Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2018 (28.05.2018)

Helikopter w misji na Marsa.

NASA poinformowała, że podczas planowanej na 2020 rok misji na Marsa wysłany zostanie łazik nowej generacji, którego towarzyszem będzie autonomiczny helikopter. Łazik to nowa wersja Curiosity (więcej informacji o nim w naszym Infomatorze), który według zapowiedzi zostanie wyposażony w kamery i czujniki nowszej generacji.
Przełomową w tej misji jest koncepcja lotu helikopterem nad Czerwoną Planetą. Będzie to pierwszy lot tego typu pojazdu w atmosferze obcej planety. Trudność stanowi stukrotnie niższa niż ziemska gęstość atmosfery - warunki tam panujące przypominają te występujące na pułapie 30 km w naszej atmosferze, a dotychczasowy rekord lotu helikopterem to 12 km. Z tego powodu helikopter musi być napędzany śmigłami kręcącymi się z prędkością 3000 obr./min. - niemal dziesięciokrotnie szybciej niż na Ziemi. Kadłub helikoptera będzie wielkości piłki tenisowej i zostanie wyposażony w dwa takie silniki rotorowe. Dużym ułatwieniem w locie jest niższa grawitacja, która wynosi zaledwie 38% ziemskiej.
Wizualizacja nowego helikoptera NASA, który ma wziąć udział w misji badawczej Marsa, jako pierwszy tego typu pojazd w historii
(źródło: www.jpl.nasa.gov)
Maszyna, która jest projektowana już od 3 lat, ma badać planetę przez 30 dni. W tym czasie wykona kilka lotów, podczas których oddali się na kilkaset metrów od łazika i zrobi po drodze zdjęcia umożliwiające analizę geologiczną planety i otoczenia. Trasa przelotu będzie programowana ręcznie, ze stacji na Ziemi. Lot do miejsca docelowego będzie samodzielny z uwagi na duże opóźnienia w transmisji, które sięgają 40 minut.
Helikopter jest zasilany i ogrzewany za pomocą baterii, które są ładowane przy wykorzystaniu ogniw słonecznych. Wystarczą one na co najmniej 90 sekund lotu.
Film obrazujący sposób działania łazika oraz helkoptera
Łazik Curiosity to robot i jeżdżące laboratorium w jednym. Celem jego misji jest poszukiwanie substancji organicznych i innych śladów związków chemicznych uznawanych za konieczne do rozwoju życia mikrobiologicznego na Czerwonej Planecie. Lot helikoptera w marsjańskiej atmosferze jest próbny i nie ma krytycznego znaczenia dla całej misji. Jest to pierwszy sprawdzian możliwości lotu w zupełnie innych warunkach niż te panujące na Ziemi. Udany lot może dostarczyć informacji o najciekawszych miejscach, do których może się udać łazik oraz wielu zdjęć do analizy na Ziemi.

Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa rozpocznie się 1 czerwca 2018!

Już po raz siedemnasty czekamy na Państwa zdjęcia, których bohaterkami są anteny wszelkich kształtów, rodzajów i rozmiarów.
Ciekawie o antenach - XVII konkurs wakacyjny DIPOLa 2018
W tym roku zwycięzcy przypadnie wysokiej klasy statyw fotograficzny marki Manfrotto, zdobywcy 2 i 3 miejsca otrzymają aparaty Fujifilm Instax, a osoby wyróżnione dostaną kubki z kolekcji DIPOLa.
Prace zostaną ocenione przez znanego krakowskiego fotografika, pana Pawła Zechentera.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków przystąpienia do zabawy dostępne są pod tym linkiem.
Ciekawie o antenach - XVII konkurs wakacyjny DIPOLa 2018
Nagrody w konkursie "Ciekawie o Antenach"

Zbiorcza instalacja multiswitchowa w Krakowie.

Zgodnie z założeniami projektanta firma MONTEX z Krakowa wykonała zbiorczą instalację TV/SAT. W instalacji dystrybuowane są sygnały: satelitarny z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird 13.0E i Astra 19.2E) oraz naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Cały system do dystrybucji sygnałów oparto na multiswitchach serii MV-9xxL marki TERRA.
W skład zestawu antenowego weszły: antena satelitarna o średnicy 120 cm IDLB-STCF INVERTO A9649 z układem dwóch konwerterów typu quatro Inverto BLACK Ultra A98266, antena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T A2670. Całość zamontowano przy pomocy podstawy balastowej masztu MB-3/PLUS E8744, która umożliwia montaż anten na płaskich wytrzymałych powierzchniach w miejscach, gdzie nie ma możliwości ingerowania w poszycie dachu lub jego konstrukcję.

W skład systemu wszedł m.in. wzmacniacz magistrali TERRA SA-91L R70901, który oprócz wzmocnienia sygnału pełni rolę zasilacza dla wszystkich multiswitchy w instalacji. Wzmacniacz SA-91L R70901 wyposażony jest w regulację korekcji charakterystyki tłumienia przewodu, która odbywa się za pomocą czteropozycyjnego przełącznika. Ustawiona wartość stanowi różnicę w wartości wzmocnienia dla najwyższych (większe wzmocnienie) i najniższych (mniejsze wzmocnienie) częstotliwości. Sygnały telewizji naziemnej DVB-T UHF są wzmacniane, a ich poziomy wyrównywane przy pomocy wzmacniacza kanałowego WWK-951 R89861 Telmor, po czym są wprowadzane do magistrali multiswitchowej.
Dwurzędowe rozmieszczenie wejść/wyjść odgałęźników serii SD-9xx oraz multiswitchy MV-9xxL w łatwy i prosty sposób pozwala łączyć ze sobą poszczególne elementy systemu. Dyskretne przełączniki w miejscu tradycyjnych potencjometrów pozwalają na bardzo precyzyjną regulację poziomu sygnału oraz korekcję tłumienia przewodu. Rozwiązanie to zapewnia również wieloletnią stabilność nastawionych parametrów niezależnie od zmian temperatur w miejscu montażu urządzeń. Profesjonalizmu całej instalacji dodaje zastosowanie kompresyjnych złączy marki MASTER E80345.

Światłowodowe instalacje TV - poziom sygnału optycznego, a jakość sygnału RF.

Światłowód jest coraz częściej stosowany w zbiorczych instalacjach RTV/SAT. Wybiera się go ze względu na bezpieczeństwo instalacji (brak przepięć) oraz ze względu na ograniczenia przesyłowe kabli miedzianych. Zestaw A9880 oraz odbiorniki A9882 wykorzystywane są często w przypadku, gdy główna magistrala sygnałowa zbudowana jest w oparciu o światłowody, natomiast dostępowa część instalacji (abonenci) bazuje na tradycyjnym okablowaniu miedzianym podłączanym do multiswitchy.
Samo wykonanie instalacji bazującej na tego typu sprzęcie nie jest trudne. Z reguły wykorzystuje się tutaj gotowe patchcordy światłowodowe. W przypadku wykonywania zakończeń samodzielnie, instalator ma do czynienia z kablami jedno- lub dwuwłóknowymi. Nakład pracy związany z realizacją puszek, czy przełącznic nie jest więc duży. Problemy, o ile się pojawią, dotyczą znacznych spadków jakości sygnału po konwersji miedź - światłowód - miedź. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka:
  • zbyt słaba jakość sygnału wejściowego na nadajniku (źle ustawiona antena, niewystarczające parametry odbioru) - ponieważ konwersja medium zawsze pogarsza nieco jakość sygnału cyfrowego (o tym poniżej), należy zadbać o bardzo dobre lub co najmniej dobre parametry sygnału wejściowego, aby uniknąć ewentualnych problemów po stronie odbiorczej.
  • zbyt wysoki poziom sygnału wejściowego - bardzo często nadajnik optyczny poprzedzony jest wzmacniaczem wbudowanym w antenę lub wzmacniaczem masztowym, w większości przypadków skutkować to będzie przesterowaniem nadajnika optycznego, którego maksymalny poziom wejściowy dla sygnału DVB-T wynosi 97 dBuV, a poziom zalecany to 70 dBuV, czyli tyle, ile generuje dobrze ustawiona antena oddalona o około 15 km od nadajnika, wyposażona w symetryzator.
  • zbyt wysoki poziom sygnału optycznego na odbiorniku A9882 powoduje jego nasycenie, w efekcie czego generowanych jest mnóstwo błędów w transmisji, a jakość sygnału drastycznie spada.
Ostatni, wymieniony wyżej powód stanowi największy odsetek błędów popełnianych przez instalatorów. Często, przez brak narzędzi pomiarowych, nie są w stanie zweryfikować rzeczywistego poziomu sygnału na odbiorniku. Teoretycznie mierniki takie nie są konieczne, ponieważ wszelkie niezbędne informacje do wyznaczenia budżetu mocy dla danego połączenia zawarte są w kartach katalogowych urządzeń i elementów pasywnych. Jednak w praktyce realia instalacyjne przynieść mogą szereg niespodzianek (nadmierne zagięcie kabla, czy pigtaila, zabrudzone złącze), a parametry elementów, takich jak tłumiki, czy splittery odbiegać mogą od deklarowanych. Stąd zalecane jest stosowanie mierników mocy optycznej, takich jak Grandway L5821 lub Signal R10837 (urządzenie wielofunkcyjne z miernikiem mocy optycznej) nawet przy prostych połączeniach punkt - punkt.
Poniżej zaprezentowano, jak zbyt wysoki poziom sygnału optycznego wpływa na jakość sygnału po stronie odbiorczej. Zmierzono również ogólne pogorszenie jakości sygnału przy konwersji miedź - światłowód - miedź (dla prawidłowych poziomów sygnału). Pomiary wykonano dla transmisji sygnału DVB-T - częstotliwość 506 MHz.
Poziom sygnału mierzony bezpośrednio z anteny DVB-T wynosi 65,4 dBuV (67....97 dBuV). Jest to nieco mniej, niż wynosi dopuszczalne przez producenta zestawu A9880 minimum, przy czym biorąc pod uwagę pozostałe parametry jakościowe: MER 35,3 dB oraz BER 3x10-5, postanowiono nie wzmacniać dodatkowo sygnału.
Kolejny krok to weryfikacja działania nadajnika optycznego. Za pomocą miernika GRANDWAY FHP1B02 L5821 i patchcordu L3233 zmierzono moc sygnału na wyjściu nadajnika. Miernik wskazał 7,11 dBm dla długości fali 1310 nm, co pozostaje w zgodzie z założeniami producenta. Następnie nadajnik połączono z odbiornikiem Quatro A9882 za pomocą przygotowanego wcześniej kabla światłowodowego. Jest to najczęściej spotykana realizacja instalacji w oparciu o ten zestaw (brak splitterów, brak tłumików). Na odbiornik podany został więc sygnał o mocy około 7 dBm. To najczęściej popełniany przez instalatorów błąd. Dopuszczalny zakres mocy waha się w granicach -15...0 dBm. Pomiar sygnału DVB-T na wyjściu nasyconego odbiornika wykazał moc sygnału 80,9 dbuV - zadziałał układ AGC w odbiorniku, natomiast jego jakość była praktycznie niemierzalna. Wskazania MER oraz BER były bardzo niskie lub niemierzalne. Sygnał taki oczywiście nie nadaje się do dalszej dystrybucji w instalacji.
Do obniżenia poziomu sygnału na wejściu odbiornika A9882 wykorzystano 10 dB tłumik FC/PC L4522. Zmierzona za tłumikiem moc to -2,33 dBm. Odbiega ona nieco od oczekiwanej -3 dBm, ale nie stanowi to problemu, ponieważ głównym celem było zejście poniżej poziomu 0 dBm. Przy takim poziomie sygnału optycznego od razu zmianie uległy parametry jakościowe sygnału RF na wyjściu odbiornika. Zmierzony MER oscylował w okolicy 32,8 dB, natomiast BER 1x10-4. Są to już parametry odpowiednie do dalszej dystrybucji sygnału.
Należy być świadomym degradacji parametrów jakościowych po konwersji miedź - światłowód - miedź. MER obniżył się o 2,5 dB, natomiast BER spadł o jeden rząd wielkości. Nie zawsze spadki te będą identyczne z przedstawionymi, jednak trzeba mieć świadomość ich występowania i bezwględnie dbać należy o zapewnienie odpowiedniej jakości sygnału na wejściu instalacji.
W kolejnym kroku do odbiornika A9882 podłączono multiswitch MV-508 Terra R70708 w celu pomiaru sygnału na jego wyjściu. Parametry praktycznie nie uległy zmianie. BER nie zmienił się, natomiast MER obniżył się o kolejne 0,2 dB, co w przypadku braku występowania innych elementów aktywnych w instalacji jest wartością pomijalnie małą.

Nowa seria kamer EasyIP 2.0 plus.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są już kamery należące do nowej serii EasyIP 2.0 plus stanowiącej kompromis pomiędzy EasyIP 2.0 (oznaczenie kamer DS-2CD2xx2FWD-I, DS-2CD2xx2WD-I) a EasyIP 3.0. Kamery z tej serii obsługują nowoczesne metody kompresji: H.265+/H.265/H.264+/H.264, posiadają obudowy charakterystyczne dla EasyIP 3.0 wraz z oświetlaczami wykonanymi w technologii EXIR. Standard H.265 pozwala w stosunku do H.264 ograniczyć o połowę strumień danych i zapotrzebowanie na pojemność dyskową. Dzięki temu można zastosować dyski twarde o połowę mniejszej pojemności lub przechowywać nagrania dwa razy dłużej. Standard H.265+ oraz H.264+ to metody kompresji opracowane przez firmę Hikvision, bazujące na kompresjach H.265 i H.264, które zostały zoptymalizowane pod kątem pracy w systemach monitoringu CCTV. Ich zastosowanie pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć strumień danych w stosunku do H.265, H.264. Aktualnie kamery dostępne są w rozdzielczościach 2 i 4 MPix. Zintegrowana analityka obrazu VCA, taka jak wykrywanie twarzy, wtargnięcia, przekroczenia linii, pozwala wykorzystać je do realizacji zaawansowanych projektów.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2120F-I (2 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IK10, IR do 30m)
Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T22WD-I5 (2 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 50 m, WDR)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2123G0-I K17321
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G0-I K17635
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T43G0-I5 K17835

Inteligentne, zdalne wyszukiwanie nagrań z rejestratorów HD-TVI Hikvision.

W rejestratorach HD-TVI Hikvision operator ma do dyspozycji funkcję inteligentnego przeszukiwania nagrań. Analiza nagrań dostępna jest zarówno przy dostępie lokalnym, jak i zdalnym przez przeglądarkę internetową.
Przykład inteligentnej analizy nagrań. Nagrania przeszukane zostały pod kątem wykrycia przekroczenia żółtej linii. W zielonym prostokącie rejestrator oznaczył poruszający się obiekt. Momenty wykrycia przekroczenia linii zaznaczone są na osi czasu na czerwono, niebieski kolor oznacza, że było włączone nagrywanie ciągłe.
Analiza nagrań może być przeprowadzona poprzez wykrycie:
  • przekroczenia linii,
  • wtargnięcia do zaznaczonego obszaru,
  • detekcji ruchu na całym ekranie.
Po przeszukaniu nagrań, momenty, gdzie wykryto dane zdarzenie oznaczone są kolorem czerwonym na osi czasu. W ten sposób można szybko i efektywnie przeszukać nagrania. Dla wykrycia przekroczenia linii oraz wtargnięcia do zaznaczonego obszaru funkcje VCA dla danego kanału muszą być aktywne w momencie nagrywania materiału (sposób ich konfiguracji nie ma znaczenia). Dla pełnoekranowej detekcji ruchu nie jest to wymagane.

Powłoka zewnętrzna skrętek komputerowych.

Ze względu na miejsce instalacji najczęściej wyróżnia się przewody wewnętrzne i zewnętrzne. Dla tego parametru najważniejsza jest opona zewnętrzna - dokładnie materiał z jakiego została zrobiona. Pokrycie przewodów wewnętrznych wykonane jest z tworzywa PVC (PCW), czyli polichlorku winylu. Jest to polimer syntetyczny, powszechnie stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Posiada właściwości termoplastyczne, jest wysoce odporny na zniszczenia mechaniczne. PVC w przypadku spalania wytwarza dużą ilość dymu oraz toksyczne gazy. Natomiast Polietylen (PE) jest twardszy, ma wyższą wytrzymałość mechaniczną, wyższą barierowość w stosunku do gazów i wyższą odporność chemiczną. Stosowany jest najczęściej dla kabli zewnętrznych.
W przypadku stosowania przewodów wewnątrz budynku należy zwrócić uwagę na właściwości przewodów w warunkach działania ognia. Specjalnym rodzajem opony zewnętrznej jest np. polimer LS0H lub LSZH (ang. Low Smoke Zero Halogen), który jest bezpieczny w trakcie spalania. W porównaniu z PVC oraz PE nie wytwarza szkodliwych i toksycznych substancji (halogenów), a także nie wytwarza tak dużych ilości dymu. Bardzo często zastosowanie kabli w powłoce LSZH jest wymogiem przepisów przeciwpożarowych dla dużych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Przewód NETSET BOX F/UTP 5e skrętka ekranowana, zewnętrzna  [1m]
Przewód NETSET BOX F/UTP 5e E1517, powłoka kabla wykonana z polietylenu PE

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Signal HDC-270P (4 Mpix, 2.8 -12 mm, 0.01 lx, IR do 40m, H.265/H.264, PoE)
Kamera IP kompaktowa Signal HDC-270P K1887 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" o rozdzielczości 2560 x 1440 (4 MPix) oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 40 m, zapewniający dobrą widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada trzy niezależne strumienie wideo i kilka metod kompresji: H.265/H.264/MJPEG, dzięki którym strumień danych minimalnie obciąża ruch sieciowy.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T43G0-I5 (4 MPix, 2.8 mm, 0.018 lx, IR do 50m, WDR, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T43G0-I5 K17835 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 MPix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający dobrą widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm, o kącie widzenia 98°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G0-I (4 MPix, 2.8 mm, 0.018 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2043G0-I K17635 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 MPix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający dobrą widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm, o kącie widzenia 98°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Aktualności:

16 maja 2018 - DIPOL znów najlepszym dealerem Hikvision. Firma DIPOL została po raz trzeci liderem sprzedaży wśród Dystrybutorów Regionalnych. Może się pochwalić największą wartością produktów Hikvision sprzedanych w 2017 roku. Dziękujemy wszystkim naszym klientom, że obdarzyli nas zaufaniem, dokonywali u nas zakupów i podnosili swoje kwalifikacje na naszych specjalistycznych kursach.
Hikvision, największy na świecie dostawca produktów i rozwiązań do nadzoru wideo, osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości ponad 20 miliardów dolarów USD, posiada 40 spółek zależnych lub udziałowych na całym świecie. Hikvision zatrudnia ponad 10 000 pracowników, w tym 720 inżynierów w dziale rozwoju. Hikvision posiada regionalne filie w: USA, Amsterdamie, Dubaju, Australii, Singapurze, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii, a także joint venture w Indiach i Rosji. Według niezależnych badań Hikvision miał w 2015 roku 19,5% udział w światowym rynku przemysłu nadzoru wideo. W 2017 jego przychód wzrósł o ponad 31%.

Warto przeczytać:

Sygnały SAT i DVB-T w jednym przewodzie. Korzystanie z dwóch tunerów satelitarnych lub wykorzystanie funkcji jednoczesnego nagrywania i oglądania dwóch różnych programów na odbiornikach z PVR (Personal Video Recorder) wymaga doprowadzenia dwóch niezależnych sygnałów SAT. Działające kilka lub kilkanaście lat indywidualne instalacje satelitarne z konwerterem typu SINGLE okazują się niewystarczające...>>>więcej
Schemat wykorzystania konwertera wielozakresowego 9645 KIT Johansson R85261.
Doprowadzenie jednym kablem sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej
dla dwóch tunerów satelitarnych oraz sygnału DVB-T do dwóch gniazd końcowych.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8