Nr 12/2018 (19.03.2018)
Zobaczyć to, co niewidoczne.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda opracował nowy system laserowego obrazowania, który skutecznie generuje obrazy przedmiotów ukrytych za rogiem. Bez względu na to, czy chodzi o wybiegające zza przeszkody dziecko, czy stojący za zakrętem zepsuty samochód, ewentualne potrącenia, czy najechania z pełną prędkością mają poważne skutki. Naukowcy twierdzą, że samochody przyszłości mogą przewidzieć takie niebezpieczeństwa. Jak przekonuje Dr Matthew O’Toole, współautor badania z Uniwersytetu Stanforda, nowa technologia pozwoli obalić mit, że nie można obrazować obiektów, które nie są bezpośrednio widoczne dla kamery. Brzmi to jak magia, ale idea obrazowania bez linii widzenia jest rzeczywiście możliwa. Istotnym wyzwaniem jest znalezienie wydajnego sposobu na odzyskanie trójwymiarowej struktury ukrytego obiektu. Badacze koncentrowali się na wdrożeniu tej technologii do pojazdów autonomicznych, z których niektóre mają podobne systemy laserowe do wykrywania obiektów w otoczeniu samochodu.W przeprowadzonym doświadczeniu, opisanym w "Nature", naukowcy ustawili źródło promieniowania laserowego obok bardzo czułego detektora fotonów, który może zarejestrować nawet pojedynczą cząstkę odbitego światła. Po odbiciu od ściany, niewidzialne dla ludzkiego oka impulsy promieniowania lasera rozpraszają się, a następnie oświetlają obiekt za rogiem. Po kolejnym odbiciu od obiektu i ściany powracają do detektora. Problemem jest jednak fakt, że do detektora trafia mało cząstek światła i odtworzenie na ich podstawie trójwymiarowej struktury obiektu jest bardzo trudne. Kluczowym zadaniem było napisanie oprogramowania, które w wydajnym i szybkim procesie poradzi sobie z tym problemem. W przeprowadzonym eksperymencie skanowanie trwało od dwóch minut do godziny, w zależności od warunków oświetlenia i współczynnika odbicia światła powierzchni obiektu. Dopracowano algorytm obróbki danych do tego stopnia, że rekonstrukcja obrazu zajmuje zaledwie parę sekund. Ciekawostką jest fakt, że tę czynność można wykonać na zwykłym laptopie.
Przeglądanie nagrań z dysku twardego DVR bezpośrednio na PC.
Oprogramowanie Local Playback znajdujące się w darmowym pakiecie aplikacji rejestratora Hikvision pozwala na bezproblemowy dostęp do danych z poziomu systemu Windows. Podłączając dysk wyjęty z rejestratora Hikvision do PC przy pomocy np. kieszeni, dzięki aplikacji Local Playback można odtworzyć nagrania w sposób zsynchronizowany. Wczytanie dysku lub ścieżki z odpowiednimi plikami sprawi, że nagrania zostaną przedstawione na osi czasu. Dysk z DVR Hikvision jest „widziany” przez system Windows bez dodatkowych sterowników, czy pluginów.Możliwe jest odtwarzanie nagrań z maksymalnie 16 kamer w dwóch trybach - synchronicznym i asynchronicznym. Nagrania mogą być przeszukiwane pod względem czasu i daty utworzenia oraz filtrowane pod względem typu nagrywania, aktywacji wejścia alarmowego lub VCA. Możliwy jest również eksport nagrań na dysk komputera.
Dwie pozycje satelitarne i tylko cztery przewody - technologia Wide Band.
Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band A98222 zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H/polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz.Z konwerterem Wideband współpracuje multiswitch dSCR SRM-581 (290...2340 MHz) Terra R80581, który posiada 5 wejść: dwie pary wejść SAT IF (290...2340 MHz; V1, H1, V2, H2) umożliwiające doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch konwerterów typu Wide Band A98222) oraz aktywny tor Terr. TV (sygnał DVB-T/Radio). Multiswitch posiada układ AGC (automatyczna kontrola wzmocnienia) oraz ekranowanie zgodne z klasą A. Każde z 8 wyjść może pracować jako wyjście typu dSCR Out (umożliwiające niezależny podział sygnału RTV/SAT przy pomocy jednego kabla koncentrycznego) lub Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego).
SRM-581 R80581 posiada wbudowany układ AGC - odpowiednio koryguje wzmocnienie sygnału, tak aby na jego wyjściu zapewnić stały poziom sygnału wynoszący 84 dBμV. Oznacza to, że instalator nie musi martwić się o korekcję sygnału na multiswitchu - zadbać musi jedynie o odpowiedni poziom sygnału na wejściu urządzenia.

Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów w technologii dSCR/Unicable z aktywnym torem DVB-T/Radio. Na każdym z dwóch wyjść multiswitcha, dla każdej z 4 par można dokonać niezależnie podziału sygnału do maksymalnie 16 odbiorników przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w standardzie EN50607. Każdy odbiornik satelitarny w instalacji ma przypisane tzw. pasmo użytkownika (User Band) o szerokości pasma w przybliżeniu, jak dla transpondera satelitarnego. Częstotliwości wyjściowe są stałe i każda jest przypisana do STB (pasmo użytkownika lub UB). Odbiornik decyduje, która częstotliwość wejściowa (pasmo Ku) jest wybierana, a następnie konwertowana do pasma użytkownika (User Band). Wybór ten realizowany jest przy pomocy komendy DiSEqC z set-top-boxa, zdefiniowanej w specyfikacji EN50494 (podział do 8 sygnałów za pośrednictwem jednego kabla) lub EN50607 (podział do 32 sygnałów za pośrednictwem jednego kabla).
DIPOL na targach Automaticon.
Zapraszamy do odwiedzenia Śpiewającego Robota na Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów Automaticon 2018, które odbędą się w dniach 20-23 marca na terenie EXPO XXI w Warszawie. Oprócz Robota zaprezentujemy nowe rozwiązania dla instalacji teletechnicznych, takie jak systemy monitoringu i dystrybucji sygnału TV oraz techniki montażowej i spawania światłowodów. Wstęp na targi jest bezpłatny.Tryb korytarzowy w kamerach Hikvision.
Kamery marki Hikvision posiadają funkcję trybu korytarzowego, która jest szczególnie przydatna do obserwacji scen charakteryzujących się dużą wysokością w stosunku do szerokości. Dzięki niemu istnieje możliwość obserwacji przez jedną kamerę zamontowaną w niewielkiej odległości od interesującego obszaru scen wysokich. Przykładowo, jeżeli obraz z kamery wyświetlany jest w formacie 16:9, po włączeniu trybu korytarzowego wyświetlany będzie w formacie 9:16. W przypadku korzystania z tej funkcjonalności, podczas montażu kamery należy obrócić ją o 90° w stosunku do normalnego położenia.![]() | ![]() |
Obraz z kamery Hikvision
przed włączeniem trybu korytarzowego. | Obraz z kamery Hikvision
po włączeniu trybu korytarzowego. |
Prosta automatyka budynkowa.
F&Wave jest rodziną bezprzewodowych urządzeń sterowanych drogą radiową o zasięgu do 100 m. Odbiorniki występują w wersji do montażu na szynie DIN (obudowa 1S) oraz w puszce podtynkowej Ø60. Nadajniki produkowane są jako podręczne piloty oraz w wersji do montażu w puszce podtynkowej. Odbiorniki retransmitują sygnały sterujące. Urządzenie, które odbierze sygnał sterujący z nadajnika automatycznie prześle go dalej, co umożliwia zwiększenie zasięgu zdalnego sterowania.
Możliwości systemu F&Wave
W skład systemu F&Wave wchodzą:
- A - Sterowniki oświetlenia LED
- Sterowanie taśmą LED odbywa się za pomocą dedykowanych sterowników. Taśmę można włączyć i wyłączyć oraz rozjaśnić i ściemnić za pomocą pilotów (bądź za pomocą lokalnych przycisków podłączonych do modułu sterownika). Nadajniki:
- B - Sterowniki rolet
- Sterowanie roletami odbywa się za pomocą dedykowanych sterowników. Rolety można podnieść i opuścić oraz zatrzymać w konkretnym punkcie za pomocą pilotów (bądź za pomocą lokalnych przycisków podłączonych do modułu sterownika). Dostępne sterowniki:
- C - Urządzenia typu "włącz/wyłącz" (przekaźnik)
- Sterowanie urządzeniami za pomocą włączenia/wyłączenia prądu może odbywać się za pomocą dedykowanych modułów przekaźnikowych. W ofercie dostępne są moduły z pojedynczym przekaźnikiem oraz moduły z dwoma przekaźnikami. Funkcja włącz/wyłącz realizowana jest za pomocą naciśnięcia przycisku na pilocie (bądź za pomocą lokalnych przycisków podłączonych do modułu sterownika). Nadajniki:
- D - Ściemniane źródła światła
- Sterowanie ściemnianymi źródłami światła odbywa się poprzez dedykowany moduł systemu. Światło można włączyć i wyłączyć oraz rozjaśnić i ściemnić za pomocą pilotów (bądź za pomocą lokalnych przycisków podłączonych do modułu sterownika). Nadajniki:
- E - Nadajniki podtynkowe pod przycisk
- Nadajnik umożliwia sterowanie modułami, które zostały z nim sparowane:
- Nadajnik FW-RC5 5-przyciskowy do puszki podtynkowej Ø60 F3105
- F - Piloty
- Piloty umożliwiają sterowanie modułami, które zostały z nimi sparowane. W zależności od ilości klawiszy w ofercie dostępne są piloty:
Kolorystyka adapterów światłowodowych - czy jest istotna?
W przypadku światłowodowych połączeń jednomodowych, niezależnie od wyboru rodzaju złącza możliwe jest zakończenie światłowodu złączem z ferrulą prostą (PC - ang. Physical Contact) lub ściętą pod kątem 8 stopni (APC - ang. Angled Physical Contact). Wybór rodzaju szlifowania uwarunkowany jest rodzajem zastosowanych urządzeń lub wymogami dotyczącymi reflektancji (złącza APC znacznie lepiej tłumią sygnały odbite). Standardem jest kolorowe oznaczenie obu rodzajów złączy: PC (proste) są niebieskie, natomiast APC (ścięte pod kątem) są zielone.Podobnie w przypadku adapterów światłowodowych - wyróżnić można te w kolorze zielonym oraz niebieskim. Okazuje się jednak, że adaptery te nie różnią się od siebie żadnym parametrem technicznym. Znajdujące się w środku tuleje pozycjonujące ferrule mają ten sam rozmiar oraz wykonane są z tego samego materiału. Identyczne są również wymiary zewnętrzne adaptera. Po co więc rozróżnienie kolorystyczne?
Kolor adaptera ma informować instalatora o tym, jaki wtyk w patchcordzie należy zastosować wpinając się w przełącznicę, czy szafkę światłowodową. Często zdarza się, że weryfikacja rodzaju złączy wewnątrz przełącznicy jest utrudniona. Odpowiednie oznaczenie kolorystyczne jest wówczas pomocne i pomaga uniknąć błędów przy podłączaniu urządzeń.
Jeżeli adaptery i pigtaile w przełącznicy światłowodowej są zielone to wiadomo że są to złącza SC/APC
Transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-C miq-440 R81631 jest urządzeniem umożliwiającym konwersję strumienia IP w technice UDP/RTP realizującego transmisje typu unicast/multicast (SPTS oraz MPTS) oraz RTSP (strumień z kamer IP) do standardu DVB-C QAM. Jeden panel miq-440 R81631 odbiera strumień IP o maksymalnej przepustowości do 200 Mbit/s oraz tworzy 4 dowolne, sąsiednie multipleksy DVB-C o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 53 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 8 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 4-5 kanałów wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z czterech multipleksów DVB-C. | ||
Miernik sygnału DVB-T/T2/C oraz DVB-S/S2 WS-6980 R10837 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD) oraz kablowej DVB-C. Posiada kolorowy wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT i wielkości 7". Idealny do uruchamiania każdej instalacji TV/SAT. Pozwala na ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. Miernik posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału. | ||
Węzeł optyczny FTTH OD-007 TERRA R81764 jest wykorzystywany w instalacjach światłowodowych do zamiany sygnału optycznego na sygnał elektryczny. Ze względu na swoje niewielkie wymiary, odlewaną obudowę oraz odpowiednie parametry, dedykowany jest do małych i średnich instalacji abonenckich FTTH (mieszkanie, apartament, biuro lub niewielki dom jednorodzinny). | ||
Warto przeczytać:
Wzmocnienie siły sygnału telefonii komórkowej. Często zdarza się, że w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna oraz stropy. Najczęściej problemy takie występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, czy hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne)...>>>więcej