Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2018 (12.03.2018)

Qualcomm testuje wydajność sieci 5G.

W ostatnich miesiącach pojawiało się sporo informacji na temat maksymalnych prędkości, jakie teoretycznie będą mogły zaoferować sieci 5G. Jak będzie w rzeczywistości? Na to pytanie odpowiada Qualcomm, który podczas Mobile World Congress przeprowadził testy symulacyjne Internetu mobilnego 5G. Jeżeli realne osiągi będą choć w połowie tak dobre, jak te uzyskane podczas testów, to o przyszłość Internetu mobilnego nie musimy się martwić. Testy przeprowadzone przez Qualcomm modelują rzeczywiste warunki we Frankfurcie i San Fransisco w oparciu o istniejące sieci komórkowe i alokacje widma w obu miastach. Pod uwagę zostały wzięte czynniki symulacyjne, takie jak lokalizacja, różne wymagania użytkowników sieci i szerokie spektrum urządzeń o różnych poziomach łączności LTE i 5G dla różnych prędkości. Jest to o tyle istotne, że zwykle symulacje obejmują swoim zakresem jedynie właściwą sieć. Te przeprowadzone przez Qualcomm są znacznie bliższe realnym warunkom.
Wynik symulacji San Fransisco dla 10 procent użytkowników.
Po lewej stronie prędkość pobierania dla LTE Cat 9, po prawej stronie wynik symulacji dla sieci 5G.
Symulacja Frankfurtu objęła podstawową sieć działającą w kanale 100 MHz o częstotliwości 3,5 GHz. Prędkość wyświetlania stron wyniosła średnio 490 Mb/s. To ogromny skok w stosunku do średniej prędkości 56 Mb/s dla symulowanych użytkowników sieci 4G. Szybkość pobierania również uległa znaczącej poprawie, gdzie ponad 90 procent użytkowników miało prędkość pobierania co najmniej 100 Mb/s (dla 5G) w porównaniu z 8 Mb/s (dla LTE/4G).
Podczas symulacji San Fransisco Qualcomm modelował sieć działającą w kanale 800 MHz o częstotliwości 28 GHz, zbudowanej na bazie gigabit-LTE na czterech licencjonowanych pasmach LTE, z wyjątkiem pasma LAA (z ang. License Assisted Access). Średnia szybkość przeglądania wzrosła tym razem do 1,4 Gbit/s, a średnia prędkość pobierania wyniosła 442 Mbit/s.
O tym, na ile przeprowadzone symulacje znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości przekonamy się w ciągu najbliższych kilku lat.

Podgląd obrazu z monitoringu na wielu monitorach.

Bardziej złożone systemy monitoringu wymagają, aby podgląd obrazu realizowany był na wielu monitorach w różnych lokalizacjach. Rozwiązaniem pozwalającym na podgląd dowolnych kanałów wideo na wielu monitorach jest wyposażenie stanowiska monitoringu w komputer z odpowiednią ilością wyjść wideo oraz zainstalowanie oprogramowania iVMS-4200. Aplikacja obsługuje wyświetlanie obrazu na maksymalnie 4 monitorach. Widok obrazu na każdym monitorze może być dowolnie konfigurowany.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision DS-7216HUHI-K2 (5 Mpix, 12kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0Switch zarządzalny TP-LINK TL-T2500G-10TS (TL-SG3210) 8xGE 2xSFP RACKCyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision DS-7216HUHI-F2/N (3Mpix, 15kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HD 3.0
Schemat systemu monitoringu z podglądem obrazu na wielu monitorach
przy wykorzystaniu komputera z aplikacją iVMS-4200

Obraz z kamer IP w instalacji telewizyjnej.

W przypadku kamer IP nie mamy do czynienia z sygnałem lecz ze strumieniem danych, co znacząco utrudnia wyświetlenie obrazu na wielu telewizorach jednocześnie. Wprowadzenie sygnału z kamer CCTV IP do instalacji telewizyjnej wymaga zastosowania urządzeń pośrednich. Do tej pory powszechnie stosowano cyfrowe modulatory HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz). Pozwalają one na zmodulowanie sygnału HDMI pochodzącego z wyjścia monitorowego rejestratora CCTV do sygnału w standardzie DVB-T. Instalatorzy najczęściej wykorzystywali modulatory jednokanałowe i wielokanałowe (max 4). Jeżeli wymogiem inwestora było, aby każda kamera była prezentowana na innym kanale, to ich ilość była limitowana ilością niezależnych wyjść HDMI w rejestratorach i ilością modulatorów. A co jeżeli inwestor wymaga wprowadzenia do instalacji TV/SAT obrazu i dźwięku np. z 12 kamer IP?
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 R81611. Najnowsza wersja oprogramowania 2.04 została rozszerzona o konwersję strumienia RTSP z kamer IP do standardu DVB-T COFDM. W ten sposób urządzenie umożliwia wprowadzenia sygnału z kamer IP kodowanego w standardzie H.264 lub H.265 do instalacji RTV/SAT bez konieczności instalowania urządzeń pośrednich (modulatory DVB-T).
Transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
mix-440 R81611 umożliwia konwersję strumienia IP w technice UDP/RTP realizującego transmisje typu unicast/multicast (SPTS oraz MPTS) oraz RTSP (strumień z kamer IP) do standardu DVB-T COFDM
Transmodulator IP (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 z wbudowanym gniazdem USB TERRAZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalOdgałęźnik TV 1-krotny FAC-1-12 dB (5-1000MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny FAC-1-10 dB (5-1000MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny FAC-1-8 dB (5-1000MHz)
Bezpośrednia konwersja sygnału z kamer IP do standardu DVB-T w instalacji telewizyjnej
Mix-440 R81611 tworzy cztery sąsiednie multipleksy DVB-T (4 MUX-y DVB-T, każdy o maksymalnej przepustowości 31,66 Mbit/s) co przekłada się na łączną liczbę 12 kamer IP w rozdzielczości Full HD. Zaleca się równomierne rozmieszenie strumieni kamer IP w każdym z 4 MUX-ów DVB-T (3 kamery IP w rozdzielczości Full HD dla każdego z 4 MUX-ów). Głównym ograniczeniem ilości obsługiwanych kamer IP przez transmodulator mix440 jest wydajność procesora, która nie powinna przekroczyć wartości 90% oraz całkowita przepływność każdego multipleksu DVB-T (max. 31 Mbit/s). Urządzenie testowane było tylko i wyłącznie z kamerami marki Hikvision.

Zapisywanie zdjęć z kamer w rejestratorach IP Hikvision z serii I.

Rejestratory IP marki Hikvision z serii I, np. DS-7608NI-I2 K22083, posiadają możliwość wykonywania zrzutów obrazów z kamer według harmonogramu lub wyzwalanych za pomocą zdarzenia alarmowego. Zarówno dla wyzwalania czasowego, jak i zdarzeniowego istnieje możliwość ustawienia interwału czasowego w zakresie od 3 sekund do 24 godzin. Zdjęcia wykonywane będą z wykorzystaniem drugiego strumienia. Tego typu rozwiązanie może zostać wykorzystane np. do tworzenia historii postępu budowy. Po ustawieniu w harmonogramie nagrywania ciągłego we wszystkie dni, zrzuty będą wykonywane z określonym interwałem czasowym przez 24 godziny na dobę. Istnieje możliwość zdefiniowania do 8 przedziałów czasowych dla każdego dnia tygodnia i określenie sposobu wykonywania zrzutów (ciągłe, detekcja ruchu, zdarzeniowe, itd.) w każdym przedziale.
Przykładowa konfiguracja harmonogramu wykonywania zrzutów obrazu w rejestratorze DS-7608NI-I2 K22083

Dobieranie akcesoriów RACK.

Na stronie www.dipol.com.pl dostępny jest prosty mechanizm, który umożliwia dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (wentylatory).
Aby uruchomić konfigurator należy wejść na kartę katalogową wybranej szafy RACK, np. R912018, a następnie kliknąć po prawej stronie w przycisk "Dodaj akcesoria".
Przycisk "Dodaj akcesoria" na karcie katalogowej produktu
W nowo otwartym oknie pokazują się elementy pasujące do wybranej szafy:
Prosty konfigurator akcesoriów do szaf RACK

Urządzenia jednomodowe w instalacji wielomodowej.

Instalatorzy stosunkowo często stają przed problemem montażu urządzeń jednomodowych w instalacji zbudowanej w oparciu o kable wielomodowe lub na odwrót. Wynika to z faktu, iż instalacje takie realizowane są etapami, często przez różne firmy wykonawcze.
Podłączenie niekompatybilnych z kablem urządzeń zaowocuje najprawdopodobniej brakiem jakiegokolwiek sygnału po drugiej stronie toru optycznego. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście wymiana urządzeń lub wymiana kabla, przy czym najczęściej nie jest to możliwe. W przypadku, gdy urządzenia aktywne wyposażone są w sloty na moduły SFP należy wymienić same moduły na wersje kompatybilną z kablem. Co jednak w przypadku, gdy urządzenie posiada stały interfejs optyczny i nie występuje w innej wersji? Wówczas skorzystać można z konwertera medium Ultimode MT-202G L1573 realizującego dwukierunkową konwersję światłowodu jednomodowego na wielomodowy. Oczywiście z reguły konieczne będzie zastosowanie dwóch konwerterów, tak jak pokazano na rysunku poniżej.
Media konwerter ULTIMODE MT-202G 1310 (SM - MM)Media konwerter ULTIMODE MT-202G 1310 (SM - MM)
Urządzenie jednomodowe podłączone jest do konwertera L1573 za pomocą patchcordu jednomodowego.
Po konwersji sygnał wprowadzany jest do kabla wielomodowego.
Po drugiej stronie następuje odwrotne przekształcenie.

Nowości produktowe:

VERSA IP Płyta główna centrali 5 wejść SATEL
VERSA IP Płyta główna centrali 5 wejść SATEL G2047 przeznaczona jest do ochrony małych i średniej wielkości obiektów. Umożliwia stworzenie systemu przewodowego lub bezprzewodowego, a także hybrydowego, łączącego obie te formy instalacji. Centrala współpracuje z kontrolerami systemu bezprzewodowego ABAX (ACU-120 i ACU-270) umożliwiającymi współpracę z urządzeniami ABAX (czujki, sygnalizatory, manipulatory). VERSA IP to rozwiązanie łączące w sobie funkcjonalności, które do tej pory były dostępne poprzez zastosowanie kilku odrębnych urządzeń.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T25FWD-I5 (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 50m, WDR, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T25FWD-I5 K17821 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,8" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 108°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.
 Gniazdo natynkowe kat. 6A STP RJ-45 [8P8C] pojedyncze
Gniazdo natynkowe kat. 6A STP RJ-45 J2720 służy do zakańczania przewodów prowadzonych np. z rozdzielni.Warto przeczytać:

Multiswitche jednokablowe TERRA dSCR - technika Unicable. Nowa seria multiswitchy dSCR firmy TERRA to urządzenia wykorzystujące technologię jednokablową (Unicable). Umożliwiają dystrybucję sygnału DVB-S/S2, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego/DAB przy pomocy jednego kabla koncentrycznego w oparciu o technikę cyfrowego układania kanałów przy zastosowaniu przetworników analogowo-cyfrowych. Do komunikacji pomiędzy multiswitchem a podłączonymi odbiornikami satelitarnymi wykorzystywany jest specjalny protokół (działający w oparciu o DiSEqC), zdefiniowany w normie EN50494 (Unicable I) i/lub EN50607 (Unicable II). Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Największą zaletą tego typu instalacji jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny, tak jak w przypadku telewizji naziemnej. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha)...>>>więcej
Schemat jednoprzewodowej instalacji multiswitchowej TERRA dSCR.
Dystrybucja cyfrowych sygnałów przy pomocy mulwiswitchy jednokablowych SRM-521 R80521.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USB
Zdalne sterowanie i oglądanie