją oraz wysokim zyskiem, który zazwyczaj przekracza 10 dBi. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz, chociaż pasmo pracy anteny Yagi jest zazwyczaj niewielkie.
Podstawową geometrię anteny Yagi przedstawia rysunek poniżej. Składa się ona z pojedynczego elementu aktywnego, zwanego wibratorem (W), który realizowany jest jako dipol prosty lub pętlowy. Jest to jedyny czynny element anteny. Pozostałe elementy to elementy bierne, które umożliwiają zwiększenie kierunkowości anteny. Wibrator stanowi zwykle przedostatni element anteny, którego wymiary dobiera się tak, by w obecności pozostałych elementów zapewnić rezonans na żądanej częstotliwości pracy (wymagana długość dipola prostego waha się w granicach 0,45 - 0,48 długości fali).
Geometria anteny Yagi-Uda
Element umieszczony za wibratorem (rysunek powyżej), to reflektor (R). Jego długość jest nieco większa od wibratora. Obecność reflektora obniża względny poziom listka wstecznego charakterystyki promieniowania anteny, a więc redukuje ilość mocy wypromieniowanej w kierunku przeciwnym do zamierzonego, przy jednoczesnym zwiększeniu zysku anteny. Zwiększona długość reflektora w stosunku do wibratora zapewnia dwie korzyści. Po pierwsze dłuższy element zapewnia skuteczniejsze odbicie fali, zwiększając zysk anteny. Ponadto jeśli reflektor jest dłuższy od wibratora będącego w rezonansie, impedancja reflektora ma charakter indukcyjny (napięcie wzdłuż reflektora wyprzedza w fazie prąd).
Przykładową anteną Yagi-Uda jest antena ATK 10 800-980 MHz A7015. Jest to 10-elementowa, kierunkowa antena zewnętrzna, przeznaczona do transmitowania sygnału telefonii komórkowej. Antenę cechuje zysk do 12,8 dBi dla częstotliwości od 800 do 970 MHz, dzięki czemu doskonale nadaje się do podłączania do modemów internetowych. Antena jest zwarta dla prądu stałego.
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz A7015

Nowa wersja oprogramowania spawarki Signal Fire AI-8.

Została opublikowana nowa wersja oprogramowania oraz nowa wersja aplikacji do konfiguracji spawarki Signal Fire AI-8 L5870. O tym, w jaki sposób wykonać aktualizację przeczytać można tutaj.
W wersji 1.21 aplikacji SignalFire2 pojawiła się funkcja Inteligentnej blokady
Wśród szeregu poprawek, wyróżnić można dwie, które najbardziej zainteresują instalatorów:
  • Możliwość włączenia polskich komend audio w spawarce - urządzenie, poprzez głośniki telefonu, informuje użytkownika o kolejnych etapach spawania oraz komunikuje problemy i błędy. Komunikaty dostępne są w języku polskim, po wyborze języka w ustawieniach. Możliwa obsługa komunikatów w języku angielskim.
  • Możliwość blokady i odblokowania spawarki z poziomu telefonu - powiązanie wybranych telefonów z daną spawarką tak, aby tylko za ich pośrednictwem możliwe było odblokowanie i obsługa urządzenia. Istnieje również opcja zdefiniowania czasowego odblokowania (np. względem daty i godziny lub liczby wykonanych spawów). Spawarka po upływie terminu odblokowania lub wykonaniu zadanej liczby spawów zostanie zablokowana.
Druga funkcjonalność przydać się może w sytuacji, gdy do urządzenia mogą mieć dostęp osoby niepowołane lub, gdy spawarka użyczana jest przez właściciela na przykład firmie podwykonawczej. Zabezpieczenie takie gwarantuje, że urządzenie wykorzystane zostanie wyłącznie we właściwy sposób.

Nowości produktowe:

OCTOPUS DQ Cyfrowa pasywna czujka ruchu 360° Pyronix
OCTOPUS DQ Cyfrowa pasywna czujka ruchu 360° Pyronix G3276 to sufitowa cyfrowa czujka ruchu PIR o kącie widzenia 360° z poczwórnym pyroelementem. Dzięki zastosowanym funkcjom, takim jak cyfrowa kompensacja temperatury, eliminacja zakłóceń elektrycznych (IFT), automatyczna regulacja czułości oraz technologia Blue Wave, może być wykorzystywana w obiektach komercyjnych, czy mieszkaniowych. Wbudowane rezystory parametryczne DEOL pozwalają na skrócenie czasu instalacji.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G0-I (4 MPix, 2.8 mm, 0.018 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G0-I K17635 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 MPix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 98°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).

Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 Ferguson Ariva T265
Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 Ferguson Ariva T265 A99317 obsługuje darmowe kanały nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej, w technologii H.265/HEVC oraz H.264/MPEG-4, z dźwiękiem Dolby Digital Plus. Odbiornik telewizji naziemnej posiada dwa złącza USB oraz cyfrowy wyświetlacz na przednim panelu. Port USB umożliwia nagrywanie kanałów na zewnętrznej pamięci oraz odtwarzanie multimediów, włącznie z muzyką mp3 oraz filmami MKV i XviD. Ariva T265 A99317 oferuje doskonałą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD. Pobór prądu w trybie czuwania nie przekracza 1 W.

Warto przeczytać:

Jednokablowe multiswitche dSCR firmy TERRA. Producenci multiswitchy oraz odbiorników coraz bardziej przekonują się do techniki Unicable. Na europejskim rynku obecnie dostępnych jest coraz więcej odbiorników satelitarnych wspierających system SCR/Unicable zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607. Implementacja odpowiedniego oprogramowania dedykowanego do poszczególnych set-top-boxów umożliwia dystrybucję cyfrowych sygnałów DVB-S/S2 przy pomocy mulwiswitchy jednokablowych. Do oferty firmy DIPOL zostały wprowadzone dwa nowe modele przełączników: SRM-523 R80523 oraz SRM-543 R80543, które umożliwiają podział sygnału satelitarnego przy pomocy jednego kabla...>>>więcej
Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów w technologii dSCR/Unicable
Ciekawie o antenach - XVII konkurs wakacyjny DIPOLa 2018