Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2018 (21.05.2018)

Google prezentuje Duplex - wirtualny asystent telefonicznie umówi nam fryzjera.

Na konferencji I/O 2018 firma Google zaprezentowała kilka nowych funkcji związanych z Google Assistant. Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość wykonywania przez asystenta telefonów i prowadzenia konwersacji z ludźmi w celu wykonania określonych czynności. Firma Google pokazała przykładową rozmowę z salonem fryzjerskim mającą na celu umówienie wizyty.
Asystent Google umawia wizytę w salonie fryzjerskim
Podczas prezentacji, CEO Google Sundar Pichai zwrócił uwagę, iż przedstawiona rozmowa nie była wcześniej aranżowana i przeprowadzona została na żywo. Umożliwiła to technologia Google Duplex, nad którą firma pracuje już kilka lat.
Google Asystent będzie rozmawiał w 30 językach oraz będzie dostępny w 80 krajach. Asystent Google będzie wykrywał, kiedy mówi się do niego, bez konieczności używania magicznego słowa „hey Google”. Problemem, z którym do tej pory Asystent sobie nie radził, były złożone zadania lub polecania. Od teraz Asystenta będzie można zapytać o kilka rzeczy jednocześnie, a oprogramowanie samo podzieli pytanie na części i odpowie na każdą z nich.

Instalacja światłowodowa w budynku wielorodzinnym.

Firma Nowex z Bydgoszczy podjęła się wykonania instalacji światłowodowej w budynku wielorodzinnym liczącym 50 mieszkań. Wiązało się to z wykonaniem 200 spawów - 100 w przełącznicy RACK zainstalowanej w pomieszczeniu teletechnicznym oraz 100 w teletechnicznych skrzynkach mieszkaniowych (po 2 spawy na mieszkanie). Do wykonania spawów wykorzystana została spawarka Signal Fire AI-8 L5870. Dzięki krótkiemu czasowi spawania (6 sekund) i zgrzewania osłon spawów (15 sekund) wykonanie instalacji przebiegło szybko i sprawnie.
Zakończenie dwuwłóknowego kabla światłowodowego w mieszkaniu -
puszka abonencka Ultimode L53021
Zakończenie włókien w przełącznicach RACK Ultimode MT-548 L5148 wyposażonych w płyty czołowe L5542 oraz adaptery L4222. Ułożone wcześniej kable światłowodowe spawano z pigtailami L35522 wykonanymi na włóknach G.657A2.

Jak włączyć sterowanie menu OSD w kamerze HD-TVI Hikvision?

Sterowanie kamerami analogowymi starego typu (CVBS) odbywało się zwykle przy wykorzystaniu joysticka umieszczonego na przewodzie idącym do kamery. Kamery HD-TVI, w większości przypadków, nie mają takiego joysticka, a sterowanie ich parametrami możliwe jest z poziomu rejestratora. Dane do sterownia OSD kamery przesyłane są przewodem koncentrycznym wraz z sygnałem wideo. Aby wywołać menu OSD kamery, należy przejść do menu sterowania kamerami PTZ w rejestratorze, a następnie wcisnąć przycisk opisany jako "Menu". Ten sam efekt daje wywołanie presetu numer 95.
Widok menu OSD w kamerze Hikvision
Poruszanie się po menu ekranowym możliwe jest za pomocą przycisków sterowania PTZ, tj. góra/dół oraz lewo/prawo. Przyciśnięcie przycisku IRIS+ zatwierdza dokonane zmiany.
W menu można zmienić ustawienia dla następujących funkcji (w zależności od modelu):
  • tryb pracy,
  • ustawienia ekspozycji (spowolnienie migawki, AGC, sense-up, jasność, D-WDR, defog),
  • BLC,
  • balans bieli,
  • redukcja szumu,
  • strefy prywatności.

Programy satelitarne w instalacji hotelowej.

Modułowa stacja czołowa składająca się z paneli TERRA tdx-420 R81618 (Transmodulator DVB-S/S2 - 2xDVB-T FTA) oraz TERRA tdx-420c R81619 (Transmodulator DVB-S/S2 - 2xDVB-T z podwójnym gniazdem CI) to podstawowe urządzenie dedykowane do obiektów i instytucji, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą programową dystrybuowaną w instalacji. Brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń (odbiorników satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli, pensjonatów oraz np. szpitali. Modułowa budowa stacji czołowej TERRA pozwala na transmodulację satelitarnych kanałów niekodowanych FTA oraz kodowanych w standardzie DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) do cyfrowego sygnału DVB-T COFDM.
Jeden panel tdx-420 R81618 lub tdx-420c R81619 umożliwia konwersję całego pakietu sygnałów z dwóch transponderów satelitarnych do 2 sąsiednich multipleksów DVB-T. Dodatkowo transmodulator tdx-420c R81620 wyposażony został w 2 porty CI umożliwiające dekodowanie kanałów płatnych (multidescrambling).
Poniżej prezentujemy przykład konfiguracji panelu tdx-420c R81619 dla kanałów kodowanych. Przy pomocy jednej karty oraz wielostrumieniowego modułu CAM CI AlphaCrypt dokonano zamiany sygnału DVB-S/S2 z dwóch różnych transponderów satelitarnych do cyfrowego standardu DVB-T.
Konwersja sygnału DVB-S/S2 do standardu DVB-T w instalacji hotelowej - kanały kodowane

Kamera IP marki Vimtag z komunikacją Wi-Fi.

Kamera IP Vimtag CM1 to idealne rozwiązanie dla osób szukających dodatkowego bezpieczeństwa i spokoju w domu, czy biurze. Podłączenie i zainstalowanie tradycyjnej kamery IP wymaga znajomości konfiguracji sieci IP. Kamera IP Vimtag to urządzenie typu Plug & Play. Kamera jest prosta w użyciu i konfiguracji, oferując jednocześnie wiele różnych funkcji. Model CM1 to kamera z komunikacją WI-FI, która doskonale sprawdzi się w warunkach domowych, jako niania elektroniczna, monitoring domu, czy prosty rejestrator obrazu.
Kamera IP Vimtag CM1 do zastosowań domowych (720P, Wi-Fi, IR, audio, mikroSD)
Kamera IP Vimtag CM1 K1552
Kamera generuje obraz w rozdzielczości HD i może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy dzięki zintegrowanemu oświetlaczowi podczerwieni. Wbudowany głośnik i mikrofon pozwala na korzystanie z funkcji dwukierunkowego audio. Dzięki temu można na smartfonie podsłuchać co dzieje się w okolicy kamery, przekazać komunikat głosowy lub po prostu porozmawiać tak jak przez telefon. W kamerze można zainstalować kartę microSD o pojemności do 128 GB, na której będą przechowywane nagrania. Dla obsługi kamery za pomocą komputera lub z poziomu smartfonu dedykowana jest bezpłatna aplikacja Vimtag. Dzięki aplikacji mobilnej można podglądać obraz zdalnie z kamery w dowolnym miejscu i czasie. Połączenie Wi-Fi pozwala na umieszczenie kamery w dowolnym miejscu w domu w obrębie zasięgu routera. Zasilanie DC 5V poprzez złącze microUSB umożliwia zasilanie kamery z powerbanku i czasową rejestrację w miejscu, gdzie nie jest dostępne zasilanie sieciowe.
Dzięki komunikacji Wi-Fi można umieścić kamerę w dowolnym miejscu
w mieszkaniu w obrębie zasięgu routera

Jakie switche na trudne warunki?

Switche PoE ULTIPOWER to urządzenia przemysłowe, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwiają nawiązywanie połączeń z prędkością 10, 100 i 1000 Mb/s. Posiadają porty Ethernetowe RJ45 wspierające automatyczną negocjację szybkości połączeń. Obsługują one również funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD (ang. Power Device) działające w standardzie IEEE 802.3af i zapewnia im zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Switche wyposażone są w porty światłowodowe bądź sloty SFP.
Karta sieciowa PCI TP-Link TG-3269 10/100/1000Mbps
Switche przemysłowe ULTIPOWER
Switche przemysłowe dedykowane są do obiektów, w których możliwe jest występowanie niekorzystnych warunków, takich jak: zwiększone zapylenie, wysoka lub niska temperatura, czy duża wilgotność. Montaż switchy przemysłowych zalecany jest również w przypadku instalacji realizowanych na słupach, czy w studzienkach telekomunikacyjnych - w hermetycznych obudowach. Switche posiadają porty Ethernet (w zależności od modelu Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet) do podłączania takich urządzeń, jak kamery IP, czy komputery. Switche przemysłowe ULTIPOWER posiadają obudowę spełniającą standard IP40 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy powyżej 1 mm). Wszystkie porty posiadają możliwość zasilania PoE (switch musi być zasilany napięciem DC 48 V). Przełączniki wyposażone są w moduł optyczny lub port SFP w celu zamiany medium transmisyjnego na światłowód.
Switch przemysłowy PoE ULTIPOWER 114P-4POE-20 4xFE PoE, 1xFO SC 100Mb/s 20 kmSwitch przemysłowy PoE ULTIPOWER 124P-4POE-20 4xFE PoE, 2xFO SC 100Mb/s 20 kmSwitch przemysłowy PoE ULTIPOWER 112P-2POE-20 2xFE PoE, 1xFO SC 100Mb/s 20 km
Switche przemysłowe ULTIPOWER montowane są w instalacjach CCTV
na słupach w obudowach hermetycznych

Nowości produktowe:

Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7104HQHI-K1 (1080p, 15kl./s, H.265+, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7104HQHI-K1 M75134 to rejestrator przeznaczony do systemów monitoringu. Pozwala na zapis obrazu w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD, CVBS oraz IP 1080p i 720p przy 15 kl./s. Alternatywnie można nagrywać 1 kanał z kamery 3 Mpix przy 15 kl./s, a pozostałe w rozdzielczości: VGA / WD1 / 4CIF / CIF z prędkością 25 kl./s.

Multiswitch przelotowy SRM-523 Terra z AGC - klasa A z aktywnym torem TV system Digital SCR
Multiswitch przelotowy SRM-523 Terra R80523 został wyposażony w dwa wyjścia dSCR/Legacy + Terr. TV Out. Jednokablowy tryb dSCR umożliwia niezależny podział do 32 odbiorników satelitarnych SAT STB. Wyjście w trybie Legacy (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach) umożliwia podłączenie klasycznego tunera satelitarnego.
Gniazdo podwójne, łącznik RJ-45 kat.6A (ekranowane)
Gniazdo podwójne, łącznik RJ-45 kat.6A J2209 służy do łączenia przewodów zakończonych ekranowanymi wtykami RJ-45 kat. 6a. Posiada dwa gniazda 8P8C.



Warto przeczytać:

Dwie kamery IP na słupie - przesył sygnału światłowodem. Rozległe systemy monitoringu, w których kamery umieszczane są na słupach, wymagają dokładnego zaplanowania doboru urządzeń niezbędnych do przesyłu sygnału światłowodem oraz elementów odpowiadających za ich zasilanie. Ograniczona ilość miejsca powoduje, że wykonawca instalacji za wszelką cenę chce uniknąć montażu dużych, hermetycznych skrzynek i jak najbardziej ograniczyć ilość urządzeń...>>>więcej
Wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym przełącznikiem do przesyłu sygnału z dwóch kamer IP światłowodem uniwersalnym jednomodowym
Czy zewnętrza antena zwiększa prędkość LTE?
Z anteną możesz szybciej!